Тука коментираме книги

Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
934
А дали има македонски превод на ,,Гробиштата во Прага,, веројатно (,,Прашко гробље,, е насловот на српското издание) од Умберто Еко и доколку има, кој е издавачот?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А дали има македонски превод на ,,Гробиштата во Прага,, веројатно (,,Прашко гробље,, е насловот на српското издание) од Умберто Еко и доколку има, кој е издавачот?
Нема, барем немаше пред месец дена кога се распрашував. Јас ја барав во Загреб пред Нова Година и не можев да ја најдам ниту таму. Ако знаеш каде може да се купи на српски јазик кажи.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
934
Нема, барем немаше пред месец дена кога се распрашував. Јас ја барав во Загреб пред Нова Година и не можев да ја најдам ниту таму. Ако знаеш каде може да се купи на српски јазик кажи.
Прочитав статија за книгава на еден наш сајт, уште пред неколку месеци, инаку еве линк од српски сајт за он лајн продажба (1.800 динари+180 динари за достава во Србија), има и телефони, може да се информираш, не знам дали доставуваат во Македонија.

http://www.plato.rs/knjiga-Praško-groblje-92480
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Прочитав статија за книгава на еден наш сајт, уште пред неколку месеци, инаку еве линк од српски сајт за он лајн продажба (1.800 динари+180 динари за достава во Србија), има и телефони, може да се информираш, не знам дали доставуваат во Македонија.

http://www.plato.rs/knjiga-Praško-groblje-92480
И јас го читав Бошко Караџа и ме заинтигрира книгава http://teon.blog.mk/2011/07/13/grobishtata-vo-praga/, фала за информација, ќе ги исконтактирам преку и мејл или евентуално ако некој оди натаму да ми ја купи.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.808
Поени од реакции
7.101
А дали има македонски превод на ,,Гробиштата во Прага,, веројатно (,,Прашко гробље,, е насловот на српското издание) од Умберто Еко и доколку има, кој е издавачот?
Нема, барем немаше пред месец дена кога се распрашував. Јас ја барав во Загреб пред Нова Година и не можев да ја најдам ниту таму. Ако знаеш каде може да се купи на српски јазик кажи.

Излезена е на македонски, при крај на декември искочи. Издание на Табернакул е.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Колку пари е една книга онака да зеам од книжара?, ете за 14ти да изненадам некој? од прилика онака љубовна и ако знае некој нека да предлог :) Досеа во животот книга не сум купил алергичен сум :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.357
Колку пари е една книга онака да зеам од книжара?, ете за 14ти да изненадам некој? од прилика онака љубовна и ако знае некој нека да предлог :) Досеа во животот книга не сум купил алергичен сум :)
За мејнстрим како Николас Спаркс издвој си поголема сума пари - некаде до 400ки. За анонимусиве имаш од 100-200ки. Иако јас би више Жак Превер љубовна поезија која своевремено чинеше 100че ама содржината внатре вреди 100 пати повеќе од Николас Спаркс.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
За мејнстрим како Николас Спаркс издвој си поголема сума пари - некаде до 400ки. За анонимусиве имаш од 100-200ки. Иако јас би више Жак Превер љубовна поезија која своевремено чинеше 100че ама содржината внатре вреди 100 пати повеќе од Николас Спаркс.
Е фала брат :) Утре ќе видам ќе земам некоја ќе разгледам, само ми требаше од прилика цена да знам :D
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
934
Кој е преведувачот и од кој јазик е преведена?
Од италијански јазик мора да е преводот. Инаку мислам дека Табернакул ги имаат откупено правата за издавање на делата на Умберто Еко, веќе ги имаат издадено Името на розата и Фукоовото нишало... На официјалниот сајт сеуште нема инфо за оваа книга, а не сум ја посетила нивната книжарницата, ама дома ја имам Името на розата и доста др.изданија на Табернакул, па ако си скептична во врска со издавачот во смисол на квалитет на превод и лектура, Табернакул е во овој поглед во голема предност во однос на другите македонски издавачи...
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.808
Поени од реакции
7.101
Ја прочитав денеска Марта од Горјан Петревски. Одамна не сум заплакал, книгата и плус период. Во еден здив ја прочитав, а и планирам уште неколку одделенски лектири да прочитам. Не ме погодила некоја книга којзнае од кога волку. Детско, едноставно и на моменти биографско. :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Го читам Селинџеровиот „Ловец во житото“ и или јас сум станала голем намќор, или авторот навистина е преценет.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665

Kajgana Shop

На врв Bottom