Фиксна протеза

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
ЕЕЕ чоек подобро стави си најсигурно ти е и јас така зборев и испадна дека таа докторката што ми беше 2 години ме лажеше со мобилна и 2 години за џабе носев мобилна. Ставив протеза пред месец и половина и забите ми се прави како пушка, море заборавив пуШкИ ХАХА
абе неносам никаква...ни мобилна, ти фиксна, ни бежична (тресам зелени) никаква...малце ми се криви двата кеца од горе, али малце...не се познава...
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Same problem. Ама мене ми се повеке од малце повеке :)
 
S

SSS-Stolica

Гостин
јас носам фиксна протеза и на горната и на долната вилица.на почетокот со фиксната носев и апаратче Хиракс и лингвалел лак бидејќи имав прогенија,Хираксот го носев 1 година а лакот го носв 6 месеци на почетокот е многу тешко дури да се навикнеш а за местење едно 45 минути и требаа на докторката сеа ја носам само фиксната и стаавам ластичиња на забите за да ми се супштат не ми се израмнети сите
п.с-сакав да земам клештите или било што да го исечев лингвалниот лак,а хираксот ми беше како мост да имам во устата,докторката ме сликаше и со тие слики ми кажа дека ќе одела на конкурс следан пат кога ќе одам не контрола ќе и кажам да ми ги даде сликите па ако сакате ќе постирам некоја
 
Член од
23 јули 2008
Мислења
56
Поени од реакции
1
Jas nosev mobilna 1 godina i site zabi sto bea krivi se ispravia. Malku e glupo so cistenjeto sekoj den ama taa e :toe:
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Како се мести фиксна протеза ? (инспирација)

Еве малку по корисен пост на темава. Покрај постовите на Џену Гирл и ред други да не ги набројувам ;)

За сите страшливци како мене - Како се мести фиксна протеза !

Нај првин, во зависност каков случај сте вие, докотор/ката ке ви кажат дали треба да ги вадите 4-ките во зависност од тоа дали ја местите горе или доле протезата.

НО, пред да ги извадите треба да ви земат мерки :helou: Значи вака
седнувате на едно столче, како во мојо случај кожно беше и тоа кафејаво :pos: и на тоа столче ви ги зимат мерките. Мерките ке ви ги земат со тоа што : докторот/ката зема една како лажица која прилега на која било вилица и ја пуни со една маст, ама иста е како паста за миење заби. Ви ја протнува во устата. И така ви ја држи едно 5 минутки во уста за да се отцртаат вашите линии на непцата и забите. После они знаат што прават со тоа т.е. ја добиваат вашата вилица преку пастата која се стврднала.

И после.. идете вие после 2 дена и спремни сте и визички и психички да ја ставате протезата. Седнувате на стол. Морално е да седите за тие што не сакаат да седат ! :mad: Седите и прво она/он ти вади едно желевце и пак вади паста :nesvest:, ама со таа паста ви ги полира забитеееееее. Со едно желевце ке ви ја нанесе на забите и после со едно машинче ... бззззззззззззззззззззззззз.... ке ви ги направи ко на реклама. Ти ја плакне устата со тоа дувалото, и веке сте спремни.

Цап, вади од тамо алатот и треба да ве наоружа ! Става тоа шмукалката да ви ја шмука плунката. После ти става во уста едно КИСЕЛА :nenene: течност.... ама петен гадна. И да продолжам ! Ги вади тие камчињата кои ви стојат на забите.

Ви ги премачкува забите со една маст, која користи како подлога на лепакот која треба да го нанесе. Ви ги премачкува и сега следи лепењето ! Ама не заборавајте дека цели 30-40 мин треба устата да ви стој ОТВОРЕНА :vozbud:. И сега вади еден шприц голем колку :drk: ... се шалам .. нормалене е.. и сега тука ве фаќа страв, мислите дека ке ве боцка (барем јас така мислев) . Ама нема! Тоа е уствари лепакот. И полека ви става и камче по камче ги лепи.

Афтер 20 мин .. залепени се сите камчиња и сега следи да ви ја стави жицата која ке ве притиска ! Ја мери жицата околу цела вилица и ја сече. Исто така и жицата ја лепи за камчињата. Ама камчињата си имаат посебна вдлабнатина во која ке лежи жицата. Ама не е смао тоа. Ке ви даде една кеса полна со гумички и ке треба да изберете каква боја сакате : имате црвена, жолта, бела, љакова, зелена .. ама црна нема. ШИТ! И со гумичките ви ги захевтува жиците и камчињата врз камчињата.

И ТОЛКУ! А не ! Нај важното ! Диксате од стол и плаќате половина од цената. На 2 рати е ! Барем така за мене беше ! Ке издржите неколку дена, па махимум 1 недела, да ве боли, да ви се шират забите, да ве боцка и такви глупости. Но една од нај важните работи е тоа што треба да ги ЧЕТКАТЕ после секое ЈАДЕЊЕ!

ЦЕЛ ОВОЈ ПРОЦЕС ТРАЕ 1 САААТ ВРЕМЕ МАХИМУМ !
Пријатен апетит. :lol:

:tapp:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
абе неносам никаква...ни мобилна, ти фиксна, ни бежична (тресам зелени) никаква...малце ми се криви двата кеца од горе, али малце...не се познава...
Чоек и мене така ме залажуваше докторката ми кажуваше се и сешто и после испадна бења работа она не го забележала тоа и кога отидов по други доктори да се распрашам. Да не коментирам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
абе неносам никаква...ни мобилна, ти фиксна, ни бежична (тресам зелени) никаква...малце ми се криви двата кеца од горе, али малце...не се познава...
Сега не се познава ама ќе видиш за едно 3-4 години и тоа како ќе се познава. До 25-6тата година од животот, забите се цело време активни и шетаат низ устата, најчесто се движат нанапред, особено ако е во процес растот на умниците. Протеза треба да се носи дури ако и за милиметар еден заб ти е накривен, бидејќи се изместува симетријата на забите на двете вилици, а резултатот најчесто е фаќање забен камен, кршење на забите поради нивно триење од неправилен загриз и слично.
Не се будали, јас си ставив протеза само поради еден заб, и тоа 4ка, а ти се мислиш поради два заби и тоа кецовите, ОД ГОРЕ. Под итно кај забарот, ако пак ти јаде трици оди кај друг/а.
 
S

SSS-Stolica

Гостин
и јас така пред едено 4 години не сакав да ја носам мобилната протеза па имав и сеуште имам 300 чуда во устава
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
убава работа, добра инвестиција :smir: порано носев и тоа 1 година само, :smir: потребно е редовна хигиена, понекогаш и по секое јадење (зависни што си јадел, особено ако се тоа благи работи). би ти препорачал за подобра хигиена да не користиш обична четка за заби туку оние на батерии мислам што се вртат влакната на четката. похигиенскА Е.
 

FoxXy Iv=)

Time passes..
Член од
10 мај 2008
Мислења
79
Поени од реакции
2
Јас носев фиксна пред 2 години и пред да ја ставам мислев дека тоа е пропадната инвестиција! Ама кога ја извадив по 1 ипол година бев воодушевена од резултатот, сеа си ги обожавам забите!:pipi:Мали болки се јавуваа при секоја месечна контрола, но брзо поминуваа:) И тоа со хигиената беше на почетокот досадна работа-ама затоа сеа ми се бели забите:smir: И како што рече некој-ке имате холивуд смајл:icon_cool
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Foxy Iv=) тоа при месечната контрола шо болеше беше тоа шо ти ги затегаше протезите, јас требаше уште од многу порано да носам ама докторот ми рече дека неубо било уште ко многу мали да ставаме зошто сеуште не сме баш оформени...така да си ги ставив на 14 год,ама еве сега супер ми оди среќа шо не ми ваѓаат заби туку ми дадоја ластичиња...малку стегаат отпоќе ама мора шо да се прави трпи за убајна:helou:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
само еден совет: ако почне да ти ги нагризува внатрешните ѕидови од устата обавезно побарај си восок!
мене така ми ја затна плувачната жлезда и ми се напрај камче....и сега на секои 3 недели ми се јавува оток,бев ск ми дадоја терапија и сеа пак во септември на контрола сум и на снимање нешо. Овде охрид нишо не знаат веќе веќе ме подуја примив 13 инфузии во рок од 6 дена,за на крај да испадни дека ми ја згрешиле дијагнозата...:mad:
НЕ СЕКОЈ ЗАВРШИЛ ЗА ДОКТОР СО ТРУД И УЧЕЊЕ
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Сум носел фиксна протеза со години, и на двете вилици.

Кратко: се исплати целосно, па и болката што ќе ја трпите некое време.

На почетокот страшно ќе ве боли, околу недела дена. Во тој период е препорачливо да јадете, т.е. сркате, само кашеста храна, зашто нема да можете ништо друго.

Откога ќе помине тој период, ќе се навикнете. Во прво време ќе ви изгледа како да имате нешто туѓо во устата,л па може да се случи да ги лижете протезите повеќе од обично. Јас барем така правев; не знам дали тоа било добро или лошо, ама можеби се исчистиле повеќе од обично... ;)))

Исто така, добро е да внимавате да не ви се закачува храна на нив. Тоа значи дека веројатно ќе треба малку повнимателно да ги четкате, што исто така веројатно ќе повлече дека ќе треба да потрошите малку повеќе четки за заби, ама сè за убавина. ;)))))



Значи, кој сака да стави фиксни протези, честито за иницијативата. Само напред - резултатите ќе бидат одлични на крајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom