Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
@Psyside сепак полесно и поскапо ќе продадам 2 години стар Ајфон, него 2 години стар Самсунг. Јасно ми е, избор на Андроид има у пм, зошто некој би купувал стар телефон :)
Она што ти и многу други купци го забораваат, е тоа дека од старт плаќаш повеќе за иПхоне, па така не е битно дали држи повеќе цена, се надевам дека тука веќе ќе заврши бескорисната дебата за цени.

П.С. За 2 месеци искача S21, почекај.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Она што ти и многу други купци го забораваат, е тоа дека од старт плаќаш повеќе за иПхоне, па така не е битно дали држи повеќе цена, се надевам дека тука веќе ќе заврши бескорисната дебата за цени.

П.С. За 2 месеци искача S21, почекај.
Ама јас не сакам С21, значи сакам Ноут линија, мислењето ми е меѓу Ноут и Ајфон, не земам други андроиди во предвид :)

Не знам како е поскап ајфонот, мислам барем кај што гледав цени, еве во моментов (со акција на смарт саат е ова, ама не знам кој поточно) - во Нептун С20Ултра е 80 000 со Хепи картичка, 87 000 без хепи картичка, Ноут20Ултра е 72 000 со хепи картичка, 78 000 без хепи картичка, а ајфон 12 про е 77 000 со хепи, 83 000 без хепи.
Па и не би рекла дека толку повеќе плаќаш однапред, за про макс уште нема цена, ама нека 85 000, пак не би рекла дека е до толку разлика, затоа што за 2 години од сега, едниот не можеш да го продадеш 300 евра, едниот можеш 500, затоа што моментално ајфон стар 2 години нема под 30 000, па барем за 250-300 сигурно ќе го дадеш.

Ако некаде грешам во математикава стварно поправи ме :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
697
Да, но бидејќи нема да биде онлајн, од кај нас ќе го купам, еве што мислиш за Exynos варијантата? Затоа што за 74-75 000 колку што е во Нептун пример, мислам дека не е ок да добиваме послаб процесор. Исто имаше и споредба батерија, па и процесирање на слики...

Е кога сме кај слики, конкретно на Note9 кој го имам од прв ден кога искочи, едноставно не е добар за портрети, не сликам луѓе, ама 90% си ги сликам животните, а таму и те како заостанува зад некои слики со ајфон направени на истиве животни. За ленскејп секако со дслр сликам, ама за деј-ту-деј рандом фотографирање, кај што не го носам апаратот, апсолутно ми е важно да е сликата чиста, боите секако ги подесувам отпосле во Лајтрум. Ама мачка не седи мирна, а мачка во движење е речиси невозможна мисија со Note9, од 20 една слика дали ќе испадне по-ок.

Како компарација, претходно имам користено и Хуавеи, најдобар Хуавеи што сум користела е P10 Pro и тој иако постар, вади подобри слики (портрет) од Note9.

Друга работа е што немам намера да правам компромиси, па затоа не ни гледам други освен Самсунг и Ејпл, ми треба телефон со кој нема јас да се замарам и прилагодувам. Е тука, од моето ситно искуство со ios доаѓам до еден друг момент, а тоа е дека тотално не ми се важни барем 60% од андроид опцииве. Дури ми смета барањето на теми да речеме во galaxy themes, затоа што тие што се со него се тапа, а да најдеш асална тема е скоро невозможно, оти секој може да става што сака. Повеќе сакам да доаѓаше со една единствена асална тема, да одберам светла или темна, ама во секоја ситуација засекогаш да работи. А не со секој апгрејд да зеза, зашто не ја оптимизирал тој некој што ја креирал. Па барај си нова.

Мислам буквално ми се сеедни такви работи, од теми, до икони, моето искуство во Андроид светов оти од скоро сите ми се мотал телефон, од Хуавеи, Шаоми, ХТЦ.. им нема рамни на Самсунг. Ако Хуавеи генерално има боље камера, не е се' во камерата, корисничкото искуство барем мене ми било најдобро на Самсунг, затоа е ова трет флегшип што го купив нивен - с8+, с10е, ноте9.

Со други зборови, не ми смета да имам попрост оперативен систем, ако тој секогаш работи, ако знам што да очекувам, ако во плеј стор (или кој и да е еквивалент на Ејпл) нема секаква ѓубреџилница, иди па најди тоа што бараш.

Порано ми беше исплатливо Самсунг флегшип, оти беа значително поефтини од Ејпл, сега кога се изедначени, искрено не сум убедена.

Ќе размислам неделава, најверојатно ќе го преднарачам 12 pro max, денес бев во Нептун го гледав pro, ај што немаат 128гб, што за мене е повеќе од доволно, него и самиот телефон ми беше ситен во споредба со Note9. А супер лежи во рака за оние кои не сакаат phablet-и :) И стварно, стварно е на лик поубав од Note20Ultra, барем за мене. Во 2018 најубав беше Note9 и се" уште е убав.

Е сега - прашањето - од каде е најдобро да купам ајфон? Нептун нема 128ци, IStyle и Ледиком иста цена е, ваљда IStyle, барем официјален риселер е.
Автоматски споено мислење:

@mkgunner ако најдеш некој за 250 да го купи, нема проблем :)
За под тоа не ми се исплати, боље ќе го чувам за бек ап :)
Автоматски споено мислење:

@Psyside сепак полесно и поскапо ќе продадам 2 години стар Ајфон, него 2 години стар Самсунг. Јасно ми е, избор на Андроид има у пм, зошто некој би купувал стар телефон :)

Ама мене ми мења, дали за 2-3 години ќе платам 700 или 1000 или 1300 евра за нов модел.
Автоматски споено мислење:

@Psyside сепак полесно и поскапо ќе продадам 2 години стар Ајфон, него 2 години стар Самсунг. Јасно ми е, избор на Андроид има у пм, зошто некој би купувал стар телефон :)

Ама мене ми мења, дали за 2-3 години ќе платам 700 или 1000 или 1300 евра за нов модел.
Искрено да ти кажам повеќе фама се крева околу Exynos околу народов отколку што има некоја конкретна разлика.
Разликата е можеби минимална во процесирањето на фотографиите и во загревањето на уредот и долготрајноста на батеријата...но пак тврдам дека е неприметна за обичен user во однос на Snapdragonot. Поготово кога се работи за high-end flagship телефони....тоа е претешко да се забележи.
Обичен, а дури и advanced user тоа не можат да го воочат со свое око. Само некој тежок geek.
Exynos го претставија како да е катастрофа, а тоа е всушност одличен процесор (особено 990). Само некој што премногу чита околу тоа и што се замара ептен премногу и бара некое ситно "влакно" може да каже дека има преголема разлика :D
Snapdragonot важи за покомплетен процесор на папир да, но еве јас со години сум на Exynos и такви проблеми како што зборат луѓево не сум имал, а сум тешка цепидлака.
Тие компарациите што ги прават за батерии и хардвер се релативна работа...

Пример:
Има многу reviewers што викаат дека S20 FЕ има подобри камери од S20+ и подолготрајна батерија, а тоа воопшто не е точно во вистински живот. Слични камери да можеби, али идентично квалитетни да бидат сите како што ги претставуваат...тоа не.
Исто е и со батеријата. Се си има своја цена.

Еве лично на мој колега IPhone XS Max му откажа во Маврово на ладното....и го фрли телефонот и ми вика "Да ти се плукнам на телефонот од 1000 евра" :D
Затоа имам друг другар со IPhone и нема никаков проблем. Го "уби" од користење во секакви услови. Се е тоа релативно.
Башка такви компарации одбегнувај да гледаш зошто само ќе заглавиш без потреба со изборот и ќе бараш совршенство кое не постои.
Секој телефон е подобар во нешто од некој друг.
Xiaomi Mi телефоните имаат импресивни батерии и Fast Charge технологии, а се доста поевтини.
Poco серијата се ѕверови. За 15.000 има телефон со 8GB RAM и страшен хардвер и батерија.
Но ете....таа опција за fast charge и долготрајна батерија ги нема на Note i Iphone иако се по 75.000ден.
Зборот ми е...секогаш нешто ќе фали. Не може се да биде идеално. Само мораш да го направиш правиот избор за тоа што го сакаш. Да го одбереш вистинскиот баланс кој ти треба.
Ако сакаш "auto mode" и без замарање на се....дури и на камерата, тогаш оди со 12 Pro Max. iOS е доста стабилен. Престабилен и нема crashes. Тоа многу значи. 5 години си раат со Updates.
Ако сакаш по-версатилна камера со Pro Mode, повеќе опции исл. тогаш оди со Note 20 Ultra.

По муабетов околу едноставност...повеќе ми личиш дека ќе ти легне iPhone. Само ќе треба да се навикнеш на iOS едно недела дена.
Ако ме послушаш...избегнувај да пазариш по мобилари како Ледиком, Мобеликс исл.
Контактирај само официјален застапник на Apple.
Јас би те советувал само за iStyle/Telekom.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.543
Поени од реакции
818
Ама јас не сакам С21, значи сакам Ноут линија, мислењето ми е меѓу Ноут и Ајфон, не земам други андроиди во предвид :)

Не знам како е поскап ајфонот, мислам барем кај што гледав цени, еве во моментов (со акција на смарт саат е ова, ама не знам кој поточно) - во Нептун С20Ултра е 80 000 со Хепи картичка, 87 000 без хепи картичка, Ноут20Ултра е 72 000 со хепи картичка, 78 000 без хепи картичка, а ајфон 12 про е 77 000 со хепи, 83 000 без хепи.
Па и не би рекла дека толку повеќе плаќаш однапред, за про макс уште нема цена, ама нека 85 000, пак не би рекла дека е до толку разлика, затоа што за 2 години од сега, едниот не можеш да го продадеш 300 евра, едниот можеш 500, затоа што моментално ајфон стар 2 години нема под 30 000, па барем за 250-300 сигурно ќе го дадеш.

Ако некаде грешам во математикава стварно поправи ме :)
Ноут линијата е глупост, излегува крај на година кога веќе С линијата е багатела, и на некој месец пред новата генерација, што како и да гледаш ќе се заебеш ќе земеш ласт џен телефон по цена од нов флагшип.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
697
За таа цена не е лош.
Xiaomi се топ бренд. Реално сите се тука некаде по квалитет според таа цена. Од камерата не очекувај нешто "Wow" којзнае што.
Samsung A21S ти е подобар избор во однос на камера ако таа ти е важна највеќе.
Во останатото....горе долу со перформанс се исти...
Има некоја ситна предност Xiaomi како Gorilla Glass заштитата, али во глобала тоа е тоа. Нема многу што да се спореди.

Ако можеш да доплатиш малку повеќе...ѕирни ги Xiaomi Note 9, Xiaomi Note 9S, Xiaomi Note 9 Pro, Xiaomi Poco X3. Последните 2 се малку поскапи...али првите модели ти се подобар избор за малку повеќе пари од тоа што планираш да го платиш.

Новиот Huawei P Smart 2021 ти е исто така опција....ама само ако не ти смета што нема Google Services...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Искрено да ти кажам повеќе фама се крева околу Exynos околу народов отколку што има некоја конкретна разлика.
Разликата е можеби минимална во процесирањето на фотографиите и во загревањето на уредот и долготрајноста на батеријата...но пак тврдам дека е неприметна за обичен user во однос на Snapdragonot. Поготово кога се работи за high-end flagship телефони....тоа е претешко да се забележи.
Обичен, а дури и advanced user тоа не можат да го воочат со свое око. Само некој тежок geek.
Exynos го претставија како да е катастрофа, а тоа е всушност одличен процесор (особено 990). Само некој што премногу чита околу тоа и што се замара ептен премногу и бара некое ситно "влакно" може да каже дека има преголема разлика :D
Snapdragonot важи за покомплетен процесор на папир да, но еве јас со години сум на Exynos и такви проблеми како што зборат луѓево не сум имал, а сум тешка цепидлака.
Тие компарациите што ги прават за батерии и хардвер се релативна работа...

Пример:
Има многу reviewers што викаат дека S20 FЕ има подобри камери од S20+ и подолготрајна батерија, а тоа воопшто не е точно во вистински живот. Слични камери да можеби, али идентично квалитетни да бидат сите како што ги претставуваат...тоа не.
Исто е и со батеријата. Се си има своја цена.

Еве лично на мој колега IPhone XS Max му откажа во Маврово на ладното....и го фрли телефонот и ми вика "Да ти се плукнам на телефонот од 1000 евра" :D
Затоа имам друг другар со IPhone и нема никаков проблем. Го "уби" од користење во секакви услови. Се е тоа релативно.
Башка такви компарации одбегнувај да гледаш зошто само ќе заглавиш без потреба со изборот и ќе бараш совршенство кое не постои.
Секој телефон е подобар во нешто од некој друг.
Xiaomi Mi телефоните имаат импресивни батерии и Fast Charge технологии, а се доста поевтини.
Poco серијата се ѕверови. За 15.000 има телефон со 8GB RAM и страшен хардвер и батерија.
Но ете....таа опција за fast charge и долготрајна батерија ги нема на Note i Iphone иако се по 75.000ден.
Зборот ми е...секогаш нешто ќе фали. Не може се да биде идеално. Само мораш да го направиш правиот избор за тоа што го сакаш. Да го одбереш вистинскиот баланс кој ти треба.
Ако сакаш "auto mode" и без замарање на се....дури и на камерата, тогаш оди со 12 Pro Max. iOS е доста стабилен. Престабилен и нема crashes. Тоа многу значи. 5 години си раат со Updates.
Ако сакаш по-версатилна камера со Pro Mode, повеќе опции исл. тогаш оди со Note 20 Ultra.

По муабетов околу едноставност...повеќе ми личиш дека ќе ти легне iPhone. Само ќе треба да се навикнеш на iOS едно недела дена.
Ако ме послушаш...избегнувај да пазариш по мобилари како Ледиком, Мобеликс исл.
Контактирај само официјален застапник на Apple.
Јас би те советувал само за iStyle/Telekom.
Дојдов за да кажам.
Ги држев Note 20 Ultra и IPhone 12 Pro еден до друг. И си го послушав срцето :D Го земав ноутот :)

Само, не го земав од Нептун, кај што ги гледав, него од Ледиком.

До сега 3 флегшип од таму земам, 0 замерки. Не знам што е финтата, ама искрено ми беше 20 000 разлика, е ок, во Нептун даваа гратис саат кој не ми треба, пошто го имам првиот Watch Active и немам намера скоро да го мењам, и онака минимално го користам.
Пресудно за одлуката беше дисплејот. Еден до друг... самсунгот е по "жив".

Не знам зошто не Ледиком, не знам како успеваат цениве кај нив, ама дефинитивно им се топ телефоните, е сега, сингапурска верзија е, ама со бандерола си е, со се'. Note9 го купив буквално на launch day, ист датум во цел свет.
Автоматски споено мислење:

Ноут линијата е глупост, излегува крај на година кога веќе С линијата е багатела, и на некој месец пред новата генерација, што како и да гледаш ќе се заебеш ќе земеш ласт џен телефон по цена од нов флагшип.
Јас не би се согласила тука.
Од S8+ преминав на Note9. За мене Note е неспоредлив со S од две причини:
1. Дизајн. Note има поправоаголен изглед што мене лично ми е поубав каде - каде
2. Постои SPen, е сега, ако веќе бирам меѓу S и Note, ми прави разлика :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.546
Поени од реакции
2.640
Дојдов за да кажам.
Ги држев Note 20 Ultra и IPhone 12 Pro еден до друг. И си го послушав срцето :D Го земав ноутот :)

Само, не го земав од Нептун, кај што ги гледав, него од Ледиком.

До сега 3 флегшип од таму земам, 0 замерки. Не знам што е финтата, ама искрено ми беше 20 000 разлика, е ок, во Нептун даваа гратис саат кој не ми треба, пошто го имам првиот Watch Active и немам намера скоро да го мењам, и онака минимално го користам.
Пресудно за одлуката беше дисплејот. Еден до друг... самсунгот е по "жив".

Не знам зошто не Ледиком, не знам како успеваат цениве кај нив, ама дефинитивно им се топ телефоните, е сега, сингапурска верзија е, ама со бандерола си е, со се'. Note9 го купив буквално на launch day, ист датум во цел свет.
Автоматски споено мислење:


Јас не би се согласила тука.
Од S8+ преминав на Note9. За мене Note е неспоредлив со S од две причини:
1. Дизајн. Note има поправоаголен изглед што мене лично ми е поубав каде - каде
2. Постои SPen, е сега, ако веќе бирам меѓу S и Note, ми прави разлика :)
Добар избор си направила иако Ајфон не е толку лош. А тоа што вели за Ноут линијата е последна , е тоа да знаеш најверојатно ноут линијата оваа или наредната година ќе биде последна и ќе исфрли од производството и на негово место ќе заземе Фолд преклоп со двоен дисплеј и со пенкалце

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Добар избор си направила иако Ајфон не е толку лош. А тоа што вели за Ноут линијата е последна , е тоа да знаеш најверојатно ноут линијата оваа или наредната година ќе биде последна и ќе исфрли од производството и на негово место ќе заземе Фолд преклоп со двоен дисплеј и со пенкалце

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Немам ништо против Фолд, освен цената :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
697
Дојдов за да кажам.
Ги држев Note 20 Ultra и IPhone 12 Pro еден до друг. И си го послушав срцето :D Го земав ноутот :)

Само, не го земав од Нептун, кај што ги гледав, него од Ледиком.

До сега 3 флегшип од таму земам, 0 замерки. Не знам што е финтата, ама искрено ми беше 20 000 разлика, е ок, во Нептун даваа гратис саат кој не ми треба, пошто го имам првиот Watch Active и немам намера скоро да го мењам, и онака минимално го користам.
Пресудно за одлуката беше дисплејот. Еден до друг... самсунгот е по "жив".

Не знам зошто не Ледиком, не знам како успеваат цениве кај нив, ама дефинитивно им се топ телефоните, е сега, сингапурска верзија е, ама со бандерола си е, со се'.
Повеќе не прашувај зошто не Ледиком. Подобро не размислувај на таа тема и не слушај други мислења ако си лично задоволна од Ledikom :D
Го поздравувам изборот 100%. Со здравје да си го користиш и да те служи долго време.
Убеден сум дека нема да се каеш. Башка имаш и полнач во кутијата.
Не мора да купуваш засебно хахаха.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Повеќе не прашувај зошто не Ледиком. Подобро не размислувај на таа тема и не слушај други мислења ако си лично задоволна од Ledikom :D
Го поздравувам изборот 100%. Со здравје да си го користиш и да те служи долго време.
Убеден сум дека нема да се каеш. Башка имаш и полнач во кутијата.
Не мора да купуваш засебно хахаха.
Не, сериозно ме интересира. Башка сите телефони ги проверувам по imei и со phone info да не ми увалат refurbished, сите испаднале ок до сега. Имам купено и изложен телефон, немаа друг на залиха, дополнително ми намалија цена поради тоа. Ама стануваше збор за ептен low end телефон и не ми беше важно дали бил изложен.

Иначе телефонов е ѕвер.
Има ептен напредок во SPen, се осеќа :)

Ептен кратко имав можност да ги држам еден до друг со ајфонот, да не беа еден до друг може немаше да ми биде воочливо, вака баш се гледаше супериорност во дисплеј. И во неколкуте слики што ги штракнав :D

Е ајфонот по-snappy е. Навистина спор shutter speеd има самсунгов, и во про можеш да го убрзаш, ама пак, треба да е ептен асална дневна светлина за да искочи убава слика. Секако дека iso може да се зголеми, ама па со високо iso не се убави сликите.

Ама затоа на дневна светлина... растура :)
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
17.426
Поени од реакции
20.605
Се мислам помеѓу xiaomi mi 10 и mi note 10.Мислење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom