Улогата на македонските Ми-24 во војната во 2001

R

RAYTHEON23

Гостин
поздрави го Американецот и кажи му да ги праша дечките од МПРИ кои ја спремаа одбраната на Арачиново.Они ке му објаснат малку подетално дали и колку се способни а исто прашај го колку се способни и нивните мултимилионски апачи во Авганистан каде плаќаат рекет за да ги хранат истурените бази на северот.И нека ти посочи еден пример каде апачи или која било друга нивна машина се осмелила да врши налети и прелети преку непријателска територија за која се знае дека е обезбедувана со Стингери ПАМ Стрела ...за доказ доволни ти се јутјуб со видеата над ваксинце и арачиново.Ми24 векје 30 години успешно си ја врши задачата.Русите сами го држеа авганистан а овие цело НАТО па едвај Кабул го држат.Акот и пререче пак нешто за ова прашај го што ке се случи ако Русија почне на талибанците да им дава оружје како они на времето што им даваа Стингери на муџахедините?



Инаку точни податоци кои ги побара нема да дознаеш од многу причини.А со еден збор 24ките имаа непроценлив придонес во 2001.
apsolutno MI-24 e optimum na nekoj nacin moze da nosi medicinski timovi,specijalci i pokraj upotrebata na strela i stinger ne uspejaa da ni soborat nitu eden a inaku za Apache e poveke elektronski T.E analizira i skenira pa pravi 3D model na zonata na dejstvo pa posle ke najde nacin da se izvlece,a inaku apache ima duri 4 superkompjuteri.....no kako sto kaza heidrich....
a deka psiholoski vlijaea vrz ONA e FAKT deka unistuvaa prioritetni meti(pr mitraleski gnezda)e FAKT i stvarno se dokazaa...samo steta za aracinovo..so popustivme..
i ke dodadam kako informacija deka rusite koristele specijalna taktika zaedno so sukhoi25(koj go imame)i mi-24..ako nasite ja koristea nisto nemase da ostane od teroristi:smir:

eve malce akcija

ova e vo tajikistan

eve uste edno video:helou::helou:

 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Ке ти кажам нешто подетално, колку што и јас знам. Беа испукани околу 3,000 ракети, беа фрелни проближно 150,000 ице мамци (против ракетни мамци) околу 90,000 куршуми...Прелет имаа на територијата околу 230 - 250 пати за време на војната само, се сруши еден хиликоптер додека траеше војната, со 19 патници и пилот, погина пилотот со надимак Чонто, нека му е лесна земја..И ако мисли некој дека Ми-24 , Ми-8 и Ми-17 немале удел во војната или биле малку инволвирани ке му кажам дека дебело се лаже.Иначем, татко ми е пилот од тамо ги знам информацииве.Ако те интересира уште нешто прашај, ако знам ке ти одговорам. Позз
Овие хеликоптери се стварно добри и нема тука лош збор за нив. А имаш ли поконкретни информации колку од овие ракети и мамци и куршуми имаа ефект во војната против терористите, посебно во селото Арачиново. Според овие цифри горе што ги напиша јас попрво би помислил дека овие хеликоптери се бореле во Авганистан од страна на Русија а не во Македонија против терористите. Посебно гледав кога даваа снимки на телевизија од борбата. Селото Арачиново беше окупирано 1 месец. За тој месец јас уште нуклеарна бомба не видов да се фрли во селото. Исходот после еден месец беше 5 полни автобуси со терористи. Сигурен сум дека не е до хеликоптерите вината туку до некој друг. Немој да ми речеш дека Американците се умешале бидејки селото го напаѓаа цел месец со цел можен воен арсенал. Да не речам се избрукавме во војната, нема смисла да го лажувам тоа бидејки загинаа доста наши бранители на Македонија. Де кажи некој подетални информации ако знаеш за ефектот на овие цифри горе па издраувај ме дека не била залудно пукани овие ракети и куршуми.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
gledajte sto vika wikipedia i kolku e relevantna
001 Macedonia conflict (February 2001-August 2001)


Macedonian Mi-24V.


The Macedonian armed forces acquired second hand Ukranian Mi-24Vs. They were used frequently against Albanian armed resistance during the 2001 conflict in Macedonia. The main areas of action were in Tetovo, Radusha and Aracinovo. The aircraft saw heavy use and proved to be highly ineffective against guerilla forces in a guerilla war, the helicopters spend most of their time flying low and fast over the villages and towns under Albanian control firing flares to scare and panic people. Till this day there has not been a single proven kill of Guerilla forces by an Mi-24

kako sto napomena black night kazi ako veke znaes nasata verzija e MI-24V i koristi raketi sturm kolku bea ispaleni..kolku nenaveduvani..oti 3000 nekako mnogu izgleda

OVA NA WIKIPEDIA ME IZNERVIRA DO MAXIMUM
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
Овие хеликоптери се стварно добри и нема тука лош збор за нив. А имаш ли поконкретни информации колку од овие ракети и мамци и куршуми имаа ефект во војната против терористите, посебно во селото Арачиново. Според овие цифри горе што ги напиша јас попрво би помислил дека овие хеликоптери се бореле во Авганистан од страна на Русија а не во Македонија против терористите. Посебно гледав кога даваа снимки на телевизија од борбата. Селото Арачиново беше окупирано 1 месец. За тој месец јас уште нуклеарна бомба не видов да се фрли во селото. Исходот после еден месец беше 5 полни автобуси со терористи. Сигурен сум дека не е до хеликоптерите вината туку до некој друг. Немој да ми речеш дека Американците се умешале бидејки селото го напаѓаа цел месец со цел можен воен арсенал. Да не речам се избрукавме во војната, нема смисла да го лажувам тоа бидејки загинаа доста наши бранители на Македонија. Де кажи некој подетални информации ако знаеш за ефектот на овие цифри горе па издраувај ме дека не била залудно пукани овие ракети и куршуми.
Друже вака сеа..Значи цифрите не се толку страшни како што звучат..МИ има можност за многу поголеми перформанси, меѓутоа во војната 2001 на пилотите и оружарите кои што раководеа со МИ не им беа дадени одврзани раце, напротив многу ограничувања! А дека имаше ефект во Арачиново, имаше. И дека можеше мнооооогу повеќе, можеше. Мислам дека по жестоката иницијатива на хеликоптерите, се сеќавам еден ден дека имаше мноооогу јак напад, мислам дека тој ден загинаа околу 600 Албанци, а вкупно откако почна да се дејствува со воздушни напади, околу 2000.позз
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Друже вака сеа..Значи цифрите не се толку страшни како што звучат..МИ има можност за многу поголеми перформанси, меѓутоа во војната 2001 на пилотите и оружарите кои што раководеа со МИ не им беа дадени одврзани раце, напротив многу ограничувања! А дека имаше ефект во Арачиново, имаше. И дека можеше мнооооогу повеќе, можеше. Мислам дека по жестоката иницијатива на хеликоптерите, се сеќавам еден ден дека имаше мноооогу јак напад, мислам дека тој ден загинаа околу 600 Албанци, а вкупно откако почна да се дејствува со воздушни напади, околу 2000.позз
Тоа е веќе нешто. :salut:
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
ma sepak toa e drzavna tajna..inaku sega se moderniziraniod elbit systems:helou:
Горе доле, тоа е јавна тајна, ама никој не искача со официјални бројки зашто е премногу би рекол ризично..сеа скоро се опремија со најт вижн (White) везири и со многу јака ГПС навигација и се многу многу помоќни и по спремни за вечерни летови.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Друже вака сеа..Значи цифрите не се толку страшни како што звучат..МИ има можност за многу поголеми перформанси, меѓутоа во војната 2001 на пилотите и оружарите кои што раководеа со МИ не им беа дадени одврзани раце, напротив многу ограничувања! А дека имаше ефект во Арачиново, имаше. И дека можеше мнооооогу повеќе, можеше. Мислам дека по жестоката иницијатива на хеликоптерите, се сеќавам еден ден дека имаше мноооогу јак напад, мислам дека тој ден загинаа околу 600 Албанци, а вкупно откако почна да се дејствува со воздушни напади, околу 2000.позз
Леле бројкиве.......
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Луѓе дај малку смирете се , колку индијанци загинаа мислам дека они си заат ,а тоа колкав е ефектот на Ми-24 никој нема да ви каже , ако саката деталју треба да го читате борбениот дневник на 201 ПОХЕ.од 2001 ,
Иначе за ракетите Ми-24 може да носи 4 контејнери од по 32 ракети 57мм, или 4 од по 20 ракети 80мм.

Наведувани ракети има вкупно 4 , Штурм Б.

Може и да носи бомби(единствен у свет) од 100кг(4) , 250кг(4) и 500 кг(2)

ај со здравје
 
M

Mario Gómez

Гостин
А вреди да се зборува за некои скапани хеликоптери ос кои половина не работат.Македонската армија треба дополнително да се вооружува на авијација и тешка артилерија,Гледате како нашиот јужен сосед дава милиарди за оружје!!?
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
А вреди да се зборува за некои скапани хеликоптери ос кои половина не работат.Македонската армија треба дополнително да се вооружува на авијација и тешка артилерија,Гледате како нашиот јужен сосед дава милиарди за оружје!!?
Си се заебал што мислиш дека се скапани, и пола не работат. Јебига, не си доволно информиран.поз
 
M

Mario Gómez

Гостин
Си се заебал што мислиш дека се скапани, и пола не работат. Јебига, не си доволно информиран.поз
Па има некој целосна информација што има во нашата авијација и споредба со соседните земји?!
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
Nema sporedba.Ako mislis na Grcite mnogu sme pozadi.Ako mislis na Srbite isto.Bugarite isto.Edino mozeme so Albanija a pojaki sme od Kosovo.Tocni brojki nema.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
pojaki od kosovo!!! ne znaes sto zboruvas! Kosovo ima sve amerikansko oruzje...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5

Kajgana Shop

На врв Bottom