Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

W

wicked_1

Гостин
Добро е, мислев сменил екипа :D
Тоа шо го пишам беше случај и со филмовите на Гаспар Ное, кои се углавно неописиво срање. Дијаметрално спротивен со П.Т и Вес Андерсон, ама сличен хајп се вадеше.
Не сум фан на Брдмен, и не го дискредитирам филмот по таа основа кул филм4е е, ама се надевам дека оваа ќе му е прв и последен ваков проект на Инариту, под друга атмосфера ми е карактеристичен овој режисер.
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Тоа шо го пишам беше случај и со филмовите на Гаспар Ное, кои се углавно неописиво срање. Дијаметрално спротивен со П.Т и Вес Андерсон, ама сличен хајп се вадеше.
Не сум фан на Брдмен, и не го дискредитирам филмот по таа основа кул филм4е е, ама се надевам дека оваа ќе му е прв и последен ваков проект на Инариту, под друга атмосфера ми е карактеристичен овој режисер.
А Irreversible? Мислам дека е совршен во секој поглед, Гаспар Ное тука направил мастерпис.

Јас пишав и порано, мене Grand Budapest ни ми беше филгуд филм ни ништо. Многу ме умори и не ми е јасно како има толку номинации за оскар.
 
W

wicked_1

Гостин
А Irreversible? Мислам дека е совршен во секој поглед, Гаспар Ное тука направил мастерпис.

Јас пишав и порано, мене Grand Budapest ни ми беше филгуд филм ни ништо. Многу ме умори и не ми е јасно како има толку номинации за оскар.
У Иреврсибл не беа на тапет глумците стаени баш според мене, затоа таа улога на Винсент Касел(кој е тежок подпросек глумец) му е хајлајт у кариерата. Екстремната сцена на половина филм е 70% од филмот, but then аgain, кој фактор сум јас да тврдам дека Г.Ное или било кој друг незнае да режира, само онака коментираме. :))))
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
У Иреврсибл не беа на тапет глумците стаени баш според мене, затоа таа улога на Винсент Касел(кој е тежок подпросек глумец) му е хајлајт у кариерата. Екстремната сцена на половина филм е 70% од филмот, but then аgain, кој фактор сум јас да тврдам дека Г.Ное или било кој друг незнае да режира, само онака коментираме. :))))
Јас мислев во контекст дека Irreversible не го осеќам како визуелно остварување, шо знам... После ми текна дека можеби мислеше на Enter the Void :) .
Винсент Касел го мешам со Метју Касавиц така да не можам да разликувам уште кој е кој :D Ама Моника Белучи, Малена срцката растури во филмот. Многу, многу заебан и комплексен филм ми беше Irreversible.

Од друга страна, погоре мислам дека делиме ист став за Гранд Будапест (или барем така мислам :D ). Филмот е мачење до крај, уште се повторувам, ама Вес Андерсон буквално ништо не понуди во филмот освен визуелното. И јас си имав мака со тоа. Приказната шеташе ваму - таму, се уморив од следење на настаните, имаше многу повторени сцени, многу повторени кадри и одвај чекав да заврши. Ликовите беа безвезе... најслаб филм со најмногу номинации за оскар мислам дека е.

п.с. Што мислиш за боите на Кишловски?
 
W

wicked_1

Гостин
п.с. Што мислиш за боите на Кишловски?
Кристоф Кисловски? Ако е овој, освен The Double Life of Veronique друго ништо неам гледано, да го гледаш ако не си има луд саундтрак и сторијаипол,пример како се гради филм со грандиозна кулминацијa!!!
Ова трилогијата со боите ми е на watchlist ама не сум ја гледал уштe. Comments laters. :))
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Кристоф Кисловски? Ако е овој, освен The Double Life of Veronique друго ништо неам гледано, да го гледаш ако не си има луд саундтрак и сторијаипол,пример како се гради филм со грандиозна кулминацијa!!!
Ова трилогијата со боите ми е на watchlist ама не сум ја гледал уштe. Comments laters. :))
Го имам гледано, добар филм.
На него мислев и на трилогијата со боите, тие се според мене меѓу најдобрите визуелни остварувања што ги имам видено.
Чкртни едно мислење кога ќе ја изгледаш барем Сината :)

Да не се фалам ама се разминав со Жулиет Бинош ко беше Охрид пред некој месец. :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.635
Кристоф Кисловски? Ако е овој, освен The Double Life of Veronique друго ништо неам гледано, да го гледаш ако не си има луд саундтрак и сторијаипол,пример како се гради филм со грандиозна кулминацијa!!!
Ова трилогијата со боите ми е на watchlist ама не сум ја гледал уштe. Comments laters. :))
Особено „Сино” е a must see! И јас го очекувам твојот коментар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom