Улогата на македонските Ми-24 во војната во 2001

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012


Ме интересираат информации околу учеството на Ми-24 во конфликтот во 2001, значи конкретно, колку учествуваа во борбени мисии или служеа повеќе за "заплашување", нивниот, да го наречеме "kill score", тактички успеси и евентуално неуспеси и сл. Се надевам дека на форумов има луѓе што се добро информирани на оваа тема, затоа што не сакам многу да се потпирам на Википедија.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Дефинитивно земаа учество. Колку успешно и како дејствувале не верувам дека некој би дал конкретна информација.

Јас бев сведок во тие денови, над мене пролета ваков хелихоптер...се зачудив зошто лета ниско, кога одеднаш почна да пука кон арачиново. :nesvest:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585


Ме интересираат информации околу учеството на Ми-24 во конфликтот во 2001, значи конкретно, колку учествуваа во борбени мисии или служеа повеќе за "заплашување", нивниот, да го наречеме "kill score", тактички успеси и евентуално неуспеси и сл. Се надевам дека на форумов има луѓе што се добро информирани на оваа тема, затоа што не сакам многу да се потпирам на Википедија.
Такви информации официјално никогаш нема да дознаеш, барем не вака јавно :smir:
 

bobi_93

Македонија
Член од
11 август 2008
Мислења
652
Поени од реакции
9
mislam deka poveke bea zaplasuvanje za teroristite,zatoa sto ako pocnea oni da gagaat od aracinovo nemase da ostane nisto
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Одлично си ја завршија работата , како во Арачиново , така и во Радуша каде што поред 24 ките и сухоите многу помогнаа.Информацијата ви е од прва рака , барем од оваа страна , за од другата најдобар одговор ке ви даде командант Суси или попознат како Рафиз Алити актуелен пратеник на ДУИ во парламентот. Стингер инсталацијата позади рудникот не им вредеше ,го изедоа немиен :icon_lol:
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
џабе ја почнуваш темава , вакви работи денес тешко ќе ти поминат...
иначе ги користеа само за да ги летаа, за у јавност да се покажат дека божем се користат и за уште нешто ама ај батали, зс ако продужам да зборам може да го јадам... :toe:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Па тврдам дека во арачиново лом направија 24ките а и на други места некаде можеби беа и за заплашување ама во арачиново сол направија тоа е сигурно да не беа тие меѓународни заедниви вамте тамте се ќе беше нападнато од 24ките :helou:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
mislam deka poveke bea zaplasuvanje za teroristite,zatoa sto ako pocnea oni da gagaat od aracinovo nemase da ostane nisto
Абе, ти мислеш, ама слабо ти иде. Во акцијата за заземање на Арачиново, учествуваа, специјалците: Волци, Тигри и Скорпиони. Имаа подршка од тенковите и оклопните возила на АРМ, а претходно артилеријата гранатираше. Активно при борбите во селото, учествуваа и Ми-24. Резултат: предпладне од многу арачиновски прозорци се појавиле стапови и бели гаќи на нив.
А, акцијата е преземена токму после заканите за гранатирање на ОКТА и аеродромот Петровец.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
џабе ја почнуваш темава , вакви работи денес тешко ќе ти поминат...
иначе ги користеа само за да ги летаа, за у јавност да се покажат дека божем се користат и за уште нешто ама ај батали, зс ако продужам да зборам може да го јадам... :toe:
...ти со твоите 19 години не се сомневам дека добро си запознаен...:tapp:

Па тврдам дека во арачиново лом направија 24ките а и на други места некаде можеби беа и за заплашување ама во арачиново сол направија тоа е сигурно да не беа тие меѓународни заедниви вамте тамте се ќе беше нападнато од 24ките :helou:
И ти со твои 16...
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
...ти со твоите 19 години не се сомневам дека добро си запознаен...:tapp:



И ти со твои 16...
што со мои 16?од кај знаеш ти јас колку знам за 2001 можеби мои роднини имало таму :smir: одма гледате кој колку год има и пишувате нешо без врска
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
...ти со твоите 19 години не се сомневам дека добро си запознаен...:tapp:
добро чичо ај јас ќе се повлечам тогаш и повлекувам се што сум кажал,
и ти вака ко искусен и стар чоек кажи се како било , се надевам дека учествуваше дирекно во одбраната , како што учествуваше и во Илинденско востание :)
јас кажувам само мое мислење кое сум го стекнал од некој мој информации од теренот , гледано некој документарци , вести и слично целиот период до ден денес...
толку од мене
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ма знам дека вакви информации се доверливи... Туку, се зајадов со еден Американец ли е, што ли е, на еден странски форум околу способностите на Ми-24 и конкретно падна муабет околу војната 2001. Па, си мислев можеби ќе најдам овде некоја информација пошто на Гугл тешко се наоѓа нешто корисно.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
поздрави го Американецот и кажи му да ги праша дечките од МПРИ кои ја спремаа одбраната на Арачиново.Они ке му објаснат малку подетално дали и колку се способни а исто прашај го колку се способни и нивните мултимилионски апачи во Авганистан каде плаќаат рекет за да ги хранат истурените бази на северот.И нека ти посочи еден пример каде апачи или која било друга нивна машина се осмелила да врши налети и прелети преку непријателска територија за која се знае дека е обезбедувана со Стингери ПАМ Стрела ...за доказ доволни ти се јутјуб со видеата над ваксинце и арачиново.Ми24 векје 30 години успешно си ја врши задачата.Русите сами го држеа авганистан а овие цело НАТО па едвај Кабул го држат.Акот и пререче пак нешто за ова прашај го што ке се случи ако Русија почне на талибанците да им дава оружје како они на времето што им даваа Стингери на муџахедините?

Инаку точни податоци кои ги побара нема да дознаеш од многу причини.А со еден збор 24ките имаа непроценлив придонес во 2001.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom