Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.546
Поени од реакции
2.639
Проблемот е што кај нас само има со ексинос чип за ноутот ,додека со снапдрагон е тешко . Ако има со снапдрагон нека зема и ИЧ да не се мисли , батали ајфон

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
Проблемот е што кај нас само има со ексинос чип за ноутот ,додека со снапдрагон е тешко . Ако има со снапдрагон нека зема и ИЧ да не се мисли , батали ајфон

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Го виде линкот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
20.647
На голема недоумица сум :)

Традиционално сум Андроид корисник, освен еден период кога ги користев Нокиа Лумиа телефоните, со нив и Виндоус.

Последниве години користев Huawei неколку модели, Samsung S8+, па Samsung Note9 (моментално).

Е сега, Note9 го имам од прв ден кога искочи, и стварно, стварно сум презадоволна.

Во август кога искочи Note20Ultra реков ќе почекам да видам Apple што ќе извади, оти лани 11 pro ептен ми фаќаше око.

И сега... не можам никако да се одлучам.

Битно да напоменам:
Знам дека моментално има понуда за гратис часовник за Самсунг, го имам Galaxy Watch Active и како нов е пошто ретко го носам, значи не ми е ич битен гратисот.
Знам дека има голема разлика во цена, но тоа е и очекувано, затоа што за жал, на сите Андроид брзо паѓа цената.
Знам дека Note доаѓа со 256, а 12pro со 128гб во најефтина варијанта, сосема ок за мене, Note9 има 125гб, а никогаш повеќе од 50-60гб не бил полн.

Мене меѓу 12 pro и 12 pro max малце ми е мех големината на про макс, но знам дека има бар малку подобра камера.

Сега, Note9 е 6.5 инчи, но заоблени страни, за разлика од iphone што е рамен екранот, па е погломазен во секој случај.

Пенкалцето го користам, Dex користам, но ова не би ми било пресудно искрено.

Важна ми е камерата затоа што апаратот не го мкнам секаде со себе.

Би го земала 12pro (не знам баш за pro max) но ме плаши дали и како ќе се навикнам на ios.

Што би одбрале вие?
Ај убедете ме во својот избор :)

Од кога имам смартфон сум користел андроид. Пред две три години сменив и земав Ајфон 8. Морам да признаам беше процес на навикнување на ios кој траеше две три недели. Од мое лично искуство, после навикнувањето iOS е одличен за користење. Едноставен е и многу интуитивен и практично природно ти доаѓа да најдеш нешто кај што си мислиш дека треба да биде. Мене многу ме бендисува и зашо и јас сакам да мењам телефон сеа скоро повторно се мислам да одам со Ајфон. Е сеа само да додадам дека последниот андроид што го имам користено бил Samsung galaxy 7 така да не знам баш за latest developments како се.

Во врска со технологијата, веќе нема некоја огромна револуционерна разлика помеѓу нив. Не е дека едниот има VGA камера а другиот 5 мега пиксели. Пак разликите се некои финеси и детали. Истото и со процесорите. Бар мене не ми менува колку јадра имал едниот а колку другиот, зашо за мејл, десет табови на сафари, нешо социјални медиуми и апликации за работа што ми требаат без проблем работи овој Ајфон 8. Ептен е отидено тоа напред и затоа луѓе чуваат телефони по 3-4 години.

Единствено зошто јас се мислам да го менувам е слабата батерија и малиот екран.

И камерите на двата телефони се феноменални и не верувам дека е некоја осетна разлика. Пак на крај мислам дека е прашање на вкус и нема некоја спектакуларна разлика.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.546
Поени од реакции
2.639
Го виде линкот?
Да да го видов линкот,но таа не ја интересира брзина туку посмутно како да кажам и нагласив со снапдрагон поубави вади слики и подобро држи батерии за разлика од ексиносот ,види на јутуб споредбите меѓу со снапдрагон и ексинос околу за камерите ,батериите и друго

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
Да да го видов линкот,но таа не ја интересира брзина туку посмутно како да кажам и нагласив со снапдрагон поубави вади слики и подобро држи батерии за разлика од ексиносот ,види на јутуб споредбите меѓу со снапдрагон и ексинос околу за камерите ,батериите и друго

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Мора да се шалиш, линкот е за Snapdragon верзија?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.546
Поени од реакции
2.639
Мора да се шалиш, линкот е за Snapdragon верзија?
Да де, снапдрагон е, и не се споредува со ајфон впрочем ИОС од секогаш е побрз од Андроид без разлика кој смартфон е побрз од ајфон само нашминкана со кориснички интерфејс како што е Ui,Emui,Sense и така натака ,андроид не може да биде побрз од иос

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Note е серија која е далеку над сите конкуренти во се, со исклучок на камера која иако одлична оваа година го изгуби тронот од OP8P. Сепак со GCAM ќе кине камерата, зумот е особено импресивен исто.

Aко доаѓаш од Note 9, 20U ќе ти биде огромен апгрејд.

IOS е канцер, iphone само макс ако зимаш, другите не се исплатат.

Бидејќи долго ги користиш телефоните, ова е прав избор за тебе,

Проблемот е што интернационален пазар добива само Ексинос, а не Снапдрагон, а цената ни' е повисока секако него во САД :)

И тоа малце ме чеша погрешно од страна на Самсунг искрено.

Тоа што спомнаа снима во 8к, тотално ми е сеедно оти не снимам со телефон, а телевизор не користам :D Ни 4к ни 8к реално не ми се битни.

Битно ми е да е камерата баш snappy пошто најчесто си ги сликам животните, и општо животни надвор, а тие мирно не седат. Значи ми треба камера што баш ќе ги замрзнува. Note9 искрено нема шанса тука, 20Ултра - не знам. Мислам дека, ајфоните општо се подобри во тој сегмент. Барем таков впечаток имам.

Важно да напоменам е дека не играм игри, што значи дека самиот рам не ми прави баш разлика, ама седам на форуми, отварам маил, користам ворд и ексел (тука ептен помага пенкалцето), и користам соц. мрежи и вајбер. И сликам :D И тоа е тоа.

Друго, иако Note9 сега ми е без гребнатинка, не можам ни 100 евра да го продадам, што не би било случај да имав 2 годишен ајфон. Испаѓа на долг рок поисплатливо, оти ајфонот можам да го продадам.

Најверојатно сепак ќе биде ios, затоа што сосема добар телефон како Note9 веќе нема софтверски апдејти, исто безобразничко од страна на Самсунг. Откако купив дслр, потребата цело време да апгрејднувам телефон ради камера ја немам, ама битно ми е софтверски да е подолго поддржан, што ајфонот е.

И bloatware дали се нормални, пола апликации не ми требаат, ги имам дупло, и не можам да ги избришам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
Успеале да те фатат на фори за бенефитот на IOS т.е. таканаречените апдејти кои се горе доле небитни бидејќи практичноста е ужасна, џабе што е брз кога на се има повеќе кликови.

TLDR Земи Note 20U од линкот, има GCAM замрзнува како сакаш, и е Snapdragon, муабети за цена се смешни, не би ги коментирал.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.863
Поени од реакции
8.525
Note 9 300 евра денес ќе го продадиш ако е без грепка како што викаш

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Успеале да те фатат на фори за бенефитот на IOS т.е. таканаречените апдејти кои се горе доле небитни бидејќи практичноста е ужасна, џабе што е брз кога на се има повеќе кликови.

TLDR Земи Note 20U од линкот, има GCAM замрзнува како сакаш, и е Snapdragon, муабети за цена се смешни, не би ги коментирал.
Имаш нарачувано од тука?
Искуство?
Автоматски споено мислење:

Note 9 300 евра денес ќе го продадиш ако е без грепка како што викаш

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Го огласив уште во јули, до денес никој се нема јавено :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
Имаш нарачувано од тука?
Искуство?
Автоматски споено мислење:


Го огласив уште во јули, до денес никој се нема јавено :)
Сајтот е 99% сигурен, многу луѓе го препорачуваат за купување на Snapdragon S/N серии.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
697
На голема недоумица сум :)

Традиционално сум Андроид корисник, освен еден период кога ги користев Нокиа Лумиа телефоните, со нив и Виндоус.

Последниве години користев Huawei неколку модели, Samsung S8+, па Samsung Note9 (моментално).

Е сега, Note9 го имам од прв ден кога искочи, и стварно, стварно сум презадоволна.

Во август кога искочи Note20Ultra реков ќе почекам да видам Apple што ќе извади, оти лани 11 pro ептен ми фаќаше око.

И сега... не можам никако да се одлучам.

Битно да напоменам:
Знам дека моментално има понуда за гратис часовник за Самсунг, го имам Galaxy Watch Active и како нов е пошто ретко го носам, значи не ми е ич битен гратисот.
Знам дека има голема разлика во цена, но тоа е и очекувано, затоа што за жал, на сите Андроид брзо паѓа цената.
Знам дека Note доаѓа со 256, а 12pro со 128гб во најефтина варијанта, сосема ок за мене, Note9 има 125гб, а никогаш повеќе од 50-60гб не бил полн.

Мене меѓу 12 pro и 12 pro max малце ми е мех големината на про макс, но знам дека има бар малку подобра камера.

Сега, Note9 е 6.5 инчи, но заоблени страни, за разлика од iphone што е рамен екранот, па е погломазен во секој случај.

Пенкалцето го користам, Dex користам, но ова не би ми било пресудно искрено.

Важна ми е камерата затоа што апаратот не го мкнам секаде со себе.

Би го земала 12pro (не знам баш за pro max) но ме плаши дали и како ќе се навикнам на ios.

Што би одбрале вие?
Ај убедете ме во својот избор :)
Само ако ти е здосадено од Андроид и сакаш да пробаш нешто ново....оди со 12 Pro / 12 Pro Max. Јас така направив само со цел да сменам монотонија и се покајав.
IPhone? Врвни телефони се тоа, иако важат повеќе за "шминкерски". Тоа е навистина точно морам да признаам.
Како и да е, што и да земеш (12 Pro или Pro Max) нема да погрешиш во никој случај ако си едноставен user што користи само IG, FB, Messenger, Viber, камера, "ало ало", смс итн.
Камерата на iPhone е најдобра за портрет фотографии според мене (од аспект на презентација на фацијална експресија), но сепак се зависи и од тоа што сакаш да фотографираш и во каква околина се наоѓаш. Некако по-реално ги вади ликовите...деталите и текстурите на лицето како и позадинскиот bokeh ефект.
Видеото е исто така доста солидно со висок квалитет и добра стабилизација.
Ме нервира што камерата сеуште знае да ги пренагласува жолтите тонови (стандард IPhone) што во некои ситуации делува одвратно. Сликаш бела полица...а ти ја вади жолта.
Но ај ...ете тоа е веќе нешто слично како на Samsung што белите тонови знае да ги измеша со плава боја...само што на IPhone лично на мене ми е полош балансот. Но ај...сите камери се различни.
За останатите фотографии, камерата не е ни блиску до таа на Note 20 Ultra.
На Note тоновите се богати и балансирани, боите се живи и eye-catching, а деталите се на највисоко ниво. Конкретно за landscapes е измислена. Сликите се ко разгледница. Не ти треба Edit.
На IPhone тоновите се подосадни, сликите делуваат не-интересно, се осеќа недостатокот на детали. Делува безживотно фотографијата едноставно.
Некој ќе ми каже дека по-природни биле и тоа било подобро.
Не го оспорувам тоа. Samsung прави image post processing, но реално денес сите ги едитираат сликите.
Не постои човек што не едитира слика пред да ја постира било каде, така да тоа паѓа во вода.
Реално Samsungot си има и Pro Mode со опција за RAW формат на фотографиите. Така да се е кажано за понатаму.

Ако се одлучиш за Iphone, единствено што ќе ти биде така посериозен проблем е да се навикнеш на IOS.
Едно добри 2 недели замарање има и каење ако доаѓаш од Android уред
Иако сите викаат дека iOS e поедноставен, искрено на мене ми е покомплициран и значајно пре-досаден во секој поглед. Се осеќам како за апсолутно сé да треба да користам "екстра клик". Се осеќам како да сум ограничен и потиснат во апсолутно сé и како телефонот да нема доволно features и многу опции за да бидам задоволен.
Како опциите да не се сместени таму кај што треба да бидат....чудно.
Некои битни опции кои сум ги користел на Android, воопшто ги нема кај iPhone-от.
Со опциите на iPhone се осеќам ко да користам Android Froyo искрено.
Тука највеќе сум се покајал со iOS.
Ако си лик што сака да ужива во features, лик што користи олеснителни advanced опции, користи поволности од програми и поврзувања со PC....Blueetooth...други уреди исл....тогаш IPhone не е телефон за тебе.

Да пресечеме.
Мој совет?
Не гледај дали паѓа цена или не.
Оди директ на Note 20 Ultra и со тоа ставаш точка на сите недоумици.
За мене нема покомплетен телефон во секој поглед.
Телефонот е светлосни години пред конкуренцијата верувај ми.
Најдобра, најкомплетна и најверсатилна камера, ѕвер перформанси и хардвер. Камерата е врвна во сите околности и модови за сликање. Можам да ја наречам џебен DSLR апарат.
За дисплејот да не правам муабет. Нема подобар. Презентацијата на сликата е врвна!
Има многу корисни опции и со S Pen.
Купувај и не чекај ни минута.

Не дека сум Samsung Fanboy ама реално сé имам користено... (Huawei, Xiaomi, IPhone, OnePlus, LG, Nokia итн.) ....и можам да кажам дека за мене не постои по-комплетен телефон и уред од Samsung на било кое поле.
Често менував зошто ми е досадно со ист телефон, ама до сега се останато ми е само залажување верувај ми.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.863
Поени од реакции
8.525
Имаш нарачувано од тука?
Искуство?
Автоматски споено мислење:


Го огласив уште во јули, до денес никој се нема јавено :)
Вредноста му е таа сакам да ти кажам, не е 100 евра. Спушти уште нешто ситно ќе де продаде сигурно

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Само ако ти е здосадено од Андроид и сакаш да пробаш нешто ново....оди со 12 Pro / 12 Pro Max. Јас така направив само со цел да сменам монотонија и се покајав.
IPhone? Врвни телефони се тоа, иако важат повеќе за "шминкерски". Тоа е навистина точно морам да признаам.
Како и да е, што и да земеш (12 Pro или Pro Max) нема да погрешиш во никој случај ако си едноставен user што користи само IG, FB, Messenger, Viber, камера, "ало ало", смс итн.
Камерата на iPhone е најдобра за портрет фотографии според мене (од аспект на презентација на фацијална експресија), но сепак се зависи и од тоа што сакаш да фотографираш и во каква околина се наоѓаш. Некако по-реално ги вади ликовите...деталите и текстурите на лицето како и позадинскиот bokeh ефект.
Видеото е исто така доста солидно со висок квалитет и добра стабилизација.
Ме нервира што камерата сеуште знае да ги пренагласува жолтите тонови (стандард IPhone) што во некои ситуации делува одвратно. Сликаш бела полица...а ти ја вади жолта.
Но ај ...ете тоа е веќе нешто слично како на Samsung што белите тонови знае да ги измеша со плава боја...само што на IPhone лично на мене ми е полош балансот. Но ај...сите камери се различни.
За останатите фотографии, камерата не е ни блиску до таа на Note 20 Ultra.
На Note тоновите се богати и балансирани, боите се живи и eye-catching, а деталите се на највисоко ниво. Конкретно за landscapes е измислена. Сликите се ко разгледница. Не ти треба Edit.
На IPhone тоновите се подосадни, сликите делуваат не-интересно, се осеќа недостатокот на детали. Делува безживотно фотографијата едноставно.
Некој ќе ми каже дека по-природни биле и тоа било подобро.
Не го оспорувам тоа. Samsung прави image post processing, но реално денес сите ги едитираат сликите.
Не постои човек што не едитира слика пред да ја постира било каде, така да тоа паѓа во вода.
Реално Samsungot си има и Pro Mode со опција за RAW формат на фотографиите. Така да се е кажано за понатаму.

Ако се одлучиш за Iphone, единствено што ќе ти биде така посериозен проблем е да се навикнеш на IOS.
Едно добри 2 недели замарање има и каење ако доаѓаш од Android уред
Иако сите викаат дека iOS e поедноставен, искрено на мене ми е покомплициран и значајно пре-досаден во секој поглед. Се осеќам како за апсолутно сé да треба да користам "екстра клик". Се осеќам како да сум ограничен и потиснат во апсолутно сé и како телефонот да нема доволно features и многу опции за да бидам задоволен.
Како опциите да не се сместени таму кај што треба да бидат....чудно.
Некои битни опции кои сум ги користел на Android, воопшто ги нема кај iPhone-от.
Со опциите на iPhone се осеќам ко да користам Android Froyo искрено.
Тука највеќе сум се покајал со iOS.
Ако си лик што сака да ужива во features, лик што користи олеснителни advanced опции, користи поволности од програми и поврзувања со PC....Blueetooth...други уреди исл....тогаш IPhone не е телефон за тебе.

Да пресечеме.
Мој совет?
Не гледај дали паѓа цена или не.
Оди директ на Note 20 Ultra и со тоа ставаш точка на сите недоумици.
За мене нема покомплетен телефон во секој поглед.
Телефонот е светлосни години пред конкуренцијата верувај ми.
Најдобра, најкомплетна и најверсатилна камера, ѕвер перформанси и хардвер. Камерата е врвна во сите околности и модови за сликање. Можам да ја наречам џебен DSLR апарат.
За дисплејот да не правам муабет. Нема подобар. Презентацијата на сликата е врвна!
Има многу корисни опции и со S Pen.
Купувај и не чекај ни минута.

Не дека сум Samsung Fanboy ама реално сé имам користено... (Huawei, Xiaomi, IPhone, OnePlus, LG, Nokia итн.) ....и можам да кажам дека за мене не постои по-комплетен телефон и уред од Samsung на било кое поле.
Често менував зошто ми е досадно со ист телефон, ама до сега се останато ми е само залажување верувај ми.
Да, но бидејќи нема да биде онлајн, од кај нас ќе го купам, еве што мислиш за Exynos варијантата? Затоа што за 74-75 000 колку што е во Нептун пример, мислам дека не е ок да добиваме послаб процесор. Исто имаше и споредба батерија, па и процесирање на слики...

Е кога сме кај слики, конкретно на Note9 кој го имам од прв ден кога искочи, едноставно не е добар за портрети, не сликам луѓе, ама 90% си ги сликам животните, а таму и те како заостанува зад некои слики со ајфон направени на истиве животни. За ленскејп секако со дслр сликам, ама за деј-ту-деј рандом фотографирање, кај што не го носам апаратот, апсолутно ми е важно да е сликата чиста, боите секако ги подесувам отпосле во Лајтрум. Ама мачка не седи мирна, а мачка во движење е речиси невозможна мисија со Note9, од 20 една слика дали ќе испадне по-ок.

Како компарација, претходно имам користено и Хуавеи, најдобар Хуавеи што сум користела е P10 Pro и тој иако постар, вади подобри слики (портрет) од Note9.

Друга работа е што немам намера да правам компромиси, па затоа не ни гледам други освен Самсунг и Ејпл, ми треба телефон со кој нема јас да се замарам и прилагодувам. Е тука, од моето ситно искуство со ios доаѓам до еден друг момент, а тоа е дека тотално не ми се важни барем 60% од андроид опцииве. Дури ми смета барањето на теми да речеме во galaxy themes, затоа што тие што се со него се тапа, а да најдеш асална тема е скоро невозможно, оти секој може да става што сака. Повеќе сакам да доаѓаше со една единствена асална тема, да одберам светла или темна, ама во секоја ситуација засекогаш да работи. А не со секој апгрејд да зеза, зашто не ја оптимизирал тој некој што ја креирал. Па барај си нова.

Мислам буквално ми се сеедни такви работи, од теми, до икони, моето искуство во Андроид светов оти од скоро сите ми се мотал телефон, од Хуавеи, Шаоми, ХТЦ.. им нема рамни на Самсунг. Ако Хуавеи генерално има боље камера, не е се' во камерата, корисничкото искуство барем мене ми било најдобро на Самсунг, затоа е ова трет флегшип што го купив нивен - с8+, с10е, ноте9.

Со други зборови, не ми смета да имам попрост оперативен систем, ако тој секогаш работи, ако знам што да очекувам, ако во плеј стор (или кој и да е еквивалент на Ејпл) нема секаква ѓубреџилница, иди па најди тоа што бараш.

Порано ми беше исплатливо Самсунг флегшип, оти беа значително поефтини од Ејпл, сега кога се изедначени, искрено не сум убедена.

Ќе размислам неделава, најверојатно ќе го преднарачам 12 pro max, денес бев во Нептун го гледав pro, ај што немаат 128гб, што за мене е повеќе од доволно, него и самиот телефон ми беше ситен во споредба со Note9. А супер лежи во рака за оние кои не сакаат phablet-и :) И стварно, стварно е на лик поубав од Note20Ultra, барем за мене. Во 2018 најубав беше Note9 и се" уште е убав.

Е сега - прашањето - од каде е најдобро да купам ајфон? Нептун нема 128ци, IStyle и Ледиком иста цена е, ваљда IStyle, барем официјален риселер е.
Автоматски споено мислење:

@mkgunner ако најдеш некој за 250 да го купи, нема проблем :)
За под тоа не ми се исплати, боље ќе го чувам за бек ап :)
Автоматски споено мислење:

@Psyside сепак полесно и поскапо ќе продадам 2 години стар Ајфон, него 2 години стар Самсунг. Јасно ми е, избор на Андроид има у пм, зошто некој би купувал стар телефон :)

Ама мене ми мења, дали за 2-3 години ќе платам 700 или 1000 или 1300 евра за нов модел.
Автоматски споено мислење:

@Psyside сепак полесно и поскапо ќе продадам 2 години стар Ајфон, него 2 години стар Самсунг. Јасно ми е, избор на Андроид има у пм, зошто некој би купувал стар телефон :)

Ама мене ми мења, дали за 2-3 години ќе платам 700 или 1000 или 1300 евра за нов модел.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom