Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
Big Hero 6 - интересна авантура, но ништо поразлично од многу други. Има елементи од Toy Story, од Wall-E, а типчето неверојатно потсетува на Hiccup од How to Train Your Dragon. Како и во секој анимиран филм и тука има еден смешен лик (робот) кој е навистина интересен, но не колку едни Олаф, Скрат, Сид, магарето на Шрек, Минионите, кучето од Up, Марти, Мелман и пингвините од Мадагаскар...

Не верувам дека има шанси да го земе Оскарот. 7/10 од мене
 
G

grande-juve

Гостин
Кој да се гледа вечерва, Ida или Force Majeure...
Кој и да го глеаш, утре глеј го другиот :D Ida добар ми беше, али Force Majeure ептен ми легна... И никако не го заборавај Winter Sleep

него јас терам 1 саат веќе негде да пуштам нешто слично на Brazil, сите сугестии на имдб ми се изгледани, someone? :/
http://m.imdb.com/title/tt0808185/
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Russian Ark, какво историско и артистичко патешествие во повеќе историски доби низ музејот во Санкт Петербург!
All in one take со сета таа сценска поставеност? :eek: Дефинитивно кинематографски триумф!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Кој и да го глеаш, утре глеј го другиот :D Ida добар ми беше, али Force Majeure ептен ми легна... И никако не го заборавај Winter Sleep
Се мислев само по кој редослед. Само што го изгледав Ida. Не ми се допадна. :(
него јас терам 1 саат веќе негде да пуштам нешто слично на Brazil, сите сугестии на имдб ми се изгледани, someone? :/
Не знам зошто ама кога ќе се спомне Brazil, ми текнува на филмов.
http://www.imdb.com/title/tt0074812/?ref_=nv_sr_4
Не е нешто којзнае колку сличен, ама интересен е, останат ми е во сеќавање како добар.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
W

wicked_1

Гостин
Се мислев само по кој редослед. Само што го изгледав Ida. Не ми се допадна. :(

Не знам зошто ама кога ќе се спомне Brazil, ми текнува на филмов.
http://www.imdb.com/title/tt0074812/?ref_=nv_sr_4
Не е нешто којзнае колку сличен, ама интересен е, останат ми е во сеќавање како добар.
Да да, памтам баш го имав претходно гледано Метрополис, па овој ми беше како Матрикс. :D Солиден филм, потребен е римејк, предобра приказна =).
Најблиску најверојатно ќе му дое Dark City колку и да е слаб у сатиричниот дел у споредба со Бразил.


Не е сега скроз на скроз, али има нешто Бразилско во него :P

The Dance of Reality (2013)
Од коа ги изгледав El Topo и The Holy Mountain, не глеам филмови веќе од лудакот Јодоровски. :nesumjas:
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Во Whiplash го видовте постерот во собата на Ниман - "If you don't have ability, you end up playing in a rock band." ? E зашо бе? :unsure:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Од коа ги изгледав El Topo и The Holy Mountain, не глеам филмови веќе од лудакот Јодоровски. :nesumjas:
Fun fact: еден од продуцентите на The Holy Mountain и голем обожавател на Јодоровски бил
Џон Ленон
:angel:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Да да, памтам баш го имав претходно гледано Метрополис, па овој ми беше како Матрикс. :D Солиден филм, потребен е римејк, предобра приказна =).
Најблиску најверојатно ќе му дое Dark City колку и да е слаб у сатиричниот дел у споредба со Бразил.



Од коа ги изгледав El Topo и The Holy Mountain, не глеам филмови веќе од лудакот Јодоровски. :nesumjas:
Полесен е овој за нијанса тро :D Али знаеш имаш прилично ретардирани ликови стандард. На една сцена кога ќе ми текне смеа ме фаќа, а не треба пошто е греотна. Не го рачунајте ко сполјер пошто ништо не е страшно и опасно по филмот. Имаш онака џуџе без раце и нозе, и човек со метла, кој онака го мети џуџево низ улица, го турка на кај еден камион за да го качи. Беги да не грешам душа со сценава.:vrtioci:

ВО филмов му е опфатен животот демек од мал ко бил па како шо подрастувал, со левата му мајка и татко му. Имаш разни фигури и ликови.
 
W

wicked_1

Гостин
Полесен е овој за нијанса тро :D Али знаеш имаш прилично ретардирани ликови стандард. На една сцена кога ќе ми текне смеа ме фаќа, а не треба пошто е греотна. Не го рачунајте ко сполјер пошто ништо не е страшно и опасно по филмот. Имаш онака џуџе без раце и нозе, и човек со метла, кој онака го мети џуџево низ улица, го турка на кај еден камион за да го качи. Беги да не грешам душа со сценава.:vrtioci:

ВО филмов му е опфатен животот демек од мал ко бил па како шо подрастувал, со левата му мајка и татко му. Имаш разни фигури и ликови.
Да, тоа е отприлика овој режисер. Мести визуелно гротексни сцени една по друга, и со минимален симболизам си ги опишува своите ставови, фобии и мајндстејтови на поединци и заедница, ама не сум баш по тоa, потешко ми е за гледање ова него азиското гор кино. Самата сцена шо ја опиша кажВет многу.:D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
http://letterboxd.com/bkitanov/

И ја си направив профил, цела недела ми траеше преносот на оцени од имдб овде па ете конечно е средено, ја додадив и листата за најдобри 10 ама се додека не биде напишана на форумот не може да се каже официјална :LOL: како и да е, многу добро катче за филмските сладокусци, сега имдб ми е гола вода и ми изгледа понеубав од сајтов...

а да, нека ме следе кој шо сака, добредојдени сте :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665

Kajgana Shop

На врв Bottom