Фан Клуб: Арсенал

Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.844
Поени од реакции
4.790
Нејќам да го напаѓам Артета, ама вака пристрасни постови за бранење имаше и за Венгер. И Венгер беше тој што тука голем број го бранеа дека не е он крив, Кроенке е крив, Венгер сака да купува играчи, ама немало пари, па Венгер далечната 2004та ја имал инвисиблс сезоната, па освојувал ФА купови и океј било тоа, зошто сме завршувале со трофеј итн итн.
Слични аргументи сеа и за Артета, он сакал да промени нешто, ама требало време, ама управата била крива, ама структура немало ама вака ама онака.
Има огромна разлика од критика кон тренер што е 15 години на клупа и критика на тренер што е 11 месеца.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.023
Поени од реакции
3.212
Секако дека Артета заслужува повеќе време и со сигурност ќе му се даде сезонава да ја изгура до крај без разлика на резултатите.
Но, можам да кажам дека мене лично не ми се допаѓа почетокот на сезонава и играва која ја фура веќе 10 кола.
Не е ова Арсенал кој сум навикнат да го гледам, а за тоа е крив Артета.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.455
Поени од реакции
30.269
А да не зборувам дека огромен дел од критиките кон Венгер беа глупости, да Венгер направи некои лоши потези, но многу од тоа што се случуваше од 2006 до денес е вина на раководството, бордот, Газидис, Коренке и сплет на несреќни околности, градење стадион во погрешно време, штедење на пари во погрешно време, и наеднаш кога и 20-то пласираниот тим на табелата можеше без проблем да фукне 100 милиони на еден траснфер период, тогаш нашите „огромни“ кеш резерви од 250 милиони веќе делуваа безвредно, се стопи предноста на домаќинското работење и штедење, во модерниот фудбал тоа веќе не значеше ништо.

Кога Арсенал го увиде тоа беше доцна, заостатокот зад конкурентите беше огромен, но пак тука грешката на бордот е што не пресече 2014-2015 да му каже фала Арсен, но во модерниот фудбал мораме да тргнеме во нова фаза и тогаш да го ангажираше Клоп. Да не зборувам дека два трансфер периоди не коштаат до ден денес со последиците кои ги оставија- 2015 кога го земавме само Чех и 100% си изгубивме лигашка титула и 2017 кога 100 милиони се потрошија на Џака, Мустафи и Лукас Перез. Овие грешки во никој случај не може само на Вегер да се препишат, иако сноси и тој вина, но не е единствен фактор кој одлучувал.

Е очигледно Тотенхем, согледувајќи ги нашите грешки, изигра попаменто, нивниот нов стадион нема ни приближно финансиски да ги оптерети како што тоа му се случи на Арсенал.

Така е си со Артета, ако не лаже и стварно го сакал Вилиан, одговорен е за тоа, но и Еду и целото раководство е одговорно како на сред транфер период го менува Раул како мозок на сите нефудбалски операции, како цело лето го бркаат Аурар без план Б а истовремено го замрзнуваат Озил (тие го прават тоа, џабе Артета ги правда и лаже дека се фудбалски причини) а знаат дека во тимот нема ниеден играч кој креаира шанси и прави транзиција одбрана-напад, катастрофалните потези со продавање играчи, да се доведат во ситуација да Сократис веќе отпишан од тимот не успеаа да го договорат никаде. И сега, има одговорност Артета, но севкупно не е само негова вина.

За тактичкиот дел, самата поставеност на играта, секако дека менаџерот и играчите сносат одговорност, јасно ми е дека Артета сака да покаже дека има некаков систем, некаков план, но нешто не штима, и искрено не знам до што е.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.844
Поени од реакции
4.790
Секако дека Артета заслужува повеќе време и со сигурност ќе му се даде сезонава да ја изгура до крај без разлика на резултатите.
Но, можам да кажам дека мене лично не ми се допаѓа почетокот на сезонава и играва која ја фура веќе 10 кола.
Не е ова Арсенал кој сум навикнат да го гледам, а за тоа е крив Артета.
Реални да бидеме, тој Арсенал на кои сме навикнати го нема веќе 4-5 години. За жал, го снема некаде по заминувањето на играчи ко Казорла,Вилшер, Росицки, Санчез па и Рамзи и Озил (2016). Од тогаш немаме заменето еден од овие играчи, од секогаш сме имале страшни техничари во средината сега имаме Џака. Реков пред некој ден, патиме со грешни потези од пред 4-5 години,
 
A

Avenger99

Гостин
Немора никој на блок да излегува кога напаѓа противничкиот тим, шутирај од таму колку сакаш, затоа и по 25 шута имаат тимовите шо играат против нас.
Тиерни ако имал во овие натпревари кај нас еден прецизен шут во противнички шеснаесетик јас еве. За Бељерин не ми се ни зборува колку е мизерен.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.319
Поени од реакции
5.570
Сеоски Пеп ќе го викам Микел дур не постави еднаш машка формација, и ако ја изгуби оваа утакмица.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.372
Поени од реакции
6.001
Мурињо ти препушта топка за да напаѓаш, ти едвај 3 пати си се обидел да шутираш. До крај на сезона ќе водиме борба за опстанок, а овде ќе продолжи дискусијата дали Артета е правиот. Со ваков состав, тренери од рангот на Стив Брус повисоко ќе не однесат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.861
Поени од реакции
11.760
Толку статичност у тимот не сум видел, посебно кај првиот гол пред да ја прими Кејн, сите од Тотенхем трчаат по топка и напред, само нашиве се укопале у место.
90% од топките што отидоа во противничка третина се од стоперите, ко да не постои средина.

Жално е ова да се глеа...
 
A

Avenger99

Гостин
Најлс не го продадовме за на клупа да дреме, аут не знае да изведи Бељерин, му се смеат. На блок излегување никако, ќе ги чекаме да дојдат до голманот и лагано да си шутнат. Нека се самоотпишат ко тим, за кур не ги бива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom