Тука коментираме книги

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Автор на книгата е Елизабет Костова и не е македонка туку американка омажена за бугарин. Книгата ја има во сите книжарници :)
Фала на одговорот. Инаку, ако сака некој да прочита нешто македонско во Ден Браун стил нека ја прочита „Тајната на бакарната книга“ од Александар Донски. Иако човекот е малку забеган, сепак добар му е стилот на пишување и преферира жанрови кои не се многу популарни помеѓу македонските писатели.
 
С

Сатори

Гостин
Каде можам да ја најдам книгата? Ова Ден Браун стил ме заинтригира. Особено што се работи за македонски автор.
Морам да те поправам, не се работи за македонски автор, Елизабет Костова е мажена за Бугарин и само го зема неговото презиме. Ако настанала таму забуната.
Додека „Историчарка“ ја имаш во ТРИ.

П.с. Мадам Попинс, тек сега видов дека веќе си одговорила. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ова ме потсети на приказните на Хофман, кои ги обработувавме во 3та год. во делот романтизам. Не знам дали мислиш на нив.
Ух, мислам дека си блиску. Ама за кој Хофман и за кои приказни мислиш? За овој?
Ако погодиш, те частам :)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Ух, мислам дека си блиску. Ама за кој Хофман и за кои приказни мислиш? За овој?
Ако погодиш, те частам :)
Да, на овој Хофман мислам. Мислам дека и книгата така се вика. Приказни. Јас до душа тогаш само дамата во бело ја прочитав за тие двете сестри Аугуста и Аделгунда и ми текна :)
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Ме интересираат мислења за Фаустот од Гете
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Морам да те поправам, не се работи за македонски автор, Елизабет Костова е мажена за Бугарин и само го зема неговото презиме. Ако настанала таму забуната.
Додека „Историчарка“ ја имаш во ТРИ.

П.с. Мадам Попинс, тек сега видов дека веќе си одговорила. :)
Го глеав филмот пред 4-5 години....ТАПА!
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.978
Поени од реакции
12.530
The Hunger Games дефинитивно. 360 страни ги прочитав за 2 дена , значи книгата буквално не можев да ја тргнам од раце. Толку неизвесност и драма ми се чини во мојов цел живот не сум искусила колку во тие 2 дена. Уште два пати ја прочитав and it never gets old. Исто така би ги предложила и Catching fire и Mockingjay, вториот и третиот дел од книгава. Али дефинитивно на англиски. Македонскиот превод е ужасен, незнам на кој нуб му дале да преведит.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
The Hunger Games дефинитивно. 360 страни ги прочитав за 2 дена , значи книгата буквално не можев да ја тргнам од раце. Толку неизвесност и драма ми се чини во мојов цел живот не сум искусила колку во тие 2 дена. Уште два пати ја прочитав and it never gets old. Исто така би ги предложила и Catching fire и Mockingjay, вториот и третиот дел од книгава. Али дефинитивно на англиски. Македонскиот превод е ужасен, незнам на кој нуб му дале да преведит.
Од каде ја купи Hunger Games. Или да не ја читам на македонски?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ми треба име на една книга и писател.
Ја обработувавме во средно, мала е книгата. Содржи десетина приказни со мистерии.
Памтам една од приказните беше со сликар, една имаше со некој дух на пијано, имаше една за некоја девојка во бело...
Мислам и дека Мистерии и беше името, ама не сум сигурна.
Се сетив на една книга што ја имам одамна читано, Приказни без мистерии, од Октав Панку Јаш (мислам дека името на авторот точно го напишав). Не сум баш убеден дека ова е насловот што го бараш, и не се сеќавам на содржината, ама си реков да пишам... :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Имам едно прашање:Во која издавачка куќа можам да ги најдам делата на Семјуел Бекет?
Благодарам однапред.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Имам едно прашање:Во која издавачка куќа можам да ги најдам делата на Семјуел Бекет?
Благодарам однапред.
„Избор драми“ имаш во Микена (Битола)
„Драми“ приредени од Јелена Лужина во издание на Детска радост: Скопје
„Чекајќи ја Годо“ издание на Феникс
Романот „Друштво“ - Скопје : Културен центар „Квартет“
Романот „Неименливото“ во превод на Божидар Настев - Скопје : Нова Македонија, 1970.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Кога сме веќе кај прашања, од Булгаков освен „Мајсторот и Маргарита'' и „Песјо срце'' има нешто друго и каде може да се најде доколку има?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Кога сме веќе кај прашања, од Булгаков освен „Мајсторот и Маргарита'' и „Песјо срце'' има нешто друго и каде може да се најде доколку има?
„Записи на младиот лекар“ во издание на „Слово“. Јас ја имам купено на саемот на книги пред 2-3 години. Ми се чини дека ја има и во другите издавачки куќи.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Дали романот на Милорад Павиќ „Пределот насликан со чај“ е преведен на македонски?
Ако да, во која издавачка куќа да барам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom