Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А бе се убаво тоа, ама друг беше муабетот... 35 милиони годишно... оној па кажува колку му трошела колата, имал многу трошоци... :pos: Бог да чува... демек една година не може да помине со 35 милиони :pos:

30% точно дека се многу на 300 евра, ама на 10 милиони и 50 милиони... плус праиме муабет за една година, после тоа ако се стаи се во ред пак ќе се врати во нормала, пошо Барса најмногу пари праи од туризам, гледаност и слично...

Во просек, околу 4-5 милиони евра се праат од домашна утакмица... тоа не е малку пари...
На секоја сума е многу 30% кога си научен да живееш со тие пари.
Пробај наредни 6 месеци троши само 70% од платата што ја заработуваш и ќе си осетиш.

Ако ти си научен да живееш со 500 евра тој има само Гучи папучи од 500 евра. Не значи дека ти не можеш без 500, можеш и со 300, може и тој со адидаски од 30 евра ама приходот кој што го имаш најчесто ти го менува и воедно диктира начинот на живот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.657
На секоја сума е многу 30% кога си научен да живееш со тие пари.
Пробај наредни 6 месеци троши само 70% од платата што ја заработуваш и ќе си осетиш.

Ако ти си научен да живееш со 500 евра тој има само Гучи папучи од 500 евра. Не значи дека ти не можеш без 500, можеш и со 300, може и тој со адидаски од 30 евра ама приходот кој што го имаш најчесто ти го менува и воедно диктира начинот на живот.
Јас не знам што им е проблем да разберат очигледни работи. И ај сево ова на страна, кај ѕвездиве преовладува егото, или просто речено како тоа на Меси како најјак играч у свет некој да му скрати 15м плата??? Не е муабетот дали ќе преживее без тие или не, се разбира дека тој е обезбеден за уште 100 животи, муабетот е прво за егото, а после и за процентуалното скратување кое не е мало воопшто. Јас земам 200е плата, 30% се ужас за мене, ти 1000е, 30% се исто така ужас за тебе, па така и 30% на тие 50м на Меси би биле голем удар и верувам нешто со кое нема ни тој ни останатите да се согласат.

И ај ѕвездиве и милионериве на страна, ама скроз е точен муабетот дека примањата ти го диктираат начинот на живот. Сум живеел и со 14 000 плата, земам сега и поголема, така да знам што сум купувал тогаш, а што сега. Претпоставувам и со тебе е истото, патем убаво си објаснил погоре.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Ние (ок, прво лице еднина де) кога навивавме за Барса, Филе дркаше на Лацио на национална ТВ. Трансфер навивачи ги множам со нула. Не ти е тебе комшија на Малта? Прашај го за кого навиваше кога му одеше Топки емисијата :D
Извини што генерализирам (i have no beef with u), практикувам да не го правам тоа ама овие двајца плус уште некој таму (да не ги именувам зашто ќе се напишат сто страни беспотребно) се прави дилајли. Конверзација нула.
Не го разбирам јазикот на глувите, ама сигурен сум они од два пати ќе ме разберат што сакам да кажам и нема да прават "хе хе, 35 милиони му остануваат" "може Меси и со 35 милиони да преживее :pos:"

Иначе да, тука е ботот Филе. Го ругав и претходно на една тема ама неможам да се сетам за што. Небитно, бот си е бот. Јас стварно се мислам овој Shadow Walker да не е близок роднина со него или па Филе самиот.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Извини што генерализирам (i have no beef with u), практикувам да не го правам тоа ама овие двајца плус уште некој таму (да не ги именувам зашто ќе се напишат сто страни беспотребно) се прави дилајли. Конверзација нула.
Не го разбирам јазикот на глувите, ама сигурен сум они од два пати ќе ме разберат што сакам да кажам и нема да прават "хе хе, 35 милиони му остануваат" "може Меси и со 35 милиони да преживее :pos:"

Иначе да, тука е ботот Филе. Го ругав и претходно на една тема ама неможам да се сетам за што. Небитно, бот си е бот. Јас стварно се мислам овој Shadow Walker да не е близок роднина со него или па Филе самиот.
Ок тоа, не ја следев темава, се избацив само за Филе :icon_lol: Инаку да, се слагам, се е релативно. Колку повеќе пари има човек, толку помалку му вредат. Порано 100 евра ни беше храна за цел месец за цела фамилија, сега 100+ евра може да ги пролупам во ресторан само за мене. Сигурно Спојлер од минатото (горд минималист) не би можел да замисли да даде 100 евра за вечера, така и ние обичните смртници со парите на Меси...наместо ресторан он плива со делфини или што и да прават богаташите. Исто така, Меси има хотели и ресторани кои моментално работат со огромна загуба сигурно, така да не му е сеедно.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
На секоја сума е многу 30% кога си научен да живееш со тие пари.
Пробај наредни 6 месеци троши само 70% од платата што ја заработуваш и ќе си осетиш.

Ако ти си научен да живееш со 500 евра тој има само Гучи папучи од 500 евра. Не значи дека ти не можеш без 500, можеш и со 300, може и тој со адидаски од 30 евра ама приходот кој што го имаш најчесто ти го менува и воедно диктира начинот на живот.
Пеџа (Групер) Ангеловска.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
На секоја сума е многу 30% кога си научен да живееш со тие пари.
Пробај наредни 6 месеци троши само 70% од платата што ја заработуваш и ќе си осетиш.

Ако ти си научен да живееш со 500 евра тој има само Гучи папучи од 500 евра. Не значи дека ти не можеш без 500, можеш и со 300, може и тој со адидаски од 30 евра ама приходот кој што го имаш најчесто ти го менува и воедно диктира начинот на живот.
Разбирам на што иде муабетов, ама сепак кратење 30% од 300евра и 30 000евра е сосема различно. Ако му скратиш на овој од 300евра тој веќе иде кон банкрот, ќе биде на работ на егзистенција, ќе нема сметки да си плати и ќе заглави во долгови. Додека овој од 30 000 треба само да го смени начинот на живот, сакал он или не.
Гајле ми е на каков начин е навикнато неговото газе да живее, поважно е овој 300евра да преживее, него ли тој да си купува гучи папучи.

Еве едно прашање. Ако на пример во фирма ти зимаш 3000 евра,а другиве зимаат 300 евра и ви речат ,, Дечки дали се согласувате да ви кратиме по 30% од плата за да можат овие со 300евра да земат цела плата и да ги преживеат престојните месеци?,, Дали би се согласил со тоа? Или би се направил на Тошо и ќе си кажеш абе кој ги ебе нека се снаоѓаат, дај ми ти мене 3000 евра сакам во ресторани да јадам со ново Армани одело?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Bayern Munich have withdrawn their contract offer to David Alaba after failing to reach an agreement with the Austria international

Алаба нов играч на Интер од летоска.
Таман платата што што беше одвоена за Меси, сега на овој ќе му ја даваат :D


 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Dete od Baern koe igra 12 godini vo klubot posle tolku vreme go izgubi Baern-genot "mia san mia". Od sega me fakja nostalgija.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.059
Поени од реакции
3.843
А бе никој не кажа дека 30% се малку, не се правите будали. Нормално 30% се 30% на било која сума, муабетот беше дека на тие суми што ги зимаат фудбалерите на Барселона ако им скратиш некој милион нема да осетат, а се е тоа ради доброто на клубот, пошо стварно е можен банкрот кај Барселона...

Меси земал 500 милиони до сеа од клубот и сега треба да се буни за 15 милиони, а во прашање е банкрот...

На крај краева ако не сака ќе си оди на лето и тоа е, на 34 години тешко дека некој ќе му даде пак 50 милион макар и што е Меси...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.657
Таман платата што што беше одвоена за Меси, сега на овој ќе му ја даваат :D


Чим Фалк рекол така тогаш тоа е тоа. Ќе дојде на фри трансфер, ќе му дадат поголема плата и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom