Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Мора да ги пофалам, испаднаа фер, ми го признаа стариот моторола и не ја плаќам целосната цена на новиот томсон. Се надевам нема да имам проблеми со новиов модем.

Денеска имаат некој голем проблем со некој отпички кабел, брзината ќе биде никаква и бидете среќни ако воопшто имате интернет.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Imaat padovi na signalot od vreme na vreme, 3 do 4 pati u nedela :pos:
Kaj i da e ke se sredi, samo prasanje e na vreme i datum. Postojano problemot e do niv, a samo edno ne mi e jasno koa ne im drzi g`zot zaso pustija 8 MB/s? Kako u sekoja normalna kompanija, koja lansira neso novo, napravi testovi, vidi kako ke se isponasa uslugata, ke paga, nema da raboti itn itn itn. Opremata ne im ja podrzuva uslugata, baska use poise korisnici se stavija na telekabel 50 GB za 500 denari, podobro nesto zdravje. Od koga se priklucija i se priklucuvaat korisnici, kanalite se punat, brzinata tinje, ping vcera u rok od 10 min mi smeni edno 15-20 vrednosti, a najmalata e 120, najvisoka 4250. Bitno dodeka ne se sredi, nekad u idnina, ke ni bide vaka ubavo, problemi postojani so brzina i pingot.
кејблтел има подобра понуда....сега

значи според новата понуда на кејблтел 8 Mbps 80 GB кошта 950,00 ден со ТВ и без договор а јас на телекабел плаќам 820 ден (850 во СК е) :toe:

сепак телекабел го скрши мразот ама мислам дека така ќе останат некое време а само 100 поевтино :toe:

т хоме нека си седи со тие никакви понуди сеуште (ама најстабилен е со нетот или и кај нив не е перфектен)

а кај мене брзината е уште срање (ќе им се јавам кај да е) за 8 Мбит јас ќе сонвам :toe:

вчера беше некој саат денски 3-3,5-4 мбит ама денес видете според спид тестот подолу

835466151.png 835453571.png 835462737.png

змачи 4 Мбит кај мене е навечер после 12 негде и денски ама поретко и во одреден дел од денот :tapp:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.473
Колку GB вкупен трансфер направивте во минатиов месец (05.2010)?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Некој во Велес има ставено од Телекабел, каква е состојбата?
Јас сакам да ставам за проба, да видам како ќе биде.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Кајганџии упознајте го DOCSIS 3 ...



Повеќе детали наскоро ...
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
26ms пинг до Скопски сервер? Ај пингај ја Англија или Франција, и види jitter колку ќе има и колку пакети ќе изгуби.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
837972697.png

Јас сум од Велес и можам да ги пофалам телекабел, од кога качија на 8мб брзина се подобри и стабилноста, али ипак за играње не е jiter има околу 15 стандард (особено кантер)...иначе добар е.
Еве од минатиот месец, за овој тешко се да потрошам пошто имам околу 20~гб слободно место у пц-во..(а цедиња ме мрзи да режам и сл..) Soobrakaj Download + Upload: 42.122,19 MB:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
26ms пинг до Скопски сервер? Ај пингај ја Англија или Франција, и види jitter колку ќе има и колку пакети ќе изгуби.
Пингот беше малце поголем бидејки во моментот на мерењето течеа 6 МБ/сек (мегабајти во секунда) со втората сезона на Heroes за батичко ...

Како што реков повеќе детали наскоро...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Пингот беше малце поголем бидејки во моментот на мерењето течеа 6 МБ/сек (мегабајти во секунда) со втората сезона на Heroes за батичко ...

Како што реков повеќе детали наскоро...
Малку им се скапи тие побрзите пакети.Барем да ја пуштат цената подолу пошо Кејблтел дигнаа 80 гига па барем овие цената да намалат да можам да се префрлам.Друга чудна работа е зошто не зголемуваат Upload??Никако не ми е јасно дупла брзина за даунлоад направија а сега uploadot ништо?Нели тие DOCSIS стандарди чим дозволуваат големи брзини зошто не и upload ?

--- надополнето ---

Еве како ми е сега брзината

 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Околу 30-35 ГБ. Нема шанси со таква тапа брзина да симнеш 50 ГБ.
??? :)
Дај не зезај, со оваа брзина што ја имам 50 гига можам да истрошам за два дена.
Јас во претходниот месец имав 50 гига download + 4 гига upload.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom