Хакери откупуваат Нокии 1100 за 20 илјади фунти

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
Да не имате зафрлен некој под дома? :)

Criminals are willing to pay thousands of euros for a discontinued Nokia mobile phone with a software problem that can be exploited to hack into online bank accounts, according to a fraud investigator in the Netherlands.
About 10 days ago, investigators observed someone transfer €25,000 (£22,207) for a Nokia 1100 phone, said Frank Engelsman of Ultrascan Advanced Global Investigations. The candy-bar style phone is one of Nokia's all-time best-selling models, and originally sold for under €100.

Engelsman said police contacted Ultrascan about six months ago to see if the security company knew why the phones were in demand. Since then, Ultrascan has seen the price for the Nokia 1100 rise from around €5,000 to the latest figure.
"We thought 'What could be so special about the phone?'" Engelsman said.
The 1100 was a low-cost phone released in late 2003 and aimed at developing markets. Nokia has sold more than 200 million of the 1100 and its successors.
However, the high prices are only being paid for Nokia 1100 phones that were made in a factory in Bochum, Germany, Engelsman said, citing an Ultrascan informant. Those phones contain Nokia software from 2002 that is apparently vulnerable to tampering.
Investigators don't have a complete picture of the technical problem. However, Ultrascan's informant said the phones can be used to intercept one-time passwords needed to complete an online banking transaction, Engelsman said.
It appears that a known Russian and Moroccan cybercrime gang, as well as other Romanian gangs, are trying to obtain the Nokia 1100 with the vulnerable software, Engelsman said.
Nokia officials contacted Monday morning did not have an immediate comment.






http://www.macworld.co.uk/digitallifestyle/news/index.cfm?newsid=25771
 
C

cige

Гостин
Е нема грешка сеа ќе се тупам да преведувам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
Ај да не се тупиш да преведуваш. :)

Набрзина, хакери ги откупуваат овие телефони произведени во Бохум, Германија бидејќи содржеле фабрички софтверски грешки кои овозможувале нелегални хакерски дејствија - откривање лозинки од кредитни картички кои се користат при купување онлајн и електронски банкарски трансакции.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Контакт инфо нешто... :))) (имам 3-4 - ќе биде убав бизнис)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ја иам еден дома вишак... ги шиткам за упола цена... кој сака? :)
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Да ама ги откупуваат само тие што се произведени во германија а тие во кина, финска, унгарија јок
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Да ама ги откупуваат само тие што се произведени во германија а тие во кина, финска, унгарија јок
Ја иам еден таков Германски. Некој инфо контакт да пушти, даам 1000 еура одма :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Кој би мислел дека за таква "каначка" ќе добиеш пари кои ни на сон не знаеш како изгледаат:)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
имам 4 парчиња целосно исправни со скршени екрани, ама не ми е проблем екранот ми е 3 евра набавна и имам едно 13/14 парчиња со проблем полнење што се надевам нема на нив да им биде проблем тоа - затоа што може да ја полниш батеријата надворешно или џампер да направиш и да работи како фиксен без батерија кога ќе ставиш полњач во телефонот.
ако некој сака да ќари по 100 евра ќе му ги шитнам сите 18 парчиња :)
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Ја имам таков.. расипан е микрофонот .. :)
 
Член од
26 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
jas imam tri takvi tel se se ispravni i ako nekoj saka da gi zeme ke se dogovorime za cenata
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
уште една тема за телефонов? па добро бе, колку теми се потребни за еден ист телефон????
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Имаат во Ледиком вакви ефтини се нека си купат :pos2: :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom