Стипендии

Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
Да се молиме во септември да има предвремени избори....Само тогаш можат да ни исплатат тоа што ни должат, пред крајот на годината...

И да точно е, Г-дин Тодоров рече дека нема пари во буџетот за кредити,и дека при исплакање стипендиите ке имале предност....Значи, во декември
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Момчето министер потфрли!Бараа време со некакви изговори дека не се враќале кредитите,и го добија времето.Е сега веќе ја прекардашија!Најмногу од се ми е жал за нашата немоќ да се избориме за нашите права.Студентите станаа послушници,партиски потрчковци.Не добивме ваучери,ќутевме,не ни ги исплаќаат кредитите и стипендиите ќутиме...Никој не ни е крив кога при секој обид да го изразиме нашиот револт преку протест,самите го задушувавме обидот лепејки си некакви етикети за партиска припадност.Цезар го измислил методот "раздели па владеј",некој денес многу добро го применува.Зар не треба некој да си размисли за оставка,ако не друго од морални причини...?!
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
46
Поени од реакции
2
Е значи стварно претераа !!! Па добро дали се свесни колку студенти ги чекаат тие пари, колку студенти со тие пари ги плаќаат трошоците за студирање ?? Јас лично, со парите од студентските кредити си ги плаќам трошочите, го неам заверено предхотниот семестар, а еве помина и рокот за заверка на овој, и сега што треба јас да правам ?? Пари за споменици, за стадиони, за нови коли на министрите има, а за нас к.... . Ајде некако премолчивме, им опростивме за ваучерите, ама за ова не знам. А што е најтрагично во сета оваа работа, по изјавата на министерот, ниту една студентска организација не протестираше, сите си молчиме, и они доста добро го искористуваат тоа. А на која и да пуштеш програна на тв, реклами од типот : Запиши се и ти на еден од факултетите. СТУДЕНТИ РАЗБУДЕТЕ СЕ, ОД МОЛЧЕЊЕ НЕМА ФАЈДЕ !!!!!!!!!!!
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА, ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ !!!! ДА - АМА ВО ДРУГА ДРЖАВА
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Decki da ve prasam nesto!
imam prosek od vtora godina na fakultet 8,3 ama posto se zima i prosekot od prva godina mi se faka tocno 8,5 so sigurnost mozam da smetam deka ke ja zadrzam stipendijata????????
ako moze nekoj neka mi kaze,fala odnapred
DA SI BIDAM JAS SIGURNA :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.770
Поени од реакции
71.732
Decki da ve prasam nesto!
imam prosek od vtora godina na fakultet 8,3 ama posto se zima i prosekot od prva godina mi se faka tocno 8,5 so sigurnost mozam da smetam deka ke ja zadrzam stipendijata????????
ako moze nekoj neka mi kaze,fala odnapred
DA SI BIDAM JAS SIGURNA :)
И јас се прашував ова, пошто во прва година просекот ми беше 9.00 а оваа година под 8, ама севкупно имам 8.3. Како што ми кажувале сите треба вкупниот просек да сењ гледа, така да немаш гајле. А незнам зошто се секираш кога и од втора година имаш просек над 8.00. Ти нема пак да конкурираш туку само ти се продолужва стипендијата. Немаш гајле :wink:

--- надополнето ---

Е значи стварно претераа !!! Па добро дали се свесни колку студенти ги чекаат тие пари, колку студенти со тие пари ги плаќаат трошоците за студирање ?? Јас лично, со парите од студентските кредити си ги плаќам трошочите, го неам заверено предхотниот семестар, а еве помина и рокот за заверка на овој, и сега што треба јас да правам ?? Пари за споменици, за стадиони, за нови коли на министрите има, а за нас к.... . Ајде некако премолчивме, им опростивме за ваучерите, ама за ова не знам. А што е најтрагично во сета оваа работа, по изјавата на министерот, ниту една студентска организација не протестираше, сите си молчиме, и они доста добро го искористуваат тоа. А на која и да пуштеш програна на тв, реклами од типот : Запиши се и ти на еден од факултетите. СТУДЕНТИ РАЗБУДЕТЕ СЕ, ОД МОЛЧЕЊЕ НЕМА ФАЈДЕ !!!!!!!!!!!
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА, ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ !!!! ДА - АМА ВО ДРУГА ДРЖАВА
Верувај дека и јас загубив многу од ова. Тие пари ми беа планирани за одмор, и за полагање за кола. Ама ете нема да видам ниту одмор ниту полагање. За среќа немам потрошено скоро ич од тоа што ни дадоа, за разлика од моите колеги кои се испотрошија и чекаа остатокот за да си идат на одмор...
Не дека ќе ми бидат од некоја големна корист тие 10-тина иљади што останаа, али тоа е...
Се губи желба за учење...
Ај да е некоја страшна криза да се нема за леб, да мора да се штеди ќе речам океј, ќе си чекам до декмври (мада сум сигурен дека нема да ги видиме тие пари), ама вака кога гледам дека за најразни идиотски споменици се трошат милијарди, а народот нема леб да јаде.. МИ ИДЕ ДА СИ ОТИДАМ ОД ОВАА ЗЕМЈА И НИКОГАШ ВО ЖИВОТОТ ДА НЕ СЕ ВРАТАМ!!!
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
За ова, колеги да си прашате...Јас мислам, дека за задржување на стипендијата треба да имаш исто како предходната година, или повеќе...Но мислам дека ако во прва си зел стипеднија со просек 9 00 тогаш за наредната година мора да имаш повеќе или исто, но мислам дека со помалку не можи...

Не чекајте, прашајте си на време,и да дај Господ да грешам, ама во оваа држава се е можно !
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Може ли просекот ако ти е 8,46 да се заокружи на 8,5 или не смее да се заокружува? Знае некој?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.770
Поени од реакции
71.732
Е што повеќе. Ако сум имал 10.00 колку треба да имам 10.01 :pos:
Некој ако имал 8.1 а сега 8.2 ќе зима, а некој ако му паднал од 10.00 на 9.99 нема да зима по твојава логика... :pos:

--- надополнето ---

Може ли просекот ако ти е 8,46 да се заокружи на 8,5 или не смее да се заокружува? Знае некој?
Неможе...
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Абе се двоумам за нешто...
Од воа стипендиите што се за информатичари има( 3 500 мислам) мала и голема(5 500) стипендија.
За големата треба да имаш просек над 9.
Имам 10 предмети- просек 9,4. меѓу оценкиве имам и 6ка,
Како што читам, пишува дека може 90% од предметите да пријавиш( т.е во случајов кај мене 9) и сакам да ја отфрлам 6-ката, без неа имам просек од 9,77.

Сакам да пријавам 9 предмети само се плашам дека може нешто да ме зезнат, а со 10 предмети имам 9,4 просек па и тоа не ми е гаранција дека ќе фатам стипендија.
Совет некој што да правам ?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959
Абе се двоумам за нешто...
Од воа стипендиите што се за информатичари има( 3 500 мислам) мала и голема(5 500) стипендија.
За големата треба да имаш просек над 9.
Имам 10 предмети- просек 9,4. меѓу оценкиве имам и 6ка,
Како што читам, пишува дека може 90% од предметите да пријавиш( т.е во случајов кај мене 9) и сакам да ја отфрлам 6-ката, без неа имам просек од 9,77.

Сакам да пријавам 9 предмети само се плашам дека може нешто да ме зезнат, а со 10 предмети имам 9,4 просек па и тоа не ми е гаранција дека ќе фатам стипендија.
Совет некој што да правам ?
Јас зедов од таа големата стипендија што уште не е целосно исплатена :kesa: и се сеќавам на листата имаше и под 9.1 просек. Немаше многу пријавени, само 3-4 апликанти отпаднаа.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
За ова, колеги да си прашате...Јас мислам, дека за задржување на стипендијата треба да имаш исто како предходната година, или повеќе...Но мислам дека ако во прва си зел стипеднија со просек 9 00 тогаш за наредната година мора да имаш повеќе или исто, но мислам дека со помалку не можи...

Не чекајте, прашајте си на време,и да дај Господ да грешам, ама во оваа држава се е можно !
Нема врска ова. Доволно е да имаш 8.5 или 8.0 зависи на кој факултет си за да си ја продолжиш.

Ама и јас не сум сигурен дали се гледаат сите години или само последната, тоа најдобро да се праша во министерство.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Сакам да пријавам 9 предмети само се плашам дека може нешто да ме зезнат, а со 10 предмети имам 9,4 просек па и тоа не ми е гаранција дека ќе фатам стипендија.
Совет некој што да правам ?
Читај овде.

Истата грешка ја направив - не ми одобрија стипендија. Не ти препорачувам да ја криеш 6ката затоа што си имаш просек, многу побитно е да нема грешки во документите. Или пак најпрво консултирај се на студентски прашања, дали ќе сакаат да ти го заверат документот без еден предмет ама да ти гарантираат со сигурност па тогаш би можело, ама не би го правела тоа на твое место дека веќе еднаш се изгорев.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Читај овде.

Истата грешка ја направив - не ми одобрија стипендија. Не ти препорачувам да ја криеш 6ката затоа што си имаш просек, многу побитно е да нема грешки во документите. Или пак најпрво консултирај се на студентски прашања, дали ќе сакаат да ти го заверат документот без еден предмет ама да ти гарантираат со сигурност па тогаш би можело, ама не би го правела тоа на твое место дека веќе еднаш се изгорев.
Те прочитав поназад, во претходните страни...
Само не ми е јасно за што важи условот 90% од предметите да запишеш кога еве во случајов кај тебе баш поради таа причина не зема стипендија.




П.С Има некој до сега што аплицирал со 90% од предмети и зема стипендија ?
 
F

FilipMacedon

Гостин
Има ли некој што земал стипендија за студирање во странство(Англија,Франција и др)???
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Те прочитав поназад, во претходните страни...
Само не ми е јасно за што важи условот 90% од предметите да запишеш кога еве во случајов кај тебе баш поради таа причина не зема стипендија.
Тоа е најверојатно ако предметот не ти е положен, а не ако имаш ниска оценка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom