Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.922
Поени од реакции
19.881
Guys, имам Samsung Galaxy S8, од пред две години, ама пред неколку месеци му го пукнав екранот. Има само една попречна линија и се уште совршено функционира, ама ме нервира кога ќе се сетам (ова е прв телефон во животот што сум го скршил) и плус ми истекува договорот со Телеком, па сакам да земам нов. Опциите се:

1. Samsung Galaxy S10+ (гратис Samsung Galaxy Fit2)
2. Samsung Galaxy Note 10 (гратис Samsung Galaxy Fit2)
3. Samsung Galaxy S20+
4. Samsung Galaxy Note 20

Би сакал да слушнам совети од некој кој има користено некој од телефониве, кои се клучните разлики и што би можел да одберам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.202
Guys, имам Samsung Galaxy S8, од пред две години, ама пред неколку месеци му го пукнав екранот. Има само една попречна линија и се уште совршено функционира, ама ме нервира кога ќе се сетам (ова е прв телефон во животот што сум го скршил) и плус ми истекува договорот со Телеком, па сакам да земам нов. Опциите се:

1. Samsung Galaxy S10+ (гратис Samsung Galaxy Fit2)
2. Samsung Galaxy Note 10 (гратис Samsung Galaxy Fit2)
3. Samsung Galaxy S20+
4. Samsung Galaxy Note 20

Би сакал да слушнам совети од некој кој има користено некој од телефониве, кои се клучните разлики и што би можел да одберам.
S20 plus, 120 hz дисплеј, осетно помазен и побрз, има зум камера 3x оптички, подобри стерео звучници, подобра графичка, подобра камера...

Ова главно vs S10, vs N20, има стаклено тело додека N20U има пластика,а исто така има полош дисплеј. Или зимаш S20+ или Note 20U, друго не гледај а и наведи цени.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.922
Поени од реакции
19.881
Ова главно vs S10, vs N20, има стаклено тело додека N20U има пластика,а исто така има полош дисплеј. Или зимаш S20+ или Note 20U, друго не гледај а и наведи цени.
Па и јас тоа го гледав и ме зачуди, најискрено. Во мојата некоја визија што ја имам од пред 6-7 години, Note телефоните треба да се поголеми од S серијата. Овие два се идентични, а S20+ е ем поубав на изглед, ем е цел стаклен. Повеќе и затоа прашав, зашто мислев дека пропуштам нешто.

За цените - јас ги земам или на рати во Доверба 24, или со фамилијарен буџет, на Магента 1 М тарифа. Вака одат:

телефон / месечна рата во Доверба 24 / еднократно со минусиран фамилијарен буџет:

S10+ / 1701 ден. (вкупно по 24 месеци - 40 815 ден.) / 32 990 ден.
Note 10 / 1839 ден. (вкупно по 24 месеци - 44 125 ден.) / 35 490 ден.
S20+ / 2068 ден. (вкупно по 24 месеци - 49 642 ден.) / 40 990 ден.
Note 20 / 2114 ден. (вкупно по 24 месеци - 50 738 ден.) / 40 990 ден.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.202
Па и јас тоа го гледав и ме зачуди, најискрено. Во мојата некоја визија што ја имам од пред 6-7 години, Note телефоните треба да се поголеми од S серијата. Овие два се идентични, а S20+ е ем поубав на изглед, ем е цел стаклен. Повеќе и затоа прашав, зашто мислев дека пропуштам нешто.

За цените - јас ги земам или на рати во Доверба 24, или со фамилијарен буџет, на Магента 1 М тарифа. Вака одат:

телефон / месечна рата во Доверба 24 / еднократно со минусиран фамилијарен буџет:

S10+ / 1701 ден. (вкупно по 24 месеци - 40 815 ден.) / 32 990 ден.
Note 10 / 1839 ден. (вкупно по 24 месеци - 44 125 ден.) / 35 490 ден.
S20+ / 2068 ден. (вкупно по 24 месеци - 49 642 ден.) / 40 990 ден.
Note 20 / 2114 ден. (вкупно по 24 месеци - 50 738 ден.) / 40 990 ден.
S20 + онда, поготово дека претпоставувам ќе се користи долго...само исклучи брзо полнење најпријателски совет за long term use, пали по потреба (си заборавил да полниш итн)
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
108
Telefon so najjaka kamera do 450 evra vo mobilarive mobelisk, ledikom i sl.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.530
Поени од реакции
2.632
S20 + онда, поготово дека претпоставувам ќе се користи долго...само исклучи брзо полнење најпријателски совет за long term use, пали по потреба (си заборавил да полниш итн)
Зошто да се исклучи брзо полнење ? Тука има корисна работа поготово кога имаш кратко време да излегуваш . Јас го користам Ноут 10+ и чат-пат исклучувам брзо полнење и понекогаш вклучам .

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.202
Здраво, ве замолувам да ми помогнете околу изборот за телефон. Можам да ги земам следните телефони од мобилара: Iphone 7/8 Plus, Samsung galaxy s9, galaxy a51 или a71.
Кој од овие би ми бил добра замена, моментално користам S7, буџетот ми е околу 300-400 евра. И дали е голема разликата помеѓу а51 и а71, односно дали вреди за парите?
Исто така телефонот планирам да го користам во наредните 2-3 години, не ги менувам телефоните секоја година.
Наведи кои се приоритети.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
604
Поени од реакции
125
Здраво, ве замолувам да ми помогнете околу изборот за телефон. Можам да ги земам следните телефони од мобилара: Iphone 7/8 Plus, Samsung galaxy s9, galaxy a51 или a71.
Кој од овие би ми бил добра замена, моментално користам S7, буџетот ми е околу 300-400 евра. И дали е голема разликата помеѓу а51 и а71, односно дали вреди за парите?
Исто така телефонот планирам да го користам во наредните 2-3 години, не ги менувам телефоните секоја година.
Јас би ти препорачал да си купиш Самсунг с10 од реклама5, пазар3. Телефонот е два класи над овие што си ги набројал за истата цена. Се начекува одличен за 350-400 евра фул пакување со гаранција. Јас така си земав пред некое време и сум презадоволен, телефонот е буквално нов.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2020
Мислења
9
Поени од реакции
26
Кое е добро телефонче моментално на пазаров, дали да се купува лански модел или да се почека да исфрлат самсунг и хуавеј годинешни модели и да ги донесат новите на шаоми. Во ценовен ранг 500-600 евра.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.202
Кое е добро телефонче моментално на пазаров, дали да се купува лански модел или да се почека да исфрлат самсунг и хуавеј годинешни модели и да ги донесат новите на шаоми. Во ценовен ранг 500-600 евра.
Почекај да падне у цена S21+ или Mi 11.
 
Последно уредено:
На врв Bottom