Фриленсер (Freelancer)

Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво,
Само што аплицирав за Payoneer картичка и ме интересира дали ќе може да ја поврзам со фриленсер профилот?
Кога ќе изгуглам Payoneer Freelancer ми дава дека има опција за примање пари преку payoneer дебитна, а кога ќе пробам од профилот имам опции : кредитна картица, PayPal и Skrill.

Што треба да им побарам во банка за да содржи моја адреса , телефонски број... и се што се бара за proof of address? Знам дека ќе отидам и нема да им биде јасно што им барам па да си прашам тука :)
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Здраво,
Само што аплицирав за Payoneer картичка и ме интересира дали ќе може да ја поврзам со фриленсер профилот?
Да, може.
Кога ќе изгуглам Payoneer Freelancer ми дава дека има опција за примање пари преку payoneer дебитна, а кога ќе пробам од профилот имам опции : кредитна картица, PayPal и Skrill.
Точно.

Што треба да им побарам во банка за да содржи моја адреса , телефонски број... и се што се бара за proof of address? Знам дека ќе отидам и нема да им биде јасно што им барам па да си прашам тука :)
Oд банка незнам што треба да им побараш, мене ми ја одобрија со сметка од мобилен. Битно е сметката да биде на твое име.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Да, може.
Точно.

Oд банка незнам што треба да им побараш, мене ми ја одобрија со сметка од мобилен. Битно е сметката да биде на твое име.
Проблемот е што немам постпејд сметка , туку припејд за телефон, а и од другите сметки ништо не е на мое име. Симнав од стопанска e -banking некој извештај каде што има адреса, име и презиме и нема број , а адресата им е кирилица пошто не им бил системот целосно на латиница!!!! :cautious:
И ќе пробам со тоа, а во меѓувреме некој што го имал истиов проблем нека пише како постапил.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Проблемот е што немам постпејд сметка , туку припејд за телефон, а и од другите сметки ништо не е на мое име. Симнав од стопанска e -banking некој извештај каде што има адреса, име и презиме и нема број , а адресата им е кирилица пошто не им бил системот целосно на латиница!!!! :cautious:
И ќе пробам со тоа, а во меѓувреме некој што го имал истиов проблем нека пише како постапил.
Ќе им кажиш да ти дадат документ каде го пишува целосното име и презиме, адреса на живеење и не се сеќавам кои други работи ги имаше......... Не се сеќавам како се викаше документот ама веднаш ти го даваат на шалтер...со тој документ ќе завршиш работа, барем јас завршив кога ми требаше за proof of address. Поздрав
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Проблемот е што немам постпејд сметка , туку припејд за телефон, а и од другите сметки ништо не е на мое име. Симнав од стопанска e -banking некој извештај каде што има адреса, име и презиме и нема број , а адресата им е кирилица пошто не им бил системот целосно на латиница!!!! :cautious:
И ќе пробам со тоа, а во меѓувреме некој што го имал истиов проблем нека пише како постапил.
Тоа ке заврши ти заврши работа не се секирај, тоа го бараат за да утврдат дека не се лажно претставуваш.
Јас им пратив сметка од поспејт која цела беше на кирилица, и немаше проблем. Само предходно им пишав дека сметката е на кирилица затоа што во мојата замја во официјална употреба се користи кирилично писмо, итн, итн.[DOUBLEPOST=1471960382][/DOUBLEPOST]
Ќе им кажиш да ти дадат документ каде го пишува целосното име и презиме, адреса на живеење и не се сеќавам кои други работи ги имаше......... Не се сеќавам како се викаше документот ама веднаш ти го даваат на шалтер...со тој документ ќе завршиш работа, барем јас завршив кога ми требаше за proof of address. Поздрав
Битно е цело име и презиме и адресата да ти се софпаѓа со адресата од личната карта или документот за идентификација што ке им го пратиш.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima iskustvo so prefrlanje pari od freelancer.com do stopanska banka? Koj e najdobriot nacin(Najmalu se gubi na provizija)? Ili pak direkno so payoneer da odam?
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima iskustvo so prefrlanje pari od freelancer.com do stopanska banka? Koj e najdobriot nacin(Najmalu se gubi na provizija)? Ili pak direkno so payoneer da odam?
Мене ми имаат кажано дека не може стопанска само тутунска, но имам лошо искуство со тутунска , пополнив формулар, ми дадоа дебитна и испадна дека погрешка ми извадиле дебитна што не е соодветна за онлајн плаќање иако пополнив во формуларот, така што аплицирав за Payoneer , високи се провизиите ама барем функционира и со freelancer , odesk , fiver...
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0
Мене ми имаат кажано дека не може стопанска само тутунска, но имам лошо искуство со тутунска , пополнив формулар, ми дадоа дебитна и испадна дека погрешка ми извадиле дебитна што не е соодветна за онлајн плаќање иако пополнив во формуларот, така што аплицирав за Payoneer , високи се провизиите ама барем функционира и со freelancer , odesk , fiver...
Znachi najednostavno da odam so Freelancer Debit Card opcija? A potoa veke ako sakam od na nea na transakciska smetka od stopanska banka da prefrlam za sho najverojatno ke treba tamu da prasham kolku se zema provizija i slichno?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
jas na payoneer sajtot se registrirav , sega cekam da stigne , imam procitano i videno screen shot deka moze da se povrze payoneer so freelancer ama kaj mene nema opcija. planiram da im pisam koga ke mi stigne karticata.

ko sto razbrav od forumov mozes da vadis pari od bilo koj bankomat so toa sto zima golema provizija nakaj 3 evra.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Дечки ај ако сакате споделете со даноков како е ? Немам некоја голема заработка ниту пак тие пари ми се префлрени, но да знаам што да правам.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Имам забрана од Payoneer за да праќам Request a payment (Invoice). Дали има некој искуство или знае за сличен сервис на Payoneer, ми треба да имам опција да испраќам Request a payment.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Моментално имам некој си 20$ за 2-3 недели на upwork , сеа прашањето е дали е попаметно да се собере поголема сума па да се повлечат преку payoneer? Затоа што како што читав , треба картичката да се купи или се плаќа некоја сума за годишно одржување на сметката? Исто така кога идам во set up payment не ми дава да си напраам акаунт, бидејќи татко ми има веќе извадено картичка па вероватно гледа според IP адреса или нешто слично, да не имал некој сличен проблем како овоj?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Пoд 100 еврa не се исплaќa дс пoвлекувaш, пoсебнo не aкo немaш Пејoнер кaртичкa. Сaмo тaa кoштaше 20 еврa aкo се сеќaвaм дoбрo.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дечки имам еден проблем. Веќе 3/4 дена вебот не се отвара или премного е спор. Бидејќи не сум до толку стручен, ги прашав одговорните за хостингот и меѓу другото, го пишаа ова:


„да се направи подобра оптимизација на сајтот и бројот на процеси и запишување во база да се намали, со што хостиниогт би се обрзал односно посоодветно би ги користеле перформансите на хостингот“.


Ако има некој што може да ми помогне, ќе Ви бидам благодарен. Ќе платиме и ако треба.. Ако некој знае што треба точно нека ме контактира ќе му ја пратам целата порака за ако може да ми помогне.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Моментално имам некој си 20$ за 2-3 недели на upwork , сеа прашањето е дали е попаметно да се собере поголема сума па да се повлечат преку payoneer? Затоа што како што читав , треба картичката да се купи или се плаќа некоја сума за годишно одржување на сметката? Исто така кога идам во set up payment не ми дава да си напраам акаунт, бидејќи татко ми има веќе извадено картичка па вероватно гледа според IP адреса или нешто слично, да не имал некој сличен проблем како овоj?
Незнам дали си го решил проблемот. Payoneer те кошта 30 долари годишно за одржување на картичката. Ти зимаат 3.15 долари на секое вадење, попаметно е ко мене да си збереш пари повеќе па да си ги извадиш.

А за тоа со set up payment незнам, користи VPN провери дали до IP адресата е проблемот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom