Хари Потер

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Toa за невидливата наметка го имам прочитано дека САД работат на тоа да создадат маскирно одело што ке биде буквално со копче за невидливост. :D
A за вториов пост нема да коментирам и не го ни читам зашто сакам да ги прочитам последните 2 книги пред да ги изгледам последните 3 филма ;)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Toa за невидливата наметка го имам прочитано дека САД работат на тоа да создадат маскирно одело што ке биде буквално со копче за невидливост. :D
A за вториов пост нема да коментирам и не го ни читам зашто сакам да ги прочитам последните 2 книги пред да ги изгледам последните 3 филма ;)
Ко еден филм со Џеки Чен. :cool:

Не си ги гледал филмовите? Книгите приметив дека не си ги читал (мислам на последните 3 односно 2 книги). Не знам од каде си, но ако граЦка ти е блиску, во секторот за деца ги имаш сите 7 книги. Во останатите библиотеки би требало да ги има последните 2 дела затоа што се работи за понови книги (кога веќе не можеме да најдеме МК, и да не фукнеш 2.000 ден.) :)

пи.ес. 8-от филм не се мачи да го гледаш. ;)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Ко еден филм со Џеки Чен. :cool:

Не си ги гледал филмовите? Книгите приметив дека не си ги читал (мислам на последните 3 односно 2 книги). Не знам од каде си, но ако граЦка ти е блиску, во секторот за деца ги имаш сите 7 книги. Во останатите библиотеки би требало да ги има последните 2 дела затоа што се работи за понови книги (кога веќе не можеме да најдеме МК, и да не фукнеш 2.000 ден.) :)

пи.ес. 8-от филм не се мачи да го гледаш. ;)
Jac oд Скопје сум. Затоа за 2 дена отидов до Сити мол за да ја барам книжарата. А книгиве што викаш ке ги земам и ке ги прочитам за да можам барем трите филма да ги изгледам. ;) А секако дека филмовите сеуште се обидувам да не ги гледам (почнав прво со книгите а после со филмовите и ке терам така до крај ) и нејкам да отварам теми за Хари Потер за да не налетам на спојлер. :icon_mrgr:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
http://www.theguardian.com/books/2014/sep/30/mexican-smashes-harry-potter-collection-world-record
Кога мајката христијанка веќе го отупи со тоа “јас ќе напишам нови книги со истите авантури, но во моите децата не би сакале да станат вештерки и волшебници туку невини и мали христијанчиња“.
Работата излегува од контрола. Затоа што мислата е неорганичена (како нашите желби), но тоа не значи дека истата не би можела да се контролира. Како на пример, како може од неколку фантастични книги (секогаш го користам овој незаменлив епитет за овие книги), во кој настаните се = на невозможни, децата да станат вештерки! Имам коментар, но би можел да навредм некого со истиот, затоа подобро да не коментирам.:)

Од друга страна еве како (линк) децата уживаат во читањето на книгите, гледањето на филмовите па и колекционерската работа која од се е најинтересна. Дали религијата треба да става пречки во 21 век помеѓу човекот и книгата, како што правела во средниот век!? Нормално дека не затоа што секој напор би бил бесмислен и смешен. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
http://www.theguardian.com/books/2014/sep/30/mexican-smashes-harry-potter-collection-world-record
Кога мајката христијанка веќе го отупи со тоа “јас ќе напишам нови книги со истите авантури, но во моите децата не би сакале да станат вештерки и волшебници туку невини и мали христијанчиња“.
Работата излегува од контрола. Затоа што мислата е неорганичена (како нашите желби), но тоа не значи дека истата не би можела да се контролира. Како на пример, како може од неколку фантастични книги (секогаш го користам овој незаменлив епитет за овие книги), во кој настаните се = на невозможни, децата да станат вештерки! Имам коментар, но би можел да навредм некого со истиот, затоа подобро да не коментирам.:)

Од друга страна еве како (линк) децата уживаат во читањето на книгите, гледањето на филмовите па и колекционерската работа која од се е најинтересна. Дали религијата треба да става пречки во 21 век помеѓу човекот и книгата, како што правела во средниот век!? Нормално дека не затоа што секој напор би бил бесмислен и смешен. :)
Прво да расчистиме дека сите монотеистички религии се тешка пропаганда за контролирање на масата народ. Главното правило кај овие религии е дека човекот е грешен ,дека е божји роб и дека мора да ги прави верските ритуали. Во политеистичките религии (да ги наречам пагански што е погрешен збор) нема обврска да си верник. Таму се слават боговите а не се гледа со страв на нив и со очекување на божја казна ако го пропуштиш ритуалот тој ден.

Монотеистичкиве религии го имаат забрането секое верување,мит,фолклор што е поврзано со старите политеистички религии.
Од таму сите фантастични и епски приказни се представени како дело на ѓаволот.


Како на пример, како може од неколку фантастични книги (секогаш го користам овој незаменлив епитет за овие книги), во кој настаните се = на невозможни, децата да станат вештерки! Имам коментар, но би можел да навредм некого со истиот, затоа подобро да не коментирам.

За ова ке кажам само " Памет на никого неможе со инка да му се стави". Ова е доказ колку религијата ги ограничила и им го испрала мозокот за да веруваат дека од читање книги може да се стане вештер.

П.С. Најдобар факт за побивање на срањево (иако не вреди ни да се коментира) е дека во книгите, Хари Потер слави Божиќ и Велигден
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
За Велигден не знам, но знам дека во секој дел се спомнува Божиќ и во неколку Ноќта на Вештерките. И истата е симболична за овие книги.
Башка во 3-от дел и во 7-от дел се слуша/гледа хор (во 7-от црковен, во 3-от кој пее некоја песна веројатно поврзана со Божиќ, не сум запазил внимателно). Што значи дека овие филмови се универзални и не можеме да ги декларираме како антицрковни или антихристијански (затоа што не се) ниту пак го нарушуваат тој внатрешен мир кај некој одреден верник.(кој не сака да чита барем нека ги изгледа филмовите)
Само првата книга продадена во преку 110.000 милиони копии. Дали сите тие 110.000 милиони деца или возрасни личности се атеисти? Не. Тогаш ова е прв несоборлив факт дека оваа книга не е антицрковна иако пресветите свештеници во Ватикан (за потсетување 10.000 беа прогласени за педофили) ја забранија оваа книга и започнаа кампања против истата. И повторно ќе кажам дека ако сакаш ќе ти ги пратам видеата да ги гледаш (чисто да видиш какви глупости има во истите). Освен што ќе се чудиш на паметот на одредени интелектуално-црковни тело (прашањето е како може таквите лица да се нарекуваат интелектуалци кога без никакво истражување донеле одредени глупави и смешни заклучоци?!). Факт е дека религијата ја затупавува личноста.
Нека верува, јас немам ништо против ниту една религија (денес Исламот не наликува на религија и затоа истиот не го ни рачунам). Така да верувај но не мешај баби и жаби би бил мој конечен заклучок. (да не речем “не си го пикај носот каде што не ти е работа“) би личело како одредена забрана, наредба односно директива. Непопречливо е правото на критика, но кога доказите се смешни, се нема докази и причини, тогаш самиот критичар може да се нарече една голема и обична смешка.
(те цитирам, и пишувам во 2-ро лице еднина, но од се само прашањето поврзано со видеата се однесува директно за тебе. на крајот на краиштата гледам дека сме и истомисленици).;)

И во врска со феминизмот на Ема. Знае да одржи говор. Говорот и беше доста убедлив. И фалеше само оваа “невербална комуникација“ да ги разубеди и оние кој и аплаудираа, а притоа се подржувачи на шеријатот кој ја прави жената невидлива. Во Исламот нема еднаквост, но затоа има правда (јас не се согласувам со истото но морам да ги пренесувам оние знаења кој сум ги примил од самите муслимани). Прашањето е како може да станува збор за правда, кога жената секогаш е под директива на мажот? Патријахално општествено уредување има насекаде во светот, но станува збор за основните права и слободи на жената. Дали тука има простор на развиток на феминизмот? Нема. Затоа и тука заклучокот е прост. Кога на жената најпрво ќе и се даде слобода за движење без никакви марами, кога ќе смее да вози кола, кога ќе смее да живее самостојна и да одлучува за себе и за својата иднина и кога ќе смее да владее и гласа во тој систем на владеење, тогаш ќе може да почнеме да размислуваме за некаква еднаквост и некаква правда. (надоврзување со еден линк кој не го ставив, кога Ема преку Твитер повика да секоја турчинка стави слика од себе со насмевка. и навистина имаше масивност).:)

Зошто едноставно и таму светот не се предаде на младите? Ова прашање останува неодговорено.

И прашање во врска со темата. Што мислите зошто Дамблдор професорката МеГонигал ја вика Минерва- како една божица?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
@Dumbledore значи на факс го учам ова и од прва рака сум запознаен за некој работи(И за религиите и за положбата на жената низ минатото) . Ако сакаш на пошироко да ти објаснам по ПП пиши ;).
А зашто Дамблдор МеГонигал ја вика Минерва,мислам дека право име и Минерва ако не се лажам. :cautious:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@Dumbledore значи на факс го учам ова и од прва рака сум запознаен за некој работи(И за религиите и за положбата на жената низ минатото) . Ако сакаш на пошироко да ти објаснам по ПП пиши ;).
А зашто Дамблдор МеГонигал ја вика Минерва,мислам дека право име и Минерва ако не се лажам. :cautious:
Е да ми понудеше нешто вакво пред година-две. Но денес не ме интересира, само се навратив малку кон она суштинското и најважното во врска со говорот на Ема. :)

И многу, премногу излегов од темата последните 6-7 коментари....Не и е вистинско име туку Дамблдор и го дал. Од појдовна точка, на што е божица Минерва, мислам дека би се решил конкретниот проблем. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Е да ми понудеше нешто вакво пред година-две. Но денес не ме интересира, само се навратив малку кон она суштинското и најважното во врска со говорот на Ема. :)

И многу, премногу излегов од темата последните 6-7 коментари....Не и е вистинско име туку Дамблдор и го дал. Од појдовна точка, на што е божица Минерва, мислам дека би се решил конкретниот проблем. :)
Кога да ти понудев пред 1 или 2 години кога двајцата нецела година сме на форумов. Ејјјјјјјјјјјјј утре ја точно 1 година ке имам :vozbud:
Башка не мислам да ти филозофирам и да те напињам туку да ти кажам дека монотеистичките религии (Христијанство,Ислам и Хебрејство ) секогш ги забранувале различните убедувања од нивните и ги прогласувале за ерес. А говорот на Ема има и скриени пораки. :cool:

Ако професорот и го дал името Минерва дај кажи ми како и е вистинското и дали некаде се спомнува по книгите !?!?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Кога да ти понудев пред 1 или 2 години кога двајцата нецела година сме на форумов. Ејјјјјјјјјјјјј утре ја точно 1 година ке имам :vozbud:
Башка не мислам да ти филозофирам и да те напињам туку да ти кажам дека монотеистичките религии (Христијанство,Ислам и Хебрејство ) секогш ги забранувале различните убедувања од нивните и ги прогласувале за ерес. А говорот на Ема има и скриени пораки. :cool:

Ако професорот и го дал името Минерва дај кажи ми како и е вистинското и дали некаде се спомнува по книгите !?!?
Не, се спомнува како професорката Минерва МеГонигал, но мислам дека и пишуваше на едно место во една книга дека тој и го дал тоа име.:)

Еми јас реков да ми понудеше нешто плус да ми кажеш во врска со тоа пред година- две. Што значи на друго место (нормално дека не на форумов, времето на создавањето на овој мој профил е околу 11 месеци и 1 ден.). и во понормално (за мене) време. Денес ме интересира нешто сосем друго. :)

Какви скриени пораки? Јас 5 пати враќав наназад зш слушнав нешто како “вен ај вас сикстиин, мај грлфренд..“, а потоа видов дека се работи за нешто сосема 3-то. Па пиши нешто плус (освен кратко-јасниот став дека само малку повеќе и женски публицитет :cool:) во врска со нејзиниот говор кој според тебе содржи скриени пораки. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Песничкава интересно звучи ;) А ова со остарениве фаци да не ги спремаат за 9-то продолжение !?!? :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Песничкава интересно звучи ;) А ова со остарениве фаци да не ги спремаат за 9-то продолжение !?!?
Не, нема 9-то продолжение (сега за сега).
Мислам дека ќе појдат кон ставање на некаква историска подлога (и после би можеле и серии да прават без никаков проблем), а опцијата за светско во квидич ми е некако понеинтересна. Затоа сметам дека опцијата 1 е поочекувана и многу поочигледна.

Но можеби и конкретстот ќе бидеш нешто сосем неочекувано. Останува само да чекаме. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom