Фиксна протеза

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не се согласувам дека на клиника нема кадар и дека не се компетентни , баш напротив на клиника ортодонтите се доста стручни и искусни!
Фиксните протези не спаѓаат на терет на фондот.
Мајка ми е на клиника, мислиш не можев јас за без пари таму протези да ставам? Кој знае повеќе што кадар има таму, јас или ти? :) Порано имаше добар кадар, сега еден не можеш да најдеш на ортодонтскиот оддел. Сите квалитетни и амбициозни напуштија и си отворија приватно. За болести на уста, орална хирургија и другите оддели се слагам дека има квалитетен кадар.
Секако дека не спаѓаат на терет на фондот, естетика е во прашање. Можеш да живееш со криви заби, не можеш да живееш без заби, секаде во свет е така.
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
26
Поени од реакции
19
Мајка ми е на клиника, мислиш не можев јас за без пари таму протези да ставам? Кој знае повеќе што кадар има таму, јас или ти? :) Порано имаше добар кадар, сега еден не можеш да најдеш на ортодонтскиот оддел. Сите квалитетни и амбициозни напуштија и си отворија приватно. За болести на уста, орална хирургија и другите оддели се слагам дека има квалитетен кадар.
Секако дека не спаѓаат на терет на фондот, естетика е во прашање. Можеш да живееш со криви заби, не можеш да живееш без заби, секаде во свет е така.

Епа затоа што не ти ставиле без пари протеза на клиника затоа ги хејташ сега :)
Кадар на ортодонција има! од рекла казала си патиме :)
п.с. и да не се убедуваме кој повеќе знае дали јас или ти , кога поима немаш за мене!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Епа затоа што не ти ставиле без пари протеза на клиника затоа ги хејташ сега :)
Кадар на ортодонција има! од рекла казала си патиме :)
п.с. и да не се убедуваме кој повеќе знае дали јас или ти , кога поима немаш за мене!
Сигурно.
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Некој да препорача добар ортодонт во Скопје што знае да работи со неправилен загриз?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Денес на контрола ми дадоа ластици :( Знаев дека се неизбежни ама се си мислев дека покасно ќе ми ги даде.
Ги носевте редовно или? Мене ми рече да ја ги носам и преку ден, ама на работа не можам, некако не ми изгледа професионално :/
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Денес на контрола ми дадоа ластици :( Знаев дека се неизбежни ама се си мислев дека покасно ќе ми ги даде.
Ги носевте редовно или? Мене ми рече да ја ги носам и преку ден, ама на работа не можам, некако не ми изгледа професионално :/
Претпоставувам збориш за ластиците што се ставаат на кукиците од брикетите, па поврзуваат повеќе заби. Верувај дека што подолго ги носиш, тоа подобро, затоа што тие ја прават скоро целата работа да биде онаква каква што навистина треба да биде. Носи ги навечер додека спиеш и кога ќе се вратиш од работа, затоа што на работа треба да збориш, да јадеш, а со ластиците тоа потешко ќе го изведуваш.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Денес на контрола ми дадоа ластици :( Знаев дека се неизбежни ама се си мислев дека покасно ќе ми ги даде.
Ги носевте редовно или? Мене ми рече да ја ги носам и преку ден, ама на работа не можам, некако не ми изгледа професионално :/
Еј не ги спомнувај, ако неам пола пакување вкупно голтнато ја Филип да не се викам... И тоа ми се дешаваше поради 2 причини, некогаш замислен само ќе гризнев и дури и неприметно можеше да ми падне ја ќе си голтам со него..., а втора бидејќи си викав ај само некое залче ме мрзи да ги вадам ќе гледам да не отиде. После ептен внимателно ако јадев со ластик, одма ако глеам се симне плукам цело залче во уста. Ти не биди ко мене, не јади со ластици жити се. По тоа ги памтам јас :rolleyes:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Еј не ги спомнувај, ако неам пола пакување вкупно голтнато ја Филип да не се викам... И тоа ми се дешаваше поради 2 причини, некогаш замислен само ќе гризнев и дури и неприметно можеше да ми падне ја ќе си голтам со него..., а втора бидејќи си викав ај само некое залче ме мрзи да ги вадам ќе гледам да не отиде. После ептен внимателно ако јадев со ластик, одма ако глеам се симне плукам цело залче во уста. Ти не биди ко мене, не јади со ластици жити се. По тоа ги памтам јас :rolleyes:
Шанси нема да јадам со нив, не можам ни да ја отворам вилицата не па да јадам.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Шанси нема да јадам со нив, не можам ни да ја отворам вилицата не па да јадам.
Со носење ќе ти се навикне вилицата и ќе се среди, нема да изгледа толку страшно како сега :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Ајде пак да си прашам овде :D
Дали ви крвавеа непцата со протезите? Кај мене само на местото кај што се спојуваат два заба, претпоставувам од притисокот од протезата ми се појавува како вишок непце и стално кога ги мијам забите ми крвари. :/
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ајде пак да си прашам овде :D
Дали ви крвавеа непцата со протезите? Кај мене само на местото кај што се спојуваат два заба, претпоставувам од притисокот од протезата ми се појавува како вишок непце и стално кога ги мијам забите ми крвари. :/
Не би требало да ти крвари гингивата од протезата, освен ако некоја жица или некоја кукица на некоја брикета не врши притисок. Можеби имаш пречуствителни непца/гингива. Пиј по едно Витамин Ц на ден и консултирај се со твојот стоматолог, нека види што е, ако треба можеби и ќе ти даде некоја паста која делуваш благотворно за непцата/гингивата.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Препорака за добар ортодонт во Скопје кај кој ќе може да се плаќа на рати.
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Откако ќе се стави фиксната, на колку време обично се прави контрола? 2-3 месеци многу е? :))))
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Откако ќе се стави фиксната, на колку време обично се прави контрола? 2-3 месеци многу е? :))))
Контрола се прави на секои 3 - 4 недели, освен ако стоматологот не ги поместува забите на тој начин што нивните апроксимални страни ги стругнува, ги затегнува забите со лејзи баг (или како и да се вика таа меката жица како плетенка), па да треба да одиш на контрола на секои 2 недели. И секако на секоја контрола гледај да ти ги сменува гумичките и бар преку неколку месеци да ти ја сменува жицата/лакот:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom