Хари Потер

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
За сите фанови на J. K. Rowling,од вчера нејзината нова книга е пуштена во продажба. The Casual Vacancy е нејзина прва книга наменета за повозрасна публика. Веќе ја има на торенти ^ ^.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
За сите фанови на J. K. Rowling,од вчера нејзината нова книга е пуштена во продажба. The Casual Vacancy е нејзина прва книга наменета за повозрасна публика. Веќе ја има на торенти ^ ^.
I'm already half-way through it. Reading it on my Kindle and loving it! Ќе напишам review кога ќе ја завршам :)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
I'm already half-way through it. Reading it on my Kindle and loving it! Ќе напишам review кога ќе ја завршам :)
И јас најверојатно ќе ја почнам денеска. Таман ми дојде затоа што се мислев што да читам следно, не бев расположен за ништо.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не очекувајте нешто посебно од книгава, генерички ликови и 500+ страни без некоја посебна приказна.
Ако Хери Потер е 10/10 оваа е едвај 2/10. Да беше напишана од некој друг ќе ја оставев после првите 50 страни. Како успеа после Потер ова да го напише уште неможам да сватам.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.986
Поени од реакции
5.606
Не очекувајте нешто посебно од книгава, генерички ликови и 500+ страни без некоја посебна приказна.
Ако Хери Потер е 10/10 оваа е едвај 2/10. Да беше напишана од некој друг ќе ја оставев после првите 50 страни. Како успеа после Потер ова да го напише уште неможам да сватам.
Кога видов дека има напишано 500+ страници, одма ја баталив.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Кога ја почнав The Casual Vacancy, немав посебни очекувања бидејќи книгата беше најавена како книга за возрасни и сосема различна од Хари Потер. Но, очекував да има убав тек на пишаното и барем малку од карактеристичниот хумор на писателката за да ме влече брзо да ја прочитам. Тука ме разочара – мислам дека не е најубаво склопена и пишувана, а обидите за хумор воопшто не ми беа смешни поради целиот тон на книгата. Имаше непотребни описи, непотребно задржување на некои работи и непотребно одолговлекување со многу пократок крај, дури и неколку повторувања во описите кои ми делуваа многу невешто. Затоа и ми требаа 7 дена да ја завршам, и тоа со читање други работи измеѓу за да ја оттргнам мрачната атмосфера. А и главниот заплет не е доволно интересен за толку долга книга. Можеше интересот да ми го задржи со повеќе позадина за ликовите, но ја немаше доволно.

На почеток е нејасно која е целта на книгата и збунувачки е тоа што ликовите делуваат како воопшто да не напредуваат, како да тапкаат во место. Но, крајот тоа го променува и ѝ дава цел на книгата - прикажување на реалистични ликови и нивните обиди за живеење.

Не можам да кажам дека не ми се допадна обидот за прикажување на реалниот секојдневен живот, но мислам дека резултатот е преполн со очај. Насобрани се толку многу човечки мизерии, што целата книга како да е обоена само во црно и сиво без никаква друга боја, скоро никаков знак на надеж или некое позитивно чувство.

Повеќето ликови се, според мене, недоволно прикажани и им се наѕираат само површностите. Баш кога ќе посакав да ми раскаже нешто повеќе за некој лик, одеднаш се префрлаше на друг лик.

Начинот на кој писателката ни ги прикажува работите е многу критичен, многу ладен, без сочуство, предизвикува чувство на одбивност и непријатност. Веројатно тоа била нејзината намера, но го прави читањето многу неубаво. Јас скоро со сила ја читав, неколку пати сакав да ја оставам. Овде најмногу се гледа разликата со Хари Потер. Не сакам да ги споредувам книгите, едноставно ми е многу интересно како еден ист човек може да напише две толку различни работи, дијаметрално спротивни. Можеби со тоа сакала што повеќе да се оддалечи од претходните дела.

Најмногу ми се допадна крајот и најбргу го прочитав, но ни за него не можам да кажам дека е одличен. Доаѓа нагло, како последен удар на замавот на реалноста и фрла уште потемна сенка врз сите случувања. Дури е малку сличен на крајот на Хари Потер – таква е реалноста, луѓето умираат и млади и стари, и должни и недолжни. Критичноста на писателката е најсилна на крајот, каде скоро сите ликови ги спушта на земја.

Не е лоша како книга за вистинскиот живот, но не е ниту особено добра. Мене и ми се допадна (малку) и не ми се допадна (малку повеќе), не знам ни јас баш најдобро како и зошто, но севкупниот впечаток не ми е многу позитивен. Најмногу би им одговарала на оние кои се заинтересирани за психологијата на човекот, за односите меѓу луѓето или меѓу родителите и децата, за општествените неправди или пак за малите интриги. Според критиките, на многу луѓе им се допаднала толку многу што многу бргу ја завршиле, но веројатно станува збор за различно доживување или различен вкус (или пак маркетинг). Да не беше Џ.К. Роулинг автор на книгата, не верувам дека некој издавач ќе ја издадеше или пак ќе трошеше средства на нејзино промовирање.
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.293
Ах, се' започна "далечната" 2001 година, по наговарање од страна на сестра ми да одиме да го гледаме првиот дел - HP: The Sorcerer's stone. :)

Тоа воедно и ми беше првиот филм што сум го гледала во кино. Цел филм, како хипнотизирана го гледав. Ептен ме воодушеви. Оттогаш целосно се заљубив во филмот. Подоцна, кога ја прочитав и првата книга, веќе мојата опсесија со ХП започна, од прибирање на мал милион статии, сликички, се' поврзано со ХП, постери (цела соба ми беше со постери од Хари Потер), албуми... Тој период и собната врата, ми беше цела исшарана со оној типичниот ХП фонт и разни рандом Хари Потер ствари... :LOL:

Мошне интересен е фактот, што пред да ја прочитам втората книга/изгледам вториот дел, сонував една сцена која навистина се случи во филмот (токму онаа сцена кога Хари го отвара дневникот и прави зачудена фаца - јас сонував како сум била присутна во тој момент, во студиото, додека ја снимале сцената и зашто сум се спрепнала, Хари се изнасмеал и морале наново да ја снимаат :pos:. Сеуште кога го гледам вториот дел и таа сцена ме обзема некое чудно чувство...

Потоа како излегуваа книгите и филмовите се повеќе и повеќе мојата опсесија со ХП растеше, а секако и мојата колекција на ХП книги. :X3:

Јас пораснав со Хари Потер. :) Книгите ги имам изначитано, по милион пати (и македонските и англиските верзии). Се сеќавам кога од саем си ги купив 4 и 5-от дел, во еден ден успеав и двете да ги прочитам, ама после тоа цела недела закрепнував :D

Ах, веќе поминаа скоро две години од емитувањето на последниот дел... :(

Огромно благодарам на Џ. К. Роулинг за нејзините магични книги, кои и до ден-денес ме пленат и колку и да ги читам, повторно уживам во нив, како и на целокупната екипа која стои позади продукцијата на неверојатните филмови. :cuc: :love:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Го има некој при рака македонското издание на „Хари Потер и Редот на фениксот“?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Подоцна ќе проверам, што ти треба? :)
Оригиналниот превод на цитатов:

But when Sybill Trelawney spoke, it was not in her usual ethereal, mystic voice, but in the harsh, hoarse tones Harry had heard her use once before:'The one with the power to vanquish the- Dark Lord approaches: born to those who have thrice defied him, born as the seventh month dies: and the Dark Lord will mark him as his equal, but he will have power the Dark Lord knows not: and either must die at the hand of the other for neither can live while the other survives: the one with the power to vanquish the Dark Lord will be born as the seventh month dies: The slowly revolving Professor Trelawney sank back into the silver mass below and vanished.

Во англиското издание е 37 глава, кај нас не знам. Би требало да е исто. :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.986
Поени од реакции
5.606
Оригиналниот превод на цитатов:

But when Sybill Trelawney spoke, it was not in her usual ethereal, mystic voice, but in the harsh, hoarse tones Harry had heard her use once before:'The one with the power to vanquish the- Dark Lord approaches: born to those who have thrice defied him, born as the seventh month dies: and the Dark Lord will mark him as his equal, but he will have power the Dark Lord knows not: and either must die at the hand of the other for neither can live while the other survives: the one with the power to vanquish the Dark Lord will be born as the seventh month dies: The slowly revolving Professor Trelawney sank back into the silver mass below and vanished.

Во англиското издание е 37 глава, кај нас не знам. Би требало да е исто. :)
Ок, ќе проверам подоцна, иако мислам дека нешто не е во ред со нашиот превод.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Ок, ќе проверам подоцна, иако мислам дека нешто не е во ред со нашиот превод.
Не е битно тоа, ми треба точно како што е во книгата.
Фала ти. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom