Стивен Кинг

Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Кај може да најдам у Скопје книги од Кинг ?? Ги има ли во Три,Матица итн али кај оние на плоштад ??
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.760
Поени од реакции
10.693
Кај може да најдам у Скопје книги од Кинг ?? Ги има ли во Три,Матица итн али кај оние на плоштад ??
Ги има сегде, највеќе во Топер. Кај тие на кеј сум ги гледал, на улица Македонија па и на плоштад.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Од неговите книги единствено сум ја читал Мобилен,а таа е и единствена преведена на македонски,но затоа сум гледал многу филмови кои се направени по неговите книги,според тоа што сум прочитал,речиси ништо од него,и тие филмови што сум ги гледал неможам да заклучам,но затоа ќе претпоставам дека писателот е повеќе од невероватен.А ќе дадам заклучот кога ќе прочитам барем уште 2 најмалце негови книги.
П.С Мобилен е фантастична.
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
24
Поени од реакции
37
Кај може да најдам у Скопје книги од Кинг ?? Ги има ли во Три,Матица итн али кај оние на плоштад ??

Провери во Икона.
Последен пат кога разгледував ги имаше повеќето книги на англиски.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Вчера бев во Икона, потврдено, доста дела од Кинг имаат.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Вчера бев во Икона, потврдено, доста дела од Кинг имаат.

Така е. Додуша, на англиски се, па за некого е проблем, но таму има дела на Кинг за кои немам чуено дека се преведувани на хрватски или српски, а се навистина добри. На македонски е преведена само Cell (Мобилен), едно од неговите најслаби писанија.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Прибидејќи сум љубител на хорор-стории, нормално љубител сум и на Стивен Кинг.Ептен криво ми е што ја имаат преведено само Мобилен, која што беше прва книга што ја прочитав од него, ама доволно добра ми се виде, и си ги побарав и другите книги на англиски.Carrie и The Shining се исклучително добри,а It и Under the dome ми се на листа за читање.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937


Сите шест изданија на „Зелената Милја“ од Стивен Кинг преведени на македонски јазик.

Среќни сме да ве информираме дека го издадовме серијалот „Зелената Милја“ на Стивен Кинг, кој што претставува роман во шест дела. Изданијата ќе бидат достапни секоја недела со дневните весници на Медиа Принт Македонија и доплата од 100 денари.

„Зелената Милја“ е светски бестселер, и претставува најнеодоливото патешествие на Стивен Кинг. Идејата за објавување на романот во повеќе „епизоди“ потекнува и од самиот автор. Всушност и оригиналната публикација на серијалот го следи овој формат – роман во книшки. Инспирацијата за ваков вид на публикување, Стивен Кинг, пак, ја црпи од Чарлс Дикенс кој ги објавувал романите во продолженија или како додаток во средина од списание.

„Овој формат првпат го сретнав во Сатрдеј ивнинг пост и ми се допадна затоа што, на крајот од секоја од епизодите, читателот има речиси ист удел како и писателот – имаш цела недела да одгатнеш кон каде следно ќе се извие змијата. Освен тоа, ми се чини дека ваквите приказни се читаат и се доживуваат многу подлабоко, затоа што се читаат дозирано. И да сакаш не можеш да ја голтнеш одеднаш“ – објаснува Стивен Кинг, во самиот предговор од првиот дел од романот.

„Се сеќавам дека еднаш, кога имав дванаесетина години, влегов во дневната и ја најдов мајка ми како седи во омилената нишалка и го ѕирка крајот од книга на Агата Кристи, а со едниот прст обележува до каде стигнала на околу педесеттата страница. Се вџашив и ја опоменав, а потоа ù посочив дека да го прочита крајот на детективски роман предвреме е исто како да го јаде само белото од средината на бисквитите ’Орео’, а потоа да ги фрли бисквитите“ – продолжува Кинг во предговорот.


Одлучивме да го следиме оригиналниот начин на објавување на романот во повеќе ’епизоди’, па така на читателот верно да му го пренесеме она што Стивен Кинг, мајсторот на раскажувањето и господарот на неизвесноста и теророт, сакал да го постигне со објавувањето на ’Зелената Милја’ како серијал“.

Инаку, романот „Зелената Милја“ е за прв пат објавен во 1996 година, и досега е преведен на 30 различни јазици и продаден во 2 милиони копии низ светот. Според романот е снимен и филм, со Том Хенкс и Мајкл Кларк Данкан во главните улоги, а во режија на Френк Дарабонт. Филмот, како и романот, е добитник на бројни награди за најдобра улога, најдобар трилер, најдобро сценарио, како и бројни номинации за Оскар во 1999 година.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.577
Поени од реакции
83.520
@Вокерка

А имаат овие од Арс Либрис претставништво или нешто такво ?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
8.849
Јас највеќе сум загреан да ги читам The Dark Tower ама никако да дојдат на ред. :(
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Кои весници се на Медиа Принт Македонија?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Кои весници се на Медиа Принт Македонија?
Вест, Утрински весник и Дневник.

Мислам дека не е задолжително и весник да се купи со книгата (барем јас без весник ги купувам).[DOUBLEPOST=1397753899][/DOUBLEPOST]
И од кога почнува ова?
Денес го купив вториот дел. Значи следната недела ќе оди третиот дел во продажба.

Збор - два за изданијата: преводот е во ред, но имам забелешка за разликата во должина на првиот и вториот дел. Еден дел чини 100 денари, што не е баш малку, можеле барем должините да ги направат исти.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom