Фиксна протеза

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Контрола се прави на секои 3 - 4 недели, освен ако стоматологот не ги поместува забите на тој начин што нивните апроксимални страни ги стругнува, ги затегнува забите со лејзи баг (или како и да се вика таа меката жица како плетенка), па да треба да одиш на контрола на секои 2 недели. И секако на секоја контрола гледај да ти ги сменува гумичките и бар преку неколку месеци да ти ја сменува жицата/лакот:)
Уште ја немам ставено :D Се мислев дали сега или кога ќе се вратам од Германија следната година зашо во странство ќе ме „оголат“ ако отидам на контрола! :/ Фала на кометарот во секој случај! ;)
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Zabarot moj mi rece deka nemoze da se prosiri nepceto so aparatce posle 16 i deka nema doktori koj pravat operacija za prosiruvanje na nepceto vo ovaa drzava.Znae li nekoj nekoj doktor i kolku se otprilika cenite za vakva operacija?
 
Член од
10 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае каде може да се стават damon протези и колку чинат
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
има неколку стоматолошки ординации низ скопје кој работат со DAMON методата на фиксни протези. Сум бил кај повеќето и различни одговори добивав за мојата состојба :D па морав да заклучувам кој колку лаже. На крај ги открив Дента Ес (не знам на толку барање прашување како можев толку касно да дознаам за нив). Елена Василевска докторката е регионален предавач на DAMON методата (што кажува многу) и тимот што работи се најпрофесионалци дефинитивно за ортодонција и протетика. Цените низ Скопје се движат помеѓу 1000 и 1500 евра. Во Дента Ес е најскапо ама има и зашто, ако сакаш професионализам ќе си платиш. Јас сум моментално во процедура и за кратко ќе ги носам протезите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
има неколку стоматолошки ординации низ скопје кој работат со DAMON методата на фиксни протези. Сум бил кај повеќето и различни одговори добивав за мојата состојба :D па морав да заклучувам кој колку лаже. На крај ги открив Дента Ес (не знам на толку барање прашување како можев толку касно да дознаам за нив). Елена Василевска докторката е регионален предавач на DAMON методата (што кажува многу) и тимот што работи се најпрофесионалци дефинитивно за ортодонција и протетика. Цените низ Скопје се движат помеѓу 1000 и 1500 евра. Во Дента Ес е најскапо ама има и зашто, ако сакаш професионализам ќе си платиш. Јас сум моментално во процедура и за кратко ќе ги носам протезите.
Ме интересира само, како заклучи дека се најпрофесионални? Професија е тоа, одиш на обука како се ставаат протезите, се тоа и се потпираш на ортодонтското знаење од факултет.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ima nekolku dobri ordinacii za fiksni protezi Denta es,Dr Marga kaj Dr Karakamcev,Dr Margita Smileva ,Dr Iliev i uste nekoi drugi.
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Ме интересира само, како заклучи дека се најпрофесионални? Професија е тоа, одиш на обука како се ставаат протезите, се тоа и се потпираш на ортодонтското знаење од факултет.
DAMON методата не ја предаваат на факултет. не знам точно ама после 2009 може е измислена. професионални од аспект што ми кажаа реално дека треба две години да ја носам, а на други ординации одговори година или макс година и пол, и самиот амбиент во ординацијата го кажува своето и бројот на луѓе што ги посетуваат. Плус докторката која е сопственик на ординацијата каде работат пет шест доктори, тековно предава и оди на регионални предавања за истата метода, од facebook страната тоа го гледам. Самата метода овозможува многу предности за разлика од традиционалните протези, не се вадат заби, забите може да одат во три правци на местење, и фацијално се корегира лицето во однос на долната вилица и нејзиното местење да е пропорционално на лицето. заради и тоа кај мене е две години, поради длабокиот загриз и додека се намести вилицата и зарасне коската каде се спојува со горната вилица. иначе забите со DAMON за многу брзо време ќе се корегираат за најмногу година. што не е можно со традиционалните протези.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
DAMON методата не ја предаваат на факултет. не знам точно ама после 2009 може е измислена. професионални од аспект што ми кажаа реално дека треба две години да ја носам, а на други ординации одговори година или макс година и пол, и самиот амбиент во ординацијата го кажува своето и бројот на луѓе што ги посетуваат. Плус докторката која е сопственик на ординацијата каде работат пет шест доктори, тековно предава и оди на регионални предавања за истата метода, од facebook страната тоа го гледам. Самата метода овозможува многу предности за разлика од традиционалните протези, не се вадат заби, забите може да одат во три правци на местење, и фацијално се корегира лицето во однос на долната вилица и нејзиното местење да е пропорционално на лицето. заради и тоа кај мене е две години, поради длабокиот загриз и додека се намести вилицата и зарасне коската каде се спојува со горната вилица. иначе забите со DAMON за многу брзо време ќе се корегираат за најмногу година. што не е можно со традиционалните протези.
Другар се што кажа мене јасно ми е, родителите ми се забари. На обука се оди за DAMON, секако дека методи нема на факултет да ти предаваат ама специјализираш ортодонција, точно и точно е и дека е пост 2008 а не 2009 зш сестра ми ја стави во 2009. Само што се ова што го пиша и јас го имам забележано кај мојата ортодонтка и уште кај еден ортодонт, не е нешто вау како за лидер во областа. Пишав веќе, кај сестра ми за година дена забите петка и станаа и нема никакво враќање ни милиметар. Јас обичните две ги носев за многу попрост проблем.
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Другар се што кажа мене јасно ми е, родителите ми се забари. На обука се оди за DAMON, секако дека методи нема на факултет да ти предаваат ама специјализираш ортодонција, точно и точно е и дека е пост 2008 а не 2009 зш сестра ми ја стави во 2009. Само што се ова што го пиша и јас го имам забележано кај мојата ортодонтка и уште кај еден ортодонт, не е нешто вау како за лидер во областа. Пишав веќе, кај сестра ми за година дена забите петка и станаа и нема никакво враќање ни милиметар. Јас обичните две ги носев за многу попрост проблем.
јас го пишувам само моето искуство со цел да помогнам со информации за некој доколу му треба, а знам дека има многу такви. јас кога барав порано по форуми искуство за оваа метода многу малку инфо имаше. сигурно си поискусен зашто веќе си носел и фамилија и се. само пренесувам тоа што сум истражувал и тоа долго време. и луѓево треба да знаат дека традиционалниве и ластиците на нив и болките треба да ги заборават, е сега цената е многу стварно, ама во странство истите па да не збориме колку се, но тоа е.
поздрав
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Samo edno nafrlanje na temata koga veke gledate info na google za Damon i famoznoto brzo mestenje na zabite ,pobarajte za nusefektot od Damon a toa e pogolema resorpcija na koska poradi brzo deluvanje na Damonot.Se ima 2 ostrici pa i ovoj famozen samoligiracki sistem.
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Samo edno nafrlanje na temata koga veke gledate info na google za Damon i famoznoto brzo mestenje na zabite ,pobarajte za nusefektot od Damon a toa e pogolema resorpcija na koska poradi brzo deluvanje na Damonot.Se ima 2 ostrici pa i ovoj famozen samoligiracki sistem.
кај го прочита тоа?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Strucni komparativni analizi od stranski spisanija,na net se e med i mleko ne za Damon za se sto baras .[DOUBLEPOST=1523254218][/DOUBLEPOST]Nonextraction Treatment Using the Damon System: A CBCT Evaluation

Anthony M. Paventy

University of Oklahoma
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Strucni komparativni analizi od stranski spisanija,na net se e med i mleko ne za Damon za se sto baras .[DOUBLEPOST=1523254218][/DOUBLEPOST]Nonextraction Treatment Using the Damon System: A CBCT Evaluation

Anthony M. Paventy

University of Oklahoma
Не знам која ти е поентава, нафрлаш нешто и не објаснуваш, што не е ок. Правиме разлика помеѓу DAMON и традицоналните, и толку е напредната корекцијата со DAMON методата да ти кажуваш дека подобро е со традиционалните протези ?? со вадење на ЗДРАВИ заби?? со ставање на ластици на брикетите и поголеми болки при местењето на забите??. За разлика од не вадење на заби и самолизгачки брикети кој користат помалку сила и на поефективен начин ги местат забите...
не давај дезинформации бидејќи луѓе читаат, а ова е многу осетлива и важна тема за сите што имаат потреба од протези
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Dezinformacii se da kazam deka ne gi mestat ,a gi mestat,deka ne se pobrzi a se pobrzi no se si ima nus efekti kako klasicnite taka i samoligirackite breketi,
vo ovoj slucaj pogolem stepen na resorpcija na bukalnata kortikalna koska sto e dokazano,a ako ne e objasneto od strana na tvojot ortodont toa e druga rabota.
Ili si ortodont ama gi prikrivas rabotite.
I najvazno dijagnoza plan na th i th redosled zavisat od dobar ortodont a ne od klasicni ili damon ili invisilajn protezi,zatoa se plaka 700 do 1500 za protezi a trosok e od 150 do 350 e .
I isto taka odi objasni koga ke se naredat zabi so Damon a treba da se vadat spored dijagnoza,Sto ke dobie pacientot?Istureni zabi nanapred?Promena na profil?I ne gi lazi deka so Damon ne se vadat zabi,toa moze samo vo granicni slucai ama vo poteski i toa kako ke vadi ne poradi problem za mestenje tuku poradi sovpaganje na gorni so dolni zabi t.e poklopuvanje na klasa 1 .
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
јас го пишувам само моето искуство со цел да помогнам со информации за некој доколу му треба, а знам дека има многу такви. јас кога барав порано по форуми искуство за оваа метода многу малку инфо имаше. сигурно си поискусен зашто веќе си носел и фамилија и се. само пренесувам тоа што сум истражувал и тоа долго време. и луѓево треба да знаат дека традиционалниве и ластиците на нив и болките треба да ги заборават, е сега цената е многу стварно, ама во странство истите па да не збориме колку се, но тоа е.
поздрав
Да, ама не заборавај дека DAMON протезите не се one size fits all. Има многу случаи за кои не се соодветни и не може да се искористат. И јас се залетав за такви кога ги ставав моите, меѓутоа ортодонтот ми кажа дека конкретно за мојот случај ( инфантилен загриз ) не се соодветни и нема да го дадат посакуваниот ефект. Мислам дека за помали интервенции се ок, меѓутоа и при помали интервенции и со класичните протези немаш многу поместување на коската и забите, така да исто ти се фаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom