Стрипови

Член од
25 мај 2009
Мислења
7
Поени од реакции
4
Посетете ја страната на Стрип Квадрат, македонска издавачка куќа, која објавува македонски стрипови, од македонски автори, а не само преводи од странски стрипови


https://www.facebook.com/StripKvadrat
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Како за почетници што би ми препорачале? Освен Загор, Дилан Дог, М Мистерија кој по нешто имам читано. Повеќе ме интересираа од останатите светски хитови кои секако и може да се најдат кај нас.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.550
Како за почетници што би ми препорачале? Освен Загор, Дилан Дог, М Мистерија кој по нешто имам читано. Повеќе ме интересираа од останатите светски хитови кои секако и може да се најдат кај нас.
Од аспект на прича или од аспект за цртање ?
Ако е за цртање почни со Мики Маус и со останатите ``детски`` стрипови каде што нема потреба од цртање на реалистични портрети и каде што можеш да ги црташ ликовите како карикатури.
Ако ти е за прича, тогаш спреми си едно сценарио за ликови,место,време и околности и секако жанр: епска фантазија, реално време , минато време или научна фантастика.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Од аспект на прича или од аспект за цртање ?
Ако е за цртање почни со Мики Маус и со останатите ``детски`` стрипови каде што нема потреба од цртање на реалистични портрети и каде што можеш да ги црташ ликовите како карикатури.
Ако ти е за прича, тогаш спреми си едно сценарио за ликови,место,време и околности и секако жанр: епска фантазија, реално време , минато време или научна фантастика.
Добро кажано! Тематика пред се ме интересира. Кога веќе спомна научно фантастична содржина стрип немам читано а баш и тоа ме интересира. Предлог со што би можел да почнам?!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.550
Добро кажано! Тематика пред се ме интересира. Кога веќе спомна научно фантастична содржина стрип немам читано а баш и тоа ме интересира. Предлог со што би можел да почнам?!
Тука можеш да прочиташ се што те интересира и да ги видиш и подкатегориите на научнофантастичните стрипови :
Biopunk comics
Cyberpunk comics
Military science fiction comics
Post-apocalyptic comics
Steampunk comics
Многу панкерски теми :P
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Тука можеш да прочиташ се што те интересира и да ги видиш и подкатегориите на научнофантастичните стрипови :
Biopunk comics
Cyberpunk comics
Military science fiction comics
Post-apocalyptic comics
Steampunk comics
Многу панкерски теми :P
Топ! Но само ме интересира кај нас кои можат да се најдат? И има нешто освен на англиски издадено?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.550
Топ! Но само ме интересира кај нас кои можат да се најдат? И има нешто освен на англиски издадено?
За оваа тематика не верувам на српско-хрватски дали имаат издадено, а не па на македонски.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Никогаш во животот не сум разбирала нити сум сакала стрипови,отсекогаш ми биле одбивни но сепак прочитав еден ама вреден и сега малку поинаку гледам на овие работи.Го читав V for Vendetta,премногу е добар тој што го прочитал знае дефинитвно за што зборувам :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Го купив одма првиот број и више не купуев.
Али ја не сум репер. Многу високи стандарди изгледа имам за стрипови.

Обична Бонели комерцијала, само со епско-фантазијски сетинг.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Како сте задоволни од Драгонеро ?
Искрено само првиот број го земав и тоа по препорака, но некако не ме заинтересира нешто посебно. Вреди ли да се прочитаат и другите броеви?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Искрено само првиот број го земав и тоа по препорака, но некако не ме заинтересира нешто посебно. Вреди ли да се прочитаат и другите броеви?
Незнам друже ја ниеден немам купено а сакам дакупам и затоа прашував. :)
Иначе ме интересира што и како е Магичен Ветер ако го имате купувано некој ?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Луѓе има ли некаква опција за коментирање стрип идеи ? Овде слабо дискусија, ја отворив страницава на македонското стрип здружение и форум и таму ништо вакво несретнав...
Работата е во тоа дека имам стрип идеја/и мислам дека можам да ги организирам приказните (зборувам за месечен стрип) а цртам доста аматерски односно доволно лошо за да неможам да цртам стрипови.
Ако има некој што сака да соработуваме нека пише.

П.С. Имам едно прашање ако јас комплетирам стрип кој е процесот до тоа да испадне во јавност поточно по трафиките и киосците ? Издавачка куќа е неопходно за тоа како првенствен чекор претпоставувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom