Хари Потер

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/scottish-independence/11108316/JK-Rowling-leads-victory-cry-as-Scotland-votes-No.html

Малку политика.
Раулинг дала 1,6 милиони фунти за подршка на “левицата“ која се залагаше за тоа да Шкотска остане под капата на кралицата и нејзиниот народ, територија, нејзината нафта и сите останати природни ресурси да бидат контролирани од Лондон. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/scottish-independence/11108316/JK-Rowling-leads-victory-cry-as-Scotland-votes-No.html

Малку политика.
Раулинг дала 1,6 милиони фунти за подршка на “левицата“ која се залагаше за тоа да Шкотска остане под капата на кралицата и нејзиниот народ, територија, нејзината нафта и сите останати природни ресурси да бидат контролирани од Лондон. :)
Една од Ретките познати личности што ја поддржала кампањата за Шкотска да остане дел од Обединетото Кралство ...
Мислам дека заради економскиот аспект несакала независнот : во Британија има пазар од 65 000 000 луге за разлика од 5 000 000 на Шкотска и плус ако искочат од Британија книгите за странство во Англија,Велс и Северна Ирска ке се оданочуваат.

На крај краева не е ни битно зашто и така го лажираа референдумот само за да остане Шкотска во склоп на Британија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Една од Ретките познати личности што ја поддржала кампањата за Шкотска да остане дел од Обединетото Кралство ...
Мислам дека заради економскиот аспект несакала независнот : во Британија има пазар од 65 000 000 луге за разлика од 5 000 000 на Шкотска и плус ако искочат од Британија книгите за странство во Англија,Велс и Северна Ирска ке се оданочуваат.

На крај краева не е ни битно зашто и така го лажираа референдумот само за да остане Шкотска во склоп на Британија.
ОК, видовме како на недемократски начин (најстарата “демократија) се уништи референдумот. Сите анкети велеа дека повеќето шкоти се за независност. Башка, дали килтот е забранет? Во некои средини да. Погледни ја првата химна на ВБ. Еден стих вели “војуваме со шкотите“ (или нешто слично). Кога се постави прашањето “кој ќе ги контролира нафтените резерви на Шкотска, ако се отцепи?“ Сите се смееа како ретардирани на чело со диктаторчето Камерон. Кој рече дека на глупаво прашање следува глупав одговор.
Од економски анпект. Британија има своја валута- фунтата. Ако Шкотска се отцепеше ќе ја задржеше истата 99%. Дали Бриотанаија ќе и ставеше ембарго? Нормално.
Така што јас не се согласувам со тебе. Ако сакаа независност, требаше да им се даде, а не да се загуши истата преку одредени канали кои направија фалсификат........:)

пи.ес. За национално животно на Шкотска (нели, доколку се отцепеа) ќе беше еднорогот. Вчера кога го прочитав тоа умрев од смеење. :)
пи.ес.ес. Види како би изгледало Британското знаме, доколку референдумот беше успешен. :)

Мислам дека ќе се прикаже сликата. Редоследно на таа што ја постави Експекто. :cool:
 

Attachments

Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Дамблдор погрешно ме разбра. Јас не бев за Шкотска да остане во Британија,туку реално ти кажав што очекувала Роулинг од референдумот. За ЕУ дека е курва и дека прљаво игра сите знаеме.

Знамето кај можам да го видам или како да го барам на гугл.

И Дај да не ја сереме темава со политика.


П.с. А Даниел го поддржувам (y) Барем има што да види :vozbud:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дамблдор погрешно ме разбра. Јас не бев за Шкотска да остане во Британија,туку реално ти кажав што очекувала Роулинг од референдумот. За ЕУ дека е курва и дека прљаво игра сите знаеме.

Знамето кај можам да го видам или како да го барам на гугл.

И Дај да не ја сереме темава со политика.


П.с. А Даниел го поддржувам (y) Барем има што да види :vozbud:
Види ја последната реченица од твојот претходен коментар и ќе видиш дали погрешно сум те разбрал или не. ;)


Сеа нека проработи твојата фантазија.:)

И да не бидеме офтопик.


 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Знамето ке им биде брза помош :)
Иначе кој е типот на постерот ?? Дамблдор или Хагрид ??!!!
Знаеш одприлика кога ке искочи филмов ??

Мене ако ме прашаш ,повеке јас сакам да ја прочитам ''Историјата на Хогвортс'' .:cool:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Знамето ке им биде брза помош :)
Иначе кој е типот на постерот ?? Дамблдор или Хагрид ??!!!
Знаеш одприлика кога ке искочи филмов ??

Мене ако ме прашаш ,повеке јас сакам да ја прочитам ''Историјата на Хогвортс'' .:cool:
Јок, овие постери се стари оклу година што значи дека можеби би немале никаква врска со официалниот филм, но можеби би имале, кој знае. :)

Па мислам дека прочитав некаде средината на 2016 ќе излезе. :)

пи.ес. А ти мене ако ме прашуваш највеќе би сакал да го прочитам дневникот на Николас Фламел во врска со еликсирот. :P
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Јок, овие постери се стари оклу година што значи дека можеби би немале никаква врска со официалниот филм, но можеби би имале, кој знае. :)

Па мислам дека прочитав некаде средината на 2016 ќе излезе. :)

пи.ес. А ти мене ако ме прашуваш највеќе би сакал да го прочитам дневникот на Николас Фламел во врска со еликсирот. :P
Hahahhahahah добар си ти со желбава твоја ;) Да не сакаш и рецептот да ги има у книгата !??!? :vozbud:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Hahahhahahah добар си ти со желбава твоја ;) Да не сакаш и рецептот да ги има у книгата !??!? :vozbud:
По можност. :D

пи.ес. Мораш да признаеш дека и ти би сакал да ја прочиташ истата. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
По можност. :D

пи.ес. Мораш да признаеш дека и ти би сакал да ја прочиташ истата. :)
Не бе стварно, оваа со животниве може и историјата на Хогвотс ;)
Хемии и алхемии не ме интересираат ама ич. Две години у основно 2-ка имав хемија :icon_mrgr:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не бе стварно, оваа со животниве може и историјата на Хогвотс ;)
Хемии и алхемии не ме интересираат ама ич. Две години у основно 2-ка имав хемија :icon_mrgr:
Јас бев подобар во тој сегмент од тебе.:P

Шала на страна, јас највеќе би сакал да ја прочитам “Животот и лагите на Албус Дамблдор“ (не знам како е буквалниот превод). Од истата би можеле да се направат многу филмови и книги (како и фанфикции) затоа што таа книга би претставувала историска книга за една историска личност во книгата (иако аголот на пишување на истата е многу лош и на некој начин е извршена неправда) сепак би била истересна за читање. :)[DOUBLEPOST=1411562153][/DOUBLEPOST]http://www.cinemablend.com/new/Learn-How-Harry-Potter-Movies-Brought-Your-Favorite-Magical-Creatures-Life-67348.html :)

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/09/23/emma-watson-nude-pictures-hacker-threat_n_5866938.html :)

http://jezebel.com/moms-evangelical-christian-rewrite-of-harry-potter-cann-1638274209 :confused:
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Јас бев подобар во тој сегмент од тебе.:P

Шала на страна, јас највеќе би сакал да ја прочитам “Животот и лагите на Албус Дамблдор“ (не знам како е буквалниот превод). Од истата би можеле да се направат многу филмови и книги (како и фанфикции) затоа што таа книга би претставувала историска книга за една историска личност во книгата (иако аголот на пишување на истата е многу лош и на некој начин е извршена неправда) сепак би била истересна за читање. :)[DOUBLEPOST=1411562153][/DOUBLEPOST]http://www.cinemablend.com/new/Learn-How-Harry-Potter-Movies-Brought-Your-Favorite-Magical-Creatures-Life-67348.html :)

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/09/23/emma-watson-nude-pictures-hacker-threat_n_5866938.html :)

http://jezebel.com/moms-evangelical-christian-rewrite-of-harry-potter-cann-1638274209 :confused:
A kaj се споменува таа книга за Дамблдор ?? до 5-от дел не сум прочитал ништо за таа книга .[DOUBLEPOST=1411586641][/DOUBLEPOST]Ова за Ема Вотсон мислам дека е само новинарска патка...
Ако женската си има чиста совест дека не се сликала гола ,џабе може новинариве гомна да јадат.
А за разлика од курвине Ријана и Кардашијан ,на Ема не и требаат такви слики или порнич за да привлече уште внимание на нејзе :cool:[DOUBLEPOST=1411586953][/DOUBLEPOST]А за третиот пост ке кажам само го препотија новинариве со "анти-христијанските сцени и дешавки во филмовите со Хари Потер".
Ako cakaaт они да гледаат филмови со попви,кардинали и калугерки снимани по "божји правила" ,нека не не замараат нас што сакаме да гледаме невернички сатански филмови (убивањето змија со меч е сатанска ствар - сцената од вториот дел ) :гик:
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
A kaj се споменува таа книга за Дамблдор ?? до 5-от дел не сум прочитал ништо за таа книга .[DOUBLEPOST=1411586641][/DOUBLEPOST]Ова за Ема Вотсон мислам дека е само новинарска патка...
Ако женската си има чиста совест дека не се сликала гола ,џабе може новинариве гомна да јадат.
А за разлика од курвине Ријана и Кардашијан ,на Ема не и требаат такви слики или порнич за да привлече уште внимание на нејзе :cool:[DOUBLEPOST=1411586953][/DOUBLEPOST]А за третиот пост ке кажам само го препотија новинариве со "анти-христијанските сцени и дешавки во филмовите со Хари Потер".
Ako cakaaт они да гледаат филмови со попви,кардинали и калугерки снимани по "божји правила" ,нека не не замараат нас што сакаме да гледаме невернички сатански филмови (убивањето змија со меч е сатанска ствар - сцената од вториот дел ) :гик:
Се споменува во последната книга, дури има и цела глава посветено на таа тема. :)

Тие линкови ги ставив од Хари Потер Новости, имаше уште неколку, но ги оставив за друг пат.

Ема се сликаше полу-гола, тоа е вистина, сама потврди, а има и слики. ОК е тоа. Но овие денешните новинари навистина отекуваат. Дали е совесно кога на некој човек (поготово кога му е тешко) и ти со камерата и микрофонот да му се плеснеш во лице!, па и да му поставуваш прашања на таа одредена тема!? Не е совесно. Се знае што е новинарство. И од каде може да оди истото.
А оние новинари кои работат на големи случаи најчесто исчезнуваат (ако истражуваат политичка сплетка) или пак кариерата им пропаѓа, така да сметам дека и тоа не е она правилно (вистинско) новинарство. :)

И за третиот пост јас имам пишувано реферати, не ми е проблем и повторно да ја отворам таа тема и да ги постирам видеата на црковните лица кои водеа анти кампања. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Еве уште едно интересно нешто кое вреди да се прокоментира. :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom