Тука коментираме книги

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Знае некој каде можам да ја најдам „Холивуд“ од Буковски и дали е преводот во ред?
„Холивуд“ од Чарлс Буковски е во издание на Бегемот, релативно нова издавачка куќа која нема свои продажни места. Еднаш забележав дека во Табернакул ја има „Таинствениот планен на кралицата Лоана“ на Умберто Еко која исто така е во нивно издание така да можно е и „Холивуд“ да ја имаат.
За преводот дали е квалитетен, не знам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VLJ
D

Deleted member 55587

Гостин
Осаменоста на простите броеви е книга напишана од Паоло Џордано,не од Паоло Коељо...Книга која дефинитивно ме остави без здив до последниот момент.Две тажни судбини,родителски авторитет,пубертет,срам,комплекси,генијалност и лудило....Со задоволство би дискутирала со некој кој веке ја има прочитано...
да знам дека не е од пауло коељо,али ми текна после ден два од кога го оставив коментарот,и не се корегирав зашто не ми текнуваше на името на авторот,а на интернет не успеав да ја најдам за да го запишам точното име и презиме.инаку ја иам прочитано од дамна и книгата стварно ама стварно остава без здив.:). поздрав.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Почнав да ја читам На запад ништо ново. Леле луѓе мои какво голтање на букви, каков ужасен превод немам нешто такво читано. Лекторот да си ја фрли дипломата во ѓубре. Знае ли некој каде може да ја најдам само да не е од Матица.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
можеби не е за тука но сепак е книга и едноставно морам да си прашам, што е поентава со книгава? Не разбирам грчки но знам до некаде да прочитам збор два, па не сум знаел дека Софокле бил грчки Александар Сергеевич Пушкин :pos: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp:



 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
можеби не е за тука но сепак е книга и едноставно морам да си прашам, што е поентава со книгава? Не разбирам грчки но знам до некаде да прочитам збор два, па не сум знаел дека Софокле бил грчки Александар Сергеевич Пушкин :pos: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp:



Страшно! Се мисли на Едип или Ојдип тиранин. Мислам дека беше во издание на „Детска радост“.
Грешки биваат, ама :facepalm: овие и кога препишуваат, не знаат што да препишат! Така е кога се учи без разбирање:rolleyes:

И колку издавачки куќи иам во Македонија? првпат слушам за тие „Панили“:confused:
--- надополнето: 19 март 2012 во 21:45 ---
Почнав да ја читам На запад ништо ново. Леле луѓе мои какво голтање на букви, каков ужасен превод немам нешто такво читано. Лекторот да си ја фрли дипломата во ѓубре. Знае ли некој каде може да ја најдам само да не е од Матица.
Ремарк го имам читано на српскохрватски, одамна. Побарај во библиотека. За Матица немам комантар.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Почнав да ја читам На запад ништо ново. Леле луѓе мои какво голтање на букви, каков ужасен превод немам нешто такво читано. Лекторот да си ја фрли дипломата во ѓубре. Знае ли некој каде може да ја најдам само да не е од Матица.
Барај стари изданија на книги по тезгите за книги на старо, секогаш се подобра опција :) .

Инаку ако ти се допадна Ремарк како автор, ти ја препорачувам Триумфална капија, според мене најдоброто негово дело, баш неодамна ја издаде Три и не е лош преводот.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Знае ли некој каде можам да ја најдам „Зелена милја“ од Стивен Кинг?
Ја барав низ неколку книжари во Ск - ја немаа (а и онака многу малку од неговите книги ги имаат), ја барав по антикварнициве за книги низ Центар - ни таму ја нема, па ме интресира дали некој можда има линк да ја најдам во електронска форма и по можност на српски или хрватски. Нема да се бунам ни на англиски ако ја има, мада Кинг ми е малце тежок за на англиски...ипак - само да ја најдам :)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Знае ли некој каде можам да ја најдам „Зелена милја“ од Стивен Кинг?
Ја барав низ неколку книжари во Ск - ја немаа (а и онака многу малку од неговите книги ги имаат), ја барав по антикварнициве за книги низ Центар - ни таму ја нема, па ме интресира дали некој можда има линк да ја најдам во електронска форма и по можност на српски или хрватски. Нема да се бунам ни на англиски ако ја има, мада Кинг ми е малце тежок за на англиски...ипак - само да ја најдам :)
Ако не ја најдеш на македонски или српски, на англиски ја има во Икона Рамстор.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Фала на одговорот. А од каде ја купи, бидејќи на сајтот не им пишува каде им се продаваат книгите.
Ја читав позајмена од „Браќа Миладиновци“. А според сакам книги ја има во сите книжарници по цена од 350 денари.
Или па да не бараш можеш за пола месец да го почекаш саемот на книга и сигурно ќе ја најдеш :)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Ја читав позајмена од „Браќа Миладиновци“. А според сакам книги ја има во сите книжарници по цена од 350 денари.
Или па да не бараш можеш за пола месец да го почекаш саемот на книга и сигурно ќе ја најдеш :)
Денес ја купив од Табернакул. Благодарение на форумот :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Гомора многу јака книга за мафијата во Наполи.
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Некој да ми каже каде може да ја купам Надзор и казна - Мишел Фуко знам дека издавачка куќа е Слово ама никако не ја најдов...барав по народен фронт ама слабо....помош ?
Се надевам дека ќе ја има на саемот за книга :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Почнав со читање на Папокот на Светот од Венко, срам да ми е што сум пропуштил(n) . После неколку препораки од пријатели-ки конечно се наканив да седнам и да ја прочитам. Сега сум на првиот дел Клучалница. Некои работи ги препрочитувам ме пецнаа опасно и ме натераа да помислам за некои работи. Секоја чест за Венко.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom