Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.871
??? :)
Дај не зезај, со оваа брзина што ја имам 50 гига можам да истрошам за два дена.
Јас во претходниот месец имав 50 гига download + 4 гига upload.
За Телекабел збориме??? Пошто интернетов од нив е тапа последниов месец.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
@Bidikov а тоа 34.73 брзина што е,ќе го пуштат како пакет или тоа само онака чисто демонстрација за можностите на Docsis 3.0
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Za telekabel zarem treba da se zbori i da se trosi toner??? Internetot nejke da cue nezavisno dali e denje ili nokje. Koj si e na poubavo mesto ke si ima internet, koj ne, ke go jade nervoza. Ti pravi so sakas, javi se u tehnicka 100 pati, dzabe e sve. Nikoj ne prezima niso, nikoj uvo ne go boli, ali najbitno vikaat KE bide, samo prasanje e koga, 2012 ili neso poise?
Docsis 3.0 toa e nov modem, koj neznam na koja mreza ke se pusti, na telekabel cisto sumljam poso oni nemaat oprema za ovoj internet, ne pa za neso podobro. Da brzinata e ubava, ne vikam ne i pingot e mal, ali na telekabel i da raboti, paaaa..... za edno 5 godini. Oni sea na 21 vek i sve nova tehnologija imaat sranje u boja internet, pa ne so toj nov modem. Moze i da go pustat da se prodava, ali da ti stoi kako garnitura za u soba :pos2:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Баш ме интересира дали ќе има нови пакети или некое изненадување....
 

DTV

Член од
7 јуни 2010
Мислења
35
Поени од реакции
11
Слушнав дека на телекабел има full HD канали но не можам да ги најдам никако. Дали некој може да ми ги каже имињата на тие канали и на кои фрекфенции се ?
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4
Штета што кејблтел ги нема во многу населби во Скопје инаку одма би се префрлил. За поефтини пари од телекабел, плус 30 гига повеќе, око нема да ми трепне. Не знам како е во другите градови, али пола населби во Скопје на телекабел се со пинг 150. Имаше исти проблеми и порано и траеја 5 месеци, и од минатиов месец повторно почнаа. Да ме лажат мене во техничка повторно со месеци, демек ќе се средело наскоро, не им верувам пак. А, како што знае народот, кој лаже и краде и.т.н. Само да го оставам модемот уклучен и ништо да не правам, 3 гига во 1 ден ми летаат и до 15-ти од месецот ми отишле 50 гига. Екипи не можеле да пратат, затоа што од КАЈ НИВ БИЛО. Ние битно со месеци нема ништо онлајн да играме. 21 век, 2010 година, плус DOCSIS 3.0 демек, а не можат еден пинг да средат со месеци?
Нека пуштат и 100Мбита ако сакаат, со пинг од 150-200, исто како да имаме нет од камено време. Така да нека не се лаже народот со цифри како 8Мбита и 50 гига. А за програмите да не почнувам, основна работа како discovery channel да се нема, али тоа за друга тема...
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Ekipi ne prakaat poso sve se na odmor, baska pola narod smenija u tehnicka, sve novi faci. Ping 50 imam u 4 sabajle, a posle toa mozam samo da se slikam i da cekam da se razdeni i edina uteha mi e printscreen so 50 ping. Mesec ipol imaat problemi, a nikako da se sredat. Da sme u Kongo ili pak nekade u Cad pa da razberam, skupo im e da proverat, nema tehnologija, signalot ide preku gulub, ova u Makedonija, navodno oprema ova ona, cela Makedonija pokrienost, ping 150-600 preku den. Pa do koga so vakov beden net? Use da ima nekoj da go cita ova t.e. temava od Telekabel, pa da sedne da razmisli so vikaat lugeto, pa da napravat neso, da kaze na nekoj od povisokite, ako gi ima :vozbud: Gledam crveno u reputacija imam, za sto e toa crveno, poso realno kazuvam? Pa ste ja stavile temava i celta e da spodelime mislenje, iskustvo, a ako treba da se kazuva samo ubavi raboti za Telekabel, pisete u zagrada do temata, pa ke znaeme.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да да, можам да потврдам дека кога користев ТК интернет на времето(2005-есен 2009) насабајле имаше пинг 50-70ms и брзина 8-9 мегабита, па поручек после 4-5, брзина 1 мегабит и пинг 1500ms........

Уствари 2005-2007 им беше одличен интернетот, после општа катастрофа.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Значи непотребно фрлате со дрва и камења ... причината зошто ви викам детали наскоро најмалце е во фактот што DOCSIS3 дава можност за поголема брзина туку во одредени технички можности кои во моментов ги тестираме кои баш треба да помогнат да не се случува т.н prime time ефект кога се јавуваат загушувања во мрежата ...

Бидејќи статијата и реалниот тест ќе биде готов накај петок - до тогаш барам да се воздржите од претпоставки и глупави анализи дали е нетот добар или не ... поготво што во целио овој период споредбено се тестираат 2-та стандарди во реални услови (дури и пре-реални бидејќи искрено никој нема такви високи параметри за квалитет на интернет линк како мене) ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
@Bidikov кога ќе се заврши тестот ќе има ли вака општо подобрување во брзината или тие тестови ќе останат само во круг на телекабел?
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Значи непотребно фрлате со дрва и камења ... причината зошто ви викам детали наскоро најмалце е во фактот што DOCSIS3 дава можност за поголема брзина туку во одредени технички можности кои во моментов ги тестираме кои баш треба да помогнат да не се случува т.н prime time ефект кога се јавуваат загушувања во мрежата ...

Бидејќи статијата и реалниот тест ќе биде готов накај петок - до тогаш барам да се воздржите од претпоставки и глупави анализи дали е нетот добар или не ... поготво што во целио овој период споредбено се тестираат 2-та стандарди во реални услови (дури и пре-реални бидејќи искрено никој нема такви високи параметри за квалитет на интернет линк како мене) ...
Vidi vaka; Nikoj niso ne frla, ako pocneme da frlame ke bide lom. Ja ne pravam glupa analiza i sigurno ne doagam tuka, na temava koja nema nikakov efekt vrz telekabel, ali aj da se turam u muabet da bide ubavo, da kazam deka imam kur se trese net. Netot e GOVNO (izmet), drugo objasnuvanje podetalno ne mi tekinja, ako mi tekne ke pisam. Sakas da kazes na telekabel im teknalo da testiraat neso novo, brao za niv, ama ja so da pravam so ovaa informacija? Ja nemam net, neznam kolku ne go svakas toj poim, kako i mnogu drugi forumdzii, ako citas ke primetis. Pingot e neverojatno dobar 190, niz cel den, niz celo Skopje, a zaso na TK im teknalo neso novo. Koa ke dojde 15 da ne recat slucajno, ne plakajte, testiravme ovoj mesec. Ti kasnis so analizata, problemot e veke mesec dena ako ne i jace, a ne vo ovoj period. Edno ne mi stima so si pisal кои во моментов ги тестираме? Ako dobro se sekavam, a se u minatite forumi pisa ne rabotis u telekabel, a sea si testiral so niv. Nemaat oni strucni lica, pa te vikaat tebe onaka da ti pustat novi raboti da testiras, poso si izlea popismen od niv ili pa rabotis tamu pa celo vreme samo gi branis unazad, 10 meseci. Licno ne me interesira so si za niv, ednas vikas edno, ednas drugo, testiras pa ne rabotis ali ti si znaes golem si. Mene me interesira poso imas udel vo TK, znaes kako rabotat, imas pristap do nekoj odredeni raboti, citaj go ova so ke te prasam: DALI U PETOK KE SE OPRAVI NETOT ILI DZABE VEZES TUKA?
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
уште да беше вистина ова ке праев свадба сеа:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom