Стрипови

Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ги прочитав првите 4 броја од Загор. Планирам да ги докупам сите до 8 број, па после да си бидам редовен.
Се враќам на деновите од детството :)
Добра работа сте направиле @M-comics
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Слабо сум заинтересиран околу стрипови како Загор и слични.Преферирам нешто од типот на Dark Horse и уште неколку помалку познати.Доста ми се допаднаа Hellboy.Приказните се многу интересни бидејќи се вртат околу доста интересна митологија(Словенската е многу присутна).Сакам и хорор стрипови,често имаат многу добра приказна и секако арт.

ПС Убаво што отворивте ваква тема на кајгана :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.786
Слабо сум заинтересиран околу стрипови како Загор и слични.Преферирам нешто од типот на Dark Horse и уште неколку помалку познати.Доста ми се допаднаа Hellboy.Приказните се многу интересни бидејќи се вртат околу доста интересна митологија(Словенската е многу присутна).Сакам и хорор стрипови,често имаат многу добра приказна и секако арт.

ПС Убаво што отворивте ваква тема на кајгана :)
И Бонели и Марвел и ДиСи и Дарк Хорс, се мејнстрим стрипови
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
И Бонели и Марвел и ДиСи и Дарк Хорс, се мејнстрим стрипови
За Marvel i DC е повеќе од јасно.Но Dark Horse воопшто не се менјстрим кај нас.Во САД на пример да.Тука не.Тоа е како Загор да кажеш дека не е мејнстрим бидејќи во САД не го ни знаат.А кога ќе видиш по менјстрим стрип од Загор кај нас нема
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.786
Во ред е тоа, но кога јас велам мејнстрим, мислам на мејнстрим од општ уметнички аспект, како генерална ориентација на делото, а не на мејнстрим од аспект на географска распространетост на популарноста.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.301
Поени од реакции
5.886
Уживам во стрипови омилен ми е Дилан Дог тотално ја поткрепува фантазијата и го одмора мозокот. Секоја чест и благодарност до M-comics што прават стрипови на наш македонски јазик.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.557
Поени од реакции
2.520
чоече...стариве Х-мен од 90тите беа закон - цртежот, ликовите (сите беа подеднакво застапени/интересни, не беше Волверин у преден план ко у филмовиве :rolleyes:), приказната...еднаш у Политикин Забавник памтам на крајот овие лежеа ко мртви у некоја канализација?/рушевини, а Магнето триумфално лебдеше над нив и се церекаше...:cuc: такви добри моменти никад нема да видиш по филмовите, важно некој што никад не фатил стрип у рака свршува на филмовиве а не знае дека може многу подобро од тоа...и играна беше популарна на флипери...од Марвел најавија нов серијал у 90ти стил :vozbud:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
@Vlatko_Gjorce Јок, не е најавено нов стрип во 90ти стил, туку возможно е ликовите од цртаниот од 90тите да бидаат дел од универзумот на новиот стрип на Марвел што најверојатно ќе донесе нов рибут на Марвел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom