Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Има ли некаква опција, ние што имаме од старите пакети 3 Макс со 1.500 денари претплата, да добиеме интернет со поголема брзина за истата претплата? Моментално имам 8/0,5. Дали има некаква можност без промена на износот на претплатата да биде тоа и со истиот договор или па мора нов договор да се потпише (ВДСЛ; оптика... живеам на 150 метри од централата)? Некој од искуство? Фала.
Најдобро ти е штом централата ти е 150 метри да појдеш да прашаш во нивниот продажен салон ,можности и пакети кои можат да ти ги понудат
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Најдобро ти е штом централата ти е 150 метри да појдеш да прашаш во нивниот продажен салон ,можности и пакети кои можат да ти ги понудат
Јави се во контакт центарот и веднаш ќе ти кажат според телефонската линија колку поддржува твојата линија и телефонски ќе ти средат се па и договорот ќе ти го пуштат на адреса по брза пошта да го потпишиш. Јас сум на истото растојание од централа и користам вдсл сега со брзина 90/10 за таа претплата од 1500 ден
Автоматски споено мислење:

Ми треба мислење кој е најдобар начин да се провери брзина на интернет конекцијата а тоа да е блиску до точната брзина. Често ја користам спедтест онлајн страната но некако варира а со нивната програма на виндоус брзината е секогаш поголема и константна.
Дали некој го има користено мак мерачот на брзина на агенцијата за електронска комуникација.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Епаа, конечно дојде и тој момент.
Ги откачив Телеком од Max TV и од Интернет, едно од приватни причини, но повеќе дека им рипнаа цените, а и од Неотел ми понудија добра понуда, па така да чао Телеком.
Не беа лоши, али на почетокот си имавме проблеми со нив, а и они со нивниот багнат систем.
Процедурата за враќање нивна опрема, и раскинување договор е вака:
Треба да се извади, се што е нивно. Кај мене имаше 2 Max TV уреди, 1 оптички Huawei рутер. Моравме се тоа да им вратиме во салон, нормално и адаптерите за сите уреди.
Ни кутии, ни лан кабли, ништо. Само уредите и нивните полначи. И после тоа кажавме на тој во салон и среди. Ни побара и бројче као нешто ќе ни пишеле после на SMS зошто сме го раскинале договорот.
И да, со тоа завршивме, и само продолживме договор за Телефони, ама оваа пат од Magenta не префрлија на Smart тарифата, пошто Magenta 1 им била тарифа само за со Max TV и Интернет, па тогаш можело Magenta, али нема везе, пошто и Smart тарифата ги има истите поволности, што ги има и Magenta 1 само под различно име. А, да и попустите се исти. И да, си земав и ново телефонче успат (Galaxy A50).
Ми беше драго што дискутирав овде со вас, сево ова време, и се гледаме во Неотел темата.
А, и да. Која и да беше личноста, се извинувам у последно време маце зафатен бев, неможев CSGO да симнам и да проверам ping, али еве на Neotel кога ќе се сменам, ќе проверам.
Нема фрка, пребаци се на Телеком ја, моментално сам задовољан, немам губење пакети и висок пинг, брзина е стабилна.
Сга имам друго прашање, имам стан на два спрата, рутер ми е горе и доле у стан ми е слаба мрежа/конекција, овој ми исто беше проблем и претходно сас претходни провајдери и рутери, највероватно е због изолацију на ѕидови. Прашање беше, дали можу да купу WiFi Extender или бустер, што и да е, да ми заврши работу, дали ќе може да купу пример Tenda wifi extender а рутер ми е Хуавеи, дали ќе се уклопив да работив, или мора иста марка да бидев рутер и екстендер. И друго прашање, дали тој ќе ми га реши проблем?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Јави се во контакт центарот и веднаш ќе ти кажат според телефонската линија колку поддржува твојата линија и телефонски ќе ти средат се па и договорот ќе ти го пуштат на адреса по брза пошта да го потпишиш. Јас сум на истото растојание од централа и користам вдсл сега со брзина 90/10 за таа претплата од 1500 ден
Автоматски споено мислење:

Ми треба мислење кој е најдобар начин да се провери брзина на интернет конекцијата а тоа да е блиску до точната брзина. Често ја користам спедтест онлајн страната но некако варира а со нивната програма на виндоус брзината е секогаш поголема и константна.
Дали некој го има користено мак мерачот на брзина на агенцијата за електронска комуникација.
Пробај со симнување на некој филм ама и тоа зависи од повеќе личери или сидер
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Нема фрка, пребаци се на Телеком ја, моментално сам задовољан, немам губење пакети и висок пинг, брзина е стабилна.
Сга имам друго прашање, имам стан на два спрата, рутер ми е горе и доле у стан ми е слаба мрежа/конекција, овој ми исто беше проблем и претходно сас претходни провајдери и рутери, највероватно е због изолацију на ѕидови. Прашање беше, дали можу да купу WiFi Extender или бустер, што и да е, да ми заврши работу, дали ќе може да купу пример Tenda wifi extender а рутер ми е Хуавеи, дали ќе се уклопив да работив, или мора иста марка да бидев рутер и екстендер. И друго прашање, дали тој ќе ми га реши проблем?
За тоа со екстендерите не се разбирам баш, најарно прашај некој поискусен како @Dexter26 .

Телеком ги откачив пошто имав многу проблеми со нив. Знаат оние што ме следат на форумот од по - одамна, а и веќе нејќам да се замарам. Интернетот не им беше лош иначе, барем за тоа беа океј.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Кој е Најдобар начин за да се измери точно интернет брзината и зошто е доста различна кога се мери директно на компјутер и преку вифи мрежа.
Кај мене разликата меѓу компјутер и вифи на мобилен иако сум блиско до модемот од телеком разликата е 1:2,5 пати
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Кој е Најдобар начин за да се измери точно интернет брзината и зошто е доста различна кога се мери директно на компјутер и преку вифи мрежа.
Кај мене разликата меѓу компјутер и вифи на мобилен иако сум блиско до модемот од телеком разликата е 1:2,5 пати
За вифи влијае свашта... Од тоа дали ти е подесено да зрачи на 20 или на 40 мегахерци. Потоа на кој точно канал зрачи, имаш од 1 до 13... Зависи колку вифи-ја има на тој еден канал, па колку е загушено... Башка да не зборам од самиот уред колку и каков е... Дополнително влијае и околината, електрика шо е, дополнително ѕидови и врати, башка колку уреди се поврзани, што прават уредите... Премногу фактори има.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
За вифи влијае свашта... Од тоа дали ти е подесено да зрачи на 20 или на 40 мегахерци. Потоа на кој точно канал зрачи, имаш од 1 до 13... Зависи колку вифи-ја има на тој еден канал, па колку е загушено... Башка да не зборам од самиот уред колку и каков е... Дополнително влијае и околината, електрика шо е, дополнително ѕидови и врати, башка колку уреди се поврзани, што прават уредите... Премногу фактори има.
Ок за вифи мање више ми е јасно но на компјутер најдобар начин?
Пример мерам на спидтест на веб варира,исто на спид тест виндоус програма постојано иста висока подобра брзина па незнам која е реалната.
Исто висока и стабилна брзина секогаш ми дава и на веб македонскиот мерачот на аек.
Искуства од ова?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ок за вифи мање више ми е јасно но на компјутер најдобар начин?
Пример мерам на спидтест на веб варира,исто на спид тест виндоус програма постојано иста висока подобра брзина па незнам која е реалната.
Исто висока и стабилна брзина секогаш ми дава и на веб македонскиот мерачот на аек.
Искуства од ова?
Хммм мене на спидтест директно на веб и на мерачот од АЕК ми ги дава истите резултати, со мали варијации... Така што не сум имал проблем, иако сум на Вип секако.
Но како посебна апликација на виндоусов, не сум користел.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Ок за вифи мање више ми е јасно но на компјутер најдобар начин?
Пример мерам на спидтест на веб варира,исто на спид тест виндоус програма постојано иста висока подобра брзина па незнам која е реалната.
Исто висока и стабилна брзина секогаш ми дава и на веб македонскиот мерачот на аек.
Искуства од ова?
Мислам дека е подоверливо од апликацијата за виндоус "Ookla Speed Test app", измери неколку пати и ќе видиш најточно...
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Мислам дека е подоверливо од апликацијата за виндоус "Ookla Speed Test app", измери неколку пати и ќе видиш најточно...
Најголема брзина добивам од аек секогаш макс брзина и секојпат исто колку се тие веродостојни незнам оти ни еднаш не паднала брзината кога мерам со нив.
Исто и со спидтест виндоус програмата секогаш константна брзина.
Колку се точни тие и колку му е грешката?
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Скоро 2-3 месеци каде што копаат оптика околу наша мала од телеком и сеуште не е во крајна фаза. Викаат уште најмалце толку ќе оди додека се пушти оптика а можеби и повеќе. Прашањето ми е, оддалечен сум 1.2 км од нивната централа и немав можност за вдсл кога прашав. Додека не постават оптика и додека не се префрлам, дали има можност со поставување на 4г рутер да имам поголеми брзини? Или пак некоја друга солуција? Моментално сум на 12/1/
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Скоро 2-3 месеци каде што копаат оптика околу наша мала од телеком и сеуште не е во крајна фаза. Викаат уште најмалце толку ќе оди додека се пушти оптика а можеби и повеќе. Прашањето ми е, оддалечен сум 1.2 км од нивната централа и немав можност за вдсл кога прашав. Додека не постават оптика и додека не се префрлам, дали има можност со поставување на 4г рутер да имам поголеми брзини? Или пак некоја друга солуција? Моментално сум на 12/1/
Ќе треба да поднесеш барање во салон за проверка на техничка можност, па ако ти одобрат ќе можеш да ставиш хибриден Интернет, а ќе можеш подоцна да се префрлиш на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком откако истата ќе стане достапна на твојата адреса на живеење.

Откако оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком ќе стане достапна на твојата адреса на живеење, ќе треба повторно да одиш во салон, но овој пат за да поднесеш барање за миграција, односно за префрлување од бакарната телекомуникациска мрежа кон оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Ќе треба да поднесеш барање во салон за проверка на техничка можност, па ако ти одобрат ќе можеш да ставиш хибриден Интернет, а ќе можеш подоцна да се префрлиш на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком откако истата ќе стане достапна на твојата адреса на живеење.

Откако оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком ќе стане достапна на твојата адреса на живеење, ќе треба повторно да одиш во салон, но овој пат за да поднесеш барање за миграција, односно за префрлување од бакарната телекомуникациска мрежа кон оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
Ова со хибридниов Интернет, колку е подобро и која е најголемата брзина што ја дава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom