Стивен Кинг

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Ги имам веќе првите 2 дела од овој серијал. Ме интересира дали се излезени останатите делови и каде можат да се најдат?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Ја има оваа "The Stand" преведено на македонски? И ако да, како и е насловот и кај може да се најде?
 
Член од
19 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
3
Мислам дека ја нема на македонски.Од македонски ги има Мобилен телефон,Сјаење,The Green Mile и Doctor Sleep колку што знам.Инаку ја има на српски во Топер преведена како Упориште само расцепкана во три дела (во три книги поточно) и секоја по цена 500-600 ден.-малце скапичко :confused:
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Ќе ме познаеш по аватарот и потписот ;)

It се спремам долго време да ја читам, бидејќи филмот го имам гледано пред повеќе од 10 години и ми е еден од омилените хорори, обавезно ќе ја земам и книгата, само сакам да го поседувам првиот изваден принт од 1986та со тврди корици.
Претходната година го комплетирав серијалот Dark Tower (аватарот и потписот), 7 книги се, а после тоа излезе и една меѓу-книга да ја наречам, поврзана со настани од средината на овој серијал, фактички 8ма книга од серијалот е тоа. Мене лично ми се допаѓа серијалов, па нека не те чуди ако гледаш за некоја година и филмска екранизација од истиот.
Планирав уште многу наслови од типов да земам но во меѓувреме имам доста други книги за читање па нив кога ќе ги комплетирам ќе се обновам со уште нешто од Стивен Кинг.
Типот знае да раскаже и да осмисли приказна, не за џабе е таму кадешто е :)
На право место сум, прашање:

дали серијалот го има преведено на македонски јазик ?
и ако да, од каде ?

Фала ти.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
61
Поени од реакции
64
Последно од него што прочитав беше Мобилен. Ама Тhe Green Mile по добар впечаток ми остави.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
А од која издавачка куќа е?
Јас ја немам, ама не ми се допадна. Од библиотека ја земав уште кога се преведе. Може да ја има на за џабе пари само на старо. Прашај покрај кеј што продаваат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
По "Мобилен", "Зелената милја" и "Сјаење", "Доктор Сон" ми остана на пола и сега ја читам "Кери", односно ја завршувам. Да бидам искрен не сум нешто импресиониран од книгата, колку што бев од филмот. Стариот, секако.

Инаку, Кинг, не требаше да влезе во политичките води и да стане мегафон на Демократската партија, а сега гласноговорник на целата таа пропаганда против Русија.

И ќе се осмелам да кажам дека филмовите, кои се правени по неговите книги, се далеку подобри од книгите (со исклучок на "Мобилен", филмот беше полош од книгата).
 

Tyrael

Антикомуњар
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.024
Поени од реакции
3.138
Пред некое време го глеав dark tower, на axn го даваа. Не беше лошо филмчево.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Само што го изгледав Mr. Harrigan's phone, филм базиран на краток расказ на Кинг од книгата "Колку покрваво" (If it bleeds), која е преведена на македонски јазик во издание на Арс Ламина.

Иако има релативно ниска оценка, филмот, мене ми се допадна. Првите 40 минути се класична драма, потоа доаѓа мистеријата која е проткаена со хорор нишка.

Книгата не ми е читана, после филмов, се надевам дека, до крајот на годината, ќе ја купам и прочитам.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Само што го изгледав Mr. Harrigan's phone, филм базиран на краток расказ на Кинг од книгата "Колку покрваво" (If it bleeds), која е преведена на македонски јазик во издание на Арс Ламина.

Иако има релативно ниска оценка, филмот, мене ми се допадна. Првите 40 минути се класична драма, потоа доаѓа мистеријата која е проткаена со хорор нишка.

Книгата не ми е читана, после филмов, се надевам дека, до крајот на годината, ќе ја купам и прочитам.
Ова е типичен пример за нешто кое во пишана форма функционира беспрекорно, но на филм ја губи целата магија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom