Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Здраво дечки,дај ако сакате некој пишете искуство за новите згради на Адора и Голден Арт сум заинтересиран за нивните станови,ако некој има искуство или слушнал нешто од некој близок за нив позитивно негативно ако може да пишете
Ако ги споредиш со другите секако се поквалитетни. А другите претежно се тежок фушерај. На пример во една од тие малите згради во Маџир маало еден другар купи стан и гаража. Рампата за во гаражите е толку коса што неможе да ја паркира колата му фаќа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки,дај ако сакате некој пишете искуство за новите згради на Адора и Голден Арт сум заинтересиран за нивните станови,ако некој има искуство или слушнал нешто од некој близок за нив позитивно негативно ако може да пишете
За квалитетот на Адора имам слушнато и добри работи и лоши, иако добрите ги има повеќе, но од лично искуство или знаење не можам да тврдам. Што се однесува до квалитетот на Голден Арт знам што материјали користат, како градат и кој е квалитетот на градбата, па би можел да ти кажам дека квалитетот е на највисоко ниво.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Шема задњиве 2-3 години е крадење на квадратура. Во купопродажните договори ставете дека станот ќе го премерува официјален геодет. Знам за -5 квадрата во Адора.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Шема задњиве 2-3 години е крадење на квадратура. Во купопродажните договори ставете дека станот ќе го премерува официјален геодет. Знам за -5 квадрата во Адора.
Добро дали е можно да прават вакви работи??? Покрај толкави цени што им плаќаат луѓето со тоа само си прават негативни реклами,дали е ова 100% точно??? И во тој случај како најдобро би се заштитил купувачот? Во договорите е наведена точната квадратура,нели е тоа заштита?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
квадратурта може и е наведена но дали е наведено дали тие квадрати се бруто или нето корисна површина, на иста финта сакаше да ме наседне еден инвеститор пред 4 год. (образложението му беше дека него му наплаќале на бруто т.с од крај а крај на плочата) среќа приметив па се повлеков пред да дадам пари.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Убаво викаш и јас баш тоа ке прашам кога ќе преговарам

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Ме интересира какви искуства имаат оние што купиле стан во Голден Арт? Каков е квалитетот на становите и живеењето во нив и колку е професионален односот на фирмата кон купувачите на станови: точност на квадратурата, брзина на изградба, она што го нудат во споредба со она што го испорачуваат како финална верзија итн. ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.406
Размислувам да се преселам да живеам сама, моментално сум со цимерка. Ги гледам становите за издавање, гарсоњерите сите се од 150-200 евра. Станови со една спална соба за нијанса поскапи. Па си мислам подобро ќе дадам уште некој денар, да инвестирам во мој стан. Ме интересира доколку има некој поупатен каква е состојбата за инвестирање во недвижности? Читав уназад во темава, некои велат дека моментално цените за м2 се високи и дека се очекува нивен пад. Сепак е инвестиција и би сакала добро да истражам и да ги испитам сите можности, и секако да ја одберам најекономичната.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Размислувам да се преселам да живеам сама, моментално сум со цимерка. Ги гледам становите за издавање, гарсоњерите сите се од 150-200 евра. Станови со една спална соба за нијанса поскапи. Па си мислам подобро ќе дадам уште некој денар, да инвестирам во мој стан. Ме интересира доколку има некој поупатен каква е состојбата за инвестирање во недвижности? Читав уназад во темава, некои велат дека моментално цените за м2 се високи и дека се очекува нивен пад. Сепак е инвестиција и би сакала добро да истражам и да ги испитам сите можности, и секако да ја одберам најекономичната.
https://www.nytimes.com/interactive/2014/upshot/buy-rent-calculator.html
Еве ти калкулатор сама можеш да си пресметаш...
Главен фактор е колку знаеш да вадиш принос од други извори бидејќи приносот од стан е низок сега за сега.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Размислувам да се преселам да живеам сама, моментално сум со цимерка. Ги гледам становите за издавање, гарсоњерите сите се од 150-200 евра. Станови со една спална соба за нијанса поскапи. Па си мислам подобро ќе дадам уште некој денар, да инвестирам во мој стан. Ме интересира доколку има некој поупатен каква е состојбата за инвестирање во недвижности? Читав уназад во темава, некои велат дека моментално цените за м2 се високи и дека се очекува нивен пад. Сепак е инвестиција и би сакала добро да истражам и да ги испитам сите можности, и секако да ја одберам најекономичната.
Речиси десетина години овде се очекува голем пад на цените. Тоа е голем период во живот, да се дочекаат предвидувања. И, ништо посебно не се случи. Според мене, плаќање кирија е кинење пари, колку и да се ниски кириите. Јас би се определил да плаќам за свое, нормално, доколку сум во можност.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Зависи со колкав буџет располагаш и дали би живеела и во некоја понепопуларна населба. Во Чаир/Топанско се наоѓаат станови и за 500 евра квадрат. Лисиче-Дром-К.Вода-Ѓорче нова градба мин 900, старо 800. Карпош-Центар +200 евра од ова.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.406
@gurman2 далеку од тоа дека се ниски кириите. Пример за стан со една спална соба, јас сама би плаќала кирија 200-250 евра. Па упм, толку е рата за кредит.
@StefusRefus не би го земала станот за ваѓање приходи, чисто поради фактот дека живеам и работам во Скопје, па кога веќе плаќам кирии, да си плаќам за нешто мое.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
@gurman2 далеку од тоа дека се ниски кириите. Пример за стан со една спална соба, јас сама би плаќала кирија 200-250 евра. Па упм, толку е рата за кредит.
@StefusRefus не би го земала станот за ваѓање приходи, чисто поради фактот дека живеам и работам во Скопје, па кога веќе плаќам кирии, да си плаќам за нешто мое.
Не се разбираме ама нема везе не ни очекував. Најголем дел не се разбираат од тие работи.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Зависи со колкав буџет располагаш и дали би живеела и во некоја понепопуларна населба. Во Чаир/Топанско се наоѓаат станови и за 500 евра квадрат. Лисиче-Дром-К.Вода-Ѓорче нова градба мин 900, старо 800. Карпош-Центар +200 евра од ова.
И во Даме Груев (општина Ѓ. Петров) е меѓу 550-650 евра по квадрат, слична цена како Топанско и Чаир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom