Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Браво!
Каква е патеката? Не знам зошто го игнорирам овој настан. Убав период од годината е (не и вчера завчера очигледно)...

Минатиот викенд имаше јака планинска трка на Галичица. Мислам дека истава екипа Трчат заедно со Трекс дека ја организираат...мада, тие се хардкор 30 и 60 км.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Браво!
Каква е патеката? Не знам зошто го игнорирам овој настан. Убав период од годината е (не и вчера завчера очигледно)...

Минатиот викенд имаше јака планинска трка на Галичица. Мислам дека истава екипа Трчат заедно со Трекс дека ја организираат...мада, тие се хардкор 30 и 60
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Браво!
Каква е патеката? Не знам зошто го игнорирам овој настан. Убав период од годината е (не и вчера завчера очигледно)...

Минатиот викенд имаше јака планинска трка на Галичица. Мислам дека истава екипа Трчат заедно со Трекс дека ја организираат...мада, тие се хардкор 30 и 60 км.
Еве, го стаив паблик баш за да можеш да видиш.
https://www.facebook.com/pejcic/posts/10157447491680763
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Охрид трчат имаат добри парични награди, како и добар стартен пакет (медалче за двете трки што е супер за луѓето што не бркаат пласман), се трудат многу во организација, организаторот ги аднува скоро сите што трчаат и се труди да промовира, му значи настанов. Исто така членовите на клубот ептен многу привилегии имаат, бесплатно беа оваа година во Мостар и Дубровник на трки, да ти е мерак да си од Охрид. Една од малкуте организации, што стварно се залага и вложува како треба. Бакљи имало за промоција во петокот, браво за луѓево стварно. Јас не учествував, бидејќи имам обврски со факултетов деновиве, а и некако не сум при пари па скапа математиката ми се виде 2000 денари пат+котизација+смештај+таму јадење и така. Браво Пеџа (y)(y)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Еве, го стаив паблик баш за да можеш да видиш.
https://www.facebook.com/pejcic/posts/10157447491680763
Што ти значи да убодеш прав спонзор еј. Порано док трчаше аматерски не ни помислуваше за резултат, ама сега со тие крофни за спонзори гледај како се познава.
Одлично време Пеџа, само продолжи така и да го задржиш темпово и на полумаратон наредно :)
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
IMG_20190609_111858.jpg Здраво да прашам нешто, почетник сум во трчање трчам скоро декој викенд, саботса и недела . Секогаш после трчање другио ден сабајлето ми се појавуваат кај препоните мали тврди топчиња од двете страни минатиот викенд ми се појавија по 2,3 од страна ама мали како кикиритки инаку трчам околу 7 километри , а фчера истрчав 10 километри и сабајлево видов ми се појавија по едно топче на страна истото место иста висина се исто ама се поголеми пример како ореви , минатите пати се губеле сами по два дена . ме интересира што е тоа , се плашам да не е кил, или е пак само некој мускул оптеретен, како и да е, ако знсе некој нека ми кажи шо како :)
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Струмица на улица - Никад више!

На 15 минути пред стартот уште ја местат конструкцијата на стартот, бината, вода (топла) дури на 5-10 минути пред почеток донесоа и мислиш шатови ставаа во чашите. Освен тоа, можеле и од другата страна на улицата кај што почнуваат полумаратонците да стават уште една маса и таму да има вода, вака на почеток требаше да се прекачува човек за да помине улица. Дополнително, стартот го одложија 15 минути, најверојатно за градоначалникот да дојде, пошто без него не може да започне трката.

Времето пекол... Цел ден пука сонце, 30 степени на почеток на трка, асфалтот испарува, жежи на нозе, ветерче мало нема ни за жива глава. Рутата малце угоре, малце удоле, не баш рамен асфалт и целиот си исцрпен, а уште ни на пола не си. Згора на се, во последниот круг снема и од таа топлата вода што ја имаа, па мораше на некоја рандом чешмичка по пат да се застане :) Како и да е, успеав некако да се довлечкам до крај за дури 23 минути поспоро од Скопски :place:

За следна година мора да стават повеќе станици за вода, барем уште две. Јест да се вртат кругови од по 5 километри, ама на пеколов мора некако да се освежиш. Исто, не забележав да има некое овошје, изотоник, нешто... најверојатно овие од 5 и 10 ги изеле сите :)) Мислам дека не видов и медицинска екипа по патеката, што е голем пропуст. На еден дечко му се слоши негде околу 15 километар го видов, џандари и рандом трчачи/луѓе му помагаа.

И за крај остана да исхејтам уште за светлата на бината што ги имаа. Па не сме у диско маме му ебем, очи ми вадеше на секое проаѓање од таму :)

* Секоја чест за дечките (вкупно 3ца, да) што поздравуваа, навиваа со транспаренти и држеа вода во текот на цела трка. Единствена поддршка што ја имаа тркачите на патеката.

* И специјален поздрав до циганчето што ме пејсаше 1км, па на крај морав да му го подарам стегачот од рака :pos:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Оној што организира трка а дава да се пие вода ОД ЧАША ко шот, што пишал и членот погоре треба да биде тепан со мокра чорапа. Воедно, под казна да му дадат месец дена од животот секое пиење течност да му биде уз трчање, од пластична чаша. Доколку некој ме цитира со „можеш да застанеш“, не не сакам да застанам а и ај не толку за мене, има луѓе на кои што цел пејс може да им се сјебе со 10 секунди пиење вода од чаша.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
У сабота трчам 10ка у Сплит почнува од 21:00 што е некое нормално време за ноќна трка.

Читам Струмица прежешко било од 19:00, а Кавадарци од 18:00 го стаивме. Пробав да влијаам барем 2 саати да се помести али со дозволи од полиции и потребниот проект нема можност. Се надевам тоа ќе е единствена забелешк годинава.

Учесници во рамки на очекувано, 200, плус се пријавуваат накнадно до петок луѓе шо не стигмале
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прегледај го приврзокот 210547 Здраво да прашам нешто, почетник сум во трчање трчам скоро декој викенд, саботса и недела . Секогаш после трчање другио ден сабајлето ми се појавуваат кај препоните мали тврди топчиња од двете страни минатиот викенд ми се појавија по 2,3 од страна ама мали како кикиритки инаку трчам околу 7 километри , а фчера истрчав 10 километри и сабајлево видов ми се појавија по едно топче на страна истото место иста висина се исто ама се поголеми пример како ореви , минатите пати се губеле сами по два дена . ме интересира што е тоа , се плашам да не е кил, или е пак само некој мускул оптеретен, како и да е, ако знсе некој нека ми кажи шо како :)
Посети си лекар најдобро, ќе ти даде упат
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Прегледај го приврзокот 210547 Здраво да прашам нешто, почетник сум во трчање трчам скоро декој викенд, саботса и недела . Секогаш после трчање другио ден сабајлето ми се појавуваат кај препоните мали тврди топчиња од двете страни минатиот викенд ми се појавија по 2,3 од страна ама мали како кикиритки инаку трчам околу 7 километри , а фчера истрчав 10 километри и сабајлево видов ми се појавија по едно топче на страна истото место иста висина се исто ама се поголеми пример како ореви , минатите пати се губеле сами по два дена . ме интересира што е тоа, се плашам да не е кила, или е пак само некој мускул оптеретен, како и да е, ако знсе некој нека ми кажи шо како :)
... како почетник највероватно немаш добар план за трчање, телото реагира и на ваков начин кога е префорсиран или нагло се бара ефект, како и да е кај тебе можни се две работи или да е хернија т.н inguinalna hernia според местото каде е лоцирана!



...или да е спортска атлетска повреда наречена pubalgia кила или спортска хернија која не е исто со inguinalna hernia!
...како и да e треба да превземеш мерки во прв ред сега да паузираш да се санира настанатата повреда која со одмарање како кажа самиот се повлекува, а потоа со професионален тренер или бар совети од професионалци тркачи да се вратиш во твојот омилен спорт на атлетско трчање т.е. џогирање!
... инаку, спортска атлетска повреда наречена pubalgia на препоната всушност е воспаление на тетивните мускули на долниот екстремитет и абдоминалната мускулатура поради дисбaлансот на овие мускули при спринт, нагли движења што е резултат на мускулната префорсираност или мускулната неспремност и некондиција што највероватно е пример кај тебе и највероватно е твојот проблем моментално според тоа што го покажа на фотката!


...еве некои вежби додека апстинираш во трчање ! доколку ја занемаруваш ова појава кај препоните, највероватно за кратко време ќе доведе до ингвинална хернија со појава на дополнителни силни болки!
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
... како почетник највероватно немаш добар план за трчање, телото реагира и на ваков начин кога е префорсиран или нагло се бара ефект, како и да е кај тебе можни се две работи или да е хернија т.н inguinalna hernia според местото каде е лоцирана!



...или да е спортска атлетска повреда наречена pubalgia кила или спортска хернија која не е исто со inguinalna hernia!
...како и да e треба да превземеш мерки во прв ред сега да паузираш да се санира настанатата повреда која со одмарање како кажа самиот се повлекува, а потоа со професионален тренер или бар совети од професионалци тркачи да се вратиш во твојот омилен спорт на атлетско трчање т.е. џогирање!
... инаку, спортска атлетска повреда наречена pubalgia на препоната всушност е воспаление на тетивните мускули на долниот екстремитет и абдоминалната мускулатура поради дисбaлансот на овие мускули при спринт, нагли движења што е резултат на мускулната префорсираност или мускулната неспремност и некондиција што највероватно е пример кај тебе и највероватно е твојот проблем моментално според тоа што го покажа на фотката!


...еве некои вежби додека апстинираш во трчање ! доколку ја занемаруваш ова појава кај препоните, највероватно за кратко време ќе доведе до ингвинална хернија со појава на дополнителни силни болки!


Е овај е одговор што ќе ме замисли, во право си, треба да побарам совет од искусни за правилно џогирање и за загревање/истегнување пред џогирање . фала на одвоеното време :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
и за загревање/истегнување пред џогирање
Ова не ти треба и е стар мит. Всушност, истегнувањето пред трчање доведува до повеќе повреди.
Но истегнувањето ПО трчање е исклучително важно.
Пред трчање, загревањето треба да ти биде само 5-10 минути брзо одење или ептен бавно џогирање.
По трчањето овие 3 минимум
upload_2019-6-20_7-3-9.png
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Може малку е оф топик, ама поврзано е со трчањето... Дали носењето појас околу стомакот кога трчам, помага побрзо да го симнам стомакот? Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom