Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
иста како и на другите, се јавуваш на 0800-12345 и им кажвиш сакам да ме префрлите на новата воип платформа, другиот ден идет чичковците од телеком (за жал немат тетки ;)) чачкет шо требит да чачнет и готово
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Добро, може некој да ми каже дали во скоро време овие од Т-Хоум планираат нешто да праат во врска со интернетот? Како на пример да го тргнат лимитот?
Гледам сега кејблтел стануваат Blizoo и имам сериозна намера да се префрлам.

Ве молам кажете каков квалитет нудат Т-Хоум!? Другар има кејблтел и се УТЕПА симнувајќи, ни еднаш му нема паднато, а и поголема брзина има од мене. Ја се мучам со 30 гига и плаќам 1200 месечно САМО за телефон и интернет. А сега Blizoo нудат неограничен интернет, телевизија, телефон, 10 мегабита за иљадарка.

Значи ако има некаква информација дали ќе се мења нешто во најскоро време би сакал да знам, ако не, сајонара.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
иста како и на другите, се јавуваш на 0800-12345 и им кажвиш сакам да ме префрлите на новата воип платформа, другиот ден идет чичковците од телеком (за жал немат тетки ;)) чачкет шо требит да чачнет и готово
Значи сигурно идет другиот ден без разлика шо немат други побарувања во околина?
И дали некој имат информација ако имам прекорачено лимит месецов тие бесплатните гига ќе ми ги рачунет од следниот месец?
Пошо ми завршвит договорот во декември, се мислам дали да се префрлам на Инфел / Оне или да останам на овие сега да ги искористам тие бесплатните...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Значи сигурно идет другиот ден без разлика шо немат други побарувања во околина?
И дали некој имат информација ако имам прекорачено лимит месецов тие бесплатните гига ќе ми ги рачунет од следниот месец?
Пошо ми завршвит договорот во декември, се мислам дали да се префрлам на Инфел / Оне или да останам на овие сега да ги искористам тие бесплатните...
јас им се јавив петокот, саботата дојдоја, од ко ќе завршет работа ѕвониш од фиксниот телефон на 142200 и ти се активирет тие 600GB (неограничен :D)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
иста како и на другите, се јавуваш на 0800-12345 и им кажвиш сакам да ме префрлите на новата воип платформа, другиот ден идет чичковците од телеком (за жал немат тетки ;)) чачкет шо требит да чачнет и готово
Вака, а каков пакет користеше претходно па сега те префрлија на воип платформата ?
Јас со call&surf comfort веќе година и пол имам можност за воип, па ме интересира да не е сега ова нешто ново ?
--- надополнето: Nov 13, 2011 5:49 PM ---
Добро, може некој да ми каже дали во скоро време овие од Т-Хоум планираат нешто да праат во врска со интернетот? Како на пример да го тргнат лимитот?
Гледам сега кејблтел стануваат Blizoo и имам сериозна намера да се префрлам.

Ве молам кажете каков квалитет нудат Т-Хоум!? Другар има кејблтел и се УТЕПА симнувајќи, ни еднаш му нема паднато, а и поголема брзина има од мене. Ја се мучам со 30 гига и плаќам 1200 месечно САМО за телефон и интернет. А сега Blizoo нудат неограничен интернет, телевизија, телефон, 10 мегабита за иљадарка.

Значи ако има некаква информација дали ќе се мења нешто во најскоро време би сакал да знам, ако не, сајонара.
Другар, се' зависи од местоположба, инфраструктура и слично. Луѓе што користат т-хоум 2-3 години гледаат maxtv, други веќе година време користат оптика а некои сеуште се на бакар со бедни 2-3mb. Немора да значи ако кај другар ти интернетот е одличен, дека и кај тебе ќе биде така.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Вака, а каков пакет користеше претходно па сега те префрлија на воип платформата ?
Јас со call&surf comfort веќе година и пол имам можност за воип, па ме интересира да не е сега ова нешто ново ?
call&surf start со 30GB интернет, speedport рутер
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
call&surf start со 30GB интернет, speedport рутер
Истото и јас го имав до пред некој ден, прво thomson па speedtouch па на крај speedport рутер (ова додека користев call&surf)..
Добро, во секој случај фала за одговорите, ќе се јавам утре па ќе видам што како :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Истото и јас го имав до пред некој ден, прво thomson па speedtouch па на крај speedport рутер (ова додека користев call&surf)..
Добро, во секој случај фала за одговорите, ќе се јавам утре па ќе видам што како :)
јави се вечерва, утре ќе ти дојдет дома, кафе локум и оп после со шпакла од пред компјутер да те станет :D:D
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
јави се вечерва, утре ќе ти дојдет дома, кафе локум и оп после со шпакла од пред компјутер да те станет :D:D
Утре секако ќе дојдат, треба уште нешто за оптичкиот интернет да инсталираат па таман ќе ги прашам. А прочитав низ претходните страници за оптички пакети лимитот бил 1TB, е дури тогаш ќе биде all day all night :D
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
inace nisto ne e toa voip samo sto ke ti dadat 3 meseci neogranicn internet od 600 giga (iako ne razbiram koj e toj neogranicen toa e kako da ti dadat 5 litri benzin i ti vikaat eve ti vozi do belgrad neograniceno ),pa i nemora da me prefrlat koga nema nisto podobruvanje
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
дали следеше што всушност направија кога дојдоа? ти гос менија speedport-от?
јас мислам единствено што може да направат е да го приклучат телефонот на рутерот друго нема што да прават ...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Јас колку што гледав и разбрав кабелот што беше од модем до сплитер и уште еден кабел што го ставиа од модем до сплитер го врзаа со кабелот од телефон до сплитер.. А сплитерот го нема, значи ги исповрзаа каблите каде што се наоѓаше сплитерот
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
дали следеше што всушност направија кога дојдоа? ти гос менија speedport-от?
За жал не, на работа бев, арно ама беа будно следени од госпожата, а после и јас го разрошкав рутерот. Во рутерот ти креирет voip акаунт на ims.telekom.mk јузерот ти е домашниот телефон во форма +389ххххххх арно ама пасвордот е финтата. Иначе преку ова имаш подетален преглед на телефонските повици, кој те барал, да блокираш некого, сите да ги блокираш (то поручек ко ќе легнит чоек и оп ко недостапен :D)
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
inace nisto ne e toa voip samo sto ke ti dadat 3 meseci neogranicn internet od 600 giga (iako ne razbiram koj e toj neogranicen toa e kako da ti dadat 5 litri benzin i ti vikaat eve ti vozi do belgrad neograniceno ),pa i nemora da me prefrlat koga nema nisto podobruvanje
или вака
исто како да ти дадат црвено (или жолто) Ферари со гратис бензин (и затворен капак за да не можи да го полниш резервоарот кога ќе го испразниш) и да не можи да го возиш се дури до 1 ви следниот месец кога пак ќе ти турат ТИЕ бензин ако си платиш :pos:

како шо викаше Аудиофил - можно е да слушниме наскоро да го шитнат ти хомо (по можност на некој швеѓанец) па и телекабел да го шитнат исто така на швеѓанец и со три оператори швеѓани - мед и млеко.....
:vozbud:
1 Тб со оптички :pos:
да не пцујам оти ми се смачи веќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom