Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.845
Поени од реакции
11.057
Точно е дека Том Круз и Бред Пит се бајаги форсирани а и мене ме иритира некој кога е стално и секаде, затоа и моментот Бред-Анџелина ми е преку тасета и ми се повраќа од нивната појава веќе некој период. Сега и Метју како да иде по стапките на погорниве глумци, со неговата сегде-присутност.
Али Том Круз има неколку улоги каде се покажал маестрално (филмовите што ги наброја sim4e пример), што не може да се каже за Афлек пример, него не памтам негде да растурил со глумата. Бред исто така има неколку легендарни улоги. Афлек во никој случај не е подобар актер од скиентологов и тројанецов, не е ни во иста класа.
 
H

HoT IcE

Гостин
Кога ќе видам некој дека пишува за Пит и вика дека исфорсиран глумец ми се превртуваат цревава. Типот ви изгледа исфорсиран и нетолку квалитетен глумец затоа што цела женска публика се влажни на него, интересен лик е, со интересна биографија и role model заедно со Анџелина за многу парови и ликови од Холивуд. Да не зборам колку голем финалнтроп е самиот.
И ајде нека прекини хејтов за Пит пред да влезам со цел арсенал на темава.:pistoldz:
 
G

garthok

Гостин
Melancholia е прејако филмче, има бавен билд ап и не секој може да издржи до крај. Ама од друга страна, е најблокбастеричниот (стварно wot? зборот?) од сите негови, како Antichrist и Nymphomaniac. Meне ми е омилен поради совршениот склоп на се што барам од филмот. Суреализмот и фотографијата ги имаше и во Antichrist, додека комплетно отсуствуваа од Nymphomaniac, кој беше сув, како документарец. Но беше повеќе story driven па таму надополнуваше, за во споредба.

Ова за мене е уметност.

Меланхолија освен пар добра фотографија и музиката на Вагнер, генерално е срање. Му упали со триковите у Антихрист па ајде сега ќе форсираме у секој ебан филм. Сериозно, како не ве заморува камерата на вибратор. Meh... Ларс е дркаџија.[DOUBLEPOST=1418770631][/DOUBLEPOST]
Какви мајстори за трилер филмови се шпанците, јас дури сега го гледав The Skin I Live In. Ремек дело 10/10

п.с Елена Анаја
Глеј го Tesis. Не е премногу популарен од шпанскиве али пошо бев у овој жанр пред некоја година и ми е доста истражен, би ти го препорачал.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Не сте го ставиле трејлерот за најновиот на Теренс Малик... очекувам нешто слично на to the wonder....

[youtube]bC-3rnv_b3o[/youtube]

@wot
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.431
Поени од реакции
58.458
Точно е дека Том Круз и Бред Пит се бајаги форсирани а и мене ме иритира некој кога е стално и секаде
Не се сегде и секаде, има актери кои снимаат многу повеќе филмови од нив двајцата. Таков впечаток имаш зошто жолта штампа живее од нив, инаку луѓето ништо посебно не направиле во негативна смисла на зборот, не е нивна вина фрката околу нив. Едниот е хејтан поради сциентологијата другиот поради жена му, да не беа овие причини ќе се најдеа некои други за хејт. Не се лоши актери и двајцата. Предлог за филм: Интервју со вампирот :)



Патем, од Егзодусот сум задоволен. Повеќе во вестите во 18 часот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.431
Поени од реакции
58.458
Немам време за рецензии, во кратки црти:

Егзодусот аудио/визуелно е одличен. Има две негативни работи кои можат да се издвојат, едната е премалку дијалог и карактери, другата е што оди со одличното темпо на почетокот и во еден момент нагло паѓа. Тоа е делот со катастрофите кој визуелно е перфектен но режисерот ги закачил една до друга без скоро никакви случувања измеѓу, па целиот тој дел изгледаше како епизода од Опстанок. Во тој дел од филмот се изгуби глумата, т.е. комплетно беше нарушен балансот глума/ефекти. Подоцна филмот повторно се подигнува. Колку што можев да видам, хејтот во главно го добива заради недоследност до библиската приказна, но како што викаше најголемиот Форест Гамп, не сум јас тука да судам чија измислена приказна е подобра. Бејл беше добар во улогата на генералот Мојсеј, затоа што во филмот се потенцирани воените способности на Мојсеј. Но она што пријатно ме изненади е глумата на Џоел Едгертон, кој на трејлерот ми изгледаше како промашување но во филмот според мене покажа многу. Одглуми владетел кој е горделив, арогантен, но и емотивен и несигурен во себе.

Оценка: подобар од Ное.

Gone Girl добро трилерче, малку мајндфак ситуации во кои е вметната случајноста како фактор, за разлика од постари трилери во кои се е прецизно одработено. Се разбира не е повеќе лесно да се направи филм кој ќе задржи некаква непредвидливост па оттука најмногу го ценам филмов содржински, добро сценарио.

Оценка: полош од Prisoners но доста добар.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
За Gone Girl колку шо видов неколку луѓе се жалеа за последните 30 минути, ама мене баш тие ми беа најинтересни. 8/10

За Барни жал ми падна :(
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Оценка: полош од Prisoners но доста добар.
Истиот проблем си го имал како и јас, тргнав со претпоставка дека ќе биде изработен во сличен стил, а излезе тотално обратно. Никако не ми јасно зошто филмот имаше толку весел амбиент.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.137
Поени од реакции
84.827
Призонерс..мех


Laggies- Кул опуштено филмче (y) 7.5/10
 
W

wicked_1

Гостин
Gone Girl не е некој мајндфак трилер али има предобра вожња.
Да, и е трилер повеќе него некоја разработена драма, ама треба време да легне филмов кај гледачите, у споредба со срањата шо излегуваат секој ден, оваа е gift од Финчер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom