Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.682
Поени од реакции
35.016
Тек сега најдов време да пишам. Јас сум супер задоволен годинава од резултатот. Трета година по ред трчам 42км и конечно турнав под 4 часа, што ми беше таргет уште кога решив да трчам маратон пред 3 години. Времето ми е 3 часа и 58 минути.
Годинава за разлика од претходните две имав нешто пообемен тренинг, т.е. имав 15 трчања за разлика од претходните две години каде имав по 10 трчања. Да не ни е толку канцероген воздухот зимно време, би имал многу повеќе тренинзи пред маратонов. Едноставно тек во Март месец воздухот е прифатлив за трчање, два месеци фул за спремање маратон е можно али сметам дека за добра припрема потребни се минимум 3 месеци.
2017та времето ми беше 4 часа и 10 минути, а 2018 истрчав за 4 часа и 16 минути.
Значителен фактор беа и временските услови кои мислам дека беа идеални, на моменти имаше малце посилен ветер од тоа што ми одговара, ама тоа беше во кратки периоди. Претходната година беа едни од најтешките услови, сонцето не испржи, претходната вечер врнеше, тежок спарен воздух за дишење, имав многу кризи. Годинава немав ниедна криза настапив со 5 кила повеќе на мене од претходната година, па пак многу подобар резултат остварен на крајот. Тренингот и временските услови се најважни за добар резултат. Нормално патиките и тежината си играат многу важна улога.
Годинава малце експериментирав и со јадењето пред трка, не многу паметно баш тогаш да се експериментира али јебига :) Баш со @Krk1 зборевме за ова пред некој ден. Со храната мислам ја погодив работата зашто не осетив губење на сила во ниеден момент, а се случуваше претходно да осеќам празнина и глад во стомакот дур трчам. Три дена пред трка се полнев со јаглехидрати (ориз, варен компир, банани), а 2 ипол часа пред трката оброкот ми беше: две парчиња обичен бел леб намачкан со маргарин и мед, две банани, еден ред темно чоколадо и голема шолја кафе. Убаво би било сите да пишете кој е вашиот план за храна пред трките па да пробуваме повеќе работи, мене оваа до сега најдобитна комбинација ми беше. Од возбуда за тркава не склопив око, заспав во 5 ипол сабајле а станав во 6, среќа не се одрази многу на трката тоа, адреналинот напумпан скроз. Мада и претходни години тешко спијам пред трка, по 3 саати макс.
Мислам дека 42ката ќе ја паузирам одредено време зашто таргетот го постигнав а имам и други физички активности, сепак телото не ми е за маратони во моментов а нејќам да слабеам многу зашто теретаната ми е примарна активност. Продолжувам со трки на 10 и 21км, али не се знае, обично преку ноќ ми иде мотивација за некои работи, па можe и некоја 42ка ќе се деси.
Мора да се потрудат повеќе за пакетите, ми текнува на пакетот од 2017та колку повеќе работи имаше во ќесата, имав ставено и слика од сите работи што содржеше, греота е наместо побогато и поопремено да е, тие како проаѓа време се победен да го прават пакетот, едно пакетче магнезиум ставиле, катастрофа. Маицата од поглед на квалитет на материјалот мислам дека треба да се пофали.
За крај, најнеомилената тема ми е ова со гневните наши возачи. Сте опфатиле од двете страни генерално што и како е ситуација. Сигурно и во поголемите метрополи каде Маратонот има многу поголема традиција има незадоволни и мрчатори, проблемот кај нас е што ние на метар квадратен сме шампиони на ова поле.
Честитки до сите, па разменувајте искуства за тренинзите, исхраната, опремата и останати работи.

Јас оваа година негде после првите тренинзи се подновив со оваа патика:

Прегледај го приврзокот 208556

Nike Lunarglide 8


Ги имав пробано еднаш пред година и нешто и делуваа предобри, немав пробано подобра патика до тогаш, ама беа 6 илјади и кусур. Годинава ги начекав во sportvision за 3400 денари, ги пробав пак и одма ги купив. Првпат купувам најк, фан сум на асикс али не сум имал подобра патика за трчање од оваа. Пред овие трчав со асикс гел контенд 4 и задоволен сум и од нив, али разликата е во класи со најков, океј тој модел на асикс не е во иста класа со овој на најк, ова е во горна класа на најк, а немам пробано асикс од горната класа. Пример асиксот има појако платно и малце покрути се, а најков имаат пристап горе да се како чорапа да облекуваш лесни и меки а доле имаат убава потпора на ѓонот. Само еден помал плускавец имам од тркава, а претходните години имав помодрени палци после толкави трки. Со овие патики не осетив никакви проблеми на стапалата и зглобовите ни после трка ни за време на тренинзите а цело време на асфалт трчам. Така да најкот ми легнаа мене, но се е индивидуално и како стапалото ќе ги прифати патиките.
Честитки за истрчаното!
Мала насока за полнењето со јаглехидрати: гледај последната недела пред трката да ги намалиш мастите и фибридите, од 1-4ти ден низок кон среден внес на јаглехидрати, проследени со среден према висок внес на протеини и низок внес на масти, на почеток на неделата направи тренинг со подолга трка за да го истрошиш гликогенот во телото. Веќе на 30тина часа пред трката направи лесен тренинг за загревање и неколку спринтови или друг тип на кардио со висок интензитет за да го допразниш гликогенот во телото плус да ја зголемиш осетливоста на инсулинот и веднаш после тренингот почни да се полниш со брзи јаглехидрати. Во следните 30тина часови внесувај што е можно повеќе јаглехидрати од извори кои се богати со гликоза (ориз, компир, леб од цело зрно, суви кајсии, суво грозје, медот така така) но внимавај да немаат многу влакна и масти за да не почне да ти се дуе стомакот, во овие часови треба да осетиш значително зголемување на тежината со оглед на тоа што мускулите ќе ги наполниш со јаглехидрати кои дополнително ќе задржат вода во телото. Декстрозата ти е добра за пред тренингот, а и за време на полнење, земи си во прашок и растворај. Калиум како суплементација неколку часови пред и магнезиум задолжително.
Ова важи за полумаратони и маратони, за кратки трки до 10тина километри потребна ви е далеку помала количина на гликоген и со вакво полнење може само непотребна килажа да ставите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кој нашол да јаде трици за некаква си себепромоција, на сопствен фејсбук профил. :facepalm:

10 години гомна јадеше на медиуми платени од даноци, све сами срања од тоа устата и искачаа....и сега сите шо трчале и на фејсбук ја коментираат. Пу!

Пали Анон, брани ја сеа!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.061
Поени од реакции
12.951
Тек сега најдов време да пишам. Јас сум супер задоволен годинава од резултатот. Трета година по ред трчам 42км и конечно турнав под 4 часа, што ми беше таргет уште кога решив да трчам маратон пред 3 години. Времето ми е 3 часа и 58 минути.
Годинава за разлика од претходните две имав нешто пообемен тренинг, т.е. имав 15 трчања за разлика од претходните две години каде имав по 10 трчања. Да не ни е толку канцероген воздухот зимно време, би имал многу повеќе тренинзи пред маратонов. Едноставно тек во Март месец воздухот е прифатлив за трчање, два месеци фул за спремање маратон е можно али сметам дека за добра припрема потребни се минимум 3 месеци.
2017та времето ми беше 4 часа и 10 минути, а 2018 истрчав за 4 часа и 16 минути.
Значителен фактор беа и временските услови кои мислам дека беа идеални, на моменти имаше малце посилен ветер од тоа што ми одговара, ама тоа беше во кратки периоди. Претходната година беа едни од најтешките услови, сонцето не испржи, претходната вечер врнеше, тежок спарен воздух за дишење, имав многу кризи. Годинава немав ниедна криза настапив со 5 кила повеќе на мене од претходната година, па пак многу подобар резултат остварен на крајот. Тренингот и временските услови се најважни за добар резултат. Нормално патиките и тежината си играат многу важна улога.
Годинава малце експериментирав и со јадењето пред трка, не многу паметно баш тогаш да се експериментира али јебига :) Баш со @Krk1 зборевме за ова пред некој ден. Со храната мислам ја погодив работата зашто не осетив губење на сила во ниеден момент, а се случуваше претходно да осеќам празнина и глад во стомакот дур трчам. Три дена пред трка се полнев со јаглехидрати (ориз, варен компир, банани), а 2 ипол часа пред трката оброкот ми беше: две парчиња обичен бел леб намачкан со маргарин и мед, две банани, еден ред темно чоколадо и голема шолја кафе. Убаво би било сите да пишете кој е вашиот план за храна пред трките па да пробуваме повеќе работи, мене оваа до сега најдобитна комбинација ми беше. Од возбуда за тркава не склопив око, заспав во 5 ипол сабајле а станав во 6, среќа не се одрази многу на трката тоа, адреналинот напумпан скроз. Мада и претходни години тешко спијам пред трка, по 3 саати макс.
Мислам дека 42ката ќе ја паузирам одредено време зашто таргетот го постигнав а имам и други физички активности, сепак телото не ми е за маратони во моментов а нејќам да слабеам многу зашто теретаната ми е примарна активност. Продолжувам со трки на 10 и 21км, али не се знае, обично преку ноќ ми иде мотивација за некои работи, па можe и некоја 42ка ќе се деси.
Мора да се потрудат повеќе за пакетите, ми текнува на пакетот од 2017та колку повеќе работи имаше во ќесата, имав ставено и слика од сите работи што содржеше, греота е наместо побогато и поопремено да е, тие како проаѓа време се победен да го прават пакетот, едно пакетче магнезиум ставиле, катастрофа. Маицата од поглед на квалитет на материјалот мислам дека треба да се пофали.
За крај, најнеомилената тема ми е ова со гневните наши возачи. Сте опфатиле од двете страни генерално што и како е ситуација. Сигурно и во поголемите метрополи каде Маратонот има многу поголема традиција има незадоволни и мрчатори, проблемот кај нас е што ние на метар квадратен сме шампиони на ова поле.
Честитки до сите, па разменувајте искуства за тренинзите, исхраната, опремата и останати работи.

Јас оваа година негде после првите тренинзи се подновив со оваа патика:

Прегледај го приврзокот 208556

Nike Lunarglide 8


Ги имав пробано еднаш пред година и нешто и делуваа предобри, немав пробано подобра патика до тогаш, ама беа 6 илјади и кусур. Годинава ги начекав во sportvision за 3400 денари, ги пробав пак и одма ги купив. Првпат купувам најк, фан сум на асикс али не сум имал подобра патика за трчање од оваа. Пред овие трчав со асикс гел контенд 4 и задоволен сум и од нив, али разликата е во класи со најков, океј тој модел на асикс не е во иста класа со овој на најк, ова е во горна класа на најк, а немам пробано асикс од горната класа. Пример асиксот има појако платно и малце покрути се, а најков имаат пристап горе да се како чорапа да облекуваш лесни и меки а доле имаат убава потпора на ѓонот. Само еден помал плускавец имам од тркава, а претходните години имав помодрени палци после толкави трки. Со овие патики не осетив никакви проблеми на стапалата и зглобовите ни после трка ни за време на тренинзите а цело време на асфалт трчам. Така да најкот ми легнаа мене, но се е индивидуално и како стапалото ќе ги прифати патиките.
Честитки за резултатот и посветеноста. Патиката ти е best buy за цена квалитет, на два пати купувам идентична патика ист модел иста боја како на сликава, па ако видиш на кеј со иста патика црномурест младич знај тој сум. Првиот пат ја начекав за 2400, вториот за 2570, одете чат пат во Лисиче и ако начекате ова моделче под 3к зимајте го, пошто е избалансирана патика, највише тренинзи должини да издржи, а притоа да е лесна за трка, удобност профи исто. Ви кажувам бидејќи од Најк моделите за таа цена може само да најдете downshifter, Revolution, Free run и такви модели, што се посекако добри за луѓе што ретко трчаат, ако им се удобни нема утка, но Lunarglide е класа над нив, а со попуст за иста цена се убодува. Патем широка е напред, не е V облик, туку U, за некои луѓе токму тоа претставува дополнителен комфор. Единствена негативна страна се каменчињата што влагат доле на подлогата. :D

П.с. Муабет околу тоа дали и колку треба маратонците да ставаат слики после трките, може да прави исклучиво некој што има трчано вакви трки и што е во спортот веѓе долго време, вакви објави ти се класичен хејт и единствен лек за нив е да излезе жената и да трча. Нека трча секој ден и нека не става она објави и нека не се фали по пријатели дека трчала, нека го прави тоа анонимно, па дури тогаш нека кажува како е правилно, вака со седење и јадење трици не е никаква референтна точка и не е вредна за дискусија.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Пали Анон, брани ја сеа!
Канцер е таа откако постои, шо ќе ја бранам.
Ништо не ја брани нејзе после коментарон на ѕверон шо за 2 секунди на латиница ја сахранил со pij sperma ma ti :D
Пак ти е тиња аргументов пошо имплицира дека јас претходно некого бранев.
Дај освести се, знаеш асално да дискутираш, немој вакви испади.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Не треба ни да изместуваме тези ни да размислуваме К ми е двор ми е. Едноставно беше, требаше да се одложи за 1 недела, по 9 часот наутро, кога веќе луѓето се отидени на работа.
Имаш луѓе излезени со кола со реален здравствен проблем, неодложна работа - 1% (кои btw полицијата ГИ пропушта)..
Освен на снег и дожд, 90% одење му е со точак. Дури и да го терам, у нормално стање не иде ни со автобус ни со кола. А полиција за температура дека ќе не пропушти, тешко. Тогаш и 100 метри се многу пешки, камоли... И сигурно дека има бааги. Од стотици маркети, продавници, приватници, здравствени, безбедносни и други струки кои мора да работат. Се надевам другата година ќе ја прескокнат барем саботата.

Ај да не бидам веќе офтопик, сепак темата е спортување.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Уф, да знаев дека патиките се толку ефтини ќе ги земев тие. Јас downshifter 8 зедов, може се заебав.

Sent from my Huawei Honor 8x using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Уф, да знаев дека патиките се толку ефтини ќе ги земев тие. Јас downshifter 8 зедов, може се заебав.

Sent from my Huawei Honor 8x using Tapatalk
Само продолжи да трчаш, сите ќе ги пробаш :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.971
Честитки за резултатот и посветеноста. Патиката ти е best buy за цена квалитет, на два пати купувам идентична патика ист модел иста боја како на сликава, па ако видиш на кеј со иста патика црномурест младич знај тој сум. Првиот пат ја начекав за 2400, вториот за 2570, одете чат пат во Лисиче и ако начекате ова моделче под 3к зимајте го, пошто е избалансирана патика, највише тренинзи должини да издржи, а притоа да е лесна за трка, удобност профи исто. Ви кажувам бидејќи од Најк моделите за таа цена може само да најдете downshifter, Revolution, Free run и такви модели, што се посекако добри за луѓе што ретко трчаат, ако им се удобни нема утка, но Lunarglide е класа над нив, а со попуст за иста цена се убодува. Патем широка е напред, не е V облик, туку U, за некои луѓе токму тоа претставува дополнителен комфор. Единствена негативна страна се каменчињата што влагат доле на подлогата. :D
Фала ти! Аман бе каде ја начекуваш 2500, јас за 3400 што ја начекав се посрав од среќа, беше во корпата со 30 посто попуст, последен број :D Формата напред што си ја навел е веројатно причина плус што немам никакви проблеми со прстите, на двата претходни маратони ми помодруваа палците. 9ката како што видов на интернет се идентични само тие отворите на ѓонот позади, во 9кава ги има на цел ѓон, единствена разлика. И јас едина маана ми е тоа камчиња што влегуваат ама од сите трчања до сега не влегле повеќе од 10тина камчиња на двете патики заедно. Лесно се вадат со шајче помало, минута време работа :)

Не треба ни да изместуваме тези ни да размислуваме К ми е двор ми е. Едноставно беше, требаше да се одложи за 1 недела, по 9 часот наутро, кога веќе луѓето се отидени на работа.
Ако мислиш за маратонот да го поместеле една недела, не би можело зашто Скопскиот Маратон е дел од светскиот календар за маратони, поверојатно ми е дека можеа изборите да ги закажат недела порано-покасно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Ако мислиш за маратонот да го поместеле една недела, не би можело зашто Скопскиот Маратон е дел од светскиот календар за маратони, поверојатно ми е дека можеа изборите да ги закажат недела порано-покасно.
не знаев за ова, се извинувам.
И едно големо браво за трудот и резултатите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
не знаев за ова, се извинувам.
И едно големо браво за трудот и резултатите.
Да можеше маратонов ќе биде преместен за септември затоа што е припек во мај по асфалтот, исклучок беше овој викенд што се погоди ваков ама нема место. Има календар со маратони низ Европа и се гледа да нема поклопување.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.245
Поени од реакции
4.453
I ne samo do poklopuvanjeto. Strancive sho veke kupile avionski bileti ne im odgovara tolkavo pomestuvanje. Ako stigale vo petok i ne e steta da se pomesti za sabota, ama za cela nedela sigurno bi se izgubile mnogu trkaci
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ако е дел од светска лига, си има резервиран термин у светска лига и нема поместување. Сериозниве тркачи си имаат календар по кој настапуваат.
Едно се наши желби, а друго е реалноста. Мислам и заради овие причини ја напраија трката на есен на 10к.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас со ејсиксов има проблем, цело време ми излага жуљ на малиот десен прст и ми се полни со крф, кога станува збор за дистанци над 12-13 километри...
Од друга страна, удобноста на патиката ме е перверзија ама очигледно дека ќе треба да ги менувам за брзо...
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Здраво друштво

За мене ова беше прв маратон и беше одлично искуство :) , со време 4ч33мин19сек :P
(маратончето)

Немав кризи, немаше удирање у "Sидот" бидејќи си терав полабаво темпо и времето беше близу идеално.

Организацијата од моја гледна точка беше супер, станиците за вода добро опремени со насмеани лица на волонтерите.

Публика, Бендови и Полиција на нивоу, иако мислам дека лани имаше повеќе публика :), претпоставувам дека годинава облаците си го направија своето.

Имаше нервозни шофери, ама имаше и такви што им е ќеиф дека Градот е закрчен за нешто убаво наместо штрајкови, протести и партиски митинзи.

Поздрав до сите што учествуваа :oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom