Фиксна протеза

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Фиксна протеза ?

Има ли некој искуство од вакво чудо. Можеби касно ја отварам темава зашо јас утре идам да местам. Има ли некој што носи ова па да ми каже како, што, дали боли, колку време ја местат, ке имам проблеми со јадење, со четкање на заби ? Зборете ми само без претеризам, за џабе не си ги извадив двете четворки :nesvest:
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
неболе само од кога ке ти ги стават само тој ден може да те заболе а после нема ништо
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Абе фиксната протеза е убава работа, убаво ти кажаа погоре не боли тогаш, боли откога ќе ти ја стават. Јас не сум носела фиксна али знам нешто од нешто. Со јадење нема да имаш проблем, е сеа со четкање а забите е малце потешко, мораш тоа да го правиш до бескрај за да исчистиш се околу желевцата.
али нешто што е најинтересно кај фиксната, е тоа што можеш да си ставаш камчиња во разни бои и да си стаиш и гумички во боја на желевцата :wink:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.692
Поени од реакции
2.355
...jaс носам...дури ја става не боли,а после мене 2 недели ме болеше мислам неможев нормално да јадам...ама се навикнав. Брикета досеа ми се има скршено само еднаш(во декември ги стадов протезиве бај д веј)...се на се не е нишо страшно...само на моменти ме фаќа криза и ми ида со клешти да ги откорнам:pos2:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.938
1 недела од коа ке ти ја стаат ке те боли и тешкотии ке имаш при јадење.После нема да ја забележуваш, ке си јадеш шо сакаш.И убава работа е фиксната
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.801
Поени од реакции
4.415
1 недела од коа ке ти ја стаат ке те боли и тешкотии ке имаш при јадење.После нема да ја забележуваш, ке си јадеш шо сакаш.И убава работа е фиксната

многу убава... кога ќе јадеш пола храна ќе ти остане на протезата и после 1 час ќе ја чистиш со јазикот и тамам ќе си "јадеш" по малку и нема да одгладнеш :pos2:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.938
многу убава... кога ќе јадеш пола храна ќе ти остане на протезата и после 1 час ќе ја чистиш со јазикот и тамам ќе си "јадеш" по малку и нема да одгладнеш :pos2:
Нема врска. Не останува многу од храната како што покажа ти. Принципот на самочистење на забите во голема мера може да се задржи. Сепак се бара многу поголема хигиена од тој шо ја користи протезата.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.801
Поени од реакции
4.415
Нема врска. Не останува многу од храната како што покажа ти. Принципот на самочистење на забите во голема мера може да се задржи. Сепак се бара многу поголема хигиена од тој шо ја користи протезата.

си го нашол правиот човек :helou:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
Добро што прво ти ги извадиле забите па потоа ќе ти ја ставаат фиксната, прво треба да се ослободи простор за да можат забите убаво да се наместат. Многу ортодонти прават грешка со тоа што не го советуваат пациентиот да ги извади 4ките или 8ците, па по вадењето на протезата, од притисокот забите пак си се враќаат во нивната првобитна положба.
Jaс имам фиксни на двете вилици, ги ставив пред 4-5 месеца.
Не е страшна работа, ги местат околу саат време и потоа чекаат лепакот да се исуши едно 30 минути. Потоа ќе ти стави сајла(желевце), гумички и тераш:).
Ќе те болат забите едно 3-4 дена откако ќе ти ја стават фиксната и после секоја контрола(што вклучува менување на сајлата, нејзино затегнување и менување на гумичките), макар што мене ме болеа забите само првите две контроли.
За јадење првите 10 дена ќе ти биде малку чудно, ама потоа нема ни да ја чувствуваш, се` ќе ти биде како порано. Само избегнувај да јадеш кикирики, леблебии, фстаци такви работи, затоа што се заглавуват меѓу брикетите и ќе треба пола саат да ги миеш забите, а мастики ако сакаш да џвакаш, ќе треба повнимателно да го правиш тоа затоа што се лепат:(.
Мој совет ти е од аптека да си купиш интрадентална четка, слична е како четка за чистење шишиња и со неа ќе си поминуваш измеѓу секој заб, затоа што ќе треба хигиената да ја држиш на високо ниво:). Ако те интересира уште нешто, слободно прашај.

И да, како што кажа Вес погоре, на моменти ќе те фаќаат кризи за да ги откорнеш, ама помисли на тоа дека ќе имаш холивуд смајл кога ќе ги извадиш и нервозата ќе ти помине.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.703
Поени од реакции
2.352
Сите кажаја дека постои болка откога ќе се стават протезите едно 3-4 дена. И после менување на нова жица исто така ден-два ќе се осеќаш ко тогаш да ти ги ставиле протезите. И да, не е ништо страшно:).
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
super e...jas lani nosev mi se namestija zabite...ne boli bas...samo koga odis da ti gi potstegnuva ili ti menuva gumicki taka malce eden sat dva boli ....jas si se naviknav gi nosev skoro cela godina i koga gi izvadiv mi bese grdo:)...ama to e to
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јас од моето искуство иам само три совети да ти дадам, кои сигурен сум дека ако ги примениш ќе ти помогнат многу. Накратко.

1. Не се срами од протезата. Нема ништо срамно, не си набивај комплекси.
2. Редовно четкај ги забите, и поголемо внимание обрни на ''прстените''.
3. Биди редовен на контролите, секое одложување/неодење на контрола за протеза ти го пролонгира денот на вадење на истата. :)
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Само што се вратив. Успешно ми ја наместија. За понатаму ке видиме како ке се одвиваат работите. Бај д веј бела гумичка избрав :pos: Инаку ако не ги мијам прстените и остантатот, можно е да дојде до восплаување на непцата. Др.-Бојка рече после секој оброк да се четкат забите. Пред спиење 10 минути, ама хоризонтално и да ги прочистува со чај од жалфиа. Фала за советите сепак. :back:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.703
Поени од реакции
2.352
Само што се вратив. Успешно ми ја наместија. За понатаму ке видиме како ке се одвиваат работите. Бај д веј бела гумичка избрав :pos: Инаку ако не ги мијам прстените и остантатот, можно е да дојде до восплаување на непцата. Др.-Бојка рече после секој оброк да се четкат забите. Пред спиење 10 минути, ама хоризонтално и да ги прочистува со чај од жалфиа. Фала за советите сепак. :back:
Со здравје да си ги носиш. Сепак мислам дека претерана хигиена како на пример 10 минути четкање не е потребна и после некое време станува одбивно и гарантирано ќе ти се здосади. Така да, освен редовната хигиена(и малце поголемата на протезите) не ни мисли на нив. Ќе се навикниш одма.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom