Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Да прашам нешто...
Зошто телеком го намали лимитот на интернет од 1TB на 600GB.
Гледам на сајтот така пишува.
И,има ли начин да си проверам на компјутер колку имам истрошено и колку ми е лимитот?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Од петокот има нов софтвер на Макс Тв...поинаку изгледа менито , нема ништо различно во понудата околу квалитет и квантитет.

Засега ми излгеда исти ку..ац у друго паковање
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Од петокот има нов софтвер на Макс Тв...поинаку изгледа менито , нема ништо различно во понудата околу квалитет и квантитет.

Засега ми излгеда исти ку..ац у друго паковање
Не е сменето ништо кај мене...
Можно ли е од факторот чим низ интернет кабелот што оди до макс тв - то низ кој што не минува интернет,но минува телевизија,да има телевизија но да нема интернет каде што автоматски системот на макс тв - то неможе да прима системски ажурирања?
Иначе најдов начин како да проверам за она со колку сум потрошил,а колку не.
Gjoko,би било добро да пратиш една слика од менито да видиме како изгледа пошто ја вака изгледа сум со постар софтвер.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Да прашам нешто...
Зошто телеком го намали лимитот на интернет од 1TB на 600GB.
Гледам на сајтот така пишува.
И,има ли начин да си проверам на компјутер колку имам истрошено и колку ми е лимитот?
Daj link deka e namalen internetot, sea proveriv si stoi 1tb
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Da, i kas proveriv i 1TB e internetot od Telekom.

Prasanje e zosto ne te prefluvaat na VDSL so postoecki paket, na primer M, tuku baraat da migriras na L paket!?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Toa e 1tb.
Ama zosto mobilen internet of 15gb go namalija na 5-6gb, toa ne mi jasno??????

Sent from my Lenovo K50a40 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Да,и јас проверив и ми покажа дека е 1TB.
Но вчера ме праша еден другар од село пошто сакал на оптика да се мења (за јутуб му е на дечкото),и кога видов на сајтот пишуваше 600GB limit за 50/50,а 700GB лимит за Giga.
Еве погледнете:
http://prntscr.com/k9j523
Овие да не планираат да го намалат лимитот,или имаат грешка у сајтот???
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Да,и јас проверив и ми покажа дека е 1TB.
Но вчера ме праша еден другар од село пошто сакал на оптика да се мења (за јутуб му е на дечкото),и кога видов на сајтот пишуваше 600GB limit за 50/50,а 700GB лимит за Giga.
Еве погледнете:
http://prntscr.com/k9j523
Овие да не планираат да го намалат лимитот,или имаат грешка у сајтот???
Ти имаш грешка во начинот на кој го прелистуваш веб сајтот, бидејќи во спротивно ќе знаеше дека Internet пакетите се` едни пакети, а Max Optic пакетите се други пакети.

Internet пакетите - S, M, L, XL - се` поранешните Call & Surf пакети, односно доаѓаат со Интернет и со бесплатни телефонски повици кај фиксната телефонија и да, доаѓаат со поголема граница на месечниот Интернет сообраќај.

Max Optic пакетите - Start, Giga - се` истите Max Optic пакети од порано со кои не се добива попуст на фиксната телефонија, односно се плаќа дополнително за фиксна телефонија доколку корисникот планира да ја користи, а границата на месечниот Интернет сообраќај е` помала.

Исто така, Internet пакетите ги опфаќаат и бакарните ADSL/VDSL телекомуникациски линии, и оптичките телекомуникациски линии, додека Max Optic пакетите ги опфаќаат само оптичките телекомуникациски линии.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Ти имаш грешка во начинот на кој го прелистуваш веб сајтот, бидејќи во спротивно ќе знаеше дека Internet пакетите се` едни пакети, а Max Optic пакетите се други пакети.

Internet пакетите - S, M, L, XL - се` поранешните Call & Surf пакети, односно доаѓаат со Интернет и со бесплатни телефонски повици кај фиксната телефонија и да, доаѓаат со поголема граница на месечниот Интернет сообраќај.

Max Optic пакетите - Start, Giga - се` истите Max Optic пакети од порано со кои не се добива попуст на фиксната телефонија, односно се плаќа дополнително за фиксна телефонија доколку корисникот планира да ја користи, а границата на месечниот Интернет сообраќај е` помала.

Исто така, Internet пакетите ги опфаќаат и бакарните ADSL/VDSL телекомуникациски линии, и оптичките телекомуникациски линии, додека Max Optic пакетите ги опфаќаат само оптичките телекомуникациски линии.
Да.
Ама овде никој на форумот неможе да одрече дека Телеком немаат грешки.
Се знае, чим ќе почнеш од Багната та Android /iOS апликација, што не ни ја апдејтираат толку често, па се до нивниот "швабски систем" на кој што телињата од телеком жедни за секој денар кој што незнаат правилно да го користат се заклучува дека се полни со грешки.
Ама ајде, таков е животот овде, само некој краде ,а за другите кој ги шиша.
И после Телеком најдобра мрежа ќе ми се прават по тоа рекламите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Да.
Ама овде никој на форумот неможе да одрече дека Телеком немаат грешки.
Се знае, чим ќе почнеш од Багната та Android /iOS апликација, што не ни ја апдејтираат толку често, па се до нивниот "швабски систем" на кој што телињата од телеком жедни за секој денар кој што незнаат правилно да го користат се заклучува дека се полни со грешки.
Ама ајде, таков е животот овде, само некој краде ,а за другите кој ги шиша.
И после Телеком најдобра мрежа ќе ми се прават по тоа рекламите.
Оваа конкретна тема ги опфаќа ADSL/VDSL и оптичкиот Интернет на Македонски Телеком, а не нивните апликации.

Потруди се да се држиш до темата.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.360
Поени од реакции
512
Да прашам, само кај мене не работи мобилната апликација ТЕЛЕКОМ МК во последниве два дена, или и друг се соочува со ваков проблем?


Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Да прашам, само кај мене не работи мобилната апликација ТЕЛЕКОМ МК во последниве два дена, или и друг се соочува со ваков проблем?


Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
Со проблеми се соочува секој корисник на Телеком.
Багнати се тие целите у мозокот, па затоа и багнати апликации прават.
Џабе ќе им пишеш, кога ќе ти вратат дека ќе средат ама у суштина нема да средат.
Јас со проблеми со апликацијава се соочувам уште од 2016 - та, каде што при вклучување апликацијата едноставно халуцинираше.
Пробај Clear app cache и force stop, на Телеком МК Апликацијата.
Ако ни тоа не успее, ондак пиши им за багот, да го средат.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Да прашам, само кај мене не работи мобилната апликација ТЕЛЕКОМ МК во последниве два дена, или и друг се соочува со ваков проблем?


Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
Работи кај мене
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
И овие не се нормални на оптика ти дава лимит 600гб, на бакар ти дава 1000гб :D
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Да прашам, само кај мене не работи мобилната апликација ТЕЛЕКОМ МК во последниве два дена, или и друг се соочува со ваков проблем?


Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
Не е до апликацијата џабе и да ресетираш и да избришеш кеш и се тоа. Проблемот беше до онлајн сервисот на Телеком кој деновиве ден два не работеше поради надградба (така имаше инфо). И онлајн да се обидеше на нивната страна на Мој Телеком да се логираш не можеше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom