Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Ова веќе стана фрустрирачко. Преку вечер на пример, понекогаш се случува да ме дисконектира Мт.Нет и повторно да ме реконектира. Ок, тоа не ми смета. Но... понекогаш интернет сигналот се губи (АДСЛ ЛЕД-диодата почнува да трепка, знаете нели :)) и после тоа не се реконектира автоматски.
Значи, дали има некој софтвер што би се конектирал на PPPOE конекцијата автоматски штом добие сигнал од модемот? Фала однапред :)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ова на линукс се решава во 3 команди ...

За њиндоњс незнам :tapp:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ова веќе стана фрустрирачко. Преку вечер на пример, понекогаш се случува да ме дисконектира Мт.Нет и повторно да ме реконектира. Ок, тоа не ми смета. Но... понекогаш интернет сигналот се губи (АДСЛ ЛЕД-диодата почнува да трепка, знаете нели :)) и после тоа не се реконектира автоматски.
Значи, дали има некој софтвер што би се конектирал на PPPOE конекцијата автоматски штом добие сигнал од модемот? Фала однапред :)
има,само неможам да се сетам како се викаше...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ова веќе стана фрустрирачко. Преку вечер на пример, понекогаш се случува да ме дисконектира Мт.Нет и повторно да ме реконектира. Ок, тоа не ми смета. Но... понекогаш интернет сигналот се губи (АДСЛ ЛЕД-диодата почнува да трепка, знаете нели :)) и после тоа не се реконектира автоматски.
Значи, дали има некој софтвер што би се конектирал на PPPOE конекцијата автоматски штом добие сигнал од модемот? Фала однапред :)
Јас користам Dyndns која во себе има опција, да се конектира веднаш штом ќе почне да губи пинг од серверот.... http://www.dyndns.com/
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Поднесов во понеделникот барање еве денес е петок уште ми немаат јавено за да ми кажат дека е активен accaunt-от. Линија имам но на верификација ми јавува Error:691(Error 691: Access denied because username / password is invalid on the domain ), а во техничка кажуваат дека уште не им стигнал налог од центраталата во центар во mt.net. Кога ќе пристигнал ќе го активирале :O Да нема забуна на https://account.adsl.com.mk/ навистина не е активен. Пред 3,5 години го актвираа за 2 дена сега ептен се чека, зашто појма немам!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да не знае некој дали и кога Мтнет ке почнат со нудење на пакети со лаптопи, ко што прават сеа со десктопите? Нешто се шушкаше на темава пред 3-4 страници за тоа.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Поднесов во понеделникот барање еве денес е петок уште ми немаат јавено за да ми кажат дека е активен accaunt-от. Линија имам но на верификација ми јавува Error:691(Error 691: Access denied because username / password is invalid on the domain ), а во техничка кажуваат дека уште не им стигнал налог од центраталата во центар во mt.net. Кога ќе пристигнал ќе го активирале :O Да нема забуна на https://account.adsl.com.mk/ навистина не е активен. Пред 3,5 години го актвираа за 2 дена сега ептен се чека, зашто појма немам!
Е па се чека дека сега масовно се мигрира од еден во друг пакет, и сега само влечкат за активирање на акаунт, јас си свршив работа уште првиот работен ден од месецот и одма ми средија а сега хаос е.


Инаку мислам дека има понуда од мт нет за лап топ, само незнам дали пиши на страната најарно прашај си таму дирекно, ама сигурно лаптопот ќе биди со некоја фуш конфигурација само office да можиш да уклучиш.
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
има лаптоп комбинација и сега во Про пакетите. слушнав пред нова година дека ќе биде достапна за останатите.

и не знам што ќе ти е лаптоп за играње бај д веј.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Јас потпишаф договор предминатата среда попладне, и сигнал ми пуштија во понеделник наутро. Така да изгледа сеуште не била толкава гужва пред 10 дена :)
И задоволен сум од стабилноста, само еднаш ми има паднато за овие 5 дена, т.е. се успори и премногу па сам реконектираф.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Инаку мислам дека има понуда од мт нет за лап топ, само незнам дали пиши на страната најарно прашај си таму дирекно, ама сигурно лаптопот ќе биди со некоја фуш конфигурација само office да можиш да уклучиш.
има лаптоп комбинација и сега во Про пакетите. слушнав пред нова година дека ќе биде достапна за останатите.
и не знам што ќе ти е лаптоп за играње бај д веј.
Охооо да знаеш каков компјутер имам за играње. Лаптопов ми е за шетња, и фуш конфигурација би ми завршила работа, со оглед дека читам огласи да најдам некое П2 за 100 евра. Вака од МТнет ке ми даат некое четворче. Ке се стрпам до нова година.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Ме интересира нешто... Дали ако ставам АДСЛ и ако го поделам со свич на два компјутери, дали ќе можи двата компјутери истовремено да бидат конектирани со мојот јузернејм и пасворд ? Или пак Јузернејмот можи да биде активен само на еден компјутер во реално време... ?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
neka kaze nekoj ako ima kako e Adsl so ovie novite 100 giga brzinata stabilna li e i taka nekoj informacii ako moze od nekoj sto go ima ovoj paket pozdrav
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ме интересира нешто... Дали ако ставам АДСЛ и ако го поделам со свич на два компјутери, дали ќе можи двата компјутери истовремено да бидат конектирани со мојот јузернејм и пасворд ? Или пак Јузернејмот можи да биде активен само на еден компјутер во реално време... ?
Може до 4 конекции

neka kaze nekoj ako ima kako e Adsl so ovie novite 100 giga brzinata stabilna li e i taka nekoj informacii ako moze od nekoj sto go ima ovoj paket pozdrav
Супер е... имав мали проблеми со пингот, но се среди за ден-два.... брзината е супер....

досега 50 ГБ
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
досега 50 ГБ
Леле ко ќе видам вакви бројки срцето ми се полни :) ... Чим се вратам во Македонија се враќам и на адсл, ќе го откажам кабелскиот... Не можам да опстојам без динамичка ИП адреса...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
50 giga dosega bravo brate i brzina super alal da ti sigurno se utepa siminjajki filmovi pozdrav :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom