Стипендии

Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Аххх до кога.....90% од предметите....Ти конкретно со 7 предмети немаш 90 посто....То ти е проста математика...Ако имаш 10 во прва ко мене, ке можи без еден, а со 7 предмети, Не ! Гарантирам !!!
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Значи навистина не можам да разберам како се дрзнува министерот за образование да ја поврзува исплатата на студентски кредити и стипендии со светската криза.Како којзнае колкави пари да се бе.Не оставија на сред студентска година без пари,па вели ќе се обиделе да ги исплатат до крајот на годината.Немам веќе зборови,и не коментирам.Министере слободно,од морални причини,поденесете си оставка,по се изгледа не ве бива.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Значи навистина не можам да разберам како се дрзнува министерот за образование да ја поврзува исплатата на студентски кредити и стипендии со светската криза.Како којзнае колкави пари да се бе.Не оставија на сред студентска година без пари,па вели ќе се обиделе да ги исплатат до крајот на годината.Немам веќе зборови,и не коментирам.Министере слободно,од морални причини,поденесете си оставка,по се изгледа не ве бива.
Не е до министерот, кај Министерството за финансии е проблемот.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.784
Поени од реакции
10.000
Крајот на годината како 2010 или до крајот на академската година т.е. јули? Ако е до декември стварно на ништо не личи. Ако не можете да исплатите поарно не се фалете на празно, повеќе нервози ни ствараат.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.190
Море да им ебам пичката материна да им ебам. Толку од моите планови за полагање за кола во летово, едвај за одмор ќе скрпам некоја пара :( Каков мотив ти дава државава тоа е чудо едно... Уште од помали не учат дека во животов нема бел ден да видиме, и секогаш платата (ако воопшто ја зимаме) ќе ни касни по цели години. Искрено не ни верувам дека ќе ни ги доплатат ратите, ама битно се градат споменици, па за тоа секогаш има пари. Море кога ќе им дрпнам некој споменик има во двор да си го ставам и да им наплаќам за да го гледаат :pos:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Луѓе мене ми немаат ни денар пуштено, ниту една рата од кредитот. Има ли уште некој ко мене или јас сум толкав баксуз?
Ако некој го имал сличниот проблем како можам да го решам?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Луѓе мене ми немаат ни денар пуштено, ниту една рата од кредитот. Има ли уште некој ко мене или јас сум толкав баксуз?
Ако некој го имал сличниот проблем како можам да го решам?
Немаат пуштено на никој а и не се надевај дека ќе пуштат годинава која веќе заврши (за некој).
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
46
Поени од реакции
2
Луѓе мене ми немаат ни денар пуштено, ниту една рата од кредитот. Има ли уште некој ко мене или јас сум толкав баксуз?
Ако некој го имал сличниот проблем како можам да го решам?

Друже и кај мене нема пуштено пари, освен тие 3 рати што ги пуштија пред 2-3 месеца, меѓутоа не знам колку е точно, лично не сум гледал вести, но пред 2 -3 дена министерот изјавил дека до крајот на месецот ќе бидат исплатени и кредитите и стипендиите, така да ќе очекуваме. Поздрав
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Имам просек 10.00 и знам дека ми следува стипендија.
Прашање до јавноста: На кој начин, каде, како и до кога се аплицира за овој државен луксуз?
Кои документи е потребно да се достават?
Сполај ви.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Имам просек 10.00 и знам дека ми следува стипендија.
Прашање до јавноста: На кој начин, каде, како и до кога се аплицира за овој државен луксуз?
Кои документи е потребно да се достават?
Сполај ви.
Рано е тоа, дури во октомври. :)
Макар што просекот и не игра некоја улога затоа што има луѓе со 10.00 кои не зедоа стипендија, битно е да не направиш ни најмала грешка во документите кога ќе аплицираш и да ја напишеш реалната ситуација затоа што бараат игла во сеното. Ова ти го кажува паталец, згрешив не по моја вина и немаше каде да се жалам.
Потребните документи за апликација ќе ги кажат кога ќе излезе конкурсот за стипендии за оваа година.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Како оди просекот за студентите на техничка информатика, мала -голема стипендија ?
Има ли некаде резултати од конкурси од минатите години да разгледам :)
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Како оди просекот за студентите на техничка информатика, мала -голема стипендија ?
Има ли некаде резултати од конкурси од минатите години да разгледам :)
Од 2008/09 има листа за стипендии погледни http://www.raspredelba.gov.mk/Pages/student/mk/default.aspxhttp://www.raspredelba.gov.mk/Pages/student/mk/default.aspx

--- надополнето ---

Рано е тоа, дури во октомври. :)
Макар што просекот и не игра некоја улога затоа што има луѓе со 10.00 кои не зедоа стипендија, битно е да не направиш ни најмала грешка во документите кога ќе аплицираш и да ја напишеш реалната ситуација затоа што бараат игла во сеното. Ова ти го кажува паталец, згрешив не по моја вина и немаше каде да се жалам.
Потребните документи за апликација ќе ги кажат кога ќе излезе конкурсот за стипендии за оваа година.
Аман бре луѓе во документацијата ако направиш мала грешка и OUT, а каде се прават најмногу ако има некој патеник да каже од искуство на што да се внимава....:tapp::pos2:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Аман бре луѓе во документацијата ако направиш мала грешка и OUT, а каде се прават најмногу ако има некој патеник да каже од искуство на што да се внимава....:tapp::pos2:
Тие само гледаат грешка да најдат. Разгледај низ претходните страни имам кажано за мојот проблем, да не се повторувам.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
Друже и кај мене нема пуштено пари, освен тие 3 рати што ги пуштија пред 2-3 месеца, меѓутоа не знам колку е точно, лично не сум гледал вести, но пред 2 -3 дена министерот изјавил дека до крајот на месецот ќе бидат исплатени и кредитите и стипендиите, така да ќе очекуваме. Поздрав
хех... да е така супер ќе е... мене ми кажаа луѓе кои што го гледале министерот на тв како изјајува дека до ДЕКЕМВРИ ќе ги исплателе кредитите бидејќи сега немале пари... така да тоа што си го слушнал е една од многуте лаги кои што ги употребуваат за да си го извадат задникот од незгодни ситуации :S и јас исто немам земено ниту еден денар од кредитот.. ниту договорот за кредит ми стигнал... како се ќе средат за недела дена колку што останува до крајот на месецов?? однекаде ке им се појават пари и опп ќе ни го дадат тоа што ни го должат?? hmm i don't think so... крајно сум разочаран од МОН :/
поздрав

--- надополнето ---

нешто побарав на нет и еве што најдов !
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=23816

Ќе се потрудат луѓето до крајот на годинава да ги исплатат СТИПЕНДИИТЕ,а кредитите?? ц ц ц
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Значи на нас новите корисници на стипендија или кредит ќе ни стигнат другата година??? По некоја логика така испаѓа, бидејќи немале пари ни за старите, а уште помалку за новите корисници...... хмммм, не се чудам воопшто, обавезно секоја година имаат оправдување.
За ваучери па да не прам муабет, да заборајме на нив. :nerv::nerv::nerv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom