Тука коментираме книги

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Го читам Селинџеровиот „Ловец во житото“ и или јас сум станала голем намќор, или авторот навистина е преценет.
Тин книга е, не знам какви очекувања имаше ама книгата е култна од аспект на тоа дека скоро секој еден тинејџер се соочува со слични или блиски проблеми како Колдфилд во текот на своето созревање.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
@lyon bold: не верувам во муабети од тој тип. Сепак благодарам.

@windfucker: искрено, не бев запознаена до неговиот лик и дело, па не ни знаев што да очекувам. Најмалку очекував муабет на 16-годишник. Не е лоша, уште сум до пола дојдена, преводот е ужасен, ама не ми се чита од компјутер на англиски.Многу повеќе ми се допаѓа „Дневникот на Адријан Мол“. Во Македонија е речиси непозната, а ептен е добра.
Еве линк: https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_Mole
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.056
@lyon bold: не верувам во муабети од тој тип. Сепак благодарам.

@windfucker: искрено, не бев запознаена до неговиот лик и дело, па не ни знаев што да очекувам. Најмалку очекував муабет на 16-годишник. Не е лоша, уште сум до пола дојдена, преводот е ужасен, ама не ми се чита од компјутер на англиски.Многу повеќе ми се допаѓа „Дневникот на Адријан Мол“. Во Македонија е речиси непозната, а ептен е добра.
Еве линк: https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_Mole

Јас како мал ја читав ,, Дневникот на Адријан Мол“ и ми се допадна тогаш. Ја имам и на англиски и македонски.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
ЈАс колку што се сеќавам, во мое време ја немаше. На стари години дознав за книгата.
Јас сум изгледа многу постара од тебе :)

Моја омилена книга беше „Самовилското коњче“.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
@lyon bold: не верувам во муабети од тој тип. Сепак благодарам.

@windfucker: искрено, не бев запознаена до неговиот лик и дело, па не ни знаев што да очекувам. Најмалку очекував муабет на 16-годишник. Не е лоша, уште сум до пола дојдена, преводот е ужасен, ама не ми се чита од компјутер на англиски.Многу повеќе ми се допаѓа „Дневникот на Адријан Мол“. Во Македонија е речиси непозната, а ептен е добра.
Еве линк: https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_Mole
Наголемата грешка што може да ја направиш е да земеш одлична книга во катастрофален превод. Но не си виновна, зошто треба да се наденат на кол преведувачиве, а поготово издавачите кои пласираат вака одлично дело да биде осакатено и да се продава како култна книга.
Ако си од скопје зачлени се во Браќа Миладиновци и имаш целосен пристап на англиската литература од British Council. Е сеа Селинџер е американец, но мислам дека ја имаат и таа. Ако не, прашај онака паушално. Инаку книгата ја читав на оригинал американско англиски - тоа е вистинската ствар.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Ја имам читано „Ловец во житото“ на англиски и тогаш ми се ептен допадна, што значи дека најверојатно преведувачот ја има усерено работата. На англиски не верувам дека ќе ја најдеш во British Council, ама провери во American Corner, исто се наоѓа во Браќа Миладоновци .
Кога веќе зборуваме за добри дела, лоши преводи. Почнав да ја читам книгата со раскази Опседната куќа од Вирџинија Вулф. Некако расказите ми се чудни и не ми се допаѓаат. Не знам дали е до преводот, или едноставно такви се расказите. Ако ја читал некој книгата на оригинал, нека каже мислење.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Живеам во соседството :)
Книгата е преведена на некој квази-јазик. Дури има голема дискусија на првата страна од средношколци кои ги наведуваат грешките.
Книгата ја дочитав и всушност, мојата реакција беше избрзана. Добра е, ама ќе направам муакает да ја прочитам и на англиски. Ќе мора да се гребам за киндлот на мојата посилна половина.

Поздрав
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај ако знае некој линк за да ги симнам книгиве нака ми прати Николај Василјевич- Ревизор и Фјодор М. Достоевски- Злосторство и казна. Или ако знаете колку пари би биле да се купат и од кај можам да ги купам.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ај ако знае некој линк за да ги симнам книгиве нака ми прати Николај Василјевич- Ревизор и Фјодор М. Достоевски- Злосторство и казна. Или ако знаете колку пари би биле да се купат и од кај можам да ги купам.
Ако разбираш германски, тогаш повели:
http://www.zeno.org/Literatur/M/Dostoevskij,+Fëdor+Michajlovič
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Пиши ми на профил ќе ти дадам линкче за да си ги симнеш на српско-хрватски.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Лав Николаевич Толстој - Воскресение
Се опишува животот на обичниот смртник преку ликот на Маслова и животот на аристократот преку ликот на Нехљудов, и под критика Толстој ги става црквените лица.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Od Zig neznam prezimeto Zigman li pak neso na Z ,,Vidimo se na vrhu,, ima delovi so koi se slagam a nekoi preteruva posto ne e filozofska kniga nego kao (popularna psihologija ja sto gi vikam GAJRET KNIGI) vika nikoj ne e glup nego ima razlicno iskustvo, konzervativec od edna strana go brani liberalniot kapitalizam i deka treba da se raboti ona sto se bara na pazarot ama protiv nemoralot e protestantski puritanec, u sekoj slucaj ima dobri jako dobri delovi.
 
D

Deleted member 55587

Гостин
"Zaedno" od dzodi piko ,"osamenosta na prostite broevi" od paulo koeljo, "jadi,moli se,uzivaj" , i "zatoa sto te ljubam" od gijom miso
 

Kajgana Shop

На врв Bottom