Фан Клуб: Арсенал

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.190
Поени од реакции
14.468
Слични се со Вермален,така да не верувам дека нивното партнерство би било успешно.
Од тоа шо го гледав сезоната сакам да ги видам Џуру-Вермален како прв избор,но сепак мислам дека Венгер ќе оди со Скилачи поради искуството.
Потполно се сложувам... незнам зашто меѓутоа тандемот Вермален - Кошчиелни неможам да го видам заедно. И двајцата излетуваат напред за да покријат или да затворат некој играч и оставаат многу простор позади.
И јас би сакал да ги видам Џуру и Вермален во тандем ама ќе видиме...
Туку заеби ти што би коа ќе се врати Вермален... да видиме што сега, Кош нема да игра минимум 2 недели има потрес што значи недај боже да се повреди некој од двајцава... Ќе треба Сонг да биде таму :nesvest:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Со тандем Вермален-Кошелни ќе имаме двајца агресивни штопери кои влегуваат со 100 % во дуел и двајца кои и тоа како знаат да играат со нога а не само да се избаци топката. Е сеа, според мене фали уиграност меѓу штоперите и штоперите и голманот. Таа уиграност се прави со комуникација меѓу себе и заеднички утакмици. Поради тоа и не е многу добро да се ротираат често двајцата штопери али нас ситуацијата тоа ни го наложува. Како и да е, моментално го сакам прва постава Џуру.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
439
Поени од реакции
148
Единствено добар беше во воздушните дуели , доста слабо се снаога во простор .. имаше доста грешки , и 1 на 1 имаа шанса кога Фабијански одбрани , тоа беше грешка на Џуру .. треба уште многу за да биде добар
Све кажа LoGiX... колку е грешка на Џуру толку е на Скилачи, беа на метар раздалеченост во линија они двајца.. а башка што беше во офсајд Камара ..
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Со оглед дека Сонг може да игра одлично назад... а Скилачи некако послабо игра последниве неколку меча, Џуру е ладно топло невидено менува игра.... мислам дека треба да игра Сонг назад со еден од овие , а на негово место да покрие Дени или ако се врати Диаби !
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.190
Поени од реакции
14.468
Со оглед дека Сонг може да игра одлично назад... а Скилачи некако послабо игра последниве неколку меча, Џуру е ладно топло невидено менува игра.... мислам дека треба да игра Сонг назад со еден од овие , а на негово место да покрие Дени или ако се врати Диаби !
Ти тоа озбилно?
Како прво ниту Дени ниту Диаби неможат да ја вршат задачата на Сонг...
Дени ни е убедливо најслабата алка во тимот незнае да направи фаул за да сопре контра...
како второ, колку и да бил слаб Скилачи или Кош или Џуру, тие се дефанзивци, Сонг не е (знам дека почна како дефанзивец ама тоа беше пред 5 години)
Сонг треба да игра како штопер само во екстремни ситуации кога мора и кога нема никој друг...
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Секој има различно мислење за тоа кој и како да игра, па не барајте игла во сеното... Од она што досега, севкупно сум го видел, Џуру не ме убедил дека заслужува место во прв тим... Џуру е повеќе време во тимот, па со самото тоа што не се изборил за место или пак дека не му се укажала шанса доволно говори за неговиот „квалитет“... Не можам да заборавам некои негови киксови.. Најсвеж ми е од Роби Кин, против Ливерпул... Но, секогаш има 2ра или 3та шанса, па и овој пат... Имаме неколку важни мечеви кај кој ке можи да го докажи неговиот квалитет/неквалитет и после тоа ке му „судиме“.... Пред се против Јунајтед, па и со Стоук дома, па и со Виган на гости...

Кога Клиши добива прилика во тимот, т.е е прв избор, тогаш за секого има шанса за поправен... Не кажувам ништо повеќе за Џуру, се додека не го видам 90 минути во тимот...

За другиов, Скилачи, не знам шо да кажам... Навистина... Не му обрнувам многу внимание, но имам чувство дека некогаш не знае да се постави, онака како што треба... Но, цела среќа е што купивме уште еден дефанзивец, за да имаме кој да игра... После ова со Лорен се надевам дека Венгер ке си ги прегази зборот и да купи уште еден дефанзивец, бидејки и тоа како е потребен... Никако не можеме да се потрпеме на Џуру и Скилачи, особено кога првите избори Вермален и Косиелни се аут....

едит: Кога кажав „лани и преклани“ мислев на играчките сезони на Џуру.... Лани, на паметам дали изигра меч, но преклани имаше и тоа неколку мечеви...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.190
Поени од реакции
14.468
Нормално дека мора да покаже дека заслужува место во прв тим и сезонава треба да го докаже тоа доколку нема повреди.
Ако не се лажам има само 23 години. Прошлата сезона играше само еден натпревар, оној на кој се повреди, а пред таа сезона имаше 20тина настапи меѓутоа имаше само 21 година а за дефанзивец тоа е малку т.е. нема искуство...
Скилачи беше донесен за да биде замена доколку се повреди некој, никој не се надеваше дека Вермален ќе добие таква повреда после прошлата сезона кога ако не се лажам имаше највеќе настапи од сите играчи.
Заклучок (мислам дека и ќе се сложите), Вермален ни е далеку најдобар централен дефанзивец и ниту еден од другите 3ца не е приближно добар колку него... Не верувам дека сега ќе купува нешто Венгер меѓутоа ако сезонава не се покаже некој од Кош/Џуру (на Скилачи не ни рачунам, ќе пуни 31) тогаш мора да се купи некој кој ќе може да биде достоен партнер во одбраната заедно со Томас.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Во врска со Џуру и Лорен

Вака сега на Кошиелни му е прва сезона и задоволен сум од неговиот напредок и бидејќи му е прва сезона му опростувам за грешките што ги направи. Но несомнено исто така покажа и добри квалитети. Би сакал да ги видам заедно Лорен и Џуру како тандем како ќе изиграат. Со Виган во Калинг го гледав само првото полувреме и доста добро се држеа плус не примија гол.

Скилачи индивидуално знае да се постави али некако кога игра со Кошиелни не се компатибилни. Како да играат сами за себе. Плус тоа што ми се свиѓа кај Кошиелни е агресивноста на топка, а и пасовите му се подобри. Вчера имаше една доста добра долга топка кон Насри и со Вермален мислам дека ќе изиграат одлично иако двајцата се леваци. Сепак невидовме многу од нивниот тандем така да додека се врати вермален може само да прогнозираме и дискутираме тука.

Инаку моментално во тандем би ги ставил Скилачи и Џуру.

--- надополнето ---

Нормално дека мора да покаже дека заслужува место во прв тим и сезонава треба да го докаже тоа доколку нема повреди.
Ако не се лажам има само 23 години. Прошлата сезона играше само еден натпревар, оној на кој се повреди, а пред таа сезона имаше 20тина настапи меѓутоа имаше само 21 година а за дефанзивец тоа е малку т.е. нема искуство...
Скилачи беше донесен за да биде замена доколку се повреди некој, никој не се надеваше дека Вермален ќе добие таква повреда после прошлата сезона кога ако не се лажам имаше највеќе настапи од сите играчи.
Заклучок (мислам дека и ќе се сложите), Вермален ни е далеку најдобар централен дефанзивец и ниту еден од другите 3ца не е приближно добар колку него... Не верувам дека сега ќе купува нешто Венгер меѓутоа ако сезонава не се покаже некој од Кош/Џуру (на Скилачи не ни рачунам, ќе пуни 31) тогаш мора да се купи некој кој ќе може да биде достоен партнер во одбраната заедно со Томас.
Види не е финтата само да се донесе "квалитетен" стопер, финтата според мене е да се донесе некој кој ќе биде добар тандем со Вермален каде ќе се надополнуваат. Ако некој во некоја екипа игра одлично незначи дека и кај нас исто ќе изигра. Сепак поентата не ми е да не се донесе туку изборот да биде на "место".
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Во врска со Џуру и Лорен

Вака сега на Кошиелни му е прва сезона и задоволен сум од неговиот напредок и бидејќи му е прва сезона му опростувам за грешките што ги направи. Но несомнено исто така покажа и добри квалитети. Би сакал да ги видам заедно Лорен и Џуру како тандем како ќе изиграат. Со Виган во Калинг го гледав само првото полувреме и доста добро се држеа плус не примија гол.

Скилачи индивидуално знае да се постави али некако кога игра со Кошиелни не се компатибилни. Како да играат сами за себе. Плус тоа што ми се свиѓа кај Кошиелни е агресивноста на топка, а и пасовите му се подобри. Вчера имаше една доста добра долга топка кон Насри и со Вермален мислам дека ќе изиграат одлично иако двајцата се леваци. Сепак невидовме многу од нивниот тандем така да додека се врати вермален може само да прогнозираме и дискутираме тука.

Инаку моментално во тандем би ги ставил Скилачи и Џуру.

--- надополнето ---



Види не е финтата само да се донесе "квалитетен" стопер, финтата според мене е да се донесе некој кој ќе биде добар тандем со Вермален каде ќе се надополнуваат. Ако некој во некоја екипа игра одлично незначи дека и кај нас исто ќе изигра. Сепак поентата не ми е да не се донесе туку изборот да биде на "место".
Нема други и да сакаш
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
^Него за крило го ќе го спрема Венгер иако игра(ше) стопер.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
^Него за крило го ќе го спрема Венгер иако игра(ше) стопер.
Грешка си тука...Нортвид е иден стопер само играше како десен бек за да добие поголема разновидност неговата игра, а и според Нортвид убаво му годело за да научи како размислува десниот бек кога би играл стопер. Во Лилестром на позајмица исто играше десен бек, али најверојатно поради тоа што може и бил премногу слаби на таа позиција, а во Нирнберг играше како трет стопер, пред двајца стопери. Не ДМ, туку баш трет стопер :) Исто и за ова изјави Нортвид дека му годело, повторно поради разновидноста.


Иначе..Бартли, мислам бивши капитен на младите, сега на позајмица во Шефилд Јунајтед го сметаат за еден од најдобрите во лигата според игрите, а и незаменлив во екипата. Играше против Олимпијакос во ЛШ. Според мене, подобар од Манестеровскиот Смолинг.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Какво крило бе ? :))
Десен бек играше на пријателските :))
А во Германија/Нирнберг играше деструктивец.
едит:картер ме претрка :))
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
487
Нордвеит баш би сакал да изгледам некој меч од него доста добар играч ми стои :)
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Нордвајт дефинитивно ќе бидне одличен дефанзивец, но неможеме сега да се налагаме на него во мечеви како што ни следи оној со Јунајтед... круелно е за млад дефанзивец одма да го пуштиш против муле ко Руни ... еден кикс и може цел морал и цела кариера да му спласне.
Ама затоа во помалите мечеви може да се испроба со него!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom