Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. AnetaM.

  AnetaM.

  Член од:
  13 август 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Интернетот неколку недели наназад ми е 1/2 мегабити download, на Магента 1М сум и треба да биде БАРЕМ 7/8 и толку и си беше иако живеам во село и користиме вифи од повеќе уреди. Но веќе сега не се мрда од 1/2. Во контакт центар ми тврдат дека е или до тоа што повеќе уреди користиме или што живеам во село а не близу центар или некој сл изговор и не ни пробуваат да помогнат. Стварно не знам што да правам, некој совет? :/
   
 2. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.902
  Допаѓања:
  6.853
  Па во право можат да бидат доколку селото е далеку од локалната телекомуникациска централа преку која ти пристигнува телекомуникацискиот сигнал.

  Како капак на сето ова, Магента пакет - кој опфаќа и Интернет и MaxTV - само дополнително го ослабнува сигналот, така да - во право се`, навистина не може ништо дополнително да се направи за да се подобри сигналот.

  Држете се` настрана од Магента пакети доколку живеете во село, освен ако живеете во близина на локалната телекомуникациска централа.
   
 3. AnetaM.

  AnetaM.

  Член од:
  13 август 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Сфаќам :/ За ова не знаевме кога ја земавме услугата, не беше ништо од тоа спомнато тогаш. Дури подоцна кога почнавме проблеми да имаме...
   
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.902
  Допаѓања:
  6.853
  Во салоните - не само на Македонски Телеком, туку и општо на било кој телекомуникациски оператор - никогаш не обрнуваат внимание на техничката изводливост за пакетот за кој корисникот потпишува обврзувачки договор, приоритет е да се врзи постоечкиот/новиот корисник со обврзувачки договор.

  За волја на вистината, на помладите кои работат во салоните воопшто не им даваат инструкции за да вршат проверка за јачина на сигналот на конкретната адреса, единствено мораат да проверат дали постои основна техничка можност, односно пристап до приклучок, или не.

  Проблемот настанува кога постоечки корисник кој користел само фиксна телефонија или само Интернет, одлучил да додаде и MaxTV или да земе Магента пакет. Кај постоечките корисници не се врши проверка на техничка можност бидејќи веќе се поврзани.

  Техничка можност се проверува само кај нови корисници кои не користат ниту фиксна телефонија, ниту Интернет, ниту MaxTV од Македонски Телеком, и во такви околности монтерот/техничарот кој ќе го поврзува корисникот, мора да провери дали сигналот на конкретната локација е доволно јак и стабилен за пакетот кој корисникот го одбрал.

  Инаку, секако дека има и исклучоци кај кои на нов корисник му одобриле пакет за кој однапред се знае дека технички не е изводлив поради слабиот сигнал на конкретната адреса.

  Доколку услугата не е достапна согласно со техничките спецификации на пакетот што сте го зеле, а од Македонски Телеком не можат да го решат проблемот, тогаш нареден чекор е поднесување приговор до АЕК, но во најдобар случај можат да ви помогнат предвремено да се исклучите, односно пред да ви истече обврзувачкиот кориснички договор, а не и да помогнат во решавање на проблемот со слабиот сигнал.
   
  На AnetaM. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mishko

  mishko

  Член од:
  27 декември 2008
  Мислења:
  1.006
  Допаѓања:
  394
  Поднеси писмен приговор до Телеком а не само со јавување во контакт центарот
   
  На AnetaM. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.562
  Допаѓања:
  40.322
  Колку ви е брзината за download на Internet&TV M пакетот?
   
 7. The Wild Boy

  The Wild Boy и сеа шо?

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  199
  Ја доби некој оваа порака?
  20180808_200157.jpg
  Менито видов како изгледа, и може да кажам дека сум фасциниран. Конечно изглед од 21 век, а не оној што го тераат со таа си розевкаста боја уште од кога искочи Max TV.
  (Иначе сликава ја сликав кај тетка ми во Струмица, случајно се појави па ја фатив. Кога ќе се вратам во Скопје после одморот ќе проверам дома и кај моите 2 IPTV уреди, па ако треба ќе ви кажам како е, дали сум задоволен или не.)
  Може да се види како изгледа новиот изглед во Видеотека > Max TV Упатство.
  Што мислите за оваа надградба?
  Добар ли е новиот дизајн или не?
   
 8. Инзаги

  Инзаги

  Член од:
  17 декември 2008
  Мислења:
  4.226
  Допаѓања:
  3.866
  Ставив интернет и Тв пакет од Т-Хоум во петокот и ми кажаа дека во текот на демот треба да добијам интернет. Веќе е недела и уште немам интернет, дали имал некој ваков проблем?
  Имаат број 24/7 што им работи човек да се јави да провери или ќе треба да се чека?
   
 9. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.562
  Допаѓања:
  40.322
  Пред недела дена сменив пакет и за саат време ми беше направена промената.

  Јави се на 122
   
 10. Hitashi Nakamura

  Hitashi Nakamura

  Член од:
  17 ноември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  3
  Зошто телеком не воведат некој пакет за домашен интернет преку 4G? Барем за население кое нема можности за оптички интернет и поголеми брзини. Еве јас од центар на скопје сум оддалечен само 7 километри по воздушна линија што е премногу малку, но жичано имам еден скапан АДСЛ што едвај стига 7 мбити. На лаптоп преку хотспот од мобилен стигам 50 мбити без никаков проблем. Барем нека воведат некои пакети со по 50 Мбити преку 4G. Возможно ли е ова? Бидејќи секако на некои места нема да стигне оптика уште 10 години кај нас...
   
 11. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.482
  Допаѓања:
  3.026
  Има некој од Драчево да има 50/50?
   
 12. The Wild Boy

  The Wild Boy и сеа шо?

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  199
  Од телеком 4G не очекувај за домашен интернет, пошто сите знаеме какви се.
  Иди со Неотел. Они имаат доста солидни 4G брзини а и рутерчето изгледа кул.

  Нели немаа Телеком во драчево оптика?
  Знам читав по стари постови дека немале пуштено кабли до таму.
  Едино вип што имаат оптика, ама таа не завршува кај крајниот корисник, па затоа брзините не се А - симетрични, бидејки до крајниот корисник мрежата завршува или преку бакарен или преку коаксијален кабел. Вип нуди оптика до дом, ама тоа е од некој си Lite паќет каде што интернетот оди преку мрежата на Телеком.
  Е сега ако Телеком имаат пуштено оптика до драчево нормално е, можноста за максимална брзина да биде до 1 гигабит во секунда.
  Ама, се обложувам дека на 90% од корисниците на Телеком, кои што се врзани на оптичката мрежа, за домашни услови не би избрале/немаат изберено гигабитен интернет.
   
 13. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.902
  Допаѓања:
  6.853
  Ќе треба да ги прашаш во некој од салоните за хибриден Интернет - тоа е комбинација од ADSL/VDSL заедно со 4G Интернет, за што ќе ти дадат посебен рутер на користење.

  Се читаш ли себеси дете ?

  Токму АДСЛ значи Асиметрична Дигитална Претплатничка Линија.

  Оптичкиот Интернет е` симетричен, а бакарниот Интернет е` асиметричен.

  И не, оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком не е достапна во Драчево, но се шири низ Кисела Вода, па можеби Драчево ќе дојде на ред во 2019 година - ама само можеби.
   
  На The Wild Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  499
  Допаѓања:
  176
  Дали секаде е можно ова да се изведи? Мене ме дели само една улица од оптичкиот интернет, а воздушно сум далеку нецел километар од централата на Телеком во нашиот град. Дали да одам да прашам во нивниот салон?
   
 15. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.902
  Допаѓања:
  6.853
  Прашај ги, ако живееш на помалку од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, тогаш би требало да имаш техничка можност за VDSL Интернет.
   
  На Julian му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: