Хари Потер

Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
Sakav da vidam kolku Poter e citan kaj nas, jas na primer sum bajagi zarazen po knigite, imam cela kolekcija na Angliski. Ako nekoj ima nesto da prasa vo vrska so serijata postavete go tuka .
 
E

error

Гостин
mene me interesira koga ke izleze ili dali e veke izlezen 6-tiot del na makedonski
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
За македонските книги не знам но едвај чекам да излезе седмиот дел на англиски. Сите 6 книги на англиски ги прочитав наеднаш и беа мнооогу интересни.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
error напиша:
mene me interesira koga ke izleze ili dali e veke izlezen 6-tiot del na makedonski
шестиот дел сеуште не е излезен во продажба на македонски јазик...
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
Tokmu taka, jas kolku {to znam e deka 5 del e sostapen na makedonski, no toa malku sto uspev da go procitam of 3 kniga na mak, prevodot bese katastrofa.


I jas gi citam na Angliski , sedmiot del e nakade na 16 Juli ili 21 Juli

koi sajtovi mislam HP gi posetuvate?
 
E

error

Гостин
A na srpski 6-tiot dali mozi da se najdi niz sk ? Oti jas sum od bitola i tuka go nema. Probav da ja citam na angliski, ama nekako ne mi odi :toe:
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
ne znam za srpski, ke se rasprasam i ke ti javam, ama ne mi se veruva deka je prevele .

Bi te soveruval dodeka ne ja najdes na Srpski prodolzi da ja citas na Angliski
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
А коа ќе го преведет 6тиот дел на македонски?
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Требаше да излезит преводот на саемот на книгата, ама не знам шо сторија. Не им се исплаќало на преведувачите да се зафатет за работа, па изгледа нема да имат воопшто Хари Потер 6 на македонски.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
Не знам за македонски но мислам дека веќе е преведена на Хрватски http://knjiga.hr/04.asp?id=22393&param=H

За српски не успеав да најдам ништо, така да на линков пишува и каде мо`е да се купи книгава, ако некој ваш близок патува набрзо за Хрватска еве ви прилика.
За Македонија, ексклузивен дистрибутер е Култура (ја има на веб страната на Ј.К Роњлинг), така да од нив зависи кога ке го има преводот. Само се надевам дека тој што ги преведува книгите, е и љубител во исто време.
 
E

error

Гостин
na srpski sigurno e prevedena, samo ja nema niz knizarite vo bitola , zato me interesirase dali ja ima negde niz sk
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
Не колку што знам јас, редовно висам по книжарници па такво нешто сигурно ке видев
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Што е со Хари Потер?
Па нишо ...типот излезен од проекцијата на плавата типка која си пушела цигара на џамчето да не ја фатат нејзините, а цигарите ги фрлаше преку прозор точно пред влезната врата, наводно ја пишела првата книга во библиотека носејки нараквици со исечени прсти, па искрено да ви кажам?...Ми се допаѓа делото. Можеби е комерцијално, можеби е не знам (нешто лошо ајде нека ви текни),ама за мене е супер, релаксира, ме враќа во детството, убав пример за како да успеете во светот и со тоа да бидете и оригинални. Толкин успеа, но по 50-тина години и по неговата смрт...затоа никој не го плука тоа дело. Хари Потер го плукаат оти типката е жива и пишува страници како фабриката на Хенри Форд ...

Не сум ги читал делата, само филмовите сум ги гледал. Пусти испити...никако време да се најде (а не дека на нешто паметно го трошам времето...:tapp:)...
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
error напиша:
mene me interesira koga ke izleze ili dali e veke izlezen 6-tiot del na makedonski
za zhal nasite nemaat pari da gi otkupat pravatra da go prevedat hari na mkd
pa najverovatno use dolgo ke nemame nasa verzija

kako i da e zemi si ja na ang
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
THE END OF BOOK 6

HIS hand closed automaticly around the fake horcrux,but in spite of everything ,in spite of the dark twisting path he saw streching ahead for himselfe,in spite of the final meeting with voldemort he knew must come,whetever in a mounth,in a year,or in a ten,he felt his heart lift at the thought that there was still one last golden day of peace left to enyou with Ron and Hermione

P.S. DAMBLEDORE LAST WORDS:"Severus please"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom