Фан Клуб: Арсенал

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Тема број 3,Фан Клуб за тимот од Холовеј,северен Лондон Арсенал ФК, by far the greatest team,
the world has ever seen....


Арсенал ФК игра во англиската Премиер Лига и е еден од најуспешните во историјата на англискиот фудбал со 10 трофеи во англиската Прва Дивизија и 3 во Премиер Лига,вкупно 13,како и 10 ФА купови.
Основан е во 1886 година во Вулвич,во југо-источниот дел од Лондон од страна на работници во Кралскиот Арсенал.Првиот голем трофеј го освоиле во 30те години,а потоа следувале и освојување на 5 шампионски години во лигата,како и 2 ФА Купови.Арсенал својата прва двојна круна(Лига и Куп) ја освои сезоната 1970-71.Таквото достигнување го има постигнато уште 2 пати,а секако неможе а да не се спомни сезоната 2003-04,сезоната на Непобедливите,без пораз цела сезона, со 26 победи и 12 нерешени(втор клуб кој успеал да направи такво нешто,прв во Премиер Лигата).Исто така е прв лондонски клуб кој успеал да стигне до финалето на Лигата на Шампиони(а освојувањето ќе биде во скоро време J ).
Дресовите на Арсенал од своето основање се црвено-бели,со промени на дизајнот со текот на годините.
Арсенал ФК се има преселено 2 пати,првиот од Вулвич каде и што бил основан,на стадионот Хајбери,северен Лондон во 1913 година,вториот на сите познат,само 500 метри на запад од Хајбери,на новиот стадион Емирати(Ешбартон Гроув) во Холовеј.
Клубот има доста долги ривалства со неколку клубови во Англија.Меѓу најдолгите,секако и најголемо е она со локалниот ривал Тотенхем ака кокошки.:))

Историја

Арсенал е основан под името Дајл Сквер во 1886 од работници во Кралскиот Арсенал во Вулвич, но набрзо бил преименуван во Кралски Арсенал.Тимот повторно го променил името во Вулвич Арсенал, кога се здобил со професионален статус во 1891. Клубот влегол во Фудбалската Лига во 1893, почнувајќи во Втората Дивизија, а се изборил и за влез во Првата Дивизија во 1904. Сепак географската изолација резултирала со помала посетеност на натпреварите споредено со другите клубови што довело до сериозни финансиски проблеми и прогласување на банкрот во 1910, кога клубот бил купен од Хенри Норис.Норис имал намера да го пресели клубот, па во 1913 година, по испаѓањето од Првата Дивизија, Арсенал се преселил на новиот стадион Хајбери, Северен Лондон; „Вулвич“ бил отфрлен од името следната година.Арсенал завршиле на петто место во 1919, но сепак им била дадена дозвола да се приклучат на Првата Дивизија (која била проширена за две нови места) на сметка на локалните ривали Тотенхем Хотспур. Фактот дека Арсенал нема испаднато оттогаш е доказ дека е клуб кој има континуитет, а не само повремени добри серии.[FONT=&quot]
Во 1925 година, Арсенал го поставиле [/FONT] Хербет Чепман за менаџер. Чепман веќе ја имал освоено лигата двапати со Хадерсфулд Таун во 1923-24 и 1924-25, па со искуството кое го имал го донел првиот период на големи успеси за клубот. Неговите револуционерни тактики и тренинг политиката, заедно со потпишувањето на ѕвезди како Алекс Џејмс и Клиф Бастин[FONT=&quot], биле темел за доминацијата во англискиот фудбал во триесетите. Под негово водство Арсенал ги освоиле своите први големи трофеи - ФА Купот во 1929-30 и две титули во Првата Дивизија, во 1930-31 и 1932-33.

[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]

Чепман исто така бил одговорен за преименувањето на локалната станица од подземната железница од „Гилеспи Роуд“ во „Арсенал“, со што станала единствена станица именувана по фудбалски клуб.

[/FONT][FONT=&quot]
Чепман умрел ненадејно од пневмонија во почетокот на 1934 но[/FONT][FONT=&quot] Џо Шо[/FONT][FONT=&quot] и [/FONT][FONT=&quot] Џорџ Алисон[/FONT][FONT=&quot] продолжиле со добрата работа која тој ја започнал. Под нивно водство Арсенал освоиле уште три титули во 1933-34, 1934-35 и 1937-38 и еден трофеј во [/FONT][FONT=&quot] ФА Купот[/FONT][FONT=&quot] во 1935-36, но формата на тимот почнала да опаѓа до крајот на деценијата кога натпреварувањата во англискиот професионален фудбал биле прекинати поради [/FONT][FONT=&quot]WWII.

[/FONT]

[FONT=&quot]
По војната, под водство на наследникот на Алисон,To[/FONT][FONT=&quot]м Витакер[/FONT][FONT=&quot], Арсенал поминал низ втор период на успеси, освојувајќи ја лигата во 1947-48 и 1952-53 и ФА Купот 1949-50. Сепак, среќата ги напуштила; откако тимот не успеал да привлече играчи од ист калибар коко тие во 30те, ги поминале 50те и 60те без ниту еден трофеј. Дури и назначувањето на поранешниот англиски капитен [/FONT][FONT=&quot] Били Рајт[/FONT][FONT=&quot] за менаџер, меѓу 1962 и 1966, не му донело на клубот некој позначаен успех.[/FONT]
[FONT=&quot]Арсенал почнал да освојува пехари повторно по изненадувачкото назначување на клупскиот физиотерапевт[/FONT][FONT=&quot] Берти Ми[/FONT][FONT=&quot] за менаџер во 1966. По губење на две финалиња во Лига Купот, го освоиле[/FONT][FONT=&quot] Купот на Саемски Градови[/FONT][FONT=&quot] (претходник [/FONT][FONT=&quot]на Куп на УЕФА[/FONT][FONT=&quot]), нивниот прв европски трофеј, во 1969-70. Следната сезона, 1970-71, имале уште поголем триумф: ја освоиле нивната прва двојна круна. Сепак, тимот кој ја освоил Двојната Круна бил растурен и следната деценија била одбележана со настапи во кои тимот „за малку“ не освојувал трофеј. Завршиле на второто место во лигата во 1972-73, изгубиле во три финалиња н[/FONT][FONT=&quot]а ФА Купот[/FONT][FONT=&quot], во 1971-72,1977-78 и 1979-80, и изгубиле на пенали во финалето на [/FONT][FONT=&quot]Купот на Победниците на Куповите. [/FONT][FONT=&quot]Единствениот успех на клубот во овој период била победата во финалето на ФА Купот во 1978-79, со 3:2 во последните минути од натпреварот над [/FONT][FONT=&quot]Манчестер Јунајтед[/FONT][FONT=&quot] натпревар кој се смета за класика.

[
[/FONT]
[FONT=&quot]
Доаѓањето на поранешнито играч,[/FONT][FONT=&quot] Џорџ Греам[/FONT][FONT=&quot] на менџерската позиција во 1986 довело до трет период на слава. Арсенал го освоил Лига Купот во сезоната 1986-87, уште во првата сезона под водство на Греам.

[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot] По ова тимот ја освоил лигата во 1988-89, освоена со гол во последната минута од последниот натпревар против директниот конкурент за титулата [/FONT][FONT=&quot]Ливерпул[/FONT][FONT=&quot]. Под водство на Греам Арсенал освоиле уште една титула во 1990-91, со само еден пораз, двата купови во 1992-93 и втор европски трофеј, [/FONT][FONT=&quot]Купот на Победниците на Куповите[/FONT][FONT=&quot], во 1993-94. Но репутацијата на Греам била оцрнета откако се дознало дека примал мито од агентот [/FONT][FONT=&quot]Руне Хауге[/FONT][FONT=&quot] за потпишување на одредени играчи и бил отпуштен во 1995. Неговата замена [/FONT][FONT=&quot] Брус Риох[/FONT][FONT=&quot] бил на позицијата само една сезона, по што си заминал поради кавга со управниот одбор[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT]
[FONT=&quot]
Успесите на клубот во доцните 90ти и во почетокот на новиот век се должи на назнчувњето на[/FONT][FONT=&quot] Арсен Венгер[/FONT][FONT=&quot] за менџер, во 1996. Венгер донесе нови тактики, нов тренинг режим и неколку странски играчи кои го надополнија англискиот талент во клубот. Арсенал освои втора Двојна Круна 1997-98 и трета во 2001-02.

[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]
Клубот исто така стигна и до финалето на Купот на УЕФА во 1999-00, но изгуби на пенали од[/FONT][FONT=&quot] Галатасарај[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]Го освои ФА Купот во 2002-03 и 2004-05 и Премиер Лигата во 2003-04 без ниту еден пораз, со што тимот се здоби со прекарот [/FONT][FONT=&quot]„Непобедливи[/FONT][FONT=&quot]“; серија која продолжи до 49 натпревари без пораз, [/FONT][FONT=&quot]рекорд[/FONT][FONT=&quot] во англискиот фудбал.

[/FONT]
[FONT=&quot]
В[/FONT][FONT=&quot]о 2005-06, стигнаа до финалето[/FONT][FONT=&quot] на ЛШ[/FONT][FONT=&quot], со што станаа првиот лондонски клуб на кој му успеало тоа во педесетгодишната историја на ова натпреварување, но изгубија со 2:1 о[/FONT][FONT=&quot]д Ф.К. Барселона.[/FONT][FONT=&quot] Во јули 2006, клубот се пресели на новиот стадио[/FONT][FONT=&quot]н Емирати(Ешбартон Груов)[/FONT][FONT=&quot], по [/FONT][FONT=&quot]93 години на Хајбери[/FONT][FONT=&quot].[/FONT] 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Стадиони

Поголемиот дел од времето минато во Јужен Лондон, Арсенал своите натпревари ги играл на Манор Граунд во Пламстед и три години во соседниот Инвикта Граунд помеѓу 1890 и 1893. Манор Граунд во основа бил само терен, но клубот наместил трибини за нивниот прв лигашки натпревар во септември 1893. Арсенал играл на овој терен следните дваесет години, до преселбата во Северен Лондон во 1913.Стадионот Хајбери беше дом на Арсенал од септември 1913 до мај 2006. Оригиналниот стадион бил дизајниран од познатиот фудбалски архитект Арчибалд Лич, и имал сличен дизајн со многу стадиони во Велика Британија, со една покриена и три отворени трибини. Во триесетите целиот стадион бил реновиран, со додавање на нова Арт Деко фасада на источната и западната трибина, и додавање на покрив на северната и јужната трибина.Во славните денови Хајбери можел да собере преку 60000 гледачи, и имал капацитет од 57000 до раните деведести. Промената на правилата и забраната за стоење на трибините придонесе капацитетот на Хајбери од сезоната 1993-94 да биде 38419. За натпреварите од Лигата на Шампионите капацитетот дополнително мораше да биде намален поради рекламните паноа, па така Арсенал двете сезони, 1998-99 и 1999-00 ги играше европските натпревари на Вембли, кој собираше преку 70000 гледачи.Проширувањето на Хајбери беше забрането бидејќи Источната Трибина била класифицирана како градба од втор степен (и со тоа заштитена како градба со културно значење) а другите три трибини беа премногу блиску до стамбени објекти, чии сопственици се противеа на проширувањето. Овие ограничувања го спречија клубот да го зголемат приходот во последните сезони. По разгледување на неколку можности, во 1999 беше решено да се изгради нов стадион со капацитет од 60000 гледачи на Ешбартон Гроув (подоцна преименуван во Емирати), на околу 500 метри југо-западно од Хајбери.Проектот беше одолговлекуван поради административни процедури и постојаното зголемување на трошоците, но беше завршен во јули 2006, на време за почетокот на новата сезона 2006-07.


Стадионот е именуван по спонзорот, авио-компанијата Емирати, со која клубот го потпиша најголемиот спонзорски договор во историјата на англискиот фудбал, околу 100 милиони фунти;сепак некои навивачи го викаат стадионот Ешбартон Гроув, бидејќи се противат на спонзорското именување на стадионот. Стадионот официјално ќе се вика Емирати до 2012, и авио-компанијата ќе биде спонзор на дресовите на Арсенал до крајот на сезоната 2013-14.Теренот за тренинг на Арсенал се наоѓа во Шенли, Хертфордшајр, во специјално изградена установа која се отвори во 2000. Претходно клубот тренираше на терените на Студентскиот Сојуз од Лондонскиот Универзитет, односно на Хајбери ; до 1961. На истото место своите натпревари ги играат и младинците на Арсенал, а резервниот состав ги игра натпреварите на Стадионот Андерхил, сопственост на Барнет ФК.


Грб

Првиот грб на Кралскиот Арсенал, откриен во 1888, имал три топови гледани одозгора, насочени на север, слично како на грбот на Градската Општина Вулвич. Овој грб бил отфрлен по преселувањето на Хајбери во 1913. Во 1922 клубот го прифатил својот прв грб со само еден топ, на кој топот бил насочен на исток и прекарот на клубот - Топчии, напишан покрај него. Овој грб важел само до 1925 кога топот бил свртен на запад и му била дадена потенка цевка. Во 1949 клубот го претставил новиот модернизиран грб, со истиот топ, името на клубот напишано со готски фонт, грбот на Ајлингтон и свиток со новоприфатеното латинско мото Victoria Concordia Crescit (кое значи „Победата доаѓа од хармонија“), напишано од Хери Хомер, клупскиот програмски уредник. За прв пат грбот бил претставен со бои, кои се менувале по малку со тек на време, стигнувајќи до црвена, златна и жолта.


Бои


Во најголем дел од историјата на клубот, домашните дресови биле светло црвени со бели ракави и бели шорцеви, иако дезенот се менувал. Изборот на црвената боја е во знак на признание на донацијата од Нотингем Форест, накусо по основањето на Арсенал во 1886. Двајца од основачите на Дајл Сквер, Фред Бердсли и Морис Бејтс биле поранешни играчи на Нотингем кои се преселиле во Вулвич поради работа. Бидејќи тие го основале првиот клуб во околината, не можеле да најдат соодветни дресови, затоа Бердсли и Бејтс побарале помош од Форест и добиле комплет опрема и една топка. Дресовите биле темно црвени, речиси бордо и биле носени со бели шорцеви и темно сини чорапи.
Во 1933 Херберт Чепман, кој сакал неговите играчи да бидат облечени поразлично и позабележително, го ревидирал дресот, додавајќи бели ракави и осветлувајќи ја црвената нијанса. Потеклото на белите ракави не е познато, но постојат две приказни за можната инспирација на Чепман. Едната е дека Чепман забележал навивач кој носел црвен елек над бела кошула; а другата е дека бил инспириран од аниматорот Том Вебстер, кој му бил голф партнер на Чепман. Без разлика која верзија е точна, црвено-белиот дрес стана заштитен знак на Арсенал, и играчите го носат оттогаш, со исклучок на две сезони. Првата е 1966-67, кога тимот носел целосно црвени дресови. Ова се покажало како непопуларно и белите ракави биле вратени следната сезона. Втората беше 2005-06, последната сезона која Арсенал ја играше на Хајбери, кога тимот носеше комеморативни темноцрвени дресови слични на оние кои биле носени во 1913, нивната прва сезона на стадионит. Клубот се врати на своите црвено-бели дресови на стартот на сезоната 2006-07.
[FONT=&quot]Очекувања

Што може да очекуваме од моменталниот состав на Арсенал?Дали се доволно зрели за трофеј?Дали научија од своите грешки?Дали малерот со повреди ќе си замине?Дали Фабиански ќе му го обели образот на Венгер за довербата која му ја дава и до крајот на сезоната ќе брани на потребното ниво?Дали РвП повеќе ќе го погодува голот,отколку стативата и секако дали ќе престанува да се повредува?
[/FONT]J[FONT=&quot])
Одоговорите ќе ги добиеме следната календарска година,во месец Мај,со надеж дека ќе се позитивни.:))

Ако направиме анализа на досегашните одиграни натпревари и неможе да бидеме задоволни.Киксови на домашен терен против новопечени прволигаши не смеат да случат.Но позитивното е тоа што играме доста добра на гостински терен и тоа против доста тешки противници.Оваа година,за разлика од претходните,имаме доста потежот распоред во првата полусезона,па ако успееме да се држиме чекор со лидерите до Боксинг деј,можеме и посериозно да загриземе за титулата.Сепак тоа зависи од неколку фактори.
Фабиански треба да продолжи со добрата форма,со што помалце киксови.
Клучните играчи да не се повредуваат(Цеск,Насри,Аршавин,РвП,Вермален).Последните двајца да се вратат што е можно побрзо,па да имаме уште посилен состав.
Младиот Вилшер на сите не изненади и поради поради повредите на почетокот му се пружи шанса да игра повеќе од очекуваното во првиот тим.Ја искористи приликата и сега е еден од редовните стартери во тимот.На негова сметка на клупа седат Диаби и Денилсон.
Насри оваа сезона е еден од клучните играчи,најверојатно добро му дојде паузата преку лето,па сега игра феноменално ,во одлична форма е,игра многу подиректно и претставува поголема закана за противничкиот гол.
Треба да се спомене и Волкот кој доста напредна оваа сезона,посебно неговинот финишинг и фрст тач.Да се подобри уште во некои сегменти од неговата игра,како дриблање,контрола на топката,ќе биде еден од најдобрите во ПЛ.
Сонг сезонава ја игра доста офанзивно,за разлика од лани.На почетокот играше катастрофално,но полека наоѓа некој баланс и знае кога треба да напаѓа,а кога да седи назад,иако е далеку од совршено,но за некое време верувам дека ќе се среди.Тој е еден од играчите што брзо учат од своите грешки.:)
Да го споменам уште и Сања кој си ја враќа формата од пред 2 сезони кога беше најдобар дефанзивец во Премиер лигата,што ме радува.:))
Новите засилувања:Шамак се покажува како одлично засилување,има одличен
[/FONT] work rate[FONT=&quot] и има добар удар со глава,изнуди доста пенали и црвени картони.Негативност е тоа што има лоша завршница со глава,и ретко влегува во шанса за гол,но на негова сметка се отвара простор за други играчи.:))
Скилачи е искусен,солиден дефанзивец,досега нема некој кикс,ни дава сигурност и смиреност во одбраната.
Лорен пак,има голем потенцијал,знае да изигра феноменално и сето тоа да го стави во сенка со еден непромислен потег,грешка.Пред 2 години играше во втора лига во Франција,очекувано,но со тек на времето,искуството ке си дојде и верувам дека ќе прерасне во солиден дефанзивец.

Тимот е одличен,со мотив,желба и малце среќа сигурно ќе освоиме трофеј сезонава.


[/FONT]
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Goalkeepers
1
ManuelAlmunia
21
LukaszFabianski
24
VitoMannone
53
WojciechSzczesny
Defenders
3
BacarySagna
5
ThomasVermaelen
6
LaurentKoscielny
18
SebastienSquillaci
20
JohanDjourou
22
GaelClichy
28
KieranGibbs
30
ArmandTraore

Midfielders
2
AbouDiaby
4
CescFabregas
7
TomasRosicky
8
SamirNasri
15
Denilson
16
AaronRamsey
17
AlexSong
19
JackWilshere
23
AndreyArshavin
27
EmmanuelEboue

Strikers
10
Robinvan Persie
11
CarlosVela
14
TheoWalcott
29
MarouaneChamakh
52
NicklasBendtner
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Честито нова тема и се надевам дека ке прославите некоја титула во новиве 1000 страници.

Поздрав и се најдобро!
Поздрав и до тие што и во пораз и победа ја полнеа старата!
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
честито за новата тема да имаме многу победи и титули поздрав ганери
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.461
Поени од реакции
10.157
Ајде,со ова нова тема да славиме нови торфеи!! :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
Само ќе кажам овие момци подолу


57960_148822258484485_100000701365906_287661_3920682_n.jpg

да го освојат

ова 0,,12306~3338588,00.jpg


и после :pijan:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Ајде честито нова тема и добри постови. Спортски поздрав ;)
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Поздрав до сите фанови и се надевам дека новата тема ќе ја исполниме во многу успеси и заеднички славења.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.461
Поени од реакции
10.157
Ф

Фил Ајви

Гостин
Честито нова тема и да ја задржите втората позиција барем три недели. :)
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.255
Поени од реакции
21.481
Честито новата тема. Со преубавата игра која ја негувате, да си прославувате многу петарди во противничките мрежи, а и пар трофеи нема лошо да ви дојдат. Поздрав :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Ајде АИРЛИЈА и со ТРОФЕИ да ни тргнит!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom