Фиксна протеза

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Да, ама не заборавај дека DAMON протезите не се one size fits all. Има многу случаи за кои не се соодветни и не може да се искористат. И јас се залетав за такви кога ги ставав моите, меѓутоа ортодонтот ми кажа дека конкретно за мојот случај ( инфантилен загриз ) не се соодветни и нема да го дадат посакуваниот ефект. Мислам дека за помали интервенции се ок, меѓутоа и при помали интервенции и со класичните протези немаш многу поместување на коската и забите, така да исто ти се фаќа.
Види не може да е исто, кога жицата на бриќетите е самолизгачка и користи природни сили на придвижување на заботе - DAMON метода, и разликата со традиционалните протези каде жицата е прицврстена на бриќетите со ластици и со тоа се користи доплнителна сила и се има поголеми болки, јас не знам тоа со ластиците ми изгледа толку глупо и неинвентивно и за хигиена и изглед и болки и изгубено време на третманот. Значи постои и текако голема разлика, штета што цената е голема, да се изедначени цените традиционалните протези нема да постојат повеќе. Иначе со DAMON се се корегира, не знам зашто тоа ти го кажале, си требала повеќе мислења да побараш.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Брекети не бриќети kako prvo ,kako vtoro prirodni sili nema se e do lacite i nivniot potencilal znaci vestacki sili kako treto higienata e podobra no zavisi pred se od pacientot ako ne stava cetka ni gospod ne pomaga.
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Брекети не бриќети kako prvo ,kako vtoro prirodni sili nema se e do lacite i nivniot potencilal znaci vestacki sili kako treto higienata e podobra no zavisi pred se od pacientot ako ne stava cetka ni gospod ne pomaga.
брекети моја грешка
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Дечки пред 2 дена ги извадив фиксните после 2 и кусур години, на среќата и нема крај :D
Ми стави ортодонтот ретејнери од задната страна, но не ми спомна ништо за мобилни протези. Дали се доволни ретејнерите или?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки пред 2 дена ги извадив фиксните после 2 и кусур години, на среќата и нема крај :D
Ми стави ортодонтот ретејнери од задната страна, но не ми спомна ништо за мобилни протези. Дали се доволни ретејнерите или?
Може самиот ортодонт не верува во мобилна протеза, мисли дека кај тебе ретејнерот ќе е доста. Јас година дена носев за спиење пластика како боксерине. Носи го ретејнерот додека си жива, не смета, само ќе одиш почесто на чистење забен камен, знае да собира.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Дечки пред 2 дена ги извадив фиксните после 2 и кусур години, на среќата и нема крај :D
Ми стави ортодонтот ретејнери од задната страна, но не ми спомна ништо за мобилни протези. Дали се доволни ретејнерите или?
И моите треба да се вадат за некое време/неколку дена, скоро 3 години ги носам.
Тоа за ретенција после зависи од состојбата која се третирала и од проценката на самиот ортодонт.. на пример мене ми кажа дека ќе носам и жица и мобилна протеза.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И моите треба да се вадат за некое време/неколку дена, скоро 3 години ги носам.
Тоа за ретенција после зависи од состојбата која се третирала и од проценката на самиот ортодонт.. на пример мене ми кажа дека ќе носам и жица и мобилна протеза.
White ribbond да не ставаш? Мене мајка му на Диме ми стави такви + пластики како боксерине носев за спиење :D на 6 месеци ми го контролираат рибондот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
White ribbond да не ставаш? Мене мајка му на Диме ми стави такви + пластики како боксерине носев за спиење :D на 6 месеци ми го контролираат рибондот.
Појма немам што ќе стави, нешто ми спомна ем жица ем мобилна, па ќе видиме.. чекам јас брикетите да се тргнат, после не ме интересира :D
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Дечки пред 2 дена ги извадив фиксните после 2 и кусур години, на среќата и нема крај :D
Ми стави ортодонтот ретејнери од задната страна, но не ми спомна ништо за мобилни протези. Дали се доволни ретејнерите или?
доколку си правела и корекција на загризот со ластици, мислам дека треба и на спиење да носиш дополнително и протеза. Мене така ми кажаа откако ќе ми заврши процесот со протезиве. и ретејнер и damon сплинт - слично на мобилна[DOUBLEPOST=1535716083][/DOUBLEPOST]Морам да напишам информација за СПАС на сите што носат протези, и јас носам мојте се DAMON состем, значи купете си Airfloss od Philips зашто друго слично кај нас нема на пазаров и не сакам да ги рекламирам. Зависи од попустот што го даваат во Нептун чини од 4 500 денари до 5 200 денари. Значи чисти се меѓу забите, за протези е измислена работа, 2 мин максимум, јас за 40 сек се чистам. Нити конец нити интердентални четкички нити што не.. да не пцујам малтретирање стварно . Значи спас верувајте ми, соберете пари и купете го, многу ќе си олесните и хигиената ќе ви биде на највисоко можно ниво. Значи четкање на заби па поминување со Airfloss.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Здраво, во скоро време ќе ми стават фиксни протези па сакам да прашам дали некој има искуство со порцелански фиксни протези, колку коштат и дали се подеднакво ефикасни како и металните. Благодарам однапред
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Здраво, во скоро време ќе ми стават фиксни протези па сакам да прашам дали некој има искуство со порцелански фиксни протези, колку коштат и дали се подеднакво ефикасни како и металните. Благодарам однапред
Знам дека се поскапи од металните за некои 50-на евра, може лесно да се скршат. Јас кога ставав, ортодонтката ми рече дека најмногу ги препорачува металните, најбрзи резултати даваат и се најквалитетни.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Што е разликата помеѓу порцелански и сафирни протези и кои се подобри?
 

TheHamsterOreo

hamster expert
Член од
11 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
8
ima metalni protezi i silikonski, imaat ista funkcija, razlikata e vo toa shto metalnite protezi se zabelezhuvaat povekje od silikonskite. Jas imam metalni i gi nosam vekje 1 godina :)
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Vidov na facebook deka Waterpik e od skoro dostapen i tuka. Dali nekoj ima iskustvo so porizvodot?

Pozdrav
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Немам заби,ги извадив сите,од оние колчињана не доаѓа у обзир,прескапи се за мене,само вилици или протези(како ли веќе се не ги викате) доаѓаат во предвид,знам за Valplast протезите кои се силиконски,ако може некој со искуство да ми препорача нешто проверено добро,тука најдов доста одговори на моите прашања
 

Kajgana Shop

На врв Bottom