Фан Клуб: Арсенал

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Тука да имавме некој што знае гол да даде, 7+ одамна ќе беше :D Сите се креативни натпреваров
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Да намалиме доживљај, сепак со Рапид Беч играме.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Што да намалиме, со полоши противници сме играле и шанса не сме креирале цел натпревар. И кога сме тепале сезонава, не сме имале волку креирани шанси и не функционирала играта толку добро ко денес, туку сме се ваделе на индивидуални квалитети или грешки во одбрана. Супер се, само имам чувство дека нашиве играчи си пуцаат рефлексно па ако влезе- влзезе, не го контролираат шутот кај да оди, немаме баш расни голгетери. Иначе креативноста од која најмногу се жалев сезонава, а и сите вие, денес е на одлично ниво, најдобро можеби сезонава.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Да намалиме доживљај, сепак со Рапид Беч играме.
Абе што е битно против кој играме, битно е како играме. Воа беше плакнење очи. Треба малце со повеќе јајца да влегува Артета на утакмиците, и да изгубиме така нема да ми биде толку криво. Јас би го играл Лаказет од прва против Тотнем, Нелсон и Елнени исто така.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ептен ме радува вака кога ќе видам дека не си заминуваат фановите порано во 75-80 минута за да избегнат гужви, па да мораме секој натпревар да гледаме слики како стадионот е празен баш во централните подрачја. Кога нешто немаш, учиш повеќе да го цениш, така и пандемијата откога ги раздели со клубот, изгледа научија колку е вредна шансата ти да си 1 од тие 2000 луѓе и да имаш шанса да го бодриш клубот 90 минути. Многу други ја немаат и веројатно никогаш нема ни да ја имаат.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.763
Можеби е време Лаказет да го игра повеќе позади напаѓач. Мислам дека има визија за добри пасови. Плус може ќе даде некое голче.:D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како што кажав и минатиот пат, ги обожавам овие утакмици од ЛЕ, не очекував дека некогаш ќе го мислам тоа, плус некако мерак ми беше и публика што имаше, најзабавна и најдобра уткамица од Фулам во првото коло и е ова, бар малце овој ведар дух и разиграност да се пренесе во недела, па да направиме некое изненадување, да му го загорчиме убавиот период на кокошките и Мурињо.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Ако нешто не се смени итно не гледам надеж за Артета, катастрофални бројки се овие, габриел, Тирни и Лено го држат во живот

– For Emery last season, Arsenal scored 18 Premier League goals in 13 matches at a rate of 1.38 per game.
– Arteta’s Arsenal have scored 10 goals in 10 matches at a rate of one per game.

– They attempted 162 shots in total under Emery – 12.5 per game.
– This season, Arsenal attempted 95 shots – 9.5 per game.

– Of those shots for Emery, 58 were on target at a rate of 4.5 per game.
– Arteta’s Arsenal have managed 32 shots on target at a rate of 3.2 per game.

– After 13 Premier League games last season before Emery was fired, Arsenal had conceded 19 goals at a rate of 1.46 per game.
– This season, they have conceded 12 goals at a rate of 1.2 goals per game.

– Emery’s opponents had a total of 218 shots in 13 matches – 16.7 per game.
– This season, Arsenal have allowed 124 shots on their goal – 12.4 per game.

– Of the 218 attempts against Emery’s side, 75 were on target at a rate of 5.6 per game.
– Under Arteta, Bernd Leno has faced 40 shots on target at a rate of four per game.

– Under Emery, Arsenal had 56.2% possession through the opening 13 Premier League matches.
– Arteta’s Arsenal have averaged 50.6% possession this season. Ten Premier League clubs have seen more of the ball.

Other damning statistics
– Only Newcastle, Crystal Palace and Burnley have averaged fewer shots per game than Arsenal’s 9.5.
– Only one club (Liverpool) have won fewer aerial duels than Arsenal’s average of 12.5 per game.
– Despite tightening up under Arteta, Arsenal are still 10th for shots conceded per game.
– No team has made fewer tackles than Arsenal’s 11.7 per game.
– For interceptions, Arsenal’s 10.4 per game ranks 12th in the Premier League.
– Only three clubs – Villa, Sheffield United and Burnley – have attempted fewer dribbles than Arsenal this season.
– Only Liverpool have blocked fewer crosses than the six Arsenal have stopped.
– Only Burnley and Leicester have made fewer key passes than Arsenal’s 65 this season.
– Arsenal have spent more time in their own defensive third (29%) than their opposition’s (25%).
– There are 19 other players who have scored more goals than Arsenal’s top scorer, Alexandre Lacazette (three).
– Arsenal have created fewer big chances than any other big six club.
– Arteta’s Arsenal are currently creating one big chance per game – only eight teams are creating fewer.
– Only two clubs have attempted fewer shots from outside the box and Arsenal are one of four clubs yet to score from outside the box.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
874
Поени од реакции
2.658
Тоа е кога имаш притисок и големи очекувања, а не си свесен дека клубот уствари тоне последните 14години, не една сезона под некој си тренер, не две сезони или три, туку после финалето во 2006година, само тонеше, сега кога се појави некој што сака нешто да направи, да смени, му треба време, ретки се тренерите со визија и идеја, има еден куп спортски работници кои се сложуваат со тоа дека Арсенал конечно пробува да направи нешто, дека се менува, иако резултатите ова сезона не го покажуваат тоа, проблемите што ги има Арсенал како клуб и тим не се од сега, добро е што дел од нив се решаваат, и искрено се надевам од овој процес Арсенал ќе излезе посилен, постабилен и конкурентен за висок пласман.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Тоа е кога имаш притисок и големи очекувања, а не си свесен дека клубот уствари тоне последните 14години, не една сезона под некој си тренер, не две сезони или три, туку после финалето во 2006година, само тонеше, сега кога се појави некој што сака нешто да направи, да смени, му треба време, ретки се тренерите со визија и идеја, има еден куп спортски работници кои се сложуваат со тоа дека Арсенал конечно пробува да направи нешто, дека се менува, иако резултатите ова сезона не го покажуваат тоа, проблемите што ги има Арсенал како клуб и тим не се од сега, добро е што дел од нив се решаваат, и искрено се надевам од овој процес Арсенал ќе излезе посилен, постабилен и конкурентен за висок пласман.
Барам барем еднаш да имаме фан база кај што ги разбира овие работи, макар и на краток период. Нема тренер во светов моментално што може да направи нешто со тимов се додека не се сменат многу работи. Сите што мислат дека Артета е проблемот живеат во заблуда. Не викам дека не носи и он кривица, и сам имам кажано за неколку утакмици дека он лично е крив, ама никогаш не сум помислил дека треба да се брка. Да се брка со 4-5 утакмици лоши во помалце од една година на клупа и со такви успеси ко фа купот и такви утакмици ко полуфиналето и финалето е тотален апсурд и глупост.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
874
Поени од реакции
2.658
Барам барем еднаш да имаме фан база кај што ги разбира овие работи, макар и на краток период. Нема тренер во светов моментално што може да направи нешто со тимов се додека не се сменат многу работи. Сите што мислат дека Артета е проблемот живеат во заблуда. Не викам дека не носи и он кривица, и сам имам кажано за неколку утакмици дека он лично е крив, ама никогаш не сум помислил дека треба да се брка. Да се брка со 4-5 утакмици лоши во помалце од една година на клупа и со такви успеси ко фа купот и такви утакмици ко полуфиналето и финалето е тотален апсурд и глупост.
Колку тренери беа криви до сега.. Џабе менуваш тренер ако клубот, организацијата, структурата не е добра, мене ми се свиѓа што Артета тука направи промена, и што се труди да го врати сјајот, притисокот дека ова е Арсенал, дека овој клуб има изграден профил и играчот треба да се прилагоди на истиот.
Сите тренери горе доле се со ист квалитет, секој од нив е јак на едно поле, послаб на друго, за да биде успешен треба да му се погодат доста фактори, на Арсенал моментално му е потребен тренер со визија и карактер, ја уште мислам дека Артета го има тоа.
Сеа што не можевме да продадеме ни едно ѓубре на лето за да донесеме профил на играч што му треба на тимот е друга приказна, приказна на какво ниво сме дојдени како клуб кој треба да продава и купува играчи.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нејќам да го напаѓам Артета, ама вака пристрасни постови за бранење имаше и за Венгер. И Венгер беше тој што тука голем број го бранеа дека не е он крив, Кроенке е крив, Венгер сака да купува играчи, ама немало пари, па Венгер далечната 2004та ја имал инвисиблс сезоната, па освојувал ФА купови и океј било тоа, зошто сме завршувале со трофеј итн итн.
Слични аргументи сеа и за Артета, он сакал да промени нешто, ама требало време, ама управата била крива, ама структура немало ама вака ама онака.

Ако горе постот на мкганер е вистина и дава објективна споредба за резултатите на Артета и Емери, нема потреба од вакви срцепарателни постови и бранење на Артета. Не викам да се избрка Артета, ама па тоа не треба да значи дека сеа треба со розови наочари да го глеаме.
Точно е дека проблемите не почнаа со Артета туку уште од Венгер и точно е дека не може магично тоа да се реши, ама па тоа не значи дека оправдување за вака катастрофални резултати секогаш треба да бидат проблемите од минатото.
Јас секогаш се водам по една филозофија дека ако сакаш ти нешто да смениш, а некој те кочи, пробуваш 1, 2, 3, 5 пати и после си одиш ти. Не глеам зошто и тука би било различно, ако Артета пробува нешто да смени, а го кочи управата или било кој друг, нека си отиде и нека каже јавно зошто си оди, нека се створи некаков притисок за промена, не дека нема и сеа, ама ипак нека биде поголем. Секако Арсенал не може подоле од ова да падне...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom