Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Сакам да прашам во врска со новата платформа. Јас користам кал енд срф комфорт плус со макств. Лимитот на интернетот ми е 250 гб. Ако се префрлам на новата платформа што добивам? На кој начин може да се префрлам?
Друго прашање. Сакам да го откажам макств то. Не ми се бендисуе толку, сакам да ставам дримбокс. Дали ќе платам пенали и колку? Имам договор на година и пол а поминаа само 3 месеци. Ве молам за одговор.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Eve sega gi dobiv, mi kazaa deka vo kumanovo ima nekade, no ako sakam moze da gi pobrzaat so postapkata. Prvo prasav dali se prodolzuva dogovor, rekoa ne. Startuva na denot koga ke bide se vo red i koga ke proraboti, ke mi javat na mobilen i ke treba kabel do spliter sto ide, da go vklucam gore vo ruter, namesto ona parce kabel sto odi od spliter do ruter. Telefonskiot kabel za telefoni po kukjata sto imas, treba da go vklucis vo ruter nad ovoj za adsl. I ke cepas 3 meseci od denot koga ke pocnes x 600 gb.

Sto se odnesuva do dreambox, toa e dobra rabota no ako si stvarno zavisnik od tv. Jas posto se simnuvam od net site serii filmovi si gi gledam na pc, mene drimbox ne mi treba, zor li e da frlam pari i za toa koga mi e net pred oci. Zemav od drugarce na nedela dena da probam, ima, otvara pink plus i skoro site mk/yu programi, fox crime/life i eden kup po*** kanali. No niv gi imas i na kabelska, sto ke ti e. I sto ke gledas na niv, serii, filmovi stari poveke od 5godini pa i nekoi i po 10godini. Na net imas se sto sakas sekojdnevno si so najaktuelnite serii/filmovi... Maxtv, boomtv, total tv, NIKOGAS nema da priklucam. Eve sega imam multimedia net kabelska so 62kanali za 350 priklucena na 3 tv. Ni dopolnitelni resiveri, ni dopolnitelni trosoci. Merak, slika skoro kako digitalna tv.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Постои ли опција за слика во слика со медиа приемник М102 (оној што доаѓа со 3max optic basic паќетот) ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Си имал 8 мбпс ама сигурно си плаќал 1200 денари само за интернетот, па сега на макств кога си се префлил за интернет телефон и телевизија плаќаш 1800... Па сам заклучи зошто ти се намалила :)
Што е сеа работава? ТВ-то влече 2-3 мегабита, затоа ми се намали брзината, тоа го дознав ОТКАКО земав макств.. и читав на нет.
Навистина не разбирам што сакаше да кажеш со цитираниов дел од твоето мислење.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Што е сеа работава? ТВ-то влече 2-3 мегабита, затоа ми се намали брзината, тоа го дознав ОТКАКО земав макств.. и читав на нет.
Навистина не разбирам што сакаше да кажеш со цитираниов дел од твоето мислење.
Епа сакав да ти кажам дека нема да ти се намали брзината заради новата платформа слободно да се префлиш, ништо посебно не сакав да кажам.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Прашав и претходно и сега ќе прашам, ако сака некој да ја објасни каква е таа нова платформа плс?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Да, и јас сум на новата платформа и тиња ми е интернетов.. Имам направано 44 ГБ до 600 има уште охохох што е работава незнам.
Сепак само го ресетирав рутерот од кај мене го извадив од штекот,после 5 минути пак го ставив и нема гајле,му го најдовме решението (y)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Епа сакав да ти кажам дека нема да ти се намали брзината заради новата платформа слободно да се префлиш, ништо посебно не сакав да кажам.
Кај мене има инсталирано оптика и сите кабли влегуваат во оптичкиот терминал директно без претходно нешто да се разделува со сплитер. Прочитав низ претходните страни дека кај оние што се префрлени на нова платформа била изведувана некоја интервенција и сплитерот бил исфрлен. Исто и воип диодата цело време свети. Значи тоа дека автоматски сум префрлен на таа нова платформа или... ?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Само ресетирај го рутерот мислам извади го од штекот почекај 5 мин и пак стави го така јас направив и сега е ок (y)
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:47 PM ---
Кај мене има инсталирано оптика и сите кабли влегуваат во оптичкиот терминал директно без претходно нешто да се разделува со сплитер. Прочитав низ претходните страни дека кај оние што се префрлени на нова платформа била изведувана некоја интервенција и сплитерот бил исфрлен. Исто и воип диодата цело време свети. Значи тоа дека автоматски сум префрлен на таа нова платформа или... ?
Најдобро ќе биде да се јавиш на 0800 12345 и да ги прашаш или јави се на 142 200 и ако си префрлен ке те известат а ако не ке ти речат дека тој телефонски број не постои,пробај на тој начин и ќе дознаеш.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Само ресетирај го рутерот мислам извади го од штекот почекај 5 мин и пак стави го така јас направив и сега е ок (y)
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:47 PM ---

Најдобро ќе биде да се јавиш на 0800 12345 и да ги прашаш или јави се на 142 200 и ако си префрлен ке те известат а ако не ке ти речат дека тој телефонски број не постои,пробај на тој начин и ќе дознаеш.
Разговараш со некој на тој број или само се добива известување дека си префрлен ?
Да не им досадувам на луѓето во 12 часот, таман имаат заспиено :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Разговараш со некој на тој број или само се добива известување дека си префрлен ?
Да не им досадувам на луѓето во 12 часот, таман имаат заспиено :D
Нема што да им досадуваш 24 часа имаш поддршка на 0800 12345 а за вториот автоматски ти зборува секретарката ако си префрлен ако не ти кажав погоре,телефонскиот број не постои така ке ти кажат па види обиди се ништо не губиш ;)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Сепак само го ресетирав рутерот од кај мене го извадив од штекот,после 5 минути пак го ставив и нема гајле,му го најдовме решението (y)
Да, да јас уште од преска го напрајв тоа, ете на предходна страна и на вас ви кажав :)..
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Нема што да им досадуваш 24 часа имаш поддршка на 0800 12345 а за вториот автоматски ти зборува секретарката ако си префрлен ако не ти кажав погоре,телефонскиот број не постои така ке ти кажат па види обиди се ништо не губиш ;)
Се јавив сега и таа тетката ми кажа: Вашиот број е префрлен на новата платформа и како резултат на тоа добивате неограничен интернет..
Фала за помошта, сега ќе има торенти all day all night :D

Едит:
Денеска имаш проблем со проверката на сообраќајот ?
Цел ден неможам да ја отворам moj.telekom.mk
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Да, да јас уште од преска го напрајв тоа, ете на предходна страна и на вас ви кажав :)..
Да да видов само сакав да се надополнам со решавање на проблемот :D
--- надополнето: Nov 15, 2011 11:05 PM ---
Се јавив сега и таа тетката ми кажа: Вашиот број е префрлен на новата платформа и како резултат на тоа добивате неограничен интернет..
Фала за помошта, сега ќе има торенти all day all night :D

Едит:
Денеска имаш проблем со проверката на сообраќајот ?
Цел ден неможам да ја отворам moj.telekom.mk
Денеска немав но вчера или завчера имав но после некое време се подобри можеше да се отвара,тоа што не ја отвара можеби е заради тоа што сега сите проверуваат колку гига имаат направено,гужва итн.Пробај утре повторно би требало да ја отвори и ќе си провериш (y)
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Наводно ќе има намалување на давачките околу телефонската линија, наскоро.
Тоа барем ми го кажа еден од Т-Home, колку е точно, дали ќе бидне и кога, поим немам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom