Фиксна протеза

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Само што се вратив. Успешно ми ја наместија. За понатаму ке видиме како ке се одвиваат работите. Бај д веј бела гумичка избрав :pos: Инаку ако не ги мијам прстените и остантатот, можно е да дојде до восплаување на непцата. Др.-Бојка рече после секој оброк да се четкат забите. Пред спиење 10 минути, ама хоризонтално и да ги прочистува со чај од жалфиа. Фала за советите сепак. :back:
На долната или на горната вилица ти ја ставија?
Создравје да си ги носиш и од мене, за убаво е тоа, нека не те боли Стојко за тие што ќе те зезаат за неа(ако постојат уште глупави луѓе), за 10тина години ќе ги видиш истите тие луѓе како земаат кредити од банка за да им стават и на нивните деца:).

П.С. И јас кога ги ставив бели гумички избрав, нареден пат проѕирни стави си, јако е:)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
И јас носев пред доста години, траеше околу година ипол. Да, тапа ми беше али верувај дека вреди. Моеш све да јадеш - кикирики и сл само пази.

А да, и ако ти падне некое желевце (како мене еднаш што ми се случи) не се секирај ќе ти излезе без проблем од "излагалото" така да ништо нема да осетиш.

И не се срами, не е тоа ништо страшно.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
132
Поени од реакции
12
само еден совет: ако почне да ти ги нагризува внатрешните ѕидови од устата обавезно побарај си восок!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Е сега да ви го кажам моето искуство со фиксната протеза... Ја носев година и пол, можда скоро две не ми текнува одамна беше, кога имав 13, 14 години. Првиот ден чувствував малку болка, и дента цел ден шетав нешто правев за да заборавам на болката. После секое јадење ги миев забите кога бев дома, а кога бев нашкола ќе си ставев мастика и готово. Од како ги извадив, бев ептен задоволна...ми ги исполираа забите, беа пребели и прави..абе бисер нанижан:smir:
Арно ама, по некое време забележав промена....едниот преден заб почна пак да ми оди напред...ми се искриви..и до ден денес се забележува дека едниот ми е крив...Така да, не знам како е кај другите, али кај мене ова се случи :smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Арно ама, по некое време забележав промена....едниот преден заб почна пак да ми оди напред...ми се искриви..и до ден денес се забележува дека едниот ми е крив...Така да, не знам како е кај другите, али кај мене ова се случи :smir:
А откако ти ја извадија протезата носеше мобилна протеза или ретенционен апарат, внатрешни желевца, anything?
 
С

Спенсер

Гостин
е дечки,и јас носев фиксна протеза и горе и доле, окулу 2 години, прво требаше забите да ми се исправат,па после несо долната вилица да ми отиде напред,аме у пм, пред 3-4 месеца ги извадив,и ми дадоа мобилна, таа ја ставам 5-6 пати у месецот,колку да видат моите дома дека ја носам, а за брикетите нонстоп проблем, речиси немаше да појдам на контрола а да не ми е откачена барем една брикета, (минатото лето не бев на контрола поради летните одмори нели, кога и појдов имав 4 паднати брикети, од кои една изгубив и си ја доплатив),ме болеше само кога ми ги наместија (тогаш само кроасани и сок, нишо друго не јадев,многу ме болеше), и малку ке боли после контрола, поздрав
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Јас сега носам, ама пак сум највечи јебо. :)
Ќе ја вадам почеток школска година негде. Забите ми се исправени, ама не ми се познава дека носам многу зошто иам уста ко на Анџелина Џоли. :)
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
На долната или на горната вилица ти ја ставија?
Создравје да си ги носиш и од мене, за убаво е тоа, нека не те боли Стојко за тие што ќе те зезаат за неа(ако постојат уште глупави луѓе), за 10тина години ќе ги видиш истите тие луѓе како земаат кредити од банка за да им стават и на нивните деца:).

П.С. И јас кога ги ставив бели гумички избрав, нареден пат проѕирни стави си, јако е:)
На горната вилица :) Фала од сите, со здравје ке си ги носам :) Тешко ми е малце на почеток, како да јадам со туѓи заби. Тоа е дека имам прстени на двете шестки. И мачно е четкањето на забите, ама се мора, зашо можам воспаление на непца да добиам. Уште еднаш фала ! :back:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
А откако ти ја извадија протезата носеше мобилна протеза или ретенционен апарат, внатрешни желевца, anything?
Да, ми дадоа да носам. Ја носев еден месец, ама ептен ми сметаше, а и понекогаш од спиење ко ќе се разбудев ќе ја најдев на кревет негде :pos2: Али сепак, не е тоа причина за пак да ми се искриви и тоа само еден заб :S:S
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Знам и мене така ми рекоа. Откако ке ми ја извадат, ке морам да носам мобилна или ке ми стават нешто од позади на забите што се плаќало 1500 денари. Или пак да ми дадат + бонус месеци за носење на фиксна. Нај паметно плати си ;)
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Да, ми дадоа да носам. Ја носев еден месец, ама ептен ми сметаше, а и понекогаш од спиење ко ќе се разбудев ќе ја најдев на кревет негде :pos2: Али сепак, не е тоа причина за пак да ми се искриви и тоа само еден заб :S:S
Па ја мислам дека тоа е причината.
Од вадење на фиксната мобилната се носи од прилика 1 години или толку колку што си ја носела и фиксната протеза, а 1 месец носење е многу малку.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Па тоа е твој ризик. Можно е со неносењето на мобилната да дојде до промена на резултатите од фиксната пошто забите сеуште не ја зазеле својата ново стекната позиција.Инаку јас сум при крај со фиксната и кога ке помислам на мобилна ми се крева косата али Кога сум се нафатил на тоа Оро како ке свират така ке играм :smir:
и бтв. секогаш кога ке ти каже ортодонтот за година дена ја вадиме значи Trashtalk не сум сретнал досега личност кој барем 1г и 7-8месеци ја макнел :toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
требаше да носам, али ситуацијата ми е ептен некритична така да решив да не носам....
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
требаше да носам, али ситуацијата ми е ептен некритична така да решив да не носам....
ЕЕЕ чоек подобро стави си најсигурно ти е и јас така зборев и испадна дека таа докторката што ми беше 2 години ме лажеше со мобилна и 2 години за џабе носев мобилна. Ставив протеза пред месец и половина и забите ми се прави како пушка, море заборавив пуШкИ ХАХА
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Носев година и пол ама многу мала ги ставив и сега забиве ми се прави а устава не ми е доразвиена горе :( ко некоја бугарка ме напраја :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom