Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
1.198
Чудно ми е ако се паднало, и јас сум на ТК, немав никакви проблеми.
Другар што е на ТК мобилната, имал проблеми и не можеше да ме добие од прва. Старава моја има проблем со 4Г, а другар имал проблем со ТК интернетот дома. :/
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
944
Поени од реакции
365
Приметив јас во Ресен VIP 4G падна под 1mb/s, викам ова немогуче Интернетот да е истрошен.Испаѓа скоро сите оператори имале проблеми.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
21
Поени од реакции
5
После месец и пол молење и кумење и 5 пута ѕвонење по телефони пуштија 100/100. Прво ми рекоа нов договор мора, па потоа испадна можело некаков договор да направат преку телефон и ќе пуштеле 100/100, ама ништо не бидна. После две недели веројатно го обновиле договорот или што и да им беше тоа преку телефон и ми начукаја 999 ден. за втор приемник иако имам два приемници дома од 2014, па рекоа ќе ги одбијат, а како ништо не ја разбрав за жал. Ми рече девојчето да се јавам во техничка поддршка и пак операторот беше збунет и му објаснуев дека обновен е договорот. И конечно рече ќе пуштиме нов профил на модемот, ќе снема интернет и ТВ за неколу минути и така и беше. Сега сум на 100/100.

35D36DFB-B227-412D-915B-ABA0860C5CD9.png
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
1.681
После месец и пол молење и кумење и 5 пута ѕвонење по телефони пуштија 100/100. Прво ми рекоа нов договор мора, па потоа испадна можело некаков договор да направат преку телефон и ќе пуштеле 100/100, ама ништо не бидна. После две недели веројатно го обновиле договорот или што и да им беше тоа преку телефон и ми начукаја 999 ден. за втор приемник иако имам два приемници дома од 2014, па рекоа ќе ги одбијат, а како ништо не ја разбрав за жал. Ми рече девојчето да се јавам во техничка поддршка и пак операторот беше збунет и му објаснуев дека обновен е договорот. И конечно рече ќе пуштиме нов профил на модемот, ќе снема интернет и ТВ за неколу минути и така и беше. Сега сум на 100/100.

Прегледај го приврзокот 214960
А од кога ти е склучен договорот?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.096
Поени од реакции
259
После месец и пол молење и кумење и 5 пута ѕвонење по телефони пуштија 100/100. Прво ми рекоа нов договор мора, па потоа испадна можело некаков договор да направат преку телефон и ќе пуштеле 100/100, ама ништо не бидна. После две недели веројатно го обновиле договорот или што и да им беше тоа преку телефон и ми начукаја 999 ден. за втор приемник иако имам два приемници дома од 2014, па рекоа ќе ги одбијат, а како ништо не ја разбрав за жал. Ми рече девојчето да се јавам во техничка поддршка и пак операторот беше збунет и му објаснуев дека обновен е договорот. И конечно рече ќе пуштиме нов профил на модемот, ќе снема интернет и ТВ за неколу минути и така и беше. Сега сум на 100/100.

Прегледај го приврзокот 214960
Ова е оптика?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
21
Поени од реакции
5
А од кога ти е склучен договорот?
Во јануари или февруари го обновив договорот зашто ги трошевме тие 600 гига и доволно ни доаѓаше + 400 гига и HBO пакет за истата цена и некој безвезен „Балкан“ пакет.

Ова е оптика?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Оптика во Карпош 4, да.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
31 јануари 2018
Мислења
406
Поени од реакции
706
Оптика корисници, дали имате проблем при гејмање? Loss packets, висок пинг, општо лоша конекција.
Мислу се измеѓу Телеком и Неотел(К-нет Куманово) ама повише сам заинтересиран за Телеком зашто ми изгледав на поозбиљну фирму, на К-Нет кд ќе им се деси дефект неможев месец дна да се средив.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
1.346
Ми стигнува пораки на мобилен од Telekom MK (каде што имам пријавено пречки од интернет порано) со содржина
" +389726331** :Nemam dovolno kredit na mojata smetka, te molam Pobaraj me. "

Шо измама е ова ? Намерно ги избришав последните две бројки, да не ѕвоне некој.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.455
Поени од реакции
15.466
Ми стигнува пораки на мобилен од Telekom MK (каде што имам пријавено пречки од интернет порано) со содржина
" +389726331** :Nemam dovolno kredit na mojata smetka, te molam Pobaraj me. "

Шо измама е ова ? Намерно ги избришав последните две бројки, да не ѕвоне некој.
Не е никаква измама, корисникот пробува да те бара и пошо нема кредит има опција да ти стигне таква порака.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
1.346
Не е никаква измама, корисникот пробува да те бара и пошо нема кредит има опција да ти стигне таква порака.
Пречката ми е отстранета и проблемот решен на 16 јануари. Зошто дури сега би ме барале?
Автоматски споено мислење:

20190817_144200.jpg
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
2.846
Поени од реакции
2.420
Imate internet doma na opticki sto se? Ja eve veke 15tina minuti nemam internet.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.455
Поени од реакции
15.466
Пречката ми е отстранета и проблемот решен на 16 јануари. Зошто дури сега би ме барале?
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 215291
А бре нема ова никаква врска со твојата пречка, известувањето по СМС тебе ти доаѓа преку официјален број на Телеком. Не те бараат тебе Телеком преку тој број, само ти кажуваат дека човекот што го има тој број нема кредит а се обидел да ти ѕвони.
Преку тој број може да ти дојдат и известувања ако те барал некој дур ти е исклучен телефонот, ако му вртиш на некој и му било зафатено да ти стигне известување дека е слободен, да ти честитаат нова година и слично.
Imate internet doma na opticki sto se? Ja eve veke 15tina minuti nemam internet.
Јас моментално во Влае немам проблеми.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
944
Поени од реакции
365
Интернет Аеродром оптика нема проблеми.
За Гејминг и Телеком и Неотел се подобри, ама чим тебе ти одат преку K - Net а не преку Неотел директно тогаш не би ти препорачал ако K - Net им се дешаваат проблеми нонстоп.
Anyways, Неотел како вработено лице мене оптика 100/100 + NeoTV (Smart Android апарат 3/32GB) + 2 кода за NeoTV апликација за на 2 мобилни уреди + 80 канали за 990 денари.
Иначе еве моментален speedtest резултат:

За игри никад не сум имал проблем, PUBG на EU сервери највеќе пинг 80ms, збориме за оригиналната PUBG на компјутер.
CSGO е нешто околу 50-90 (зависи кога како).
Едини проблем што имам е динамичната адреса, али сега не се замарам толку пошто интернетот во 1 часот ми паѓа (тогаш не седам на PC)
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
406
Поени од реакции
706
Интернет Аеродром оптика нема проблеми.
За Гејминг и Телеком и Неотел се подобри, ама чим тебе ти одат преку K - Net а не преку Неотел директно тогаш не би ти препорачал ако K - Net им се дешаваат проблеми нонстоп.
Anyways, Неотел како вработено лице мене оптика 100/100 + NeoTV (Smart Android апарат 3/32GB) + 2 кода за NeoTV апликација за на 2 мобилни уреди + 80 канали за 990 денари.
Иначе еве моментален speedtest резултат:

За игри никад не сум имал проблем, PUBG на EU сервери највеќе пинг 80ms, збориме за оригиналната PUBG на компјутер.
CSGO е нешто околу 50-90 (зависи кога како).
Едини проблем што имам е динамичната адреса, али сега не се замарам толку пошто интернетот во 1 часот ми паѓа (тогаш не седам на PC)
Овој е одлично,
Не е проблем дали имам 50 пинг или 70, проблем е да немам loss% на кантер или ПУБГ, тга е гадно. Бш провери у конзолу, пиши на кантер net_graph 1 и види доле на loss дали ти качуе и до колко посто, ако е добар интернет, треба да биде 0 цело време. Куде мене е констатно 2,3% до 10% и е како да играш на нормалан пинг од одедан пут да имаш 500 пинг, телепортира те назад.
 
Член од
5 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
9
Има ли некој што користи интернет од Телеком преку бакарна мрежа, а нема можност за оптика? Имам златен спас :)))
П.С. прочитајте си ги договорите, М пакетот треба да е со брзина 30/5!!! Толку плаќаме...
 
На врв Bottom