Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Ne treba voopsto da doadjaat, mene mi kazaa sam da izvlecam telefonski(od bandera sto ti doadja kabelot) dovod od spliter i da go vklucam gore direktno vo ruter. Telefonski kabel za telefoni po doma, go vadis od spliter, i go prikacuvas gore vo ruter iznad onoj za adsl. Spliterot veke nema da ti koristi, go vracas vo kutija od ruterot. Bi trebalo da se javat na mobilen koj ke im go ostavis da ti kazat deka si prefrlen i da proveris. Jas seuste cekam na toj povik, mozebi i ke potrae ne znam.
i mene mi kazaa toj telefonski kabel da go izvadam a telefonite da gi priklucam vo ruterot ama ja ne napraviv taka si ostana se po staro samo staviv kabel vo ruterot za eden telefon i raboti a nisto ne pomestiv,, LOL
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
jas nisto ne premestuvav seuste, ni kabli ni spliter ni nisto. Ke cekam i utre da mi se javat, ako ne mi se javat ke vrtam jas i ke premestam tie kabli. Гучи, не ме сфаќаш, ОД мене бараа мој мобилен број да ми јават кога ќе биднело ова со платформава, и треба тогаш да проверам дали се е во ред и да си продолжам и од тој момент стартуваат три месеци x 600gb.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Се јавив таму, ме запиша таму дечкото и на крај не го разбрав убаво..ми рече да свртам на 142-200, али не постои тој број :cautious:
На бројот 142 200 кога се јавувате ќе добиете секретарка и ако сте префрлени на новата платформа ќе каже - цитирам: Вашиот број е успешно реализиран на новата платформа Ви благодариме за (при)јавувањето. Според тоа не е потребно да идат дома според информацијата да менуваат кабли или незнам што само доколку сте со стар модел на рутер тогаш интервенции се потребни изгледа.
Доколку добиваш известување дека телефонскиот број не постои, тоа значи дека не си префрлен на новата платформа :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Sega pak se javiv, mi kazaa deka samo treba telefonskiot kabel sto ni e za telefoni da go stavime gore vo ruter, no otkako ke ni se javat deka ni e pustena novata platforma, ne bivalo se vo istiot den, se ceka 2-3dena.
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
На макс тв на фб гледам канал за цртани ќе вовеле и ќе имало изненадување на плоштад, а од Оне има нов пакет од 400гб, бум тв и тел за 1000ден, нека пеат песни само, нека пеат...
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Уште малку до големото изненадување. Баш ме интересира што ќе испадне, мада сум скептичен за нешто добро и поволно.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.566
Поени од реакции
14.338
Јас немам ништо преместувано, уште сум со сплитер, и имам таков рутер спидпорт, и вчера кога се јавив на 142-200, автоматската секретарка ми кажа "вашиот број е успешно реализиран, бла бла".. Е сеа знам дека ако ти каже така дека си префрлен на новата платформа, али ме буни тоа што не ми е ништо чепнато а ми кажува дека сум на новата платформа .. Патем, само еднаш им се имам јавено на 0800 12345 за ова, и ми рекоа дека ќе ми се јавеле кога ќе ме префрлеле, а ми се немаат јавено.. -.-
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Јас немам ништо преместувано, уште сум со сплитер, и имам таков рутер спидпорт, и вчера кога се јавив на 142-200, автоматската секретарка ми кажа "вашиот број е успешно реализиран, бла бла".. Е сеа знам дека ако ти каже така дека си префрлен на новата платформа, али ме буни тоа што не ми е ништо чепнато а ми кажува дека сум на новата платформа .. Патем, само еднаш им се имам јавено на 0800 12345 за ова, и ми рекоа дека ќе ми се јавеле кога ќе ме префрлеле, а ми се немаат јавено.. -.-
i mene mi kaza deka sum uspesno prefrlen nemam nisto cepnato samo staviv terklefon vo ruterot i sega mozam da vrtam a nemoze da mi vrtat i tamo kaj sto proveruvas kolku si potrosil pisuva deka imas 3 meseci gratis
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
ми пишуе на мој телеком
Ве информираме дека, поради модернизацијата на телефонската мрежа на Македонски Телеком, Вие, како интернет корисник на новата платформа, добивате неограничен интернет пристап во времетраење од 3 месеци.

Почнувајќи од 16.11.2011 заклучно со 29.02.2012 имате неограничен месечен интернет сообраќај во рамките на пакетот кој го користите. *


* За неограничен интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 600 GB месечно. По надминување на вклучениот сообраќај, брзината на пристап се намалува на 256 Kbps / 256 Kbps (download/upload)
Се ми е по старо, со сплитер, ништо неам мењато... четвртата сијаличка од speedportot(пишува Internet и сликичка од слушалка) си свети уште од поодамна.. 2-3 месеци, тогаш почна да свети, им се јавив ги прашав шо е работава и ми рекоа за некоја идна платформа е(оваа сега).

Значи со поврзувањево... ти со брејкинг бед аватарот глеам објаснуваш цело време. Значи имам кабел што оди од speedportoт до сплитерот(на страната каде што има 2 приклучоци, овој ќе го викаме кабел А). Имам кабел B кој е сив и оди од телефонот веднаш до кабелот А на сплитерот. И имам кабел C, кој оди од ѕид до сплитерот(на страната каде што има само еден slot за приклучок). Што треба да се направи? Објасни ми со користење на поимите Кабел А,B,C :D
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Да не листам на претходните страни,ме интересира како ќе знам дали сум на новата платформа ?
За крај да ги исцедам Т-хоме пред да се префрлам на друг оператор.
Ме интересира дали има разлика до модемот,бидејќи јас имам d-link модем,дали треба да преместувам нешто во каблите од телефонот и нетот и обратно ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom