Фан клуб: Пелистер!

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887

Pocnaja so glupostite za koj kur igraa cela sezona

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
705
Поени од реакции
663
Mocajse i vo liga i vo se neka mu ja dat unapred titulata na toj sho treba i da ne ja tupime uste pokje... Mizerija
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
655
Поени од реакции
1.095
Abe na arno da ne ja navidat Bitola,ta chantata na Kovacevski so praj tamu,nem posmatrac?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887
Abe na arno da ne ja navidat Bitola,ta chantata na Kovacevski so praj tamu,nem posmatrac?
Соопштение на Кошаркарски Клуб - Пелистер АД Битола

Почитувани,

Предлогот што господата од Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) го испратија денеска до клубовите за начинот на кој би завршила сезонава само делумно ја пренесува дебатата на денешниот состанок со Здружението на прволигашите, пред сѐ во делот на испаѓањето од Првата лига.
Мора да ја информираме јавноста дека во ниту еден момент на денешниот состанок не стана збор во едната варијанта да испаѓаат четири, а во втората две екипи, кога веќе подолго време постои заеднички цензус на крајот од сезоната само два тима да се преселат во понизок ранг и тоа со играње според системот усвоен пред почетокот на сезоната. Но, истовремено мора да нагласиме и дека ни е јасна играта на луѓето од Куќата на кошарката, кои со бројката на тимови што испаѓаат сакаат да ги „купат“ потребните гласови за предлогот што самите го протежираат, а тоа е укинување на Суперлигата и плејоф со осум екипи.
Максимално нечесно е среде сезона да се менуваат правилата на игра и да се дава идентична шанса на тие што вложувале и максимално се труделе од самиот почеток на сезоната па сѐ до денеска и на тие што не го правеле тоа, па сега сакаат во „матно“ да дојдат до шанса да бидат дел од елитата што ќе се бори за титулата. Веруваме дека тоа не е ниту спортски, ниту етички, бидејќи се омаловажува трудот на кошаркарите, но и на управите на клубвите, кои имаат обезбедено пласман во Суперлигата или имаат квалитет и желба да го сторат тоа во блиска иднина, регуларно на теренот.
Затоа бараме да се вметне и трет предлог за кој би можеле да гласаат клубовите, а кој би бил своевиден компромис. Тоа е ако веќе нема време да се доигра Суперлигата, тогаш плејофот да биде со шест екипи, колку што требаше да играат во суперлигашкиот дел, а не со осум како што во моментов предлага КФМ. Нормално, со испаѓање на две екипи со цел на задржување на квалитетот кој е несомнено висок оваа година во елитата.
Со понуда на ваков предлог, Куќата на кошарката ќе се амнестира од обвинувањата дека сето ова го прави за да им помогне на одредени тимови да дојдат до позиција да се борат за највисок пласман, нешто што не би го направиле ако остане сегашниот систем за натпреварување. Би се играло четвртфинале со тимовите од трето до шесто место, а во полуфинале би им се приклучиле и двете првопласирани. Првиот круг би се играл на две добиени средби, а вториот и финалето на три добиени меча.
Овој систем постоел и во минатото и нема да биде ништо ново, а на овој начин би се задоволил и спортскиот дел и би се овозможило првенството да заврши во разумен рок. Затоа сметаме дека КФМ треба да го презентира и овој предлог до клубовите, а ако не го стори тоа, тогаш само ќе потврди дека сето ова го прави од интерес кој не е само спортски туку има и заднина во делот на блиските односи со одреден(и) клуб(ови).

So deka mislis deka nekoj ke gi slusa i ke se uplasi deka e precedatelka na zdruzenieto na prvo ligasi kade od 12 ekipi 6 se skopski plus ete gostivar bil so niv dosta mu se ke se dogvorat i pak nie ebana strana, arno vikase toj od Kumanovo ama si vikav ke mozat nasite nesto ke smenat ke se bunat ama ova e direktno od gore Antic kopileto ke resava i pak ke se dogovorat skopjanite nema smisla ova za dzabe ja igraa cela regularna sezona ostanuva da se bunat tuka nekade vo AMS ili MOK pa neka baraat arbitraza i tuzba na megunaroden sud vo Lozana ili da se zelata vo FIBA ne mozi ova na sred sezona da menuvaat pravila i da udovlouvaat na del od ekipite paga vo voda cela regularnost no se cinam deka ova nasite uste poveke ke gi nauluti i ke kupaz se sto mozi da se kupi mislam od igraci i ke igraat za inaet protiv site ovaa odluka uste poveke mi dava pravo da mislam deka konecno i vo kosarkata ke zemime titula

P. S. Do kolku ne ja smenat odlukata od KFM neka odat so radikalni cekori neka prekinat so igranje neka baraat da igrame vo srpska ili grcka liga mora da mu pokazat zabi nesto da smenat i taka nie nema sto da zagubime ovaj uspeh nikoj ne go ocekuvase
Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.692
Поени од реакции
3.501
Антиќ е најлошото нешто шо му се десило на кфм....умри пичка ти материна !
Мери сега квичи на фб, не треба фб, плус има функција таму, како главен координатор е на сите клубови, има некој против бе ? Или само ние бевме ? Кузнај и ние дали бевме, како шо му свират така играат овие, ебати партиските пиони, најголем профит од ова излегоја Работнички, МЗТ и Гостивар.
Абе кај ти оставаат нешто арно да има од Битола, се ќе направат само да наштетат, ако е веќе планирана титулата за скопските екипи, дајте му ја од сега и да не се резилиме, секако до сеа 3 пати пукна резил, со глупи одлуки донесени од кфм.
За курово здравје игравме до сеа 20 кола, ебете си мајките меѓу себе сите во федерација, шпоној едни !
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
655
Поени од реакции
1.095
Ako se oficijalizira se,najarno e da otkazat nashite,ova nema smisla poke,do koga rabotnicki ili mzt,do koga??A ostanatite kluboj ako ostanat bez odgovor i nikakov pritisok,znaci matna e vodata.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887


March 31, 2021
КонтактИмпресумМаркетинг
KOS.MK
KOS.MK
КФСМ со два предлога до прволигашите!
Објавено на 03-30-2021


0
SHARES
00
Раководството на Кошаркарската федерација попладнево одржа состанок со претставици на прволигашките клубови на кои главна тема беше евентуалната промена во системот за натпреварување.

На прволигашите им се претставени два предлога за начинот на кој треба да се доигра сезонава и оставен им е простор да се договорат кој повеќе им одговара.

„На состанокот одржан на ден 30.март.2021, (вторник) во просториите на КФСМ помеѓу клубовите од Прва лига-мажи и раководството на КФСМ беа изнесени предлози во врска со завршувањето на натпреварувачката сезона 2020-21, за регуларен дел, плеј оф, плеј аут како и за завршницата во Купот на РСМ.

На собирот на кој присуствуваа сите клубови од Првата лига-мажи, им беа понудени два предлога:

Првиот предлог е, по завршување на регуларниот дел од првенството, односно по одигрување на 22 кола, да не се игра втората фаза од Првата лига-мажи, односно Супер лига и Плеј аут лига, и да се премине на третиот планиран дел, плеј офот.

Доигрувањето би се реализирало со учество на осумте првопласирани екипи од првиот дел од првенството.

Плеј аут, со учество на четирите последнопласирани екипи во регуларниот дел од сезоната. По овој предлог испаѓаат две екипи.

Натпреварите од доигрувањето, плеј-офот, односно плеј-аут лигата би се одвивале во т.н.„балони“, а сите трошоци за реализација на турнирите ќе ги покрива федерацијата.

Односно четири одвоени турнири, во кои во период од по седум дена, ќе се реализираат четвртфиналните, полуфиналните и финалната серија на плеј-офот. Како и плеј-аут турнир по кој ќе бидат познати и двете екипи кои би се преселиле во понизок ранг на натпреварување – Втора лига.

„Балоните“ би се играле во периодот од 17. мај, заклучно до 7. јуни, кога би го имале новиот шампион за сезоната 2020/2021.

Финалниот турнир од националниот Куп да се одржи во периодот од 14. до 16.мај, односно веднаш по завршувањето на првиот дел од Првата лига-мажи.

Вториот предлог е, лигата да заврши согласно предложениот систем и календар за натпреварување, што значи Супер лига и Плеј аут лига и Плеј оф. По овој предлог од лигата испаѓаат четири екипи. Согласно со предвидениот план за одигрување, првенството ќе биде завршено во средината на јули.

Комесарот за натпреварување го изработи и комплетниот распоред за одигрување на заостанатите натпревари, потоа распоредот за одигрување плеј оф (четвртфинале, полуфинале и финале) и плеј аут натпреварите, како и распоредот за одигрување на натпреварите од националниот Куп кои им се доставени на клубовите кои е дел од Првата лига–мажи во сезоната 2020/2021“, се вели во соопштението на КФСМ.

0
SHARES
00


Пелистер излезе со трет предлог за остатокот од сезоната
Објавено на 03-30-2021
Пелистер излезе со трет предлог за остатокот од сезоната
0
SHARES
00
На денешниот состанок меѓу КФСМ и претставници на клубовите од Првата лига, раководството на Федерацијата излезе со два предлога за завршницата од првенството.

Кошаркарскиот клуб Пелистер смета дека ниеден од нив не е квалитетен и излезе со свој, кој го објави по состанокот во Скопје.

„Предлогот што господата од Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) го испратија денеска до клубовите за начинот на кој би завршила сезонава само делумно ја пренесува дебатата на денешниот состанок со Здружението на прволигашите, пред сѐ во делот на испаѓањето од Првата лига.

Мора да ја информираме јавноста дека во ниту еден момент на денешниот состанок не стана збор во едната варијанта да испаѓаат четири, а во втората две екипи, кога веќе подолго време постои заеднички цензус на крајот од сезоната само два тима да се преселат во понизок ранг и тоа со играње според системот усвоен пред почетокот на сезоната. Но, истовремено мора да нагласиме и дека ни е јасна играта на луѓето од Куќата на кошарката, кои со бројката на тимови што испаѓаат сакаат да ги „купат“ потребните гласови за предлогот што самите го протежираат, а тоа е укинување на Суперлигата и плејоф со осум екипи.

Максимално нечесно е среде сезона да се менуваат правилата на игра и да се дава идентична шанса на тие што вложувале и максимално се труделе од самиот почеток на сезоната па сѐ до денеска и на тие што не го правеле тоа, па сега сакаат во „матно“ да дојдат до шанса да бидат дел од елитата што ќе се бори за титулата. Веруваме дека тоа не е ниту спортски, ниту етички, бидејќи се омаловажува трудот на кошаркарите, но и на управите на клубвите, кои имаат обезбедено пласман во Суперлигата или имаат квалитет и желба да го сторат тоа во блиска иднина, регуларно на теренот.

Затоа бараме да се вметне и трет предлог за кој би можеле да гласаат клубовите, а кој би бил своевиден компромис. Тоа е ако веќе нема време да се доигра Суперлигата, тогаш плејофот да биде со шест екипи, колку што требаше да играат во суперлигашкиот дел, а не со осум како што во моментов предлага КФМ. Нормално, со испаѓање на две екипи со цел на задржување на квалитетот кој е несомнено висок оваа година во елитата.

Со понуда на ваков предлог, Куќата на кошарката ќе се амнестира од обвинувањата дека сето ова го прави за да им помогне на одредени тимови да дојдат до позиција да се борат за највисок пласман, нешто што не би го направиле ако остане сегашниот систем за натпреварување. Би се играло четвртфинале со тимовите од трето до шесто место, а во полуфинале би им се приклучиле и двете првопласирани. Првиот круг би се играл на две добиени средби, а вториот и финалето на три добиени меча.

Овој систем постоел и во минатото и нема да биде ништо ново, а на овој начин би се задоволил и спортскиот дел и би се овозможило првенството да заврши во разумен рок. Затоа сметаме дека КФМ треба да го презентира и овој предлог до клубовите, а ако не го стори тоа, тогаш само ќе потврди дека сето ова го прави од интерес кој не е само спортски туку има и заднина во делот на блиските односи со одреден(и) клуб(ови)“, стои во предлогот на Пелистер.Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.914
Поени од реакции
11.434
Видите вака другари кур ташак си се играат. За судење по судови заборавете. Лани во српската Суперлига исто се деси, па беше работата го изел волкот магарето. Работата е во тоа или Пелистер да се повлече (што реално гомнава во кфсм ги заболе) или да си наведнете опаш и да прифатите тоа што е. Уште една работа која морам да ви ја споменам е доколку играте финале, бидете спремни да прифатите дека ке ги гураат гомнана од Скопје, тоа најдобро на пример од Куманово пре 5-6 години можете да го видите, кога гомната во униформа максимално го туркаа мзт.

Искрено сакам вие да ја освоите, се гледа дека сте амбициозни, а и Маки ми е многу омилен како тренер, па зошто и да не играме финале. Спортски поздрав браќа Битолчани!
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887
Металски Завод Тито - Пелистер
Во Недела од 19 часот со директен пренос на МТВ


По состанокот кој беше одржан во вторникот во просториите на КФСМ, клубовите од Првата лига мажи одлучија да го прифатат предлогот на Федерацијата кој се однесува на промена на системот на натпреварување.

Со десет гласа ЗА, донесен е заклучок да не се игра Суперлига и плеј-аут, туку директно да се премине на разигрување за титулата, но со осум екипи. Овој заклучок ќе биде доставен и даден на усвојување на наредната седница на Управниот Одбор на КФСМ.

„По завршување на регуларниот дел од првенството, односно по одигрување на 22 кола, да не се игра втората фаза од Првата лига-мажи, односно Супер лига и Плеј аут лига, и да се премине на третиот планиран дел, плеј оф.

Доигрувањето би се реализирало со учество на осумте првопласирани екипи од првиот дел од првенството.

Плеј аут, со учество на четирите последнопласирани екипи во регуларниот дел од сезоната, каде испаѓаат две екипи.

Натпреварите од доигрувањето, плеј-офот, односно плеј-аут лигата би се одвивале во т.н.„балони“, а сите трошоци за реализација на турнирите ќе ги покрива федерацијата.

Натпреварувањето да се одвива во четири одвоени турнири, преку кои ќе се реализираат четвртфиналните, полуфиналните и финалната серија на плеј-офот. Како и плеј-аут турнир по кој ќе бидат познати и двете екипи кои би се преселиле во понизок ранг на натпреварување – Втора лига.

‘Балоните’ би се играле во периодот од 17. мај, заклучно до 10. јуни, кога би го имале новиот шампион за сезоната 2020/2021“, се вели во соопштението на КФСМ.

Во следниот период треба да се доиграат заостанатите натпревари од основниот дел на Првата лига, а ги има многу. Само Работнички и МЗТ имаат по десет неодиграни меча кои треба да ги надополнат до средината на мај.
 
Последно уредено:

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887
Одложена пак пријавиле металски завод тито дека имаат корона па дајте бе нека му дат титулата и купот нека си ги поделат и да не играме ние другите

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.692
Поени од реакции
3.501
Попаметно е шо се одложи овој меч Горан, нека одморат малку и нашите, му падна газот, иначе ако мислиш дека МЗТ со оној тим можи до титула, тешко, макар шо во плеј офот е се можно, па и балон систем, ама сега треба да покажиме дека сме најјаки, сега треба да соберат сили и да покажат јајца, дека не се случајно 5 месеци на првото место !
Миленичињата на Антиќ (Работнички и Гостивар) не знаат кај тераат, првите до последните минути се мачеја со ФМП, Гостивар губи од втората екипа на МЗТ. Пак ние сме најкомплетни, нека соберат сили само до првата недела на Мај пред да почни плеј офот, дополнително засилени со Силаџи на центар, Николиќ одлично се вклопи, ќе видиме само дали ќе успејат да го земат Караџовски, остнатите класика си газат Кесар и Малешевиќ, едно од американчината да дава 15+, нема да имаме мака со никој.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887
Go izvadija rasporedot od poslednite kola ama ova e pred novite kovid merki mozi pak da dojdi do promena


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.179
Go izvadija rasporedot od poslednite kola ama ova e pred novite kovid merki mozi pak da dojdi do promena


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Значи МЗТ со нас вака ќе игра без Дамјан??? Дека во изолација и е позитивен тоа сигурно и незнам кој се тие двата уште кој пријавиле благи симптоми ако има некој инфо нека сподели.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.036
Поени од реакции
3.887
Значи МЗТ со нас вака ќе игра без Дамјан??? Дека во изолација и е позитивен тоа сигурно и незнам кој се тие двата уште кој пријавиле благи симптоми ако има некој инфо нека сподели.
Некаде прочитав дека само стојановски и тренерот му беа позитивни ако имаа некој претходно тоа е друга работа оти сега пак треба да бидат без нив вкрај сумлива одлука на кфм како и по обичај прават како што сакаат неколку екипи се да му ебам на тој Антич бетер од Наумоски шо добри кошаркари беа ама лајно од луѓе амеби о двата куропушачи партиски!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.019
Поени од реакции
3.066
Ви кажав пред некој месец ќе смислат нешто за да не бидне како што треба. Кога има нивни екипи на врв на табела се мора да е по процедури, кога нема тогаш се мењаат правила. Плус што Антиќ има удел во Гостивар и сеа на толку пари давање у опасност се да останат со ташакот во раце па ајде да направиме некако и они да играат суперлига а таму ќе има мрсно фаворизирање од судии веќе виден филм е ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom