Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
29 ноември 2014
Мислења
752
Поени од реакции
2.570
Се знае ли OnePlus Nord кога ќе биде достапен во Македонија? Пошто гледам и во Србија го нема, на балканот единствено во Словенија и Хрватска.
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
431
Поени од реакции
295
Здраво дечки, вреди ли да дадам 380е за Poco f2 pro 8/256?
Евентуално да препорачате некој телефон 350-400е, најбитна ми е камера и батерија, би го користел пред се за соц. мрежи.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.876
Поени од реакции
4.987
Препорака за смарт телефон до 5" не поголем и до 4500ден да ги им основните функции немора ништо посебно?

Ги гледав Doogee X50 и Alcatel 1C 2019
дали некој им искуства со нив?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.221
На голема недоумица сум :)

Традиционално сум Андроид корисник, освен еден период кога ги користев Нокиа Лумиа телефоните, со нив и Виндоус.

Последниве години користев Huawei неколку модели, Samsung S8+, па Samsung Note9 (моментално).

Е сега, Note9 го имам од прв ден кога искочи, и стварно, стварно сум презадоволна.

Во август кога искочи Note20Ultra реков ќе почекам да видам Apple што ќе извади, оти лани 11 pro ептен ми фаќаше око.

И сега... не можам никако да се одлучам.

Битно да напоменам:
Знам дека моментално има понуда за гратис часовник за Самсунг, го имам Galaxy Watch Active и како нов е пошто ретко го носам, значи не ми е ич битен гратисот.
Знам дека има голема разлика во цена, но тоа е и очекувано, затоа што за жал, на сите Андроид брзо паѓа цената.
Знам дека Note доаѓа со 256, а 12pro со 128гб во најефтина варијанта, сосема ок за мене, Note9 има 125гб, а никогаш повеќе од 50-60гб не бил полн.

Мене меѓу 12 pro и 12 pro max малце ми е мех големината на про макс, но знам дека има бар малку подобра камера.

Сега, Note9 е 6.5 инчи, но заоблени страни, за разлика од iphone што е рамен екранот, па е погломазен во секој случај.

Пенкалцето го користам, Dex користам, но ова не би ми било пресудно искрено.

Важна ми е камерата затоа што апаратот не го мкнам секаде со себе.

Би го земала 12pro (не знам баш за pro max) но ме плаши дали и како ќе се навикнам на ios.

Што би одбрале вие?
Ај убедете ме во својот избор :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.121
Поени од реакции
4.980
На голема недоумица сум :)

Традиционално сум Андроид корисник, освен еден период кога ги користев Нокиа Лумиа телефоните, со нив и Виндоус.

Последниве години користев Huawei неколку модели, Samsung S8+, па Samsung Note9 (моментално).

Е сега, Note9 го имам од прв ден кога искочи, и стварно, стварно сум презадоволна.

Во август кога искочи Note20Ultra реков ќе почекам да видам Apple што ќе извади, оти лани 11 pro ептен ми фаќаше око.

И сега... не можам никако да се одлучам.

Битно да напоменам:
Знам дека моментално има понуда за гратис часовник за Самсунг, го имам Galaxy Watch Active и како нов е пошто ретко го носам, значи не ми е ич битен гратисот.
Знам дека има голема разлика во цена, но тоа е и очекувано, затоа што за жал, на сите Андроид брзо паѓа цената.
Знам дека Note доаѓа со 256, а 12pro со 128гб во најефтина варијанта, сосема ок за мене, Note9 има 125гб, а никогаш повеќе од 50-60гб не бил полн.

Мене меѓу 12 pro и 12 pro max малце ми е мех големината на про макс, но знам дека има бар малку подобра камера.

Сега, Note9 е 6.5 инчи, но заоблени страни, за разлика од iphone што е рамен екранот, па е погломазен во секој случај.

Пенкалцето го користам, Dex користам, но ова не би ми било пресудно искрено.

Важна ми е камерата затоа што апаратот не го мкнам секаде со себе.

Би го земала 12pro (не знам баш за pro max) но ме плаши дали и како ќе се навикнам на ios.

Што би одбрале вие?
Ај убедете ме во својот избор :)
Доколку ти е највеќе заради камерата,
Ноут 20 ултра има 108мп камера со 12мп и 12мп.
12 про има 3х12мп main camera.
Ноутот има 8к, Ајфонот 4к.
Единствено каде е подобар ајфонот е во предната камера, 12мп а Ноутот има 10.

Далеку од тоа дека Ајфонот е лош или неквалитетен телефон. Но јас лично не би земал хекса кор телефон со 6гига рам за тие пари, ако веќе има окта кор 8гига рам. Од познаници што користат само Ајфон подолго време они не би го мењале заради работата/навиката. Предобро лежи на рака и „уживање“ е баратањето на него, но сепак за тоа што нуди цената ми е too much. 2815 mAh батерија ми е некако мизерно во 2020 година.
По спецификација не можам да најдам ниту една друга работа освен предната камера каде што ајфонот е подобар од ноут20 ултра. Ејпл може си се грижи за своите уреди, држат цена и после 3-4 години, издржливи се и се тоа но за тие пари и таа споредба за мене Ноут е подобар избор, сепак ствар на вкус е. Тотално „различни“ телефони се.

note20 Ultra
Iphone

Спореди си сама spec. :D
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.784
Поени од реакции
4.254
Доколку ти е највеќе заради камерата,
Ноут 20 ултра има 108мп камера со 12мп и 12мп.
12 про има 3х12мп main camera.
Ноутот има 8к, Ајфонот 4к.
Единствено каде е подобар ајфонот е во предната камера, 12мп а Ноутот има 10.

Далеку од тоа дека Ајфонот е лош или неквалитетен телефон. Но јас лично не би земал хекса кор телефон со 6гига рам за тие пари, ако веќе има окта кор 8гига рам. Од познаници што користат само Ајфон подолго време они не би го мењале заради работата/навиката. Предобро лежи на рака и „уживање“ е баратањето на него, но сепак за тоа што нуди цената ми е too much. 2815 mAh батерија ми е некако мизерно во 2020 година.
По спецификација не можам да најдам ниту една друга работа освен предната камера каде што ајфонот е подобар од ноут20 ултра. Ејпл може си се грижи за своите уреди, држат цена и после 3-4 години, издржливи се и се тоа но за тие пари и таа споредба за мене Ноут е подобар избор, сепак ствар на вкус е. Тотално „различни“ телефони се.

note20 Ultra
Iphone

Спореди си сама spec. :D

Tuka se nekade :pos:


 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.508
Поени од реакции
18.079
На голема недоумица сум :)

Традиционално сум Андроид корисник, освен еден период кога ги користев Нокиа Лумиа телефоните, со нив и Виндоус.

Последниве години користев Huawei неколку модели, Samsung S8+, па Samsung Note9 (моментално).

Е сега, Note9 го имам од прв ден кога искочи, и стварно, стварно сум презадоволна.

Во август кога искочи Note20Ultra реков ќе почекам да видам Apple што ќе извади, оти лани 11 pro ептен ми фаќаше око.

И сега... не можам никако да се одлучам.

Битно да напоменам:
Знам дека моментално има понуда за гратис часовник за Самсунг, го имам Galaxy Watch Active и како нов е пошто ретко го носам, значи не ми е ич битен гратисот.
Знам дека има голема разлика во цена, но тоа е и очекувано, затоа што за жал, на сите Андроид брзо паѓа цената.
Знам дека Note доаѓа со 256, а 12pro со 128гб во најефтина варијанта, сосема ок за мене, Note9 има 125гб, а никогаш повеќе од 50-60гб не бил полн.

Мене меѓу 12 pro и 12 pro max малце ми е мех големината на про макс, но знам дека има бар малку подобра камера.

Сега, Note9 е 6.5 инчи, но заоблени страни, за разлика од iphone што е рамен екранот, па е погломазен во секој случај.

Пенкалцето го користам, Dex користам, но ова не би ми било пресудно искрено.

Важна ми е камерата затоа што апаратот не го мкнам секаде со себе.

Би го земала 12pro (не знам баш за pro max) но ме плаши дали и како ќе се навикнам на ios.

Што би одбрале вие?
Ај убедете ме во својот избор :)
Note е серија која е далеку над сите конкуренти во се, со исклучок на камера која иако одлична оваа година го изгуби тронот од OP8P. Сепак со GCAM ќе кине камерата, зумот е особено импресивен исто.

Aко доаѓаш од Note 9, 20U ќе ти биде огромен апгрејд.

IOS е канцер, iphone само макс ако зимаш, другите не се исплатат.

Бидејќи долго ги користиш телефоните, ова е прав избор за тебе,

 

Kajgana Shop

На врв Bottom